DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 29.04.2010.

16. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

16. dan rada

29.04.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Momo Čolaković ima reč.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Momo Čolaković

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsednice, poštovano predsedništvo, predstavnici Ministarstva, uvaženi narodni poslanici, osećam potrebu da reagujem na izlaganje gospodina Nikolića, s obzirom da nije baš mnogo vezano za amandman, o kojem je i gospodin Novaković sada govorio, ali postoji potreba da se reaguje zbog toga što se često izgovaraju netačni podaci ili neargumentovane činjenice.
Prvo moram da kažem da nije ni lepo ni kulturno ni korektno da se kaže – ogoljene laži, prevare itd., jer to nije tačno. Sve što smo mi i na našoj skupštini nedavno kazali i što smo vodili u ove dve nepune godine je istinito i sve što smo govorili je ostvareno. O tome nemam potrebe posebno da govorim, a ako bude trebalo, i to ćemo izneti tačno, sa preciznim podacima.
Samo ću dva primera da navedem. Pre svega, nije tačan podatak da je prosečna penzija pala ispod 60%; ona je sada 63,6%. Drugo, nije tačno da su na skupštini izgovarane laži i prevare. Kongres je bio dostojanstven, sa preko 3.500 hiljade učesnika, na kojem su izgovoreni podaci, činjenice, na kojem je ocenjeno šta smo mi uradili i u tom smislu su pozitivne ocene izvedene.
Nemam potrebu da budem advokat predsednika Republike, ali on je na našoj skupštini govorio sa puno argumenata i činjenica, i za to je dobio podršku, a ono što predstavlja političku konotaciju neka se raspravi između političkih partija koje misle da to nije trebalo govoriti.
Isto tako, mogu da se složim s prethodnicima i gospodinom Nikolićem da je tema o kojoj razgovaramo isuviše ozbiljna da bi se na ovaj način razgovaralo, a ne na način kako smo to mi govorili i na našoj skupštini i kako to mi ostvarujemo naš program u praksi. Mogu da kažem da je očit primer, jedinstven primer, i puno je primera kao što je Beograd, gde se ostvaruje prava socijalna politika i socijalna zaštita, kao što su Jagodina, Ruma, Vrbas i mnoge druge sredine, gde uvezujemo da je i opština i grad i pokrajina, tu ću pomenuti i moj Novi Sad, deo države i ostvaruju taj socijalni program.
U tom smislu bih molio da se uzdržavamo ocena i stavova, posebno etiketa koje se ovde stavljaju kako pojedincima, tako i pojedinim poslaničkim grupama i partijama. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Antić ima reč.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Izvinjavam se, za trenutak nisam bio u sali, ali čini mi se da ima nekih nejasnoća i da se gospodin Novaković i ja nismo razumeli. Zahtev za autentično tumačenje je prosleđen Zakonodavnom odboru 7. avgusta 2009. godine. Gospodine Novakoviću, Zakonodavni odbor je taj zahtev prosledio Vladi, takvu sam informaciju dobio od sekretara, i do danas nije dobio nikakvu informaciju u vezi s tim mojim prosleđenim zahtevom. Ne bih se ni javljao za reč, međutim, vaša formulacija je bila prilično omalovažavajuća, pa sam imao potrebu da to pojasnim, da ne bi ostalo na tome. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Zoran Nikolić ima reč.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Replika.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Nemate pravo na repliku.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Koristiću onda vreme poslaničke grupe, iako me je gospodin Čolaković pomenuo bar četiri puta. Dakle, zakon o Centralnom registru je sastavni deo zakonodavne inicijative koja treba da doprinese, između ostalog, i pozicioniranju penzionog sistema kako bi penzionerima u ovoj zemlji bilo bolje.  U tom kontekstu sam govorio.
A kada sam govorio o alhemiji, pozivam se na list "Danas" od ponedeljka 19. aprila, gde je gospodin Krkobabić rekao da preporučuje mladim ljudima da izdvajaju za životno osiguranje, a kako? - ne znam, neka naprave nekakvu alhemiju, jer se to zanimanje očigledno isplati. To nisam izmislio, ovo su zaista reči gospodina Krkobabića.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 13. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe ''Napred, Srbijo''. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 13. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović Milosavljević. Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite.

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Član 13. ovog predloga zakona se odnosi na potvrdu koja se izdaje o podnetoj jedinstvenoj prijavi u postupku registracije. U ime poslaničke grupe SRS podnela sam amandman koji glasi: ''U članu 13. stav 3. reči 'bez odlaganja' zamenjuju se rečima: 'istog dana'. Obrazloženje je da odredbe zakona moraju biti nedvosmislene i precizne, bez mogućnosti proizvoljnog tumačenja.
Međutim, u obrazloženju Vlade zbog čega naš amandman nije prihvaćen čini mi se da ste se zbunili i opet niste odgovorili na ono pitanje šta znače reči "bez odlaganja", pa ste ih na jednom mestu čak poistovetili s rečju "odmah". Vi u Vladi imate i lingviste, imate i lektore, pa mislim da je stvarno vreme da već jednom vremenski i uopšte jasno ograničite termine kao što je "bez odlaganja" i da ti termini ne smeju da budu dvosmisleni, već da moraju da budu precizni i da ne mogu da se proizvoljno tumače.
SRS izražava sumnju da će zakon o Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja omogućiti efikasniju naplatu doprinosa baš zbog toga što su članovi zakona koji se odnose na efikasnost i ekonomičnost prilično neprecizni i nejasni i na taj način neće se rešiti problemi koji se tiču socijalne zaštite.
Hiljadu preduzeća, koja tek treba da budu privatizovana, duguju za doprinose više od 800 miliona evra. Neuplaćeni doprinosi za penzijsko, zdravstveno i socijalno osiguranje uzrok su više od 60% štrajkova u proteklih sedam godina. Poreska uprava ne može da naplati ta dugovanja jer je izmenom Zakona o privatizaciji iz 2006. godine tim firmama omogućeno da delimično ili u potpunosti ne plaćaju poreske obaveze. Sporni član 20. Zakona o privatizaciji praktično dozvoljava preduzećima u privatizaciji da ne plaćaju doprinose.
Za preduzeća koja su u restrukturiranju situacija je još gora. Kod njih se uopšte ne može raditi postupak prinudne naplate dok restrukturiranje traje, a ono može trajati i više godina. Ovo je velika nepravda u odnosu na poslodavce koji redovno izmiruju svoje obaveze.
Predlog zakona, znači, neće doprineti prevazilaženju manjkavosti u postojećem sistemu evidencije, obračuna i naplate doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, posebno kada su odredbe dvosmislene i ne mogu precizno i jasno da se tumače. Svaki ministar i svaka vlada donose zakone i propise po više puta, pa zato u Srbiji danas postoji gomila propisa. Sada je važeće 6.000 propisa, 5.000 međupropisa, oko 2.000 sa efektima na privredu, postoji 100 preporuka koje su u završnoj fazi izrade i očekuje se da će biti izrađeno još oko 300 preporuka, a predlog uredbe o prestanku važenja 193 suvišnih podzakonskih akata još nije realizovan. Hvala.