DRUGO VANREDNO ZASEDANjE, 23.06.2010.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGO VANREDNO ZASEDANjE

9. dan rada

23.06.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Gospodine Jelašiću, dokapitalizaciju za iskazani mogući gubitak ste predlagali upravo vi. I pokazaću vam taj dokument o tome da isplata kamata na repo hartije jeste emisija novca. Jeste, i o tome postoje podaci u vašem izveštaju, ali vi niste očekivali da oni budu javni. I da niste imali nikada nijednu grešku i propust meren milijardama, a nažalost jeste, ovo što ste izneli maločas vas potpuno diskvalifikuje za prvog čoveka Narodne banke.
Pokazali ste dobitak u prošloj godini. Vi zaboravljate da ova Skupština dobija izveštaje sa Saveta, gde ste se dovijali zajedno sa novopredloženim predsednikom Saveta tada, sada guvernerom, kako da nas uverite da ono čega nema, vidimo kao novac, odnosno kako da nerealizovane dobitke, koje nećete preneti u budžet... To vam je strana 38. Izveštaja Saveta Narodne banke, podnetog ovoj skupštini 18. februara 2010. godine, gde se kaže: ''Da objasnimo zašto Narodna banka Srbije nije prodala deo sopstvenih deviznih rezervi i tako nerealizovane dobitke pretvorila u realizovane i uplatila u budžet''.
Možete vi neukim građanima i onima koji se u ovo dovoljno ne razumeju da stvarate privid uspešnosti, da svojim ličnim mirom pokazujete navodnu veštinu i stručnost. Ali, o vama govore rezultati, od ovih izveštaja iz Narodne banke, gde je povećano stanje hartija od vrednosti sa 1,5 milijarde dinara iz 2004. godine na 151 milijardu u 2009. godini. Čime ćete mi to objasniti? Novostvorenim društvenim proizvodom, izvozom, nekim realnim vrednostima ili virtuelnim finansijama, u kojima realne gubitke imaju svi građani? Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno vreme od vremena poslaničke grupe je dva minuta i 20 sekundi.
Reč ima guverner Radovan Jelašić.

Radovan Jelašić

Sve što objašnjavam, objašnjavam isključivo Zakonom o Narodnoj banci Srbije. Kao što vam je poznato, pošto vidim da mnogo čitate, nema ni izvoza, nema ni povećanja društvenog proizvoda, nego je u pitanju isključivo jedna jedina kategorija, a to je postići i održati stabilnost cena, na prvom mestu, a na drugom mestu stabilnost finansijskog sektora.
Što se tiče vaše druge primedbe, vezane za dobit Narodne banke iz 2009. godine i toga šta je usmerila u budžet, to je isključivo od realizovane dobiti. Dakle, nema tu nikakvih kursnih razlika. Da su se i kursne razlike transferisale, onda bi ta dobit bila mnogo veća, ali upravo zbog režima u kojem se nalazimo, uplatili smo isključivo onaj deo koji se odnosi na ostvarenu dobit i zbog toga su uplaćene dve i po milijarde dinara.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Toliko ste dobro poslovali i toliko ste dobar odnos sa budžetom imali, da u izveštaju Državne revizorske institucije stoji da ste čak i kamate, koje ste bili dužni da uplatite budžetu na osnovu deviznih depozita koje drže kod vas, pripisali tim depozitima, a niste preneli u budžet, u kom smo mi ovde, kao Republici Srbiji, odobravali niz kredita, i međunarodnih i od komercijalnih banaka ovde u zemlji, pod izuzetno skupim uslovima, i to u trenutku kada država konkuriše privredi za kredite poskupljujući cene kredita, dok imamo vas kao uspešnog guvernera i NBS koja pozitivno posluje. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno vreme od vremena poslaničke grupe je 45 sekundi. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović i Arsen Đurić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. su, u istovetnom tekstu, amandman podneli: narodni poslanik Dejan Mirović, grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred, Srbijo" i, zajedno, narodni poslanici Nenad Popović i Arsen Đurić. Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dejan Mirović. Izvolite.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Smisao ovog amandmana je da je rešenje koje je bilo u tzv. starom zakonu mnogo bolje, jer se, jednostavno, jasno i glasno pominje da NBS ima Statut, koji potvrđuje Narodna skupština.
Svrha ovog amandmana je upravo ono što smo govorili u načelnoj raspravi i na šta je guverner ponovo izbegao da odgovori, da u obrazloženju zakona piše da je uzor Narodne banke Srbije Evropska centralna banka. Upravo u Statutu Evropske centralne banke se navodi da je minimalna, skoro nepostojeća uloga Evropskog parlamenta. Iz toga se lako izvodi zaključak da je to namera i ove promene zakonu. Znači, da bude što manja uloga parlamenta. To su te evropske vrednosti u praksi, a mi, naravno, možemo da fraziramo i govorimo da to nije tako.
Zato je ovaj amandman podnet i to su konkretni argumenti koji stoje iza njega. Naravno, vi možete izbeći odgovor, kao što ga izbegavate tokom cele ove rasprave, i kada vam navedemo da su nam kamate skoro najveće u Evropi, da je inflacija veća nego u Ukrajini, vi govorite o nekakvim babama i žabama, a to je više nego neozbiljno. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Antić. Posle njega narodni poslanik Arsen Đurić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, očigledno je da su sve opozicione grupe u parlamentu nastojale da, na neki način, sačuvaju čast Narodne skupštine, boreći se kroz ove amandmane za to da Narodna skupština makar potvrđuje Statut Narodne banke.
Potpuno je neprimereno da u Narodnoj skupštini nemamo mnogo češće rasprave o stanju i poslovanju same Narodne banke, kao i uopšte o monetarnoj politici. Katkad imamo priliku da pred nama bude ministar finansija, pa i predsednik Vlade, ali jako retko. Sve se svede na izveštaj Narodne banke. Da smo u nekom prethodnom periodu imali češće prilike da govorimo o monetarnoj politici, možda bi neka nezadovoljstva, a rekao bih poprilično nezadovoljstva i stručne javnosti i nas opozicionih poslanika, uspela da se pretoče u neku inicijativu i popravila stanje, pre svega u privredi i generalno u finansijskom sektoru.
Mnogo toga u prethodnom periodu, kada je u pitanju monetarna strategija i monetarna politika, nije rađeno onako kako je bilo potrebno, pre svega je politika kursa ono što su najčešće kritikovali poslanici opozicije, jer je ta politika kursa, u suštini, bitno uticala na to da se privreda nađe u situaciji u kakvoj je danas. Imamo evidentan pad proizvodnje, naročito u prethodnoj godini, a pitanje je kako će stvari izgledati do kraja ove godine. Prošle godine smo imali preko 130.000 izgubljenih radnih mesta. Naša privreda je u potpunosti nekonkurentna, a jedan od najvažnijih uzroka svemu tome je kurs dinara i iluzija o jakom kursu, koju je podgrevala i NBS i generalno Vlada i sama izvršna vlast.
Danas možemo da se složimo, bar mi poslanici opozicije (a verovatno biste mogli i vi, poslanici iz vlasti, da ima malo više samokritičnosti) da situacija, kada su u pitanju referentne kamatne stope, nije nimalo dobra, da je država danas gubitnik, da su građani gubitnici, da su nezadovoljni i izvoznici i uvoznici, a jedino banke danas u ovoj našoj državi ostvaruju jako finu dobit i jako fine profite.
Kamo sreće da je NBS izašao s predlogom da se o monetarnoj politici u ovom narodnom domu govori mnogo češće, a ne da se i ovo što je dato u prethodnom zakonu unižava na ovaj način i da se prebacuje, eventualno, na argument da je Savet taj koji je izabran od strane parlamenta i da je to neposredna kontrola. Činjenično stanje je da, kao i do sada, nećemo imati priliku za ozbiljnu diskusiju o monetarnoj politici, i to je, po mišljenju SNS, neprihvatljivo. Hvala.