PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 23.02.2011.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

23.02.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:45

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne) Pošto smo završili pretres o jedinom amandmanu, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O ZADUŽIVANjU REPUBLIKE SRBIJE KOD SOCIETE GENERALE UZ GARANCIJU SVETSKE BANKE (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Lidija Dimitrijević i Dragan Stevanović.

Primili ste mišljenje Vlade o amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 3. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević, koja želi reč. Izvolite.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici,  Poslanički klub SRS podneo je ovaj amandman i pretpostavljam da je i očekivano da ovakvu amandmansku intervenciju imamo, jer prilikom rasprave u načelu veći deo naših primedbi odnosio se upravo na to što piše u članu 3. stav 1. tačka 3). Postoje i druge primedbe, kao, recimo, ona da, prvo što će u ovoj godini uraditi Narodna skupština jeste povećanje duga, kako bi se nadomestio nedostatak novca u budžetu.
Prilikom usvajanja Zakona o budžetu govorili smo da je planirani deficit na visokom nivou, da su rashodi planirani, takođe, na visokom nivou. Svi su znali na kolike prihode se može računati, mada je njihov priliv uvek neizvestan, ali i pored toga, većina je takav zakon o budžetu usvojila. S druge strane, zaštitili ste se izmenama Zakona o budžetskom sistemu, onim delom koji se odnosi na fiskalnu odgovornost i predvideli smanjivanje budžetskog deficita, ali ne sada, već postepeno, do 2015. godine. Prema tome, preporuke koje dobijate od onih čije vam je mišljenje bitno, trudite se da sprovedete. Donosite zakone, ali da se primenjuju kasnije.
Nedavno smo imali prilike da čujemo i izjavu nemačkog ambasadora koji je, govoreći o srpskoj Vladi, rekao da ona donose neke dobre zakone, ali da ima problema kada ih treba primenjivati. To je očigledni problem u Srbiji. Neke stvari urade se namerno, tako da se obaveze odlože za kasnije. Tako je i u slučaju ovog predloga zakona o zaduživanju. Poslanički klub SRS i u raspravi u načelu okarakterisao ga je kao krajnje nepošten. Ovog puta neću upotrebiti neki grublji izraz, mada to zaslužuje ovakav predlog.
Zašto je ovaj predlog štetan? Zato što su se sa predumišljajem još u novembru 2010. godine, kada je pokrenut postupak za javnu nabavku finansijskih usluga, definisali uslovi – koje će obavezne elemente da sadrži Ugovor o zaduživanju. Jedan od njih, i istovremeno najnepošteniji, jeste otplata glavnice jednokratno, po isteku trajanja kredita, nakon šest godina.
Dakle, novac će se uzeti sada i iskoristiti za pokriće budžetskog deficita, za izmirenje obaveza koje pristižu. U narednih šest godina otplaćivaće se samo iznos kamate. Po isteku narednih šest godina, u prvoj polovini 2017. godine, mora se odjednom vratiti čitav iznos od 400 miliona američkih dolara. Sada se nameće pitanje – zašto baš nakon šest godina? Da li je neko od stručnjaka predvideo da će Srbija te 2017. godine biti ekonomski toliko snažna da će moći da finansira normalno funkcionisanje i da će istovremeno moći da otplaćuje sve kredite koji će stići na naplatu?
Već se dugo godina uzimaju razni krediti koji, inače, imaju dug period počeka. Kada dođe vreme da se svima otpočne sa plaćanjem dospelih obaveza – da li će moći država redovno da funkcioniše, da otplaćuje rate kredita, a da se, pri tom, ne zadužuje? Samo u toku ove godine Zakonom o budžetu, članom 4, predviđeno je da će Republika Srbija odobriti zajmove u iznosu od 409,3 milijarde dinara.
Ponovili smo više puta. Da bi se bilo koji projekat u Srbiji realizovao, mora da se uzme kredit. Nijedan ne može da se realizuje bez dodatnog zaduživanja. To nije slučaj samo sada, u uslovima ekonomske krize. To se ponavlja iz godine u godinu. To se dešavalo i u vreme kada je imalo šta da se privatizuje, ali poznato nam je kako je taj proces sproveden, po kojim cenama se prodavalo sve što je vredelo. Istovremeno se rasprodavalo to što se imalo, uzimali krediti, a povećala nezaposlenost. Kada se sve to uzme u obzir, teško je shvatiti koji su to ekonomski stručnjaci i kojom su računicom predvideli da Srbiju 2017. godine očekuje blagostanje, da nas očekuje toliko toga dobrog, da ćemo biti sposobni da finansiramo normalno funkcionisanje države, da izmirujemo obaveze koje se stvaraju u ovom trenutku, kao i one koje su već stvorene i one koje će se u narednih nekoliko godina stvoriti, jer unapred već bi se moglo predvideti kakav je plan.
U stvari, plan se može zaključiti na osnovu Zakona o budžetskom sistemu. Njime je predviđeno postepeno smanjenje budžetskog deficita od ovog koji imamo sada, pa sve do ciljnog do 1% BDP. Ako se želi da se poštuje ovaj zakon, nakon 2015. godine fiskalni deficit moraće da bude toliki, a s obzirom na to da će dugovi doći na naplatu pitanje je – da li će zakon moći da se ispoštuje ili će, kao i neki drugi, morati da se krši? Za ovaj zakon, dakle, o zaduženju, mi iz SRS kažemo da je nepošten i smatramo da bi, ako se već uzima kredit, barem trebalo da postoji malo drugačija dinamika otplate.
Obrazloženje za neprihvatanje amandmana jasno priznaje da postoji predumišljaj da se novac potroši sada, a dug vrati jednokratno kroz šest godina, što u stvari predstavlja period počeka. Ipak je bilo potrebno prihvatiti ovaj amandman i primeniti malo drugačiju dinamiku otplate. Jasno je da je još 2010. godine, u novembru, kada je otvoren javni poziv za dostavljanje ponuda bilo evidentno kakva je namera, dakle, da se novac uzme sada, a vrati 2017. godine. Ponavljam, to je nepošteno i ovaj naš amandman trebalo je prihvatiti. Zahvaljujem. (Aplauz)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Po ovom amandmanu se javio i narodni poslanik Zoran Krasić. Izvolite, imate reč.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Na početku bih morao da podsetim da SRS neće da podrži ni onaj prethodni zakon, ni ovaj zakon, a svesni smo i činjenice da gotovo ne možete da usvojite ovaj amandman, a i kad biste ga usvojili verovatno se ništa značajnije ne bi promenilo.
Ovaj amandman, kao i oni prethodni, jednostavno, treba da nam omogući da pokušamo da ubedimo parlamentarnu većinu koliko je pogrešan koncept, pristup problemu javnih finansija. Kad pogledam ovde u sali, verovatno je mali broj ljudi koji bi se setio šta se to dešavalo kod nas, recimo, u privrednim odnosima 1982, 1983, 1984, 1985. godine. Pravi hit za uspešnog finansijskog direktora nekog preduzeća je zavisio od toga koliko može da popije i koliko je sposoban da ode do neke banke, da obezbedi avaliranu menicu. Kasnije se to prebijalo, kako primarnom emisijom itd. Sećate se Fikreta Abdića u to vreme i onih afera.
Stičem utisak da otprilike sada država preuzima tu funkciju da svoju uspešnost u javnim finansijama dokazuje svojim kapacitetima da se zadužuje. To enormno zaduživanje krenulo je već krajem 2000. godine, kada je švajcarska vlada omogućila da putem jednog kredita SRJ dobije dobre pozicije da bi mogla kreditno da se zadužuje. Radi prisutnih moram da kažem da praktično od 1989. godine do 2001. godine, bez obzira kako to zvali, Savezna Republika Jugoslavija, državna zajednica, odnosno Republika Srbija, jednostavno nije postojala mogućnost da se država zaduži.
Tada je glavni hit bila primarna emisija, pa se preko primarne emisije peglalo sve. Sada zamena za primarnu emisiju jeste bankarski sistem u kome se, takođe, pegla sve. Peglanje se vrši po sistemu što država putem svojih finansija plaća nešto što joj ne treba ili što nije efikasno, ni racionalno, a putevi izlaska iz krize u javnim finansijama nalaze se u nedefinisanoj privatizaciji. Još uvek nismo dobili odgovor koja je bila svrha privatizacije. Da li da se sa društvenog preduzeća "n.n." pređe na akcionarsko društvo "Pera ložač a.d"? Ili je svrha bila prodati pa ubaciti sredstva u budžet? Ili je svrha bila od prodatih sredstava napraviti neke investicione fondove, fondove za razvoj? Jednostavno, sve se to izdelilo na neke trećine, a rezultat je vrlo slab. Teško mi je da pričam koliko je to sve crno i slabo, jer ne bih mogao nikome bolje da opišem koliko je teško od načina na koji svaki pojedinac to danas preživljava.
Onda dolazimo u situaciju da kada se istroše ili ograniče resursi zaduživanja kod ''Svetske banke'', MMF-a, kod sistema evropskih banaka, onda nam predstoji jedina mogućnost da se zadužimo u komercijalnim aranžmanima kod poslovnih banaka. Tako smo došli u ovu situaciju da se ovde sada jedna banka javlja kao kreditor.
Naravno, mi ovim amandmanom ne možemo da promenimo tender. To je valjda svima jasno. Naravno da mi amandmanom ne možemo da promenimo ni ugovor koji je zaključen između Republike Srbije i banke koja obezbeđuje kredit, ali to je prilika da se otvori pitanje da li mi i dalje možemo na ovaj način da dolazimo do ovakvih zakona i sve ono što prethodi zakonu? Da li Narodna skupština toliko mora da bude neobaveštena povodom svih predradnji pre nego što dođe ovakav zakon na dnevni red? To je sada tema za Zakon o javnom dugu, Zakon o budžetskom sistemu, verovatno i Poslovnik, kao i neke druge propise. Ali ne želim to da otvorim kao temu, zato što znam da to ne može da se reši. Ne postoji volja da se to reši.
Otvoriću temu – zar je potrebno zaduživanje? Zašto se u stvari mi zadužujemo 400 miliona? Zašto? Šta želimo da pokrijemo sa tih 400 miliona? To je prvo pitanje. Budžetski deficit, ma, budžetski deficit je imaginarna kategorija. U okviru budžetskog deficita nalaze se javne nabavke: i gorivo i mazivo, i kafe, i "oktavija" i maramice i papiri i kompjuteri i angažovanje preko Studentske zadruge ljudi da rade dve godine, pa, onda, naprasno preraste to u radni odnos na neodređeno vreme. Sve se može podvesti pod budžetski deficit. Pod budžetski deficit može da se podvede i veliki broj paradržavnih organa, u narodu od milja zvanih ''agencije''. U budžetski deficit mogu da se smeste i savetnici i saradnici i državni sekretari. Sve to može da bude u budžetskom deficitu, ali je to budžetski deficit za sve građane, a prihod za sve one koji se maste nad pričom, prosto epopejom o budžetskom deficitu.
Slažem se, skočiće neki ko nema planinarsku dozvolu, a voli da se penje, pa da kaže da to potiče još od 1991. godine kada je SRS bila na vlasti, pa 1992. godine kada su radikali bili na vlasti, pa 1993. godine, 1995. kada smo bili na vlasti, pa 1997. godine. Sve smo mi bili na vlasti, nema veze što su tu i Veljko i Slavica, oni nikad nisu bili na vlasti. Sve to može da prođe, ali može da prođe samo u ovoj sali ovde, ne može da prođe van sale, jer ljudi čitaju novine, gledaju malo, znaju ko je kada bio i pamte neke stvari. Nemoguće je za ovaj epohalni rezultat koji se desio od kada je jedan ministar napravio suficit, sećate se, dobio je ''evropsku nagradu''. Pazite, nemamo mi prava da sada osporavamo odlikovane. Gospođo Dragutinović, nemojte ovo da shvatite kao ličnu kritiku, i vi ste odlikovani kao najuspešniji ministar. Prošle godine ste proglašeni za uspešnog državnog funkcionera. Tako su mediji objavili. Ne znam da li se vi tako osećate ili se ne osećate, ali moram da kažem šta je činjenica objavljena u novinama.
Sada ako svi uspešni treba da dođu da zadužuju državu, onda nešto nije u redu sa kriterijumima na osnovu kojih se određuje uspešnost. Verovatno onaj ko nas zaduži u cugu za pet milijardi evra jeste najuspešniji. Onaj koji nas zaduži za dva miliona je manje uspešan. Dakle, onaj što nas je zadužio pet milijardi dobiće odlikovanje, a ovaj što nas je zadužio za dva miliona da se stidi, da se kaje i da gleda da u sledećoj raspodeli bude što uspešniji u zaduživanju.
Sada u toj igri iluzija, a vrlo lepo jedna radio-stanica koristi te izjave, pa kaže – narod ima prava da veruje, narod ima prava da očekuje. Evo, već 10 godina neprekidno očekuje. Sada očekuje za pet godina da se desi to što je rečeno 2004. godine. Dobro, očekivanja, nemam ništa protiv lepih osećanja i verovanja ljudi. Ja taj problem nemam. Svako može da veruje u šta god želi i ja to ne osporavam, to je legitimno pravo svakog čoveka, znate, kao mala deca kad stave šaku na oči, na lice i kažu – nema. Eto, može tako, nije nikakav problem. Nije ni problem što zbog toga dobijate veliku popularnost u narodu. Uopšte to nije problem, to je činjenica. Vi to predstavljate kao nekom realnom činjenicom. Ja to ne mogu da kritikujem. Ne mogu sada da kritikujem nekoga što voli neku stranku. Onda kad idemo sa tim reklamama, kaže – mi ćemo u EU pod našim uslovima.
Sećate se one gospođe, koriste je za reklamu, sada vodi taj put, zajedno sa Đelićem, prema EU. Tamo je ambis, ljudi! Koliki je ambis? Mnogo veći nego ovaj ambis koji traje 10 godina. Mi živimo u Evropi, mi živimo po evropskim standardima, mi svake godine po 200 puta promenimo evropske propise. Sećate se dok je bio predsednik Narodne skupštine Predrag Marković, 200 i nešto propisa i sve uslove smo ispunili. Mi smo uvek ispunili sve moguće uslove i živimo po evropskim standardima. Nije problem, nemojte pogrešno da me shvatite, samo želim da iznesem činjenice, da to ljudi shvate.
Mi smo u Evropi. Ovako se u Evropi živi, milijardu agencija, raspasana komanda, što bi se reklo, ''niti ko pije, niti ko plaća''. Tako i u Evropi, parlamenti dođu pred svršen čin, ponudi im se predlog zakona o zaduživanju prosperitetne Belgije, Holandije itd. Nemam nikakvih problema sa njihovim načinom života. Ako je njima lepo, meni je još lepše. Stvarno nam je drago kad je nekom lepo.
Uopšte nam nije jasno što vas pritiskaju ovi iz Brisela. Kako ih nije sramota da vas pritiskaju? Sada vam šalju u četiri etape posmatrače da vas kontrolišu šta radite. Odakle njima pravo da vas posmatraju? Vi ste njihovi. Što ne posmatraju svoje? Ne pada im na pamet u Belgiji da posmatraju svoje. Vas moraju da posmatraju. Dobro, to je neka vaša koprodukcija sa njima. U potpunosti se slažem.
Molim vas, mi se zadužujemo. Nekada će doći vreme da se to vrati. Sećate se, ''Londonski'' i ''Pariski klub'' star 20 i nešto godina, deset godina je to bilo maltene zamrznuto, 2001. godine se na neki način rešilo. Na koji način? Po meni loš, ali se rešilo. Posledice snosimo. Desila se sukcesija, loša, posledice snosimo! Desila se privatizacija, loša, posledice snosimo! Desile su se besplatne akcije od hiljadu evra! Rekosmo da nema od toga ništa, nemojte da lažete – samo što nas niste pobili.
Pre nekoliko dana ili meseci izađe čovek koji se kleo da to mora tako da bude, on garantuje i kaže – morao sam da vas lažem da bi Tadić bio izabran za predsednika. Pitam vas, koliko će godina da prođe kada će neko od vas da izađe i da kaže – sećate se 23. februara 2011. godine, u Skupštini se donosio taj zakon, tad smo vas prevarili? Znam da danas nećete to da kažete i nema potrebe to da kažete, ali sam siguran da će za nekoliko godina neko da se odvaži i da kaže tu rečenicu. Sećate se gospodina Ilića – proevropski, proevropski, proevropski, e, pa, pre dva meseca reče kako je u postavi donosio pare iz inostranstva. Niko ga nije prozivao za to. Ranije smo pričali, ali priznao je čovek, proradio je neki crv kod njega. Njegov problem, nije moj problem. To pričam neprekidno, konstantno.
Dakle, nema investitora. Nekada smo slušali da investitori jedva čekaju da dođu u Srbiju. Sećamo se onih šest i po milijardi koje su na granici, pred paljenje ove zgrade, samo što nisu ušle, samo da se pomeri Slobodan Milošević, naravno i Slavica Đukić, Ivica Dačić, Veljko Odalović, Zoran Krasić, Vojislav Šešelj. Samo da se oni pomere i šest i po milijardi je na granici, ulaze, rešeno! Čuli smo – nema!
Da vas podsetim, jedino SRS je bila protiv plana Ahtisari-Černomirdin. Izglasan je. Na bazi tog plana donet je Kumanovski sporazum i Rezolucija 1244. Veličali su 1244, napokon naši prijatelji na Kosovu i Metohiji, UN i NATO pakt, to su naši prijatelji, mi ćemo to da završimo. Dobro, vaši prijatelji, završili ste toliko da tražite promenu Ustava da se izbriše Kosovo i Metohija. To je činjenica.
Prema tome, samo je pitanje trenutka kada će neko da nas obavesti da je ovo loš posao. Mi vam na vreme kažemo – smanjite neke pozicije u budžetu Republike Srbije i rešićete ovaj problem. Vi kažete – ne možemo. Da li šaljete poruku da bez ovih para nema isplata penzija, da li bez ovih para nema mirovnih misija, da li bez ovih para nema avionskog prevoza do Brisela, da bi se odbranio onaj rebus što je doneo pre nekoliko meseci File? Za šta vam su vam potrebne ove pare? Kada se ovoliko zadužujete, vi stvarate jedan neprekidni krug. U čemu se ogleda neprekidni krug? Vi dokazujete da smo mi zemlja sa visokim stepenom rizika i da ove poslovne banke iz inostranstva ovde dižu kamatu i kad ih pitaju – kamata je mnogo viša nego inflacija, oni kažu: ali, visoki rizici. Šta je dokaz za visoki rizik? Dobro, bruto društveni proizvod, ali vi se zadužujete. Bankari neće nikada da izgube. Oni trenutno vedre i oblače u Srbiji, ne trenutno, već godinama. Oni drže naše finansijsko tržište. Oni se iz nekog prikrajka pitaju za sve i svašta.
Možete da zamislite koja je to nacionalna bruka da se sa dva gradonačelnika ministar i državni sekretar svađaju oko toga gde će slovenačka firma da preseli mašine? Pazite, gde će slovenačka firma da preseli mašinu, posvađaste dva regiona. Oko slovenačke mašine da se svađaju ljudi u Srbiji? Da li vam to deluje normalno? Dokle vi možete da idete sa tim, ne samo zaduživanjem, nego i tom vrstom ponižavanja? Šta to radi od naše privrede? Vi ne možete da obezbedite jednu televizijsku reklamu za neki proizvod od Ražnja do Vranja. Ako meni ne verujete, pitajte ove ljude koji se bave marketingom po televizijama. Kažu – ne možemo da obezbedimo reklamu. Ne računam ove lokalne televizije, gde ''baba Stojana'' čestita rođendan itd. Nema ozbiljne reklame, nema firme koja treba da se reklamira, nema sa čime da se reklamira. Ja to, teška srca, ali konstatujem. Nije to moje zapažanje, to su mi rekli ljudi koji se tim poslovima bave.
Mislim da je najbolje za ovu državu, bez obzira na budžet, da se ovi zakoni povuku iz procedure, da se ide na rebalans da bi se smanjila ta sredstva. Znam da imate velikih problema kako da povučete pare iz inostranstva, ali morate da shvatite jednu stvar: sva ta devizna sredstva koja dolaze na vrlo interesantan način, nisu u funkciji privrede, nisu u funkciji budžeta nego neke virtuelne stabilnosti evra na ovom prostoru.
Ma, mi smo svesni situacije ako bi se pustio evra, 99% građana Srbije ne bi moglo da otplati drugu ratu kredita, jer su prezaduženi, jer ona lepa očekivanja od pre nekoliko godina, što se tiče lizinga, stambenih kredita, da mogu to da otplate za 10-15 godina, bilo je realno pre nekoliko godina, a danas su se smanjili lični prihodi građana. Neki su u međuvremenu izgubili posao. Otvara se pitanje, kad se podvuče crta, da li je plus, da li je minus? Ma, Zapad više voli svoj evro i svoje devize nego bilo kog građanina ove Republike. Sada ste vi na vlasti, sutra će da izmisle neke druge. Njima je važno samo da slede evroatlantske integracije.
Ma, šta su bili juče, prekjuče, to ih uopšte ne interesuje. Njima je bitan taj smer prema Zapadu. Šta će da bude, ma njih to ne interesuje, oni su toliko jaki da mogu da kontrolišu krizu kad god žele; u novinama i na televiziji, i na granici, i na carini, ma, ko se više pita u državnim organima, molim vas.
Vlast naših ministara se završava na onoj kvaki sa unutrašnje strane, već, sa spoljne strane one kvake ne važi ono što je dogovoreno. Kapilarni je sistem. Taj kapilarni sistem neko drugi kontroliše. Pogledajte ljude koji su u ministarstvima, koji pričaju koje muke imaju sa unutrašnjom opstrukcijom u svojim ministarstvima. Kada bi nešto hteli najbolje da urade, nailaze na zid.
Nikoga ne želim da prozivam, ali znam za gospođu Dragutinović da ima te probleme. Dokaz za te probleme da se državni sekretar mimo ministra pojavi, pa to je skandal, pa to je bruka. Ko je državni sekretar? Onaj što je psovao pre dve godine poslanike na sednici Odbora za finansije. Ostalo zabeleženo, pa morao da se izvinjava. Nije ni to bitno, ali ovde nema kompasa. Ovde ne znamo šta je vrednost kada idemo sa građanima da pričamo.
U šta građanin treba da veruje? U lepe reklame, ''početak za imetak''. Molim vas, država je komplikovana stvar, ozbiljna stvar, ozbiljno treba da se radi, ali svako ko radi državni posao mora da voli Srbiju, pre svega, pa onda na drugom mestu struka, sposobnost, i ove treće i četvrte stvari. A, ne, vole ga ovi iz Brisela, podržavaju ga ovi iz NATO-pakta, hvale ga ovi ovamo, daju mu neka odlikovanja, šetaju ih tamo po nekim konferencijama, prikazuju ih kao dobar primer da je Evropska unija nešto uradila kod nas. Šta je to urađeno sa ovom politikom, ljudi? Šta je urađeno?!
Vidite koje je zadovoljstvo ili nezadovoljstvo kod ljudi. To što ljudi nisu orijentisani u vremenu i prostoru zna se i zbog čega. Kad udari ta sirotinja, obnevide ljudi. U svemu mogu da pronađu spas.
Mi želimo malo lepšu Srbiju, ali svakog dana malo lepša da bude, nego što je bila juče, ali ne vidimo da vlast to želi, vlast ne vidi ljude. Vlast vidi upitnik, rebus, pohvale, slikanje, snimanje, DVD, CD. Zato mi ne želimo da glasamo za ove zakone kojim se samo produbljuje kriza i povećava zaduživanje.
Znam, naći ćete neku reč da mi odgovorite. Krenite, nema problema, možete da nas izbacite. Pre dve godine ste nas izbacili iz Skupštine. Da li je bilo nešto bolje? Ništa nije bilo bolje. Možete da nas kaznite. Znam da možete da nas kaznite. Da li će biti bolje građanima? Neće! Možemo da se ljutimo, jedni na druge, do mile volje, koliko hoćemo, ali da li je nešto dobro, da li se vidi taj put kojim treba da idemo, da nema više trnja? Jeste da je mali put, ali da se probijemo, da ga širimo.
Izvinjavam se što sam možda malo produžio. Ako sam nekoga uvredio, to nisam uradi namerno. Izvinjavam se. Molim sve, dajte, Srbija je jedna. Ne valja da je gubimo. (Aplauz)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Srđan Milivojević ima reč. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsednice, uvažena gospođo ministarko, dame i gospodo narodni poslanici, pažljivo sam pratio izlaganje prethodnog govornika čitavih 25 minuta. Nisam shvatio o kom amandmanu je govorio i nisam shvatio koje su bile poruke i pouke koje je hteo da pošalje da li biračima, da li svom partijskom lideru, da li je govorio ili se greškom zbunio, pa je mislio da je na sednici ''Centralne otadžbinske uprave'' ili je možda mislio da je u svojoj spavaćoj sobi, pa da govori sam sebi i da nema nikog drugog da ga čuje.
Jako sam pažljivo čuo šta je govorio i uzalud su bile njegove reči na kraju izlaganja, jer sam razumeo da on kritikuje zaduživanje, da kritikuje namere Republike Srbije da obezbedi bankarske garancije za posao koji će raditi "Jugoimport SDPR". Zapazio sam da nije bio na poslednjem izlaganju ministarke finansije u ovoj sali, kada mu je obrazlagala zašto će biti namenjeni novci iz ovog kredita.
Znate, nekada se u osnovnim školama za loše đake organizovala dopunska nastava. Mi, baš, nemamo vremena da ovde organizujemo dopunsku nastavu za one koji nisu u stanju da zapamte ono što ministri kažu sa ove govornice, ali imam obavezu zarad istine i zarad građana ove zemlje, koji pamte možda mnogo bolje i mnogo više nego ja, da odgovorim na neke postulate i neke teze koje smo čuli u prethodnom izlaganju.
Ovde se mi optužujemo da ponekad ne iznosimo istinu i da istinu skrivamo od birača. Nikada nismo skrivali istinu od građana ove zemlje. Nikada nismo, recimo, u Kruševcu organizovali vatromet i kazali – mi smo pobedili NATO pakt, evo vatrometa. Stranka mog prethodnika je to uradila, organizovala. Nikada ni jedan lider DS nije izašao i kazao – ponosim se time što me zovu najveći manipulator srpske političke scene. Znam čoveka koji s ponosom izjavljuje da je srećan, ponosan zato što ga javnost Srbije pamti kao najvećeg manipulatora na političkoj sceni Srbije.
Nikada nisam bio ministar i nikada nisam učestvovao u izvršnoj vlasti, ali znam neke koji su imali priliku, a njihova prilika je za većinu građana Srbije bila neprilika. Znam neke koji su imali priliku da svoj raskošni talenat u oblasti finansija i zloupotrebe poverenih sredstava prikažu kao svoj učinak na kraju svog mandata. Znam neke koji su se i te kako dokazali kao ministri i znam te koji su se i te kako dokazali kao ministri. Takvih je javnost sa rukama laktom do lakta zatekla u teglio s pekmezom, kako ližu te ruke i prste, pa kada su uhvaćeni, oni su kazali – ne možete da pravite pekmez a da ne ližete prste.
Znam neke koji su i te kako zadužili ovu zemlju, ali ne za dobrobit građana ove zemlje, ne da bi građani ove zemlje imali neke koristi, ne da bi privreda ove zemlje radila, već da bi štampali partijske biltene, partijske knjige. Znam neke koji su uzimali novac iz državne kase, pa četa poreskih revizora nije uspela da utvrdi za koliko su olakšali budžet Republike Srbije.
Znam i neke koji su na pitanje kako to, rekli ste da neće biti inflacije kada vi dođete na vlast, a onda je inflacija bila prvo 30, pa 130%, drsko kazali – pa, to vam je kao kad imate sto maraka u džepu, pa vam neko uzme 30, a vama ostane 70. Sada ti isti ovde nama dele moralne lekcije, predavanja. Čak se trude i ne stide se toga da nam ovde drže i predavanja iz osnova ekonomije, iz političke ekonomije.
Zaista mislim da ovako visoko kreativno izlaganje ne zavređuje da se čuje samo ovde u ovom domu. Na fakultet vi da idete, i to ekonomski fakultet, a bogami i neke druge ekonomske institute, da svoj raskošni talenat tamo pokažete i da kažete – mi, svo ovo znanje koje imamo, pa čudi nas. Zaista se čudim da vam neko nije dao Nobelovu nagradu za ekonomiju. Ovakvo izlaganje, ovakvo znanje, to zavređuje ne poverenje građana Srbije, nego cele planete.
Međutim, s obzirom na to da ni mene, a ni građane Srbije ne možete ubediti u istinitost svojih tvrdnji, najbolje bi vam bilo da smenite narod, pošto mene ne možete da promenite, mene je narod birao, vi lepo smenite narod i kažite narodu da to što vi pričate ovde u Skupštini Srbije i ono što radite kada imate priliku, očigledno ne odgovara jedno drugom, jer očigledno je da imate dve doktrine i dva morala, jednu doktrinu i jedan moral koga se pridržavate kada propovedate, a drugu doktrinu i drugi moral koga se pridržavate kada vršite vlast.
Vaše vreme je za većinu građana ove zemlje bilo nevreme. Molim vas da nas ne pozivate na to vreme, već da zaista poverujete u vašu završnu rečenicu da želite dobro ovoj zemlji.
Ako ste nekoga uvredili svojim izlaganjem, pa, pre svega, uvredili ste zdravu logiku građana Srbije, uvredili ste nas koji smo vaše vreme jedva preživeli. Za kraj, mogu samo da vam poručim da nisam razumeo na koji deo podnetih amandmana se odnosi vaše izlaganje, jer ovi amandmani kažu ovako: ''U članu 3. stav 1. tačka 3) menja se i glasi – "3) period otplate kredita u trajanju od 72 meseca" i ''U stavu 2. broj "30" zamenjuje se brojem "15". To su amandmani koji su podneti. "U članu 6. stav 2. menja se i glasi – Pravo na povraćaj sredstava iz stava 1. ovog člana Garant će ostvariti shodno odredbama Zakona o javnom dugu".
Uz svo svoje naprezanje, uz sav svoj intelektualni trud i napor, uz završeni Poljoprivredni fakultet – smer stočarstvo, nisam vas razumeo. Hvala. (Aplauz)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li još neko po ovom amandmanu želi reč i molim vas da fokusiramo pažnju ka sadržaju amandmana? (Ne)

(Narodni poslanik Zoran Krasić, sa mesta: Replika.)

Imate pravo na repliku, ali mislim da nema mnogo svrhe.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospođo Dejanović, najavio sam, pošto znam da postoji neka zakonomernost. Na početku sam rekao da ima onih koji nemaju planinarsku dozvolu a vole da se penju. Prepoznao se čovek i javio se, ali nije to problem.
Gospođo Đukić-Dejanović, nemam nameru da branim više SPS, vas, Slobodana Miloševića zbog ovakvih napada, to je vaš koalicioni partner, pa sa njime dogovarajte to, ali bih vas zamolio jednu stvar, da sve vaše potencijale, mogućnosti kao predsednika Narodne skupštine iskoristite i sprovedete detaljnu istragu, može i Veljko da pomogne, da li sam ja odgovoran, kriv, da li imam neku mrlju, da li mi se stavlja na teret nešto što se, s vremena na vreme, spočitava u ovoj sali, a krenulo je još od maja 2001. godine preko novina. Tad su mi izmislili rođenog brata. Pretpostavljam da znate da sam jedinac. To je ta kuhinja. Znam ta kuhinja odakle dolazi, zašto dolazi itd.
Molim vas radi javnosti, jer nemam namere da se pravdam nikome, nikada se u životu nisam nikome pravdao, pogotovo kada nema neko vozačku dozvolu, ali bih vas zamolio da iskoristite vaše potencijale i mogućnosti, obavestite sve poslanike da se jednom za sva vremena se prekine sa tom pričom. Ja sam ipak samo jedan mali jedinac, nemam ni rođenog brata ni rođenu sestru. Ako sam nešto kriv, kažite šta sam kriv, ali obavestite kompletno javnost zvanično, nemojte ovako sa insinuacijama koje se sporadično čuju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Krasiću, nisam uopšte razumela suštinu replike koju ste tražili.

Ne bih mogla da doživim sebe kao organ istrage i nikakve istrage ne bih ni mogla da vodim, te ni da vas obavestim, ali razumem vašu potrebu da se u ovom parlamentu, tu vam se potpuno pridružujem, ne bavimo analizom prošlosti, nego da radimo po Poslovniku, odnosno u vezi sa dnevnim redom koji je tog dana aktuelan i tu vas potpuno podržavam.

Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović. Da li neko želi reč? (Da) Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, zaista moram i kao ovlašćeni predstavnik da se osvrnem na ovu malopređašnju diskusiju gde nam je poslanik DS, stranke koja je rekla da ćemo praviti iskorak napred, u raspravi pre podne, održao lekciju da je 25 minuta dobro slušao gospodina Krasića koji se buni protiv nekog kredita vezano za "Jugoimport SDPR".
Gospodine Milivojeviću, da vas podsetim, rasprava o tom kreditu odnosno o garanciji je završena pre nekih 40 minuta, tako da ako ste slušali ne znam šta ste i koga ste slušali. Međutim, Zoran Krasić nije ni jednu jedinu reč progovorio o tom kreditu, odnosno o toj garanciji ili kontragaranciji, gospodin Krasić govori o novom zaduživanju države Srbije za 400 miliona dolara i o tome govori vrlo argumentovano i govori sa političkog aspekta, traži odgovore na pitanja gde ćemo trošiti taj novac.
Znam da je za vas 400 miliona dolara na teret države kao i 400 dinara i ako ste nešto pokazali i manifestovali poslednjih 10 godina, onda je to to. Vi možete da skačete na 90-te godine koliko god hoćete, ali državu koju ste nasledili bila je tri puta manje zaduženija nego što je to ona danas, za isti period koliko ste bili na vlasti, koliko i ti iz 90-tih godina.
Što se tiče ovih amandmana, gospođo Dragutinović, da su obrazloženja za njihovo odbijanje bila drugačija ja bih zaista imao sumnju da smo predložili nešto loše, međutim, ovo što ste napisali u obrazloženjima zaista nas drži u uverenju da delite naš stav u odnosu na ono što smo predložili. Ova obrazloženja su više nego formalnog karaktera. Čak ću biti slobodan da kažem da ih niste pisali niti da znate šta piše u njima.
Pre nego što se dotaknem ovog amandmana na član 4, moram da se osvrnem i na vašu završnu reč u prethodnoj raspravi u pojedinostima. Rekli ste nekoliko stvari koje zaista ili ne mislite ili mislite. Ako mislite, ubeđeni smo da to nije dobro.
Moram i ja da se pozovem na Lazara Pačua, ali vrlo s razlogom, zbog deficita. Rekli ste da su svi njegovi budžeti bili sa deficitom. To jeste tačno, ali niste rekli da je Lazar Paču finansirao Balkanski i deo svetskog rata, i niste rekli da je dinar tada bio u rangu francuskog franka, samo ste to zaboravili da nam kažete.
Analizirajte gde je danas dinar, kakvu snagu on ima i šta smo mi finansirali sa deficitom koji Srbija ima. To je suštinsko pitanje SRS. Mi ne postavljamo samo pitanje da li treba ili ne treba da se zadužujemo. Ako se već zadužujemo, mi pitamo šta je struktura našeg duga i šta je struktura našeg deficita. Vi vrlo dobro znate šta je. Nemate političku slobodu da date odgovor na tako nešto. Dobijamo odgovore koji objektivno ne odgovaraju onome što predstavlja stvarnost i život u Srbiji.
U završnoj reči sve mogli da nam kažete, ali niste mogli da kažete da Vlada Republike Srbije, po mišljenju MMF, vodi restriktivnu politiku. Restriktivnu politiku, sa ovakvom javnom potrošnjom, vi vrlo dobro znade da ne vodite. Ako smatrate da je restriktivna politika to što ste skupili hrabrost da kažete prosvetnim radnicima – ne možemo više da povećavamo, ili nekim drugim sindikatima da u ovoj godini nema povećanja, ili ste povećali plate i penzije na svega 1%, ako nam kažete i uverite nas da je to restriktivna politika, onda, ne znam šta nije restriktivna politika.
U januaru mesecu, gospođo Dragutinović, od svih para koje su istrošene u budžetu, pedesetak milijardi, samo je 300 i nešto miliona dinara potrošeno na kapitalne rashode, sve ostalo je javna potrošnja i rashodi, od socijalnih davanja, plata, penala i kazni itd, itd.
Ako nas ubedite da vodite restriktivnu politiku vi koji na godišnjem nivou platite tri milijardi penala i kazni iz budžeta Republike Srbije zbog neefikasne i neodgovorne države, onda ne znamo šta je restriktivna politika ili šta to nije restriktivna politika.
Ono što ste, takođe, rekli, a to se tiče i ovih obrazloženja, i za amandman gospođe Lidije Dimitrijević, ali i za ovaj moj amandman, možda ste malo sa podsmehom rekli da i studenti ekonomije znaju kako se troši novac ili kako će se trošiti novac (to smo zabeležili) koji povlačimo. Jeste, jeste, to ste rekli. Uzmite stenogram.
Sada vas pitam, a kada je to SRS rekla da se novac ne troši u skladu sa Zakonom o budžetu? Nikada nismo rekli. Svi ovi ministri koje je DRI detektovala kao neodgovorne i nesavesne ministre trošili su novac u skladu sa Zakonom u budžetu. Vi ste jedan od ministara koji je rekao da u Srbiji diskrecioni rashodi ministara ne iznose mnogo u okviru potrošnje. Možemo da se složimo da je tako. Pogledajte sa koliko malo novca su napravili veliku štetu ministri i vaše kolege u Vladi i to je otkriveno samo na delu ukupno potrošenog novca poreskih obveznika.
Zamislite da je DRI radila punim kapacitetom, da se gledalo 80% budžeta kako je to praksa u razvijenim državama ili da su, daj bože, ušli u javna preduzeća, pa da ne mora novinarka jedne televizije da bude istražni organ i državni tužilac i sve ostalo, i da ne moramo sa televizije da se obaveštavamo kako se i koliko pljačka u javnom sektoru, nego da država pokaže razvijene mehanizme da štiti sebe, a da o aktivnostima države mediji samo izveštavaju. I još samo da ovlastite tu televizijsku kuću da hapsi i sve će biti super, da operete ruke i da ne morate da čačkate neke politički bliske ljude, ne mislim lično vama bliske, nego Vladi i politici koja je na snazi danas u Republici Srbiji.
Govorili smo o dugovima i visini dugova. Da li je potrebno da Srbija uzme 400 miliona dolara i nikada nismo osporili mogućnost da finansirate deficit i zaduživanja, ali smo kroz naš amandman, naše dali konkretan predlog kako da se troši novac od 400 miliona dolara. Duboko sam ubeđen da ni u jednom od tri stava u ovom predlogu ne postoji nešto što je suprotstavljeno Zakonu o budžetu Republike Srbije za 2011. godinu, niti bilo kom drugom zakonu. I da ste napisali u obrazloženju – ne uklapa se amandman u naš politički koncept, mogli bismo to da prihvatimo, ali da nas ubeđujete u ovo što ste napisali zaista nije potrebno. Posle ću da pročitam jedan po jedan stav i recite mi šta je suprotno Zakonu o budžetu.
Napisali ste – amandman se ne prihvata iz razloga što je članom 2. Zakona o budžetu Republike Srbije propisano da se sredstva za finansiranje budžetskog deficita obezbeđuju između ostalog iz kredita. Nismo tražili da se ne uzme kredit. Mi smo brisali članove Zakona. Da, povucite kredit od 400 miliona dolara pod nepovoljnim uslovima, dok je članom 3. predviđeno zaduživanje Republike Srbije kod poslovnih banaka i to je u redu. Takođe, pitali smo vas zašto ste tražili da kumulativno vratite 400 miliona dolara i za to nismo dobili odgovor. Za programsku podršku budžetu u različitim valutama, uz garanciju Svetske banke, nismo sporili. Ništa nismo sporili.
Našim amandmanom uopšte nismo tražili da se nešto u tom smislu menja, ali smo od vas tražili, našim amandmanom, da sredstva koja ćete povući iz kredita, onaj deo koji ćete trošiti na budžetski deficit, ne za refinansiranje nepovoljnih kredita, trošite na lokalnom, regionalnom, nacionalnom nivou za putnu ili komunalnu infrastrukturu.
I ne možete da me ubedite da nemate takvu mogućnost kroz Zakon o budžetu. Da li je moguće da država Srbija ne sufinansira takve projekte ili ste sada u problemu? Nema više u Vladi onih koji su taj novac delili kako su hteli: na osnovu političkih simpatija, sklonosti, slabosti ili opredeljenja. Pa, u jednoj školi gde jedna stranka iz Vlade ima interes imate tri đaka i potpuno renoviranu školu, a to je tako moglo tri godine i evo dokle je došlo. Došlo je dotle da jedni sa drugima u Vladi ne pričate, a mi poslanici koji sedimo u ovom parlamentu treba da verujemo da će u takvoj atmosferi u Vladi da se donose racionalne odluke da se troši 400 miliona dolara. Nećemo da vam verujemo.
Zbog javnosti i zbog mojih kolega poslanika pročitaću šta smo predložili. ''Deo sredstava obezbeđenih iz kredita kojima će se finansirati budžetski deficit, koristiće se isključivo za kapitalnu potrošnju. Kapitalna potrošnja iz stava 2. ovog člana podrazumeva revitalizaciju lokalnih, regionalnih i nacionalnih projekata komunalne i putne infrastrukture.'' Ono što je sada najbitnije, gde smo hteli da damo na značaju i ovom telu, neka i ovo telo zaista pokaže kontrolnu funkciju, predložili smo: ''Kriterijume za kandidovanje i izbor projekata iz prethodnog stava, posebnom odlukom definisanje Odbor za finansije Narodne skupštine Republike Srbije u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.'' Da li bi neko mogao da mi kaže šta je ovde loše? Šta je ovde na štetu građana Republike Srbije? Šta je ovde u suprotnosti sa održivim karakterom razvoja?
Gospođo Dragutinović, šta je ovde u suprotnosti sa novim modelom rasta koji promovišete u javnosti? Apsolutno ništa. Da li imate uvid kakvi se projekti kroz lokalne samouprave ostvaruju? Šta država Srbija sufinansira ili u celosti finansira? Duboko sam ubeđen da nemate predstavu. Znate li na šta se sve novac troši? Ne postoji kompetentnije telo u Srbiji koje bi moglo da napravi bolji i kvalitetniji skrining koji projekat da se finansira. Na jednom konkretnom primeru na regionalnom nivou ja ću to da vam obrazložim i predložim. Možda se do kraja rasprave i predomislite i prihvatite ovaj amandman. Duboko smo ubeđeni da bi svi u Skupštini na predlog SRS prihvatili da zajedno formiramo telo ili komisiju koja će kontrolisati svaki postupak javne nabavke koji će morati da se sprovede za trošenje ovog novca.
Taj novac, gospođo Dragutinović, ne bi otišao u džepove onih koji će ga sutra izneti iz Srbije. Taj novac bi se platio radnicima, ušao u firme, pa kroz realni i stvarni put ušao u potrošnju iz plata radnika, i iz preduzeća, iz poreza ušao u potrošnju u Srbiji. To ima smisla, a ne povuci kredit i daj narodu. Kako će da vraća to ptice znaju, desetogodišnja praksa koju vi sada menjate.
Da se ovom logikom, koju nameće SRS, država rukovodila 2001. godine pa naovamo, znate li gde bismo danas bili? Danas bi nas svi tražili za partnere. Ne bismo im u predvorju kevtali i pristajali na bolesne političke kompromise ne bi li pogledali blagonaklono na nas. Ne bi nam ovde kojekakvi, da se ne izražavam u ovom domu, delili lekcije ispred ovih mikrofona i na ovom tepihu.
Očigledno je da ne postoji politička volja da se u Srbiji počnu stvari menjati. Očigledno je da ne postoji. Dug nam je 41% u odnosu na BDP. Limitirali ste nas zakonom 45%. Gospođo Dragutinović, nećemo da kažemo – mi smo visokozadužena država. Ne, mi to nismo, ali loše upravljamo našim javnim dugom. Nije fiskalna odgovornost to što ćete ga držati u granicama 45%. Mi smo ga za nešto više od godinu dana za 10% povećali, a bili smo u nezavidnoj situaciji kada je dug bio 31%, a ne 41%. Znate zašto? Zato što za taj iznos duga nismo imali niti vrednu niti kvalitetnu infrastrukturu.
Imamo loš privatni sektor! Imamo ogromne regionalne razlike! Imamo starenje stanovništva! Šta je sa aktivom države? Da li sa njom možemo da se pohvalimo? U kakvom su stanju javna preduzeća, o čijim dugovima gotovo i da ne pričamo?
Mesečno, samo ''Srbijagas'' plaća tri miliona evra kamate i dospele obaveze. Jedno javno preduzeće o čemu mi ne pričamo kroz ove podatke i cifre, a to je obaveza države. Da ne govorimo JATU, o ''Kolubari'', o nekim drugim ''Kolubarama'' i tako dalje.
Vidite, mi nismo iracionalni. Francuska je visokozadužena država. Kada u Francuskoj uzmete jednu i drugu stranu i napravite odnos, Francuska je peta država po bogatstvu u svetu. Francuska je za svoj dug napravila puteve, napravila elektroenergetsku infrastrukturu, razvila nuklearni program, ulagala u nauku itd, itd, itd.
Šta smo uradili mi? Šta smo mi finansirali? Koga smo mi finansirali u poslednjih deset godina? Kada kažem mi, mislim na vlast. Lako je nekima da se smeju, njih to ne dotiče. Baš njih briga. Protraćili su narodu deset godina, a vi i danas, ni krivi ni dužni, možda u jednom delu, trpite sve ovo, ali, vi ste izabrani.
Šta smo hteli, gospođo Dragutinović? Bez obzira što je nivo, opet, zahvaljujući neodgovornoj i nesposobnoj vlasti, administrativnih kapaciteta, lokalnih samouprava, takav kakav jeste, verujemo da u bar u svakoj drugoj lokalnoj samoupravi postoji projekat koji možete da finansirate od ovih para. Ne postoji volja, samo vi dižite ruke, gospođo Dragutinović, gledaćemo se i za godinu dana. Znam da vam je teško, ali šta da vam radim.
Postoje projekti koji su ozbiljni i koji treba da se finansiraju, apropo onoga za šta se Vlada zalaže, bar deklarativno. Na neki način ja ću biti lokalpatriota i osvrnuću se na jug Srbije. Gospođo Dragutinović, postoji na jugu Srbije projekat koji je vredan 10 miliona evra. Odnosi se na područje koje je država proglasila nacionalnim interesom. Projekat čijom bi realizacijom bilo zaposleno ko zna koliko ljudi, iz dva okruga, iz pet opština, angažovana operativa, obična radna snaga itd. itd. Naravno, projekat se odnosi na ''Vlasinsko jezero''. Spremna je dokumentacija i sve samo da se iznese pred Vladu, pa da Vlada pokaže volju da to finansira, zato što je projekat održivog karaktera. Zato što će u periodu, možda ne za šest godina, ali sa uspešnom realizacijom za sedam, osam ili 10 godina, taj projekat početi da vraća novac ili bar deo sredstava koji ćete vi da povučete, i za pet ili šest godina uopšte nećete razmišljati o njima. Možda će se stvarati uslovi da se kroz neko prihodovanje taj deo sredstava vraća ili daju učešće u kumulativnom servisiranju duga.
Ubeđen sam, bez obzira što nemam dobar odnos i komunikaciju sa lokalnim rukovodstvom, da, recimo, o nečemu takvom možete i treba da pričate u Vladi, umesto što se svađate između sebe i optužujete jedni druge kakvi to neformalni centri vladaju, ko je kriv i ko nije kriv, ko je dobar i ko nije dobar, da uzmete i da se bavite ozbiljnim i korisnim stvarima za državu i za njene građane. Da ne pričate o decentralizaciji i regionalizaciji, a istovremeno, regionalne razlike iz dana u dan su sve veće i veće.
Smatramo da bi amandman SRS bilo korisno prihvatiti. Ako cenite da nije koristan, ne možete da kažete da bi proizveo štetu. Bez ikakve štete je za budžet Republike Srbije. Kroz vreme ste pokazali, da li su to politički pritisci, da li su to vaše političke slabosti ili je takva vaša politička volja, SRS, s jedne strane, to uopšte ne interesuje, a, sa druge strane, za građane to uopšte nije bitno. Oni trpe štetu, oni imaju problema. Oni ne vide perspektivu sa vama. Oni veruju da vi niste sposobni da prave iskorake zajedno sa vama u budućnosti. Ili prihvatite ovo, ukoliko ne, neka je i vama i nama Bog na pomoći u narednim godinama. Hvala. (Aplauz)