PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 16.03.2010.

9. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 28. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Saša Maksimović i Jelena Budimirović. Da li neko želi reč? (Da.) Gospođica Jelena Budimirović, izvolite.

Jelena Budimirović

Napred Srbijo
Zahvaljujem. Poštovane kolege, kolega Saša Maksimović i ja smo u ime SNS podneli amandman na član 28, koji se odnosi na vremenske okvire u kojima se ostvaruje predškolski program. Zakonopisac je predvideo da se predškolski program ostvaruje u toku radne godine od 1. septembra tekuće godine do 31. avgusta naredne godine.
Mi smatramo, ujedno prenosim stav Srpske napredne stranke, da je naše rešenje prihvatljivije, te smo amandmanom predložili da se predškolski program ostvaruje u toku radne godine od 1. septembra tekuće godine do 30. juna naredne godine.
Dakle, naše rešenje predviđa da se u periodu od 1. jula do 31. avgusta prelazi na rad po posebnom, letnjem programu koji donosi organ upravljanja predškolske ustanove, a po prethodno pribavljenom mišljenju saveta roditelja i uz saglasnost nadležnog organa osnivača na planirana materijalna sredstava za njegovo ostvarivanje, u skladu sa zakonom.
Slažemo se da cilj ovog zakona treba da bude podsticanje intelektualnog, socijalnog i emotivnog razvoja dece, ali isto tako smatramo da je potrebno da deca imaju prostora za odmor. Deci je potrebno ostaviti vremena da se slobodno igraju, bez pritisaka i organizacije, kako bi imala dobar fizički, emotivni i socijalni razvoj. Naučnici navode da roditelji upadaju u zamku ambicija da im deca budu savršena, ali to može da bude kontraproduktivno i veoma stresno za decu predškolskog uzrasta.
Dakle, zakonodavac je predvideo obavezno predškolsko obrazovanje i vaspitanje u trajanju od 365 radnih rada, ne ostavljajući mogućnost za odmor dece, s obzirom na to da je članom 25. ovog zakona predviđeno da dete može da izostane sa pohađanja nastave samo u izuzetnim slučajevima. Još jednom vas pozivam da prihvatite naš amandman. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 30. amandman je podnela narodni poslanik Marina Raguš. Da li neko želi reč? (Da.) Gospođa Radica Jocić.

Radica Jocić

Srpska radikalna stranka
Amandmanom na član 30, koji je odbijen, Srpska radikalna stranka je tražila da se smanji broj dece po grupama.
Predočiću vam samo jedno od mišljenja roditelja: „Mnoge moje drugarice su se odlučile za privatne vrtiće jer su grupe manje, vaspitačica lakše brine o sedmoro-osmoro dece, nego o dvadesetoro. Nismo bili u mogućnosti da za vrtić mesečno izdvajamo do sto evra, koliko je potrebno za privatno obdanište. Takođe, verujemo u državni sistem rada sa decom u predškolskim ustanovama, ali nam nije prijatno kada zbog velikog broja dece vaspitačica našem detetu ne može da se posveti.“
U mnogim vrtićima broj dece po grupama je mnogo veći nego što je sadašnjim zakonom predviđeno. Jasno je svima da je u ovakvim slučajevima smanjivanje grupa moguće jedino izgradnjom novih objekata. U mnogim gradovima vrtići nisu građeni poslednjih dvadeset, a negde i trideset godina. Jedan od svetlijih primera je, recimo, u Aranđelovcu gde je Srpska radikalna stranka bila na vlasti. Za vreme tog mandata izgrađena su dva vrtića.
U načelnoj raspravi ministar nam je odgovorio da za privatne vrtiće koji su izgrađeni Ministarstvo nije dužno da proverava poreklo para. Naravno da mislim na vrtić čiji je vlasnik Lana Popović, ljubavnica, sada već svima poznatog narkobosa, Darka Šarića. Gospodine ministre, roditelje i te kako interesuje poreklo para kojima se grade vrtići, naročito ako lokalna vlast preko takvih investicija opere nešto para.
Kako, na primer, mene da ne interesuje poreklo novca kojim se u Beloj Palanci uređuje dvorište u vrtiću „Dragica Lalović“? Ako vlast dva puta pusti u rad postrojenje za preradu otpadnih voda u koje je uloženo milion evra, a ono i dalje ne radi, izražavam osnovanu sumnju da i ovakva investicija može vlasti da posluži za malverzacije. Ne možete me ubediti da Ministarstvo nije obavezno da proverava poreklo svih para koje se ulažu u predškolske ustanove.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Gospodine ministre, imate reč. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Kada bi Ministarstvo prosvete imalo nadležnosti da proverava sve finansijske transakcije u ovoj državi onda ne bi bilo Ministarstvo prosvete, nego bi se drugačije zvalo.
Rekao sam na prošloj sednici, kada smo govorili o zakonima u načelu, da mi uređujemo standarde i ispunjenost tih standarda, a stvarno nismo u situaciji, postoje drugi državni organi koji to rade, da ispitamo poreklo novca i da se vidi odakle taj novac potiče i ako je, naravno, nezakonito stečen, da se preduzmu odgovarajuće, zakonom predviđene mere.
Kada je reč o broju dece, slažem se da bi najbolji način da zbrinemo našu decu koja su u predškolskim ustanovama bio da se poveća broj ustanova, ali sami ste rekli da dugi niz godina u velikom broju opština, lokalnih samouprava do toga nije došlo, a razlozi su ekonomske prirode.
Mi nismo krili ni na Odboru ni u načelnoj raspravi naš stav, i ovog puta ga ja vama saopštavam – mi ne smatramo da taj amandman nema pedagošku osnovu, smatramo da ga ne možemo prihvatiti jer jednostavno nema finansijskih mogućnosti za njegovu realizaciju.
Pošto sam jedanput govorio o tome, ali nisam pominjao brojke, želeo bih da vam kažem da ovaj zakon ipak pravi korak napred u odnosu na postojeća rešenja, vezano za broj dece u grupama.
Naime, prema Zakonu o društvenoj brizi o deci, broj dece u vaspitnoj grupi je: kada je reč o deci do 18 meseci - desetoro dece; od 18 meseci do dve godine - petnaestoro dece; od dve godine do tri godine - osamnaestoro dece; od tri godine do četiri godine - dvadeset troje dece; od četiri godine do pet godina - dvadeset petoro dece; od pet godina do sedam - tridesetoro dece.
Kada je reč o izuzetku iz stava 2. ovog člana, broj dece u mešovitoj grupi je dvadesetoro; na bolničkom lečenju dvadesetoro; sa smetnjama u razvoju osmoro; smešteno u drugu porodicu desetoro, i osnovnoškolskog uzrasta u mešovitoj grupi - trideset četvoro.
Prema ovom našem predlogu zakona, broj dece u vaspitnoj grupi uzrasta od šest meseci do jedne godine je sedam; od jedne do dve godine je dvanaest; od dve godine do tri godine je šesnaest; od tri do četiri godine je dvadeset; od četiri do polaska u školu - dvadeset četiri. Broj dece u grupi pripremnog predškolskog programa je dvadeset šest. Izuzetno od ovog stava, broj dece koja se upisuju je: na bolničkom lečenju - do petnaest, i sa smetnjama u razvoju - grupa od četiri do šest.
Znači, vidi se jedno poboljšanje, ali jednostavno u ovom trenutku zbog ekonomskih mogućnosti (ne pedagoških, nego ekonomskih mogućnosti) nismo u situaciji da i ovaj amandman prihvatimo, odnosno da primenimo drugo rešenje, sa manjim brojem dece u grupama.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 30. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Nikola Lazić i Zoran Šami. Gospođa Donka Banović ima reč.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovaj amandman se takođe odnosi na član 30. U tom članu je definisano koliki je broj dece u pojedinim vaspitnim grupama. Mi predlažemo da se ovde u trećem stavu doda reč „maksimalno“, pa onda da se kreće sa nabrajanjem. Dakle: broj dece koja se upisuju u vaspitnu grupu istog uzrasta jeste maksimalno ili najviše, pa onda to.
Ono što smo primetili, mene čudi da vi niste to popravili, a mogli ste, da ste prihvatili naš amandman, to je da na jednom mestu kažete – od četiri godine do polaska u školu broj dece je 24, a onda u sledećoj rečenici kažete – broj dece u grupi pripremnog predškolskog programa je 26. Dete pohađa pripremni predškolski program pred polazak u školu. Dakle, vi ovde praktično dajete dve mogućnosti.
Mi smo vam sugerisali amandmanom da maksimalan broj dece u grupi pripremnog predškolskog programa bude takođe 24, zato što vi dajete tu mogućnost u ovom nabrajanju. Kažete – od četiri do polaska u školu, a pripremni predškolski period jeste period pred polazak u školu. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 30. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić i Aleksandra Ilić. Da li  neko želi reč? (Da.) Reč ima gospođa Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Poslanička grupa Nova Srbija je podnela amandman na član 30. Takođe smo želeli da intervenišemo, što se tiče broja dece u grupi, jer smatramo da je grupa dece predškolskog uzrasta grupa koja traži posebnu vrstu pažnje i stručnog pristupa kako bi rad zaista bio efikasan. Manja grupa je daleko uspešnija u postizanju svih onih zadataka koji su predviđeni ovim zakonom i vaspitno-obrazovnim ciljevima. Bez obzira na uštede koje se čine pri angažovanju kadra, pri korišćenju prostora, opremanju prostora na ovaj način, šteta koja se proizvede, ili korist koja se postigne ako je grupa manja, u kasnijem periodu odrastanja zaista je značajna.
Međutim, ovaj amandman ima dva dela. Ako je ovaj prvi deo amandmana neprihvatljiv zbog standarda koji je već na neki način zacrtan u reformi obrazovanja, mislim da je bar ovaj deo amandmana koji se odnosi na decu na bolničkom lečenju bio potpuno prihvatljiv, jer deca na bolničkom lečenju su deca koja su u posebnom emotivnom stanju, posebnom emotivnom stresu, uz objektivne zdravstvene teškoće koje prate oporavak. Smatramo da je tu objektivno imati grupu do desetoro dece i da se samo sa tom grupom u takvom stanju može efikasno raditi; dakle, grupa koja bi maksimalno brojala desetoro dece u tom uzrastu i u takvom stanju.
Dakle, smatram da je bar ovaj drugi deo amandmana bio prihvatljiv (mogli smo intervenisati nekim amandmanom sa ispravkom), jer to je ono što praksa sigurno pokazuje i opravdava. Čak i deset je preveliki broj za takvu situaciju, ali smatram da je to nešto što može da bude opravdano i ekonomski izvodljivo i da je moglo biti prihvaćeno. Hvala vam.

Whoops, looks like something went wrong.