PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 31.03.2011.

14. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Poštovani gospodine poslaniče, Vlada je donela uredbu kojom je ograničila izvoz pšenice i brašna iz Srbije. Mislim da ste i vi i sve vaše kolege mogli da vidite proteklih dana da smo imali vrlo ozbiljne razloge da takvu odluku donesemo.
Iz Srbije je od početka žetve do pre nekoliko dana, kada je ta uredba doneta, izvezeno preko 650.000 tona pšenice i brašna. Našim bilansima je predviđeno da izvoz neće biti veći od pola miliona tona i građani Srbije su bili dovedeni u vrlo ozbiljnu opasnost, da može da dođe do poremećaja u snabdevanju tržišta osnovnim životnim namirnicama, pre svega hlebom, a onda i drugim proizvodima od brašna i proizvodima pekarske industrije. Kao što rekoh, Vlada je donela ovu meru da bi zaštitila građane Srbije, jer je to naša dužnost i naša obaveza iznad svake druge obaveze.
Postoje, naravno, legitimni interesi koji su ovakvom odlukom ugroženi, a to su interesi mlinarske industrije, koja je imala i ima još uvek ugovorene poslove sa pre svega susednim ali i nekim drugim zemljama. Mi smo u proteklih nekoliko dana vrlo pedantno proverili sve što je vezano za utvrđivanje tačnih količina pšenice u zemlji i danas je Vlada Republike Srbije donela odluku kojom je odobrila izvoz 33.000 tona brašna u narednih nekoliko meseci dok važi ova uredba o restrikciji spoljnotrgovinskog prometa pšenicom i brašnom.
Vrlo nam je bilo važno da zaštitimo interese mlinarske industrije, a isto tako i da zaštitimo interese pre svega naših susednih zemalja, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, koje su se našle u problemu sa snabdevanjem brašnom. Mislim da će ova mera potpuno stabilizovati prilike u pogledu ovog pitanja. Izvoz od 33.000 tona brašna u narednim mesecima neće ugroziti naše bilanse kada je pšenica u pitanju i neće dovesti do destabilizacije u snabdevanju tržišta.
S druge strane, Vlada Republike Srbije je danas, takođe uredbom, na određeni period, do polovine juna, potpuno ukinula carine na uvoz pšenice i odobrila kvotu od 100.000 tona pšenice koju će biti moguće uvesti u Srbiju u tim narednim mesecima.
Dakle, potpuno smo otvorili prostor svakome da, ukoliko želi, može naći interes da uveze pšenicu. S druge strane, poljoprivredni proizvođači neće biti ugroženi, jer ćemo mi spoljnotrgovinski režim, a pre svega mislim na carinski režim, vratiti posle 15. juna. Ovo je jedan set mera koji će potpuno zaštititi tržište u Srbiji, zaštititi građane Srbije, a neće ni oštetiti niti ugroziti interese industrije, koja je te svoje interese pronašla u spoljnotrgovinskom prometu.
Ovo je odgovor na drugo pitanje, iz domena poljoprivrede, a ono prvo se odnosi na spoljnotrgovinski režim.
Vrlo brzo ćemo izaći s jednim potpunim predlogom agrarne politike pred Vladu Republike Srbije. Dakle, ovde govorimo o Ministarstvu poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.
U ovom trenutku mogu da kažem da ćemo učiniti sve što je u našoj moći da pomognemo i podstaknemo stočarsku proizvodnju zbog toga što naša zemlja, nažalost, ima jedan vrlo ozbiljan strukturni problem – u 2010. godini od ukupne proizvodnje u poljoprivredi samo nešto malo više od 28% je stočarska proizvodnja, a sve ostalo je biljna proizvodnja. Srbija mora da krene prema jednoj sasvim drugačijoj strukturi, jer ćemo imati dobru poljoprivredu kada budemo imali 60% stočarske proizvodnje, a 40% biljne proizvodnje.
Imaćemo jedan vrlo ozbiljan posao i zadatak da pronađemo način kako da to postignemo. Subvencionisanje kamata na kredite koje će uzimati poljoprivrednici, s jedne strane, i prehrambena industrija, s druge strane, biće glavni instrument naše agrarne politike. Tu je i ministar ekonomije. Nadam se da ćemo vrlo brzo postići saglasnost oko toga da to bude i bitan elemenat politike koju ćemo upotrebiti da pomognemo prehrambenoj industriji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Želite li dodatno pitanje? (Da.)

Željko Brestovački

Za evropsku Srbiju
Zadovoljan sam odgovorom, a nadam se da su i naši mlinari zadovoljni ovom uredbom i da će to usloviti bolje funkcionisanje tržišta u narednom periodu. Hvala.       
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Arpad Fremond, a posle njega narodna poslanica Aleksandra Janković.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Arpad Fremond

Grupa manjina
Poštovana predsedavajuća, poštovano predsedništvo, poštovani ministre, dame i gospodo narodni poslanici, želeo bih da postavim pitanje kao narodni poslanik Saveza vojvođanskih Mađara u vezi s penzijskim i invalidskim osiguranjem poljoprivrednih proizvođača.
Krajem prošle, 2010. godine usvojene su izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. U 3. stavu člana 13. ovog zakona se definiše ko se smatra članom poljoprivrednog domaćinstva – član poljoprivrednog domaćinstva, porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, odnosno mešovitog domaćinstva u smislu ovog zakona je lice koje živi i radi na poljoprivrednom domaćinstvu, porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu, odnosno u mešovitom domaćinstvu.
Moje pitanje upućujem ministru poljoprivrede, pošto je on prisutan. Inače, ova problematika se ne tiče samo Ministarstva poljoprivrede, nego i nekih drugih, ali ipak ste vi tu, gospodine ministre, i ovde se radi o poljoprivrednim proizvođačima. Na osnovu čega može da se utvrdi da li neko radi na poljoprivrednom domaćinstvu? Kako se postupa ukoliko neko samo živi na toj adresi, ali se ne bavi poljoprivredom? Šta se dešava ako je neko izdao zemljište u zakup?
Kako se utvrđuje da neko radi u poljoprivredi? To je ključno pitanje, a to možemo, prema ovome zakonu, samo da pretpostavimo. Da li su konsultovani poljoprivredni proizvođači po tom pitanju? To me interesuje. Šta se dešava ako je neko, na primer, studirao medicinu, ne želi da se bavi poljoprivredom, ali ima zemlju na svom imenu jer ju je nasledio, živi u tom domaćinstvu, nije se još zaposlio, a država ga vodi kao poljoprivrednog proizvođača? Ovo je samo jedan od problema.
Drugi je da Poreska uprava i Fond na osnovu ovog zakona traže od svakog člana poljoprivrednog domaćinstva, bez obzira da li ima ili nema zemlju na svom imenu, da plaća PIO, koji na godišnjem nivou iznosi 42.818 dinara za poljoprivredne proizvođače.
Fond i Poreska uprava po službenoj dužnosti obavezuju članove domaćinstva da plate PIO, bez ikakvog konsultovanja poljoprivrednih proizvođača. Može da se desi, na primer, da cela porodica sa četiri člana mora da plati po osobi 42.000 dinara, ukupno 170.000 dinara državi, a imaju ukupno samo tri hektara zemlje.
Mi iz Saveza vojvođanskih Mađara smatramo da je ovo nemoguća misija i da članovi malih poljoprivrednih gazdinstava nemaju od čega da isplate toliko sredstava na godišnjem nivou.
Šta se dešava na terenu? Nažalost, traži se plaćanje PIO od onih koji poljoprivredno zemljište izdaju u zakup. U nekim poreskim upravama, kao što je Bačka Topola, neće da izdaju rešenje o uplaćenom doprinosu ako je samo jedan član platio PIO. Traže da plaćaju svi, svaki član porodice poljoprivrednika, i kažu da neće dobiti ni subvenciju ako svi ne plate PIO. Siguran sam da zbog ovoga ogroman broj proizvođača nije ni registrovan trenutno.
Mi smo o ovom problemu pričali već na Odboru za poljoprivredu. Predstavnici Ministarstva poljoprivrede su rekli da će ipak dobiti subvenciju svi. Znači, samo je dovoljno da jedan član plaća. Sad tražim od vas, gospodine ministre, da s gospodinom Ljajićem, gospodinom Krkobabićem i premijerom nađete nekakvo rešenje za ovo pitanje i interesuje me vaš stav o tom pitanju. Hvala vam na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministar Dušan Petrović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Slažem se da imamo ozbiljno pitanje. Ono što mogu  u ovom trenutku da vam kažem, jeste da je pre nekoliko nedelja to pitanje otvoreno, čak pre nego što je u ovom parlamentu doneta odluka o rekonstrukciji Vlade. Siguran sam da, zbog toga što je u Vladi došlo do personalnih promena i zbog toga što je ceo taj proces okupirao manje-više sve na određeni način, nisu donete određene odluke i predlozi. U pravu ste potpuno, mi imamo jedno pitanje koje je uspostavljeno novim zakonom. To pitanje, ukoliko bi se menjalo, ono se samo zakonom i može promeniti.
S druge strane, postoje određene nejasnoće koje bi mogle da budu rešene podzakonskim aktima i upravo se članovi Vlade o kojima ste govorili, resorno zaduženi ministar Ljajić i potpredsednik Vlade Krkobabić, bave tom stvari. Mislim da će rešenje biti vrlo brzo pronađeno.
Što se tiče Ministarstva poljoprivrede, mogu da kažem da, u svakom slučaju, sve ono što se da uklopiti u postojeći zakon, u podzakonske akte, ne protivrečni ovim propisima, a da je potrebno da bude rešenje, neće biti teže za poljoprivrednike nego prošle godine. Pošto smo, naravno, u periodu godine kada je nužno da vrlo brzo definišemo sve uslove za ovogodišnju poljoprivrednu proizvodnju, sva ta rešenja i sve te odluke će biti donete u najkraćem vremenu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Arpad Fremond. Imate tri minuta.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Arpad Fremond

Grupa manjina
Hvala gospodinu ministru na odgovoru. Tražim od vas da budete inicijator rešenja ovog problema. Ono što je još izuzetno važno jeste da bi trebalo da nađemo nekakvo rešenje za PIO. U stvari, da li će subvencije, na primer, za sledeću godinu da budu vezane za plaćanje penzijskog i invalidskog osiguranja? To je isto ključno pitanje za ubuduće. To se samo od 2008. godine primenjuje.
Nije u redu ni da neko sa 0,5 hektara plaća isti iznos za PIO kao onaj koji ima 100 hektara. Na ovome isto treba da insistiramo i nekako to da promenimo. Hvala vam na odgovoru i tražim od vas da budete inicijator rešenja ovog problema. Hvala vam najlepše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Aleksandra Janković, a posle nje narodni poslanik Ivan Andrić.