DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.12.2009.

19. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

19. dan rada

03.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko od predsednika poslaničkih grupa ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa za učešće na osnovu člana 235. Poslovnika Narodne skupštine želi reč?
Pošto se više niko od predsednika, odnosno predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo rad.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Slavica Đukić-Dejanović, Milica Radović, Balint Pastor, Riza Halimi i Nada Kolundžija.
Obaveštenje o pozvanima na sednicu.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, Slavica Đukić-Dejanović, povodom pretresa u pojedinostima 23. tačke dnevnog reda Predloga zakona o ravnopravnosti polova, a saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača Rasima Ljajića, ministra rada i socijalne politike, pozvala da sednici prisustvuju i Snežana Lakićević-Stojačić, državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalne politike, Natalija Mićunović, direktorka Uprave za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu rada i socijalne politike i Ljiljana Milutinović iz Ministarstva rada i socijalne politike.
Prelazimo na 23. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O RAVNOPRAVNOSTI POLOVA (nastavak u pojedinostima)
Pre nego što pređemo na raspravu o amandmanu koji je na dnevnom redu, podsećam predsednika, odnosno predstavnike poslaničkih grupa da je vreme koje je na raspolaganju do kraja rasprave pretresa u pojedinostima tačke koja je na dnevnom redu sledeće: PUPS, ovlašćeni predstavnik ima na raspolaganju 9 minuta i 40 sekundi i ukupno vreme poslaničke grupe, Poslanička grupa manjina ima na raspolaganju ukupno vreme, poslanička grupa Nova Srbija ukupno vreme za predsednika poslaničke grupe i iskorišćeno vreme poslaničke grupe, poslanička grupa LDP vreme na raspolaganju ovlašćenog predstavnika četiri minuta i 30 sekundi i ukupno vreme na raspolaganju poslaničke grupe, poslanička grupa SPS-JS ukupno vreme za ovlašćenog predstavnika i za poslaničku grupu, poslanička grupa Napred Srbijo za ovlašćenog predstavnika na raspolaganju je 10 minuta i ukupno vreme za poslaničku grupu, poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica vreme za ovlašćenu predstavnicu na raspolaganju šest minuta i 45 sekundi, za poslaničku grupu 18 minuta i 40 sekundi, poslanička grupa G17 plus ukupno vreme za ovlašćenu predstavnicu i na raspolaganju od vremena poslaničke grupe 23 minuta i 15 sekundi, poslanička grupa SRS vreme na raspolaganju za ovlašćenog predstavnika četiri minuta i 25 sekundi, a vreme na raspolaganju poslaničkoj grupi tri minuta i 45 sekundi, poslanička grupa ZES ima na raspolaganju ukupno vreme.
Na član 30. amandman je podneo poslanik Dušan Marić.
Da li neko želi reč?
Narodna poslanica Vjerica Radeta želi da govori o povredi Poslovnika. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Govorim o povredi člana 27, a u vezi sa članom 87. Poslovnika Narodne skupštine.
Juče smo svi bili svedoci da je ovde gospodin ministar Rasim Ljajić u veoma aktivnoj komunikaciji sa narodnim poslanicima usvojio nekoliko amandmana.
Prihvatio je obrazloženja koja su narodni poslanici naknadno dali. Evo, upravo ulazi gospodin Ljajić i nemam više šta da kažem. Htela sam da insistiram, upravo iz tog razloga da čekamo da dođe.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
S pravom ste hteli da insistirate, narodna poslanice, i tu imamo potpunu saglasnost 250 narodnih poslanika. Ovlašćeni predstavnik Vlade je obavezan da bude prisutan na sednici Narodne skupštine.
Ministar Rasim Ljajić je bio u sali kada smo počeli tok sednice, koji je na osnovu člana 235, tako da smo znali da je u zgradi i da će ući u salu. U svakom slučaju, u pravu ste, to bi bila povreda Poslovnika.
Narodni poslanik Tomislav Nikolić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Povredili ste Poslovnik, gospođo Čomić, kada ste rekli da je ovlašćeni predstavnik Vlade obavezan da bude u Narodnoj skupštini kada se obavlja pretres Predloga zakona. Dakle, nije obavezan nijednim članom Poslovnika, a vrlo često ne poštujete tu odredbu i mi raspravljamo o zakonima pred praznim klupama predviđenim za Vladu.
Dakle, da li je to sada što ste izgovorili princip koji će ubuduće da važi, da uopšte ne moramo da vam prijavljujemo da tu nije predstavnik Vlade ili ste danas nešto dobronamerni, nešto se lepo desilo na putu od Novog Sada do Beograda ili šta znam šta je moglo da bude razlog da vi danas ne ličite na Gordanu Čomić na koju smo se, nažalost, već navikli?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, princip koji ste primetili danas važi stalno. Dakle, ovlašćeni predstavnik Vlade je obavezan da bude u sali na početku rasprave, a narodni poslanici da budu obavešteni o razlozima, ako je Vlada obaveštenje poslala Narodnoj skupštini zašto ih nema.
Princip je primenjivan. Svaki put kada Vlada nije poslala obaveštenje o tome ko je ovlašćeni predstavnik Vlade, Narodna skupština je određivala pauzu u radu. Ono što može svaki predstavnik Vlade i što ima pravo svaki ministar je da ima pravo na povremene izlaske tokom sednice, da ima pravo na sve ono što i drugi učesnici u sednici, kao što ga to Poslovnik obavezuje.
Upozoravam vas da su vaše opaske o meni na ivici povrede člana 104, jer ne možete govoriti o svojim utiscima kao o činjenicama, ali smo se razumeli. Vladu Republike Srbije će kontrolisati 250 poslanika.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Vratićemo se na amandman.
Na član 30. amandman je podneo poslanik Dušan Marić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 31. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović, a posle nje narodni poslanik Nikola Krpić.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, ovo je takođe jedan važan amandman i nastavljamo onu priču od sinoć.
Još jednom da podsetim poslanike koji nisu bili tu i čitavu javnost da ste vi prihvatili amandman koji obavezuje poslodavca na stručno usavršavanje najmanje 30% manje zastupljenog pola.
Sa druge strane, ovde je kolega Stevanović intervenisao u skladu sa međunarodnim konvencijama, sa Ustavom Republike Srbije i sa činjenicom da je vaspitanje nešto što svako od nas nosi iz kuće i da to ne može da se stavi u odredbe zakona.
Ali, zato obrazovanje i unapređivanje svesti o tome da jedno društvo može da se razvija ukoliko se pružaju jednake mogućnosti, dakle, od ranog detinjstva, i dečacima i devojčicama, da se obrazuju, da stiču znanja i kasnije da se oduže u skladu sa svojim potencijalima, a svako društvo želi, pa i Srbija, da ima pun potencijal. Sada su mnogi naši najbolji studenti i đaci otišli od 2000. godine do današnjeg dana van zemlje, iako ste im vi posle 5. oktobra obećali i nova radna mesta i besplatno školovanje itd.
Dakle, bilo je neophodno i mnogo je bolja ova formulacija kolege Stevanovića da se na taj način reaguje.
Da li postoje stereotipi i predrasude? Mislim da mi nismo to društvo koje ima tu vrstu netolerancije. To postoji, mi smo videli u izveštaju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, pošto aktivno učestvujem u radu tog Odbora za ravnopravnost polova tamo, da u mnogim zemljama članicama Saveta Evrope postoje te predrasude i diskriminacije u oblasti obrazovanja zbog nekih verskih i tradicionalnih faktora koji su prisutni u tim zemljama.
U Srbiji to nije slučaj, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost. Ipak je to slobodno i dostupno svima, što se tiče osnovnog obrazovanja, koje i Ustav naše zemlje garantuje.
U tom smislu mi i te kako napredujemo u odnosu na druge zemlje, sinoć sam pominjala podatak da ima 60 miliona devojčica u svetu kojima nije dostupno osnovno obrazovanje, a toga ima i u zemljama EU, za vašu informaciju, da ne mislite da je sve tamo med i mleko. To su zvanični podaci koje mi dobijamo u toj instituciji, odnosno u tom parlamentarnom telu u kome su i sve zemlje članice EU.
Prema tome, prihvatite ovaj amandman, jer zaista je tačno, ti stereotipi i predrasude postoje, ali to nisu adekvatni termini za jedan zakonski predlog.
Ovde mora da bude jasno definisano, na osnovu Ustava Republike Srbije, da niko ne sme, kako je to kolega Stevanović i rekao u svom amandmanu, kada je u pitanju vaspitanje, odnosno mogućnost obrazovanja, da se ponaša i deluje sa ciljem sprečavanja nekoga da to radi, odnosno da sprečimo svaki vid diskriminacije zasnovan na polnim razlikama, od osnovnog obrazovanja do stručnog usavršavanja. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Vreme poslaničke grupe SRS je iskorišćeno.
Da li još neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Nikola Krpić ima reč. Izvolite.

Nikola Krpić

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani i uvaženi gospodine ministre, pozdravljamo i podržavamo naročito član 31, koji propisuje vaspitanje o ravnopravnosti ili rodnoj ravnopravnosti polova, kao sastavni deo predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, kao i trajnog učenja.
Škola uči, porodica vaspitava. Ovo je posebno značajno jer je to najbolji način rušenja predrasuda i garancija da će u dugom roku rodna ravnopravnost polova biti društveno prihvaćena realnost, a ne zakonom propisana obaveza. Propisuju se i posebne mere za poboljšanje položaja onih grupa koje zbog svoje kulture, tradicije i društveno-ekonomskih prilika rano napuštaju obrazovni sistem Srbije.
Na kraju, uvažena potpredsednice, gospođo Čomić, PUPS smatra da smisao donošenja ovog zakona u celini i prihvaćenih amandmana od strane Odbora za ravnopravnost polova i Vlade će se održati samo ako bude zaživela njegova primena jer stručnjaci smatraju da u Srbiji nije problem nedostatak pravnih akata o rodnoj ravnopravnosti, već ignorisanje postojećih.
Na primer, Srbija još od Drugog svetskog rata ima zakon kojim se reguliše pravo nasleđivanja od strane ženske dece. Ipak su mnoga ženska deca, posebno u ruralnim sredinama, prinuđena da se odriču svog dela nasledstva u korist braće, kako ne bi bila isključena i odbačena od porodice. Plašim se da ne bude i sa ovim zakonom nešto slično.
Poštovana predsedavajuća, ako je tačno da je Srbija posebna zemlja u Evropi koja nema ovakav zakon, molim moje kolege poslanike, i opozicije i pozicije, da u danu za glasanje budemo jedinstveni u izglasavanju ovog bitnog zakona na koji, kao što sam već napomenuo, Ustav obavezuje da ga imamo što pre. Gospodine ministre Ljajiću, poslanici PUPS i ja i dalje vam predlažemo da ovaj zakon o ravnopravnosti polova preinačite naziv da se zove zakon o rodnoj ravnopravnosti.
Na kraju, poslanici PUPS i ja glasaćemo za ovaj zakon u danu koji bude određen za glasanje. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta i 45 sekundi iskorišćeno vremena ovlašćenog predstavnika. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 32. amandman, sa ispravkom, zajedno su podneli poslanici Ljiljana Miladinović, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Božidar Delić, Otoš Kišmarton, Zoran Antić i Milan Knežević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milan Knežević.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, ministre, ispred poslaničkog kluba Napred Srbijo, Srpske napredne stranke, podneli smo amandman na član 32. Predloga zakona.
Radi javnosti bih pročitao taj član 32, da prokomentarišem da je ovaj član u grupi onih članova deklarativnog karaktera, gde se u članu ne stvaraju obavezujuće zakonske normativne sankcije i mi smo kao poslanička grupa podneli amandman na ovaj član.
Taj član 32. glasi ovako: "Ovlašćeni predlagač dužan je da nastoji da predloži najmanje 30% predstavnika manje zastupljenog pola prilikom imenovanja članova upravnih i nadzornih organa u javnim službama".
Odnosi se na imenovanje članova upravnih i nadzornih organa u javnim službama. Predlažemo da se ovaj neobavezujući deo rečenice "dužan je da nastoji" promeni i da taj deo glasi da je ovlašćeni predlagač dužan da predloži najmanje 30% predstavnika, i da ne čitam dalji deo teksta.
Želimo da se promeni ovo deklarativno u obavezujuće.
Na ovaj član isti, kada pogledate odgovore Vlade, amandmane su podneli predstavnici svih poslaničkih grupa. Postoji jedan konsenzus da svi predstavnici poslaničkih grupa u parlamentu imaju primedbu na ovaj član zakona.
Pročitao bih takođe radi javnosti obrazloženje Vlade zašto se odbija amandman. Kaže se - amandman se odbija iz razloga što javne službe (ustanove, preduzeća i drugi oblici organizovanja utvrđeni zakonom) obavljaju delatnosti kojima se obezbeđuje ostvarivanje prava odnosno zadovoljenje potreba građana i organizacija ili drugog zakonom utvrđenog interesa, a sredstvima koja mogu biti u svim oblicima svojine.
Imajući u vidu značaj delatnosti, oblik organizovanja, odnosno režim svojine, predlagač smatra da se postiže svrha zakona normiranjem deklarativne i dopuštajuće norme.
Ovo obrazloženje stoji i za sve amandmane koji su podneti na ovaj član. Kako protumačiti ovo obrazloženje? Da li postoji bojaznost da kod imenovanja članova upravnih i nadzornih odbora možda nema dovoljno kvalifikovanih, stručno obrazovanih profesionalnih predstavnika oba pola? Da li Vlada, pošto se pominju različiti režimi svojine, ima opreznost prema tim prevashodno privatnicima, vlasnicima kakav će stav da imaju prema obavezujućim normama zakona da moraju ravnopravno da imaju zastupljene članove upravnih i nadzornih odbora ili vlada želi da, računajući ova dva razmišljanja, možda sebe stavi po strani i da ne stavi obavezujuću normu za ova javna preduzeća i službe?
Mi iz Srpske napredne stranke smatramo da su sva ova obrazloženja, iako su ovakva tumačenja, ponavljam, tako sam protumačio ovo obrazloženje, u stvari u sukobu sa zakonom. Kroz ovaj zakon treba da stvorimo aktivnu politiku jednakih mogućnosti. Bilo koja opreznost u imenovanju članova upravnih i nadzornih odbora koja bi bila limitirajuća po ovom biće protivzakonita onog trenutka kada se zakon usvoji.
Smatramo i predlažemo da se ovaj amandman usvoji, pogotovo što je tu ministar Ljajić. U sinoćnoj raspravi o amandmanima imali smo situacije za član 13. koji je takođe bio deklarativan, tu je usvojen jedan kompromisni amandman Odbora za ravnopravnost polova, onda smo imali amandman na član 14. koji je ministar usvojio. Imali smo i na član 19. Svi ovi nabrojani članovi bili su neobavezujući i deklarativni. Na odgovarajući način, bilo preformulacijom Odbora za ravnopravnost polova, bilo intervencijom ministra, regulisani su.
Ovo je isto takav član. A sinoć smo prokomentarisali da je najveći broj amandmana svih poslaničkih grupa dat na ove članove koji su deklarativni.
I u ovom članu bi trebalo uraditi sličnu intervenciju. Nema bojaznosti da se obavezujuća norma stavi i za članove upravnih i nadzornih odbora. Smatramo da po svim osnovama ima dovoljno kvalifikovanih, profesionalnih, stručnih osoba oba pola koja će moći ove kriterijume da zadovolje.
Još jedanput, predlažem ispred Srpske napredne stranke da usvojite ovaj amandman. Hvala.