PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 25.11.2010.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

25.11.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 23:45

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 27. i da je bilo, ja bih intervenisala. Ni jednom svojom jedinom rečju predsednica poslanica poslaničke grupe Nada Kolundžija nije povredila ni jednu od odredbi Poslovnika. Vaša reakcija proističe slutim iz toga što se ne slušamo dovoljno.
Dakle, ako bih vam dala za pravo da narodna poslanica bude opominjana ili upozoravana na povrede Poslovnika, to bi, a uvidom u stenograme diskusija drugih poslanika, značilo da drugi poslanici ne bi uopšte došli od zloupotrebe poslovničkih odredbi do prava da se čuju u parlamentu.
Narodna poslanica Nada Kolundžija ima pravo na repliku.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsedavajuća, mislim da sam pogrešno protumačena. Rekla sam da nemam ništa protiv ako neko misli da mu je politički stav da ne učestvuje u radu Skupštine i da tako ima opravdanje pred građanima koji su ga birali, to je njihovo legitimno pravo. To pravo apsolutno ne osporavam.
Ono što sam osporavala jeste iznošenje neistina o tome kako odbori rade i kako ova skupština radi. Dakle, odgovornošću parlamentarne većine, odbori su održali 850 sednica. Samo je to važno ovde istaći jer je bilo potpuno neistinitih tvrdnji kako odbori navodno ne rade, kako ne mogu da rade i kako je za to odgovorna parlamentarna većina. Zaslugom parlamentarne većine ova skupština radi i sva njena radna tela rade, a da li je nerad baš politički program, to je vaša stvar.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pravo da govori o povredi Poslovnika ima narodna poslanica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospođo Čomić, vi ste bili dužni, na osnovu člana 103, pošto sam se javila da reklamiram član 107. Poslovnika, odmah da mi date reč po završenom izlaganju koleginice Vjerice Radete, jer ste vrlo dobro videli da sam se javila za povredu Poslovnika, a to ima prednost u odnosu na repliku koju ste dali vašoj koleginici gospođi Kolundžiji.
Smatram da je povređeno dostojanstvo Narodne skupštine i vi ste kao predsedavajuća bili dužni da reagujete jer je gospođa Kolundžija u svom izlaganju povredila dostojanstvo narodnih poslanika i najvišeg zakonodavnog tela, iznoseći neistine o tome…
(Predsedavajuća: Narodna poslanice, ne može narodni poslanik da učini povredu o kojoj govorite, to može samo predsedavajući.)
Gospođo Čomić, hoćete li, molim vas, samo da me ljubazno saslušate? Vi ste povredili dostojanstvo Narodne skupštine, niste reagovali. Vi ste bili dužni da zaštitite sve nas ovde. Ne može vama da bude na mestu predsedavajućeg Narodne skupštine preča vaša koleginica iz vaše poslaničke grupe od svih ostalih članova SRS.
Zašto ste onda povredili Poslovnik na mestu predsedavajućeg? Zašto niste reagovali kada je izneta neistina da mi ne učestvujemo u radu odbora? Pazite, jeste li vi pažljivo slušali? Da ne učestvujemo u radu, iako je to naš politički stav i naša politika? O čemu je pričala gospođa Radeta? O čemu sam pričala ja, sve ostale kolege?
Interes je svakog srpskog radikala da radi u odboru Narodne skupštine Republike Srbije, ali kako? Po izraženoj volji građana Srbije, da nam pripadnu mesta onako kao što su nama građani na izborima dali, osvojenih na listi SRS – dr Vojislav Šešelj. Mi smo u nemogućnosti to sada da radimo.
Koleginica je rekla, a vi niste reagovali – pa šta, vi sada onda ne želite sledeći put kada vi hoćete da iznesete neku zamenu, odnosno da date predlog, hajde onda vas da ne izglasamo. Tako ste zloupotrebili i to što imate većinu, o čemu je gospođa Radeta govorila i 126 na broju, pa ste nas preglasali i ukrali nam i mandate i mesto predsednika Odbora za administrativna pitanja i Odbora za odbranu i bezbednost. Šta smo mi vama smetali, gospođo Čomić, u Odboru za odbranu i bezbednost?
(Predsedavajuća: Dva minuta.)
Zato što raskrinkavamo mafiju i borimo se protiv kriminala i korupcije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 103. To je jedini član koji ste naveli da je povređen. Pošto ste u prvi mah tražili repliku, rekla sam da nemate prava na repliku, ne u stenogram, nego u komunikaciji koja je bila mimo mikrofona i stenograma, tada je pravo da govori o povredi Poslovnika tražila narodna poslanica Vjerica Radeta i dobila ga je. Tokom njene diskusije prijavila se narodna poslanica Nada Kolundžija, pa onda vi.
S obzirom da niste izneli ni jedan drugi član koji bi bio povređen, mogu samo da vam ponovim da molim sve narodne poslanike da ne zloupotrebljavaju pravo da govore o povredi Poslovnika, a član 103. očigledno nije povređen.
Da li se još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika ili neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. javlja za reč? (Ne.)
Zaključujem jedinstveni pretres o Predlogu odluke.
Pošto smo obavili jedinstveni pretres, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu odluke.
Sada, u skladu sa članom 101, a u vezi sa članom 157. Poslovnika Narodne skupštine, određujem pauzu u radu sednice Narodne skupštine do 14.00 časova. U 14.00 časova ćemo rad nastaviti pretresom u pojedinostima o tačkama dnevnog reda o kojima smo završili načelni zajednički i jedinstveni pretres. Hvala vam.
(Posle pauze – 14.05)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nastavljamo rad sednice u popodnevnom delu.

Kratko obaveštenje o rasporedu vremena tokom popodnevnog dela, s obzirom da je pauza na osnovu člana 87. za današnji dan već prošla, ali takođe s obzirom da u 1600 časova pa do 19.00 počinju poslanička pitanja, zbog poslanika koji žele da prisustvuju jednoj ili drugoj ili obema sednicama.

Neposredno pred 16 čova petnaestak minuta će biti određena kratka pauza samo da uđu predstavnici Vlade, tako će biti i nakon 19.00 časova, dakle sa kratkom pauzom, samo da izađu, osim ovlašćene predstavnice ministarke finansija, da bi mogli da nastavimo pretres u pojedinostima.

Narodni poslanici pitaju da li će biti leteće izmene, zavisi od toga koliko budu valjala poslanička pitanja. Što bolja poslanička pitanja, to veća verovatnoća za leteće izmene.

Ministarka će prisustvovati pretresu u pojedinostima, pretpostavljam da će biti u sali dok završimo ovaj deo koji se tiče čitanja pri otvaranju pretresa u pojedinostima.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2010. GODINU, SA PREDLOZIMA ODLUKA O DAVANjU SAGLASNOSTI NA IZMENE I DOPUNE FINANSIJSKIH PLANOVA ZA 2010. GODINU (pojedinosti)

Obaveštenje o pozvanima na sednicu – obaveštavam saglasno članu 90. stav 1. da je predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović pozvala da povodom pretresa u pojedinostima 1. tačke dnevnog reda Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, pored predstavnice predlagača Diane Dragutinović, ministarke finansija, sednici prisustvuje i Ružica Stojiljković, pomoćnica ministra finansija.

Prva tačka dnevnog reda - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, sa predlozima odluka o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova za 2010. godinu: 1. Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje; 2. Nacionalne službe za zapošljavanje.

Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Nenad Popović, Arsen Đurić, Jovan Palalić, Aleksandar Pejić, Željko Tomić, Milan Lapčević, Donka Banović, Milan Dimitrijević, Riza Halimi, Milorad Buha, Nemanja Šarović, Milisav Petronijević, Đorđe Milićević, Vladan Jeremić, Milica Vojić-Marković, Lidija Dimitrijević, Zoran Krasić, Miletić Mihajlović, Saša Dujović, Branka Ljiljak, Suzana Grubješić, Olena Papuga, Aleksandar Martinović, amandman Vlade i amandman Odbora za finansije Narodne skupštine Republike Srbije.

Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima i izveštaj Odbora za finansije.

Narodni poslanik Milisav Petronijević pisanim putem 25. novembra 2010. godine povukao je amandman sa ispravkom koji je podneo na član 4. Predloga zakona. Narodna poslanica Branka Ljiljak, pisanim putem 25. novembra 2010. godine povukla je amandman na član 4.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Pre nego što upitam da li neko želi reč, samo da podsetim narodne poslanike da su ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa po tačkama iz zajedničkog načelnog pretresa narodni poslanik Đuro Perić, poslanička grupa PUPS, narodni poslanik Zoran Kasalović, poslanička grupa SPS – JS, narodni poslanik Nenad Popović, poslanička grupa DSS – Vojislav Koštunica, narodni poslanik Vlajko Senić, poslanička grupa G 17 plus, narodni poslanik Dragan Stevanović, poslanička grupa SRS.

Što se tiče vremena koje nam je na raspolaganju, ovlašćeni predstavnici, odnosno predsednici poslaničkih grupa po 15 minuta. Svaki narodni poslanik podnosilac amandmana dva minuta, kao i predstavnik Vlade, s tim što ukupno vreme predstavnika Vlade ne može da pređe tri sata i to vreme se meri kao i vreme koje je na raspolaganju poslaničkim grupama koje se takođe meri.

Molim ovlašćene predstavnike ili predsednike poslaničkih grupa, ako mogu na kraju svog izlaganja da kažu od kog vremena da se meri vreme koje su iskoristili za izlaganje.

Narodna poslanica Jorgovanka Tabaković ima reč.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Koristiću vreme poslaničke grupe, a ne vreme ovlašćenog, jer mi to treba za one druge zakona.
Načelnu ću da obrazložim amandman na član 1. koji se svodi na generalnu primedbu deficitarnog budžetskog finansiranja koje se oslanja na zaduživanje, gde smo mi amandmanom, koji smo podneli, u stvari hteli da ukažemo, ne da se ne prikažu dugovi koji postoje, nego da država mora da funkcioniše na način da može da potroši samo onoliko koliko njena privreda može da podnese.
Zaduživanje može da bude opravdano samo u slučaju izgradnje infrastrukturnih projekata i objekata za koje je ovoj skupštini, a onako kako smo Zakonom u budžetskom sistemu i usvojili, podnet izveštaj o efektima budućih prihoda tog današnjeg trošenja, a to bi moralo biti u skladu sa onim što smo kroz izmene zakona usvojili kao fiskalnu odgovornost.
Znači, ne možemo da usvajamo zakone koji se samo ubrajaju u normu ove Skupštine i zovu se tako, šta je to Skupština uradila na putu ka EU, nego moramo da usvajamo zakone koje ćemo poštovati.
Za građane je jedino merljivo kada donosimo zakone kako se oni primenjuju. Dokaz da se nama u odbijanju ovog zakona država ne pridržava tih kriterijuma jeste da se ona pravda praksom modernih država i Vlada u odgovoru gde odbija naš amandman kaže, sve se moderne države oslanjaju na finansiranje deficita i to kroz emitovanje državnih hartija od vrednosti i uzimanja kredita.
Ugledanje na moderne države podrazumeva da se na moderne države ugledate i onog trenutka kada štede. Imate kao primer jednu Veliku Britaniju, i ona je ukinula 142 Vladine agencije, i to počev od one koja je birala vina za prijeme i svetkovine države, do onih koje su se bavile određenim pravima potrošača. Kada se ugledate na svet, ugledajte se i po onom gde će građani imati koristi, a ne samo tamo gde ćete vi kao vlast imati koristi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podnela Vlada koji je Odbor za finansije prihvatio. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović i Arsen Đurić. Da li neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Nenad Popović.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Nenad Popović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsedavajuća, gospođo ministre, u svakom obrazloženju budžeta govori se o smanjenju javne potrošnje. Država u ovom slučaju radi upravo suprotno, povećava potrošnju za robe i usluge za 10% dok građani svaki dan manje i manje troše. Zato ovim amandmanom predlažemo smanjenje trošenja za robe i usluge za 10%  i povećanje izdvajanja za podsticaje privredi za 50%, a poljoprivredi za 10%.
Nedopustivo je da se u ovom rebalansu budžeta planirane subvencije za poljoprivredu budu na nivou 2008. godine. Ovim rebalansom subvencije privrede su još uvek 0,5% od ukupnih rashoda budžeta. Praktično to je ono što smo govorili u načelu, privreda i privredni razvoj nisu u prioritetima ovog budžeta, a pogotovo ne ovog rebalansa.
Vlada ovim pokazuje, konkretno cela Vlada, da je usmerena na opstanak i radi isključivo u interesu opstanka ove Vlade, odnosno koalicije koja je na vlasti, a ne pokazuje nimalo volju, a volja se pokazuje konkretnim dejstvima da nešto uradi za pomoć domaćoj privredi. Zato čvrsto stojimo iza ovog amandmana i molimo vas da ga prihvatite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Palalić i Aleksandar Pejčić. Reč ima poslanik Jovan Palalić.