ŠESTO VANREDNO ZASEDANJE, 12.07.2011.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Dame i gospodo dobar dan, počinjemo popodnevno zasedanje.
Obaveštavam vas da je predsednika Narodne skupštine, gospođa Slavica-Đukić Dejanović, saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, a povodom pretresa u pojedinostima po tačkama 4. i 5. dnevnog reda, pored predstavnika predlagača prof. dr Žarka Obradovića, ministra prosvete, pozvala da sednici prisustvuju i Tinde Kovač-Cerović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete i nauke, Radivoje Mitrović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete i nauke, Zoran Kostić, pomoćnik ministra prosvete i nauke, Branka Totić, direktor Zavoda za intelektualnu svojinu i Nataša Ćirić, viša savetnica.
Podsećanja radi, obaveštenje o ovlašćenim predstavnicima. Poslaničku grupu PUPS predstavlja - narodni poslanik Nikola Krpić, poslaničku grupu Nova Srbija – narodni poslanik Zlata Đerić, poslaničku grupu LDP – narodni poslanik Nebojša Ranđelović, poslaničku grupu SPS-JS – narodni poslanik Miletić Mihajlović, poslaničku grupu DSS – Vojislav Koštunica – narodna poslanica Milica Vojić-Marković, poslaničku grupu SNS – narodni poslanik Mileta Poskurica, i poslaničku grupu SRS – narodna poslanica Radica Jocić.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga, Radovan Radovanović, Momčilo Duvnjak, Nemanja Šarović, Bojan Mladenović, Goran Mihajlović, Nikola Savić, Zoran Krasić, Srboljub Živanović, Aleksandar Martinović, Vladan Jeremić, Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Miroslav Markićević i Aleksandra Ilić, kao i Odbor za nauku i tehnološko razvoj.
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Primili ste izveštaj Odbora za nauku i tehnološki razvoj.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Goran Mihajlović.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima ministar, Žarko Obradović, pa gospodin Goran Mihajlović.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala, gospodine Novakoviću. Samo bih želeo Narodnu Republike Srbije da obavestim da je Vlada Republike Srbije od 26 pristiglih amandmana, prihvatila 12. Razlozi za prihvatanje ovih amandmana su, jednostavno, poboljšanje teksta zakona, ili preciziranje jezika zakona, ili određene izmene za primenu zakona.
Takođe, danas je odbor na sednici koja je održana pre podne, prihvatio jedan amandman, čiji je neposredni osnov primena zakona. Mi smo prihvatili 14 amandmana i vrlo su detaljna objašnjenja data, kao i razlozi zbog kojih nismo mogli da prihvatimo neke amandmane.
Inače, samo bih želeo da obavestim Skupštinu da smo prihvatili amandmane narodnih poslanika Gorana Mihajlovića, na član 2. stav 1. tačka 3), Nikole Savića na član 2. stav 1. tačka 8), poslanika Čanak, Kostreš, Jerkov, Papuga, Radovanovića na član 4. stav 3, poslanika Đerić, Spasojević, Markićević, Ilić na član 4. stav 4. tačka 4), isti poslanici na član 8. stav 3, poslanika Bojana Mladenovića na član 8. stav 3. i poslanici Đerić, Spasojević, Markićević, Ilić na član 9. stav 1. tačka 6), poslanici Čanak, Kostreš, Jerkov, Papuga, Radovanović na član 10. stav 1, poslanika Nemanje Šarovića na član 11. stav 1, poslanici Đerić, Spasojević, Markićević, Ilić na član 12. stav 1. tačka 3), poslanici Ilić i Spasojević na član 23. stav 3. i Zlate Đerić na član 24. stav 3. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, ministre.
Reč ima gospodin Goran Mihajlović.

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Hvala lepo, gospodine Novakoviću. U startu bih želeo da istaknem činjenicu, da pre par dana kada smo imali raspravu u načelu, imali smo objedinjena dva predloga zakona o optičkim diskovima i o izmenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
Iz razno-raznih razloga, većina govornika je, uglavnom, posvetila veću pažnju ovom drugom zakonu o izmenama i dopunama o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, a ovaj prvi zakon je možda i nepravedno bio zapostavljen o optičkim diskovima, pa ćemo mi iz tog razloga danas braniti one amandmane koji su prihvaćeni, kao i oni koji nisu, da bismo malo građanima Srbije preneli šta ova poslanička grupa SRS po pitanju problematike koja se tretira ovim zakonom.
Naime, podneli smo ukupno 13 amandmana. Od gospodina ministra ste čuli da je ukupno prihvaćeno 12 amandmana na ovaj zakon. Od toga su četiri amandmana SRS.
Prvi u nizu je amandman koji sam ja podneo na član 2. stav 1. tačka 3, a odnosi se na definisanje materijala od koga su izrađeni "glas master diskovi". Predlagač je rekao da su ovi diskovi izrađeni od stakla ili polimera koji sadrže podatke u digitalnom obliku.
Vidite, da bi ovaj zakon imao univerzalni karakter i posle pet, deset ili više godina, kada se budu pronašli neki novi i bolji materijali od kojih će se praviti diskovi, predložio sam korekciju i da se umetnu reči "ili nekog srodnog materijala", tako da ovaj član sada glasi – "glas master" je disk izrađen od stakla, ili polimera, ili nekog srodnog materijala. Znači, i kada su budu izumeli novi materijali koji će sigurno zameniti postojeće, potrebno je da ovaj član ima svoj potpuni smisao i to je bio razlog zbog kojeg smo i podneli ovaj amandman, koji je Vlada prihvatila.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj prihvatili su amandman.
Da li neko želi reč? (Da.) Mihajlović.

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Reći ću samo ukratko, kolega Nikola Savić, takođe je dao jednu malu korekciju ovim amandmanom, naime u postojećoj verziji je stajalo da licenca za proizvodnju je isprava kojom se odobrava proizvodnja diskova i proizvodnih delova stampera, a ovde smo dodali reči "licima sa dodeljenim proizvođačkim kodom" time je eksplicitno naglašeno da ovim poslom mogu da se bave samo ona pravna ili fizička lica koja imaju dodeljen proizvođački kod i time ovaj član postaje, dobija potpunu korelaciju sa članom 3. gde je ovo i navedeno, ko i kako i pod kojim uslovima može da se bavi proizvodnjom optičkih diskova.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li neko želi reč? (Da.)

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Kolega Zoran Krasić je podneo amandman koji nije prihvaćen a  odnosi se na definiciju lica, naime, u članu 2. tačka 11. kaže se kratko da je lice pravno ili preduzetnik. Primedba kolege Krasića je ta što se onaj ko ovo pročita na neki način dovodi u nedoumicu, pa je precizna formulacija po kolegi Krasiću sledeća: "lice je učesnik u prometu optičkih diskova i proizvodnih delova stantera sa snimljenim sadržajem koji su obeleženi odgovarajućim proizvođačkim kodom, a koja može biti pravno lice ili fizičko lice koje je preduzetnik".
Znači definicija prvobitna je vrlo konfuzna i nepotpuna i u slučaju usvajanja ovog amandmana uspostavila bi se i ova korelacija sa članom 18. stav 1. u kome se jasno precizira da se uvozom i izvozom optičkih diskova i proizvodne opreme za ove diskove može baviti samo lice koje je registrovano u skladu sa odredbama postojećeg zakona o registraciji privrednih subjekata, a jasno je to ili pravno lice ili fizičko lice, koje je ujedno i preduzetnik.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Bojan Mladenović.       
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodine Mladenoviću izvolite.

Bojan Mladenović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, što se tiče člana 4. stav 2. ovde je definisano da proizvođači kod se dodeljuje u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva. Smatramo i mislimo da je ovaj rok predugačak, da on treba i može biti kraći, mi smo predložili amandmanom da on bude 20 dana.
Znate, ako neko odluči da se bavi proizvodnjom optičkih diskova ili njegovih delova, ako mu je potrebno 30 dana za dobijanje proizvođačkog koda, pa mu je potrebno da obezbedi prostoriju u kojoj će se obavljati proizvodnja, treba da se registruje, i onda sve to kad završi podnosi zahtev za dobijanje licence na koju opet čeka još dodatnih 15 dana, ne mislim da je to sveukupno izuzetno predugačko i zbog toga smo pokušali da ceo ovaj rok skratimo na neki način i zbog toga smo predložili da to bude 20 dana.
Vi ste ovde u obrazloženju naveli da je možda taj rok koji smo mi predložili prekratak jer da bi se dobio proizvođački kod treba i odobrenje Međunarodne federacije proizvođača fonograma u Londonu. Postavio bih jedno pitanje, da li oni imaju rok kada odgovaraju nama. Znači, kada mi podnesemo zahtev, ako oni odgovaraju u roku od pet dana, tri do pet dana, onda je apsolutno ovaj amandman prihvatljiv.
Eto ja postavljam pitanje ministru, koji je taj rok kada Međunarodna federacija odgovara nama, koliki je taj rok i u skladu sa tim rokom onda bi amandman bio i prihvatljiv.
Drugo pitanje za ministra, sećate se možda u raspravi u načelu govorio sam o problemu koji imaju uvoznici optičkih diskova, da su imali velike probleme koji su počeli sa radom 2007, 2008. godine. Kada su 2009. godine dobili od organizacije, sad ću samo ukratko, od organizacije PI dobili da plate naknadu za autorska prava, to je iznosilo 4 – 6% za CD i DVD. Godine 2010. dobijaju isto to potraživanje da plate naknadu, ali ne od organizacije PI nego od organizacije OFPS i oni takođe traže naknadu. S tim što oni traže i retroaktivno za 2008. godinu i 2009. godinu i 2010. godinu i isporučuju fakturu, reći ću vam samo za jednu firmu, gde su tražili za 2008. godinu i 2009. 11 miliona i prvi kvartal 2010. godine još dva miliona dinara, ukupno 13 miliona dinara i to traži da se plati u roku od tri dana. Jednostavno uvoznici ne znaju šta da rade, kome da plate. Pojavljuje se više organizacija koje traže apsolutno istu nadoknadu i uvoznici su u velikom problemu. Najgore je što se sve to dobija retroaktivno. Znači, ne mogu unapred da znaju po kojoj ceni treba da prodaju optičke diskove da bi njihov rad bio isplativ.
Na kraju treće pitanje bi bilo, zašto oni uopšte plaćaju naknadu za one diskove koji ne idu za snimanje muzike, filmova itd. Znači, nema zaštite autorskih prava, jednostavno ti diskovi idu, prodaju se na tenderima, prodaju se ministarstvima, firmama, bolnicama, vojsci, miliciji i ti diskovi se koriste za skladištenje materija, skladištenje podataka. Kakva tu autorska prava ima bilo ko da naplaćuje? Molimo bih ministra ako je u mogućnosti da odgovori na ova tri pitanja ili sada ili u pisanoj formi. Zahvaljujem.