DRUGO VANREDNO ZASEDANJE, 17.06.2010.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGO VANREDNO ZASEDANJE

7. dan rada

17.06.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Ne, niste me dobro razumeli.
Suština politike i ove Vlade i Ministarstva je da studenti ne budu kolateralna šteta, a da se profesori ne ponašaju kao neko koga ne interesuje ekonomska situacija i koga ne interesuje stanje u društvu, nego svi da delimo zajedno sudbinu društva, pa ako se ne povećaju plate drugima, ne povećavaju se ni ljudima u obrazovanju. Ako se ne povećaju i ako se redovno servisiraju, onda da se ne prevaljuju minusi države preko leđa studenata.
Minuse države treba država da obezbedi i tu sam odgovoran ja, i moja koleginica Diana Dragutinović, i Vlada, i budžet, a ne studenti. To je politika naša, da ne bude preko leđa studenata. Ali, imamo praksu, pozivajući se uvek na autonomiju, da jednostavno ne možete da polažete ispite dok ne uplatite to. Ne možete da dobijete diplomu dok ne uplatite i sl. A imamo četiri čoveka u prosvetnoj inspekciji, što je sramota pomenuti, i 130 fakulteta, i onda nismo u situaciji da stignemo na svaku stranu u meri u kojoj bi trebalo da primenimo zakon.
Tačno je, ne isplaćujemo na vreme, ali sam stvarno iskreno ne vama, znam da vi to razumete, nego i javnosti pokušavam da objasnim to i mi ćemo to povećati, to je neka naša namera i povećani su prihodi budžeta i očekujemo kroz te povećane prihode budžeta da ćemo mi dati da sad pokušamo da rešimo pitanje grejanja pet ili šest fakulteta u Beogradu ili u Novom Sadu ili negde drugde, gde problemi ne postoje od juče i prekjuče.
Još nešto, nisu školarine nastale skoro, sve je ovo, da kažem iskreno, deo nekih problema koji postoje godinama unazad, ali se oni vide ili kad se raspravlja o zakonu, kao što je danas reč, ili kada studenti izađu na ulice, kao što je bilo prošle godine, ili kada neka grupacija ili neki fakultet to javno promoviše kao problem.
Mi rešavamo problem sistemski, ali moram priznati da nemamo dovoljno novca da sve one obaveze koje su godinama unatrag utvrđene i koje postoje da ispunimo na vreme, nego pokušavamo da svake godine povećavamo iznos novca koje izdvajamo za materijalne troškove, da bi možda sa završetkom ekonomske krize i sa očekivanjem bolje ekonomske situacije u Srbiji jednog dana dostigli da kažem tu idealnu situaciju da se to isplaćuje stvarno 100%.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 20. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Laslo Varga, Balint Pastor, Elvira Kovač i Arpad Fremond.
Vlada i Odbor za prosvetu su prihvatili ovaj amandman, Zakonodavni odbor nije dao izveštaj, pa će se o ovom amandmanu Narodna skupština izjašnjavati u danu za glasanje.
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nada Kolundžija, Dragoljub Mićunović, Nataša Vučković i Vlatko Ratković. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milić Mihajlović i Milisav Petronijević. Vlada i Odbor za prosvetu su prihvatili ovaj amandman.
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Goran Mihajlović. Da li još neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Goran Mihajlović.

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Član 21. odnosi se na stručne akademske i naučne nazive koji dobijaju lica koja završe studije do određenog nivoa i taj amandman je logični nastavak amandmana kao član 8a koji sam prethodno obrazložio.
Naime, tamo je bilo predloženo da se na strukovnim studijama uvede zvanje master, pa u varijanti da je taj amandman bio prihvaćen, onda bi bila potrebna promena u članu 21. stav 5, pa bi on glasio – lice koje završi strukovne master studije stiče stručni naziv master, sa naznakom zvanja drugog stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.
No, bez obzira što amandman nije prihvaćen, rekao bih samo da je ovo područje, tj. oblast Zakona o visokom obrazovanju gde se najviše lutalo i gde je bilo najviše konfuzija u praksi, jer jednostavno desi se da student upiše određenu školu ili fakultet i praktično do zadnjeg dana školovanja ne zna koji će mu biti stručni naziv.
Siguran sam da će ovaj član i u bliskoj budućnosti biti predmet nekih novih izmena i dopuna, jer setite se samo ovo zvanje master koliko je nedoumice unosilo. Svako ga je tumačio na svoj način, da bi u ovoj varijanti bilo predloženo da lice koje stekne zvanje master, znači u diplomi će pisati ime i prezime npr. Janko Janković, master.
To je jedna kozmetička izmena, gde će reč "master" umesto ispred stajati iza imena i prezimena, a suštinski se ništa ne menja. Mada bi trebalo još neke stvari uskladiti sa ovim nazivima, pogotovo kod osoba koje su nekada završile više školu po starom sistemu, pa žele da nastave strukovne studije. Oni obično pitaju koji stepen se dobija, mada ovo zakon ne poznaje, stepen.
Trebalo bi da ovo bude na neki način objavljeno na početku svake školske godine, da ustanova prilikom upisa studenata da i tačan naziv u konkursu zvanja koje će student steći, da bi se izbegle sve moguće nedoumice oko ovih naziva.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 35 sekundi vremena ovlašćenog predstavnika.
Na član 21. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? Narodni poslanik Milan Knežević.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Poštovana predsedavajuća, koliko je ostalo još vremena poslaničkoj grupi?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poslaničkoj grupi Napred Srbijo ostalo je pet minuta i 35 sekundi za ovlašćenog predstavnika i 10 minuta i 15 sekundi poslanička grupa.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Verovatno nećemo stići sve amandmane, pa da ostane vreme i za poslaničku grupu za predstojeći amandman.
Možemo da kažemo da je ovo tehnički amandman u članu 21, a odnosi se na nazive lica koja su završila odgovarajuće nivoe akademskih studija i čisto smo tehnički, pošto se navelo da ovde kod lica koja su završila osnovne akademske studije, u obimu od najmanje 180 ESP bodova, pa onda 240 ESP bodova, čisto da bi možda konzistentnije zvučalo dodali smo da lice koje završi diplomske akademske studije ističe akademski naziv mastera sa ESP bodovima od najmanje 300.
Znamo da je to u zakonu regulisano na drugom mestu, ali smo čisto, kada su se ovde pomenule ove ESP bodovne stavke, jedna tehnička intervencija i smatrali smo da je ovako korektna i daće konzistentnost stavovima, tako da ne bih ulazio u mnogo veće obrazlaganje nego što je ovo. Za druge stavove ovog člana nemamo primedbi, ponavljam još jedanput, ovo je čisto intervencija da bi se dala konzistentnost prethodnim stavovima. Tako da smo zato intervenisali ovim amandmanom.
Na kraju, pošto celo popodne ovde diskutujemo, nas poslanika je relativno malo bilo, ali smo diskutovali i obrazlagali naše amandmane. Amandmane obrazlažemo ne samo zbog ministra, nego i zbog javnosti. Moram da prokomentarišem da mi je drago što je ministar sve vreme bio i aktivno učestvovao u obrazlaganju i skoro svakog amandmana na koji smo mi imali obrazlaganje. Zašto to kažem?
Imali smo ministre koji odsede tu bez komentara ili reaguju na deseti ili petnaesti amandman i čisto trebalo bi svi ministri na taj način da reaguju i da to bude prava rasprava. Da li se vama naše obrazloženje ili ministra dopada ili ne, o tome ne diskutujemo, ali je aktivno učešće Vlade u liku ministra, koji treba da brani i obrazlaže zašto je odbijen ili prihvaćen amandman, i javnosti koja je čuje. Mislim da je to prava skupštinska rasprava i da bi drugi ministri trebali aktivno da učestvuju, jer se onda i mi drugačije trudimo da obrazlažemo i to daje mnogo veću ozbiljnost. To sam hteo da prokomentarišem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Jedan minut je iskorišćen vremena poslaničke grupe.
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković i Donka Banović. Da li neko želi reč? (Da.) Narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Rekla bih mala grupa poslanika, ali odabrana, mi žestoko branimo svoje amandmane. Moja koleginica i ja smo podnele amandman na član 21.
Taj član 21. u stvari menja član 95. postojećeg Zakona o visokom obrazovanju, a tu je reč stručni akademski i naučni nazivi. Vidim da su i druge kolege ovde intervenisale, ali mislim da je moja intervencija drugačija.
Pročitaću nekoliko stavova koji govore o licima koja završe osnovne strukovne studije, dakle iz postojećeg zakona, a to je da lice koje završi osnovne strukovne studije stiče stručni naziv, sa naznakom zvanja prvog stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.
Šesti stav da lice koje završi specijalističke strukovne studije stiče stručni naziv – specijalista, sa naznakom zvanja drugog stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.
Naš amandman se sastoji u tome da se dodaje novi stav, posle stava 6, a to bi bilo – da lice koje završi master strukovne studije stiče stručni naziv – strukovni master odgovarajuće oblasti.
Moram priznati da sam sa skepsom i podnela amandman, odnosno nisam očekivala da će ovaj amandman biti prihvaćen. U odgovoru zašto je odbijen stoji da to nije materija ovog predloga, odnosno ovih izmena i dopuna. Takođe, znam da je bilo različitih inicijativa i sa visokih strukovnih škola, i akademija i studenata da se nešto uradi po ovom pitanju.
Naime, po postojećem zakonu student, odnosno lice završi osnovne strukovne studije, posle toga može da upiše i završi specijalističke i tu je kraj. Dakle, oni nemaju po važećem zakonu mogućnost da nastave, prosto zato što ovaj zakon nije to ni predvideo. Dakle, ne postoji nijedna visoka strukovna škola koja može, zato što to zakon i ne dozvoljava, da organizuje primenjene master studije. To je jedna od manjkavosti zakona koji je donet 2005. godine.
Nekoliko puta je ministar, barem je moj utisak, možda se varam, onako zlurado poslanike DSS pitao, a vi ste nezadovoljni zakonom koji smo usvojili 2005. godine, valjda aludirajući što smo mi tada bili vladajuća većina.
Međutim, da promenite zakon nije ništa strašno. Ovaj zakon je bio reformski zakon, pet godina funkcioniše i mene čudi da nema više predloženih izmena i dopuna, zato što znam da u praksi ima još velikih problema, a evo vi najavljujete i nov zakon. To nije niti sramota niti nešto strašno.
Dakle, poslanici DSS znaju za mnoge probleme koji se u praksi dešavaju i da treba menjati ovaj zakon iz 2005. godine. Ovo je jedan od tih problema. Prosto je postojećim zakon onemogućeno da se organizuju master tzv. strukovne studije.
U mnogim evropskim zemljama postoji, mislim da u Nemačkoj postoji ta praksa, i u Francuskoj. Ono što se kod nas dešava, recimo da bi građani znali, znam da ministar zna, trenutno je oko 50.000 studenata na strukovnim studijama, a recimo 285.000 ljudi koji su završavali više škole. Praktično, ovim ljudima je nekako napredovanje u obrazovanju nepostojanjem master strukovnih studija nekako ograničeno.
Ono što se dešava u praksi, ne znam da li to ministar zna, da mnogi naši studenti da bi nastavili te master strukovne studije, na primer, odlaze u Crnu Goru, zato što to crnogorski zakon dozvoljava i oni tu nastavljaju studiranje.
Dakle, ovaj amandman, ponavljam, nismo očekivali da ćete prihvatiti, ali barem nekako skrećemo i mi pažnju na taj problem, zato što je puno studenata pogođeno ovim problemom. Možda je to predmet razmišljanja za neke buduće izmene ovog zakona.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Izlaganjem narodne poslanice Donke Banović završavamo današnji rad u 18.00 časova.
Rad nastavljamo u utorak, 22. juna, u 10.00 časova, raspravom u pojedinostima 3. tačke dnevnog reda.
Prvi amandman koji će biti predmet u pretresu je amandman na član 23. koji su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Šami, Milica Vojić Marković, Donka Banović, Nikola Lazić i Aleksandar Pejčić. Hvala vam.