Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 15.10.2009.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja

7. dan rada

15.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Ja bih molio da primenimo termine, s obzirom na to da je identitet pomenutog i vrlo neumesnog termina i  gospodina državnog sekretara identičan, pa može doći do pogrešnog razumevanja. Molim za preciznije izražavanje, gospodine Krasiću, molim vas – ništa drugo. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Da li ste to tražili da pojasnim?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Ne, molio sam vas da kada upotrebljavate vlastita imena budete precizni, da ne dođe do zamene i pogrešnog tumačenja identiteta ljudi, jer razna imena mogu da se shvate na različite načine.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Niste me razumeli gospodine. Nema grešaka u identitetu. Znate da u zemlji nadimci mnogo više znače. Po nadimcima su ljudi mnogo prepoznatljiviji u Srbiji. Znate, o tome se radi. Nisam znao da jedna mala dosetka može da izazove pad Ministarstva odbrane.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 62. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha koji ima reč .

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi građani Srbije, podneo sam u ime SRS amandman na član 62. i predložio da se u stavu 5. broj „30“ zameni brojem „27“.
Zbog javnosti i građana Srbije moram da obrazložim šta se reguliše članom 62. Predloga zakona. Naime članom 62. su predviđena prava i obaveze vojnih obveznika u inostranstvu i prava i obaveze diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije u pogledu određivanja prava i obaveza vojnih obveznika koji rade u inostranstvu. Stavom 5. je predviđeno sledeće: „Odobrenje za boravak u inostranstvu diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije izdaje najkasnije do kraja juna kalendarske godine u kojoj regrut navršava 30 godina života.“
SRS traži od predlagača zakona da se godine života sa 30 pomere na 27. Zašto? Da bi se sva pravna stanja i sve životne situacije u pogledu prava i obaveza vojnih obveznika definisale i završile sa 27 godina života.
Vi meni, i SRS, u obrazloženju ne dajete argumentaciju na ovo, nego mi dajete neko prazno obrazloženje, ja ću ga pročitati: „Amandman se ne prihvata zato što je članom 61. stav 4. Predloga ovog zakona regulisana mogućnost odobrenja privremenog boravka regrutima do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 30 godina života, u opravdanim situacijama:…“ Navodite te opravdane situacije ali ne govorite ništa – zašto niste prihvatili da se godine smanje na 27. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 63. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 66. amandman je podneo poslanik Nikola Savić.
Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 66. Predloga zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi i to tako da se treći stav ovog člana nešto izmene. Naime, podsetiću da se ovaj moj amandman odnosi na regrute koji imaju dvojno državljanstvo, a koji nisu regulisani vojnu obavezu ni u jednoj od država čije državljanstvo imaju do navršenih 27 godina. Ovde se Predlogom zakona predviđa da se takva lica automatski tretiraju kao lica koja su vojni rok regulisala civilnim služenjem Vojske.
Po meni, suština mog amandmana je u tome da, pre svega, treba utvrditi iz kojih razloga neki od lica nisu služili vojni rok, jer znamo da mogu da postoje mnogi razlozi za nesluženje vojnog roka. Naime, ti razlozi mogu biti opravdani i neopravdani. Imali smo puno puta situaciju da je razlog za nesluženje vojnog roka bio i izbegavanje vojnog roka. Treba utvrditi da li ova lica nisu regulisala vojni rok iz razloga izbegavanja služenja vojnog roka i ako se to ustanovi onda treba primeniti, odnosno postupiti u skladu sa članom 138, ovog zakona, koji kaže, evo, ja ću samo da podsetim, u tom slučaju, mogu da se oslobode, ali se prevode u rezervni sastav, uz preduzimanje zakonom propisanih mera za neizvršavanje vojne obaveze. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 68. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 69. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Ovim amandmanom tražili smo da pripadniku profesionalne rezerve, pored naknada koje su propisane u ugovoru, da pripadne i novčana naknada u visini koja se odredi za svaki mesec dok traje ovaj ugovor i da mu naknada ne pripada, dakle, da ne pripada pripadniku profesionalne rezerve, za vreme kada mu pripada plata za angažovanje u aktivnoj rezervi.
Mi smatramo da su termini aktivna i pasivna rezerva neadekvatni, da su neprecizni i da, u stvari, oni ne odražavaju ono što ta rezerva u suštini predstavlja. Mi upravo iniciramo, ovim amandmanom, prvo, da se ta aktivna rezerva naziva – profesionalna rezerva.
Drugo, da pripadniku te profesionalne rezerve pripada i naknada koja se odredi ugovorom i to sve vreme dok traje ugovor. Treće, da mu ovakva naknada ne pripada za vreme kada mu pripada plata za angažovanje u aktivnoj rezervi.
Dakle, ove tri stvari koje predlažemo ovim amandmanom smatramo sasvim opravdanim i logičnim. Ako je neko profesionalac, normalno je da za angažovanje prima određenu naknadu, normalno je da ta naknada bude regulisana ugovorom, normalno je da tu naknadu ne prima dok prima platu, zato je i normalno da prihvatite ovaj amandman. Zahvaljujem.(Aplauz.)