DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.12.2009.

19. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

19. dan rada

03.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 92 narodna poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 86 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje Poslovnikom uređeni uslovi za rad Narodne skupštine.

Pre nego što nastavimo po Poslovnikom utvrđenom toku današnje sednice, želim narodne poslanike da obavestim o našim gostima na galeriji.

Dakle, poštovani narodni poslanici, dozvolite da vas obavestim da će deo današnje sednice, počev od 10.00 časova, sa galerije Velike sale Doma Narodne skupštine, pratiti 24 naših gostiju, osoba sa invaliditetom, i to: Dragan Vukašinović, Mirjana Vukašinović, Marina Bančić, Gorjana Gordić, Momčilo Stanojević, Robert Češnovar, Vesna Petrović, Mirko Gojić, Nenad Stanković, Novak Lazendić, Ljubinka Borizoski, Danijela Ivančević, Ivanka Jovanović, Biljana Dučić, Miroslava Stojković-Milošević, Mihajlo Pajević, Žarko Pantić, Ljupka Mihajlovska, Aleksandar Mršević, Branka Pešić, Dragica Hajstamel, Ivana Maliković, Sloboda Radisavljević i Mikica Budimirović.

Želimo vam dobrodošlicu u vašu kuću, Narodnu skupštinu Republike Srbije. (Aplauz.)

Želim sve nas da podsetim da se danas, 3. decembra, obeležava međunarodni dan osoba sa invaliditetom, koji je 1992. godine ustanovljen od strane UN.

Danas je dan kada smo ovom odlukom UN svi na neki način obavezni da ga se setimo, ali to je jedan od 365 dana, da se setimo da su osobe sa invaliditetom jednake kao svi drugi i da živimo zajedno, želeći jedni drugim da pomognemo da nam kvalitet svakodnevice bude što veći.

Narodna skupština Republike Srbije je 13. maja ove godine usvojila Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanja osoba sa invaliditetom, čije odredbe članovi 24. i 29. počinju da se primenjuju 21. maja 2010. godine. To je naša uloga, da pomognemo da se menja nabolje način na koji u našoj državi žive osobe sa invaliditetom, jer je reč o obavezi svakog poslodavca da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom, a shodno broju zaposlenih koje ima u radnom odnosu.

Ceneći značaj rešavanja pitanja ravnopravnog uključivanja osoba sa invaliditetom na tržište rada, priređivanjem ove posete Narodna skupština želi da apeluje na podizanje najšire građanske svesti o neophodnosti demarginalizacije osoba sa invaliditetom i njihovog ravnopravnog uključivanja u sve segmente društvenog života.

Hvala vam još jednom što ćete pratiti naš rad tokom današnje sednice.

Samo utorkom i četvrtkom, nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu Narodna skupština, tok sednice definiše član 235. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, koji uređuje - traženje obaveštenja i objašnjenja na osnovu svog stava 2.

Dakle, član 235. Poslovnika Narodne skupštine koji glasi: Narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama, o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera, iz nadležnosti organa na čijem se čelu nalaze, a koja su mu potrebna za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika, osim na sednici Narodne skupštine.

Izuzetno, predsednik, odnosno ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe pravo iz stava 1. ovog člana može ostvariti i na sednici Narodne skupštine, usmeno u jednom obraćanju, u trajanju do pet minuta utorkom i četvrtkom, i to odmah nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu.

Da li neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Nikola Krpić, pa narodni poslanik Rade Obradović, pa narodni poslanik Dragan Todorović i Snežana Stojanović-Plavšić.

Samo vas molim, narodni poslaniče Nikola Krpiću, da još jednom pritisnete taster.

Nikola Krpić

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsedavajuća, više puta sam pokrenuo ovo pitanje, pa evo i sada, ne želeći da povredim nikoga. Mislim da se o Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ne vodi računa u Ušćanskom području. Kada to kažem, radi se o stomatološkoj službi u tom delu. Iz razloga što je Ministarstvo sarađivalo u vezi ovog problema nemam nikakvih primedaba na rad samog ministra, već smatram da neko iz lokalne samouprave gospodina ministra, poštovanog gospodina Milosavljevića, odnosno verovatno mu daje neke druge podatke koji nisu verodostojni i tačni. Šta želim da kažem?

U Zakonu o zdravstvenoj zaštiti stoji jasno da deca do 14 godine u osnovnom obrazovanju, studenti do 25 godine takođe i trudnice imaju pravo na stomatološku zdravstvenu zaštitu. U ovom delu postoje tri ambulante: jedna u naseljenom mestu Studenica, jedna školska ambulanta u školi u Ušću i treća u zdravstvenoj stanici Ušće. Zadnji put u maju kada sam želeo da dobijem odgovor zašto se to ne radi, stiglo je obaveštenje da je lekar na trudničkom bolovanju i da će on za četiri meseca doći na posao.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima poslanik Rade Obradović.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dame i gospodo narodni poslanici, i danas će Skupština raditi, raspravljaćemo o nekim važnim zakonima. Zakoni bi trebalo da služe da uvedu red i da regulišu stanje u nekoj oblasti, a obaveze, rokovi, sve ono što proizilazi iz tih zakona bi trebalo da bude obavezujuće i za državne organe i za sve građane ove zemlje u oblastima koje ti zakoni regulišu.

Još jednom podsećam da budžet Skupština mora da usvoji u roku od 12 dana. Do 15 decembra je obaveza da Skupština Srbije usvoji budžet za 2010. godinu. Potrebno je pre budžeta usvojiti i završni račun budžeta za 2008. godinu i raspravljati o izveštaju Državne revizorske institucije. Radosna je vest da je jedna od poslednjih zemalja u Evropi Srbija dobila državnu reviziju i da je ta državna revizija prvi put izašla sa jednim takvim izveštajem.

Čuli smo iz medija da je Vlada pre nekoliko dana jednoglasno usvojila budžeta, iako je ostalo još 12 dana do trenutka kada treba da raspravljamo tu važnu materiju, materiju od koje će živeti svi građani Srbije i koja će uticati na živote svih građana Srbije sledećih i narednih godina, mi još uvek nemamo taj tekst. Objašnjenje je da se čeka na tehničko usaglašavanje. Bićemo strpljivi pa da vidimo kad će to stići.

Druga stvar je završni račun koji je povučen iz procedure. Opet na sajtu Ministarstva finansija piše da postoje neki tehnički problemi i da će biti vraćen u proceduru. Kada će biti vraćen, to ne znam. Koristim ovu priliku da dam obaveštenje Ministarstvu finansija, pošto na sajtu kaže – pošto je izveštaj državnog revizora usledio nakon što je završni račun budžeta već bio u skupštinskoj proceduri, pa prema našim zakonima državna revizija može da reviduje samo zakone koji su u proceduri. Prema tome, nije postojao drugi način i neko drugo vreme da se čitava stvar reviduje pre nego što je zakon došao u proceduru.

Postoji još jedna stvar o kojoj se ne vodi računa. Molim da Ministarstvo finansija takođe da odgovor. Dugo najavljivani Zakon o budžetskom sistemu koji je usvojen pre nekoliko meseci uvodi konsolidovani izveštaj Republike Srbije. Pošto je javna potrošnja u Srbiji preko 40% BDP, obaveza Vlade je da napravi konsolidovani izveštaj koji podrazumeva završni račun, koji podrazumeva završne račune organizacija za obavezno socijalno osiguranje, Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, završne račune budžeta opština, autonomnih pokrajina, gradova i po Zakonu o budžetskom sistemu taj izveštaj mora, u članu 78. se precizira, da Vlada da dostavi Skupštini do 1. novembra. Znači, ne završni račun budžeta, nego konsolidovani izveštaj budžeta. Mi taj izveštaj još uvek nismo dobili i pitanje je koliko ćemo ozbiljno sprovesti raspravu o budžetu?

Imam pitanje za predsednika Vlade, gospodina Cvetkovića. U odgovoru na jedno od naših prethodnih pitanja koje se ticalo ekonomske politike budžeta i svih ovih pitanja, Vlada nam je u propisanom roku dostavila odgovor i između ostalog u poslednjem pasusu tog odgovora se kaže - Zakon o budžetskom sistemu kao sistemski zakon ne može da obuhvati sve slučajeve, postoje slučajevi koji nisu obuhvaćeni. Kaže sledeće - okolnosti u kojima se trenutno nalazi država u duhu zakona, a u cilju ostvarenja budžetskih ciljeva, ne mogu se okarakterisati kao nepoštovanje rokova.

Nije nam sad jasno kakve su to okolnosti u kojima se trenutno država nalazi. Kada pogledamo novine, kada pogledamo izjave, svi zvaničnici kažu da je sve u najboljem redu, a onda nam se kaže da zbog okolnosti u kojima se država nalazi ne može da se napravi budžet, ne može da stigne završni račun i ne može da se uradi sve ono što je zakonska obaveza.

Poslanička grupa DSS pita predsednika Vlade da nam objasni kakve su to okolnosti u kojima se država nalazi, a za koje narodni poslanici Skupštine Srbije ne znaju da postoje?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragan Todorović.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pre nešto oko mesec i po dana, tačnije 22. oktobra, u Skupštini Republike Srbije baš povodom  nekih pitanja koja su bila vezana za trošenje budžetskih sredstava postavio pitanje jednog konkursa koji se pojavio u politici. Tada sam vam ga i pokazao, evo i ponovo da vam pokažem.

Jednostavno, navedeno je toliko stvari koje bi trebalo da ispunjava pomoćnik sekretara Narodne skupštine, u najmanju ruku kao da se bira predsednik Akademije nauka Srbije. Tada sam otprilike nagovestio da ovaj oglas samo što nema sliku čoveka koji treba da bude primljen na mesto pomoćnika sekretara Skupštine Republike Srbije.

Nisam pomenuo ime i prezime tog čoveka zato što je u to vreme postojala samo osnovana sumnja da je konkurs raspisan za njega, ali danas posle sednice Administrativnog odbora to je nesporna činjenica. Gospodin Milivoje Vićentijević je izabran za pomoćnika sekretara Narodne skupštine Republike Srbije.

Između ostalog, postaviću nekoliko pitanja kada je u pitanju ovaj izbor. Postavio sam i na Administrativnom odboru i nažalost nisam mogao da završim, zato što su članovi Administrativnog odbora morali da napuste sednicu Administrativnog odbora da bi dali ovde kvorum, pa da bi se posle toga vratili na sednicu Administrativnog odbora kako bi glasali o izboru Milivoja Vićentijevića za pomoćnika sekretara. To je, takoreći, već standardna stvar kada je u pitanju kvorum, vi niste u stanju da ga obezbedite zato što je Skupština vama samo uzgredni posao, dođete tu da izglasate, da date kvorum, a onda advokati u sudove, ovi ostali tamo gde rade, gde zarađuju pare, a Skupština vam apsolutno ne interesuje.

Interesantno je da pogledamo neke stvari i činjenice kada je u pitanju zaposlenje Milivoja Vićentijevića za pomoćnika sekretara Skupštine Republike Srbije. Naime, već sam vam rekao da je Milivoje Vićentijević već zaposlen u Narodnoj skupštini na radnom mestu savetnika sekretara protivno Pravilniku o sistematizaciji radnih mesta, jer je za savetnika potreban Pravni ili neki drugi fakultet društvenog smera, a gospodin Vićentijević je završio Elektrotehnički fakultet. Tražim odgovor - kako je moguće da se krši Pravilnik o sistematizaciji radnih mesta?

Kaže se u ovom rešenju, takođe tražim odgovor, da se zasniva radni odnos na neodređeno vreme do povratka radnice sa odsustva. Tražim ime i prezime koje radnice, kao i razlog zbog čega je odsutna.

Takođe, podsećam vas da je Milivoje Vićentijević 2003. godine dobio otpremninu i tražim da mi se dostavi odgovor koliko je Milivoje Vićentijević dobio kao otpremninu 2003. godine. Govori se da je u pitanju 30 hiljada evra. Zbog njega je promenjena sada sistematizacija o uslovima konkursa, pa je u konkursu navedeno, i to je prvi put posle 30-40 godina otkako je Skupštine, da na ovo mesto može biti primljen čovek koji nema Pravni fakultet ili fakultet nekog drugog društvenog smera.

Takođe, postavljam pitanje - da li je tačno da Milivoje Vićentijević nema položen državni ispit, a obaveza je po Uredbi Vlade o sprovođenju internog i javnog konkursa da se na ova radna mesta mogu primati samo ljudi sa položenim državnim ispitom?

Ono što je interesantno, to je aktivnost gospodina Vićentijevića. Pošto nemam puno vremena, on je ponovo, iako je u prethodnom periodu od 2000. godine do 2003. godine rukovodio rekonstrukcijom Skupštine, tada Savezne skupštine, i mnoge nezakonitosti su tom prilikom urađene, između ostalog i Ubpok je istraživao, on se ponovo latio tog posla i tražim da mi se dostavi odgovor - izveštaj Sektora za finansije Narodne skupštine Republike Srbije... (Isključen mikrofon.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pet minuta.  Zahvaljujem.

Reč ima narodna poslanica Snežana Stojanović-Plavšić.

Snežana Stojanović-Plavšić

Tražim obaveštenje i želim da dam u isto vreme i informaciju o jednom pitanju koje je od izuzetnog značaja, rekla bih, pre svega, za građane Leskovca, ali isto tako i mislim da je to pitanje o kome svi treba da razmislimo, jer se potencijalno može dogoditi u svim delovima naše zemlje.

Tražim informaciju od RRA, pa samim tim na neki način i u okviru našeg Poslovnika i od predsednice Skupštine, jer se radi o nezavisnom telu, dakle, telu koje nije kontrolisano od strane Vlade. O čemu se radi? Pre tri nedelje, u Leskovcu je kablovski operater SSB, isključio sa kabla sve lokalne televizije. Tako da je ostalo negde oko, po našoj proceni, odnosno po proceni lokalnih televizija oko 80.000 gledalaca uskraćeno za informacije koje oni njima mogu pružiti. Radi se o TV Leskovac, TV Klisura, TV Četiri S, TV Vlasotince, TV Studio, MT, i TV K1. Tokom poslednja dva dana uključeni su, vraćeni su u program TV K 1 i TV Studio, jer su potpisali ugovor sa SBB.

Naime, njima je ponuđeno da potpišu ugovor koji je, kako TV kažu, u velikoj meri neprihvatljiv zbog toga što ne definiše stalnu cenu, već je podložen promenama i ne zna se kolika će ta cena za emitovanje iznositi u krajnjoj liniji.

Sada ćete vi reći naravno, pa dobro, radi se o poslu između dva privatnika. Jednog kablovskog operatera i privatnih TV, ali to je tačno.

Moje pitanje je - šta je tu javni interes, odnosno šta je interes građana Leskovca?

Podsećam vas, da smo mi doneli zakone koji regulišu ovu oblast i tada smo rešili da privatizujemo medije na lokalu, što je verovatno bila dobra odluka. Međutim, mislim da posao nismo završili. Mislim da posao nije završila RRA, koje treba da donese pravilnik o poslovanju kablovskih operatera.

Da li je potencijalno moguće, pošto se sve više ljudi priključuje na kablove i na kablovske TV, da li će se onda desiti da prosto niko neće gledati tzv. zemaljsku televiziju, zemaljski program i da će onda kablovski operateri diktirati šta je to javni interes, kao što mi se čini da u mnogim slučajevima dešava. Naime, to se desilo u Leskovcu protekle tri nedelje. Jednostavno, kablovski operater je postavi uslove TV, ukoliko TV te uslove ne ispune, građani neće moći da gledaju program koji je za njih od interesa.

Smatram da treba napraviti pravilnik kojim će biti regulisano da neki programi prosto moraju da se prenose preko kablovskih TV.

Želim da kažem da je na kablovske operatere apelovao gradonačelnik, povodom ovoga. Znači, apel je uputio gradonačelnik Leskovca, načelnik okruga, ali takođe i Direktorat zavoda za javno zdravlje u Leskovcu, imajući u vidu da smo usled epidemije gripa i da građani Leskovca imaju pravo i Zavod za zaštitu zdravlja ima obavezu da ih informiše o epidemiološkoj situaciji u Leskovcu. Do sada nije moguće zato što je neko odlučio da jednostavno njegov privatni interes bude iz nekog javnog interesa.

Želim da naglasim da je TV Leskovac bila gradska TV i da je ona zapošljavala 69 ljudi i da je imala potencijalnu gledanost od 800.000 gledalaca pre privatizacije.

Danas, ono zapošljava 35 ljudi, a ima redovne dozvole za emitovanje svog programa, a naknadu plaća RRA, RTL-u, Sokoju i nečemu što se zove OSPS. To su neki prenosioci zvuka. To zaista nije moja oblast i ne razumem.

Ukoliko sve više kablovskih operatera bude tražilo plaćanje, što je moguće, TV Leskovac neće moći dalje funkcioniše, a građani Leskovca ostaće uskraćeni za mnoge informacije.

Apelujem još jednom na RRA, da donese pravilnik o poslovanju kablovskih operatera, ali isto tako tražim da se hitno sastane Odbor za informisanje i pozove sve potencijalne zainteresovane, znači, TV iz Leskovca, RRA i nadležna ministarstva, kako bi problem rešili. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pre nego što dam reč poslanici Zlati Đerić, obaveštenje narodnim poslanicima o ostavci narodnog poslanika.

Primili ste ostavku Dragana Vujadinovića na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja nove ostavke, koji je utvrdio da je podnošenjem ostavke nastupio slučaj iz člana 88. stav 1. tačka 2. Zakona o izboru narodnih poslanika i predlaže da Narodna skupština, u smislu člana 88. stav 2. i 3. istog zakona, konstatuje prestanak mandata ovom narodnom poslaniku.

Saglasno članu 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat pre isteka vremena na koji je izabran, narodnom poslaniku Draganu Vujadinoviću, izabranom sa izborne liste za ZES - Boris Tadić, danom podnošenja ostavke.

Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika, izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Reč ima narodna poslanica Zlata Đerić. Posle nje narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poštovana javnosti Srbije, imam dva pitanja za ministra poljoprivrede, gospodina Sašu Dragina.

Prvo je pitanje je vezano za problem u mom zapadno - bačkom okrugu iz kog dolazim i interesuje me, kako je gospodin Dragin tako vidovito i tako brzo, ekspeditivno već 15. septembra, a pre donošenja ovog zakona koji treba da stupi na snagu od 1. januara, o racionalizaciji radnih mesta u republičkoj administraciji, uspeo da ugasi tri radna mesta veterinarskih inspektora u Zapadnobačkom okrugu? Zanimljiva je koincidencija, da su to baš tri veterinarska inspektora koji imaju iza sebe odgovarajuće, čak vrlo respektabilne rezultate. To su tri veterinarska inspektora koji nisu članovi DS. Nisu članovi nijedne stranke, a pri tome ukazivali su na nezakonito poslovanje svog neposrednog rukovodioca koji jeste član DS. To bih želela da mi gospodin ministar objasni, da pošalje pismeni odgovor i da mogu da upoznam javnost u mom Zapadnobačkom okrugu.

Drugo pitanje je pitanje koje smo više puta postavljali i ponovo nas je zaintrigiralo posle ovog povlačenja Izveštaja revizorske kuće. Tiče se potrošnje sredstava, potrošnje između ostalih 200 miliona u Ministarstvu poljoprivrede na prskanje komaraca u januaru. Posao koji je dodeljen bez tendera. Zainteresovani smo, na koji način, kako je gospodin ministar poljoprivrede Saša Dragin potrošio tih 200 miliona u januaru, ispred svog ministarstva, na prskanje komaraca? Javnost Srbije bi volela da zna kako se troše budžetska sredstava, kako se troše sredstva građana Republike Srbije. Hvala.