SEDMO VANREDNO ZASEDANJE, 19.07.2011.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANJE

2. dan rada

19.07.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 20:20

OBRAĆANJA

...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poštovani gospodine ministre, govoriću u prilog onog što je rečeno u odbranu prethodnog amandmana, a pošto nisam bila u sali kada je pročitan moj amandman za koji mislim da ima istu intenciju kada su u pitanju izmene i dopune ovog zakona koji je pred nama, Zakon o lokalnim izborima.
Naime, svedoci smo nekako vrlo nečasnih postupaka u toku izbornih kampanja a naravno i posle izbornih kampanja. Ovim predlogom koji je pred nama pokušava se uticati na sledeći izborni ciklus. Inače nije dobro kada se bilo koji zakon ove vrste menja u toku same izborne godine ili u predizbornom periodu, ali, evo, to je pred nama i dodatno neće poboljšati stanje na srpskoj političkoj sceni, neće olakšati izborni ciklus.
Ono što smo mi predložili našim amandmanom na član 2. da ostane maksimalno 90 dana za izbornu kampanju mislim da je sasvim suvislo i da je skraćivanje na 60 dana nešto što otežava lokalne izbore. To mislimo zato što na lokalnim izborima očekujemo da se pojave pre svega političke stranke koje su profilisane, jasne i poznate građanima.
Ali, lokalni izbori, za razliku od republičkih izbora, imaju potrebu nekih građana koji ne žele da se svrstaju u bilo koju političku opciju a žele da budu korisni svojoj sredini, dakle, imaju tu mogućnost da se tu kandiduju i da pokažu šta mogu, šta umeju, šta znaju i šta hoće i da ostvare neke svoje ambicije u tom pogledu. Upravo njima je predizborni rok od 60 dana prekratak. Prekratak je da ih građani prepoznaju, da oni dokažu i da budu i izabrani. Nešto što je optimalno je 90 dana, za tek formiranu neformalnu grupu građana, da svoje sugrađane ubede u svoje dobre namere i da te namere kasnije mogu i da realizuju. To je ono što smo razmišljali kao politička stranka da treba upravo na lokalnim izborima omogućiti građanima – da biraju i one koji nisu politički svrstani.
Pre svega, to je važno zato što smo na prethodnim lokalnim izborima imali jedno vrlo nemilo iskustvo. Inače, lokalni izbori se u toku jednog izbornog ciklusa ponove u nekim opštinama i više puta. Dakle, oni nisu isti kao republički izbori. Imali smo jednu nemilu situaciju da je za manje od 90 dana, kada je ustrojena poslanička većina, odnosno kada je dogovorena poslanička većina, za manje od 90 dana u preko 60 opština je srušena izborna volja građana, upravo prema onom što se desilo na republičkom nivou i prisilno su negde građani morali da menjaju lokalnu vlast. Koliko znam, samo u jednom slučaju, u jednoj opštini, mislim da je to opština Apatin, gradonačelnik je smogao snage i održao ono što jeste izborna volja građana, ne menjajući ništa po principu gore dogovorenih novonastalih situacija i principijelnih ili neprincipijelnih koalicija. To je ono čime smo se rukovodili predlažući ovaj svoj amandman koji je odbijen.
Ali, iz ovog predloga koji imamo i prateći sve ono što jeste usvojeno, odnosno usvojeni su samo amandmani koje je sama Vlada predložila a ne niko od poslanika, ne vidimo da će lokalni izbori ovde rešiti na ovaj način i sa ovim izmenama i dopunama ono što poništava princip demokratije, što će onemogućiti političku trgovinu, što će učiniti građane sigurnijim i više poverljivim prema institucijama ove vrste. Dakle, ovaj predlog zakona to ne nudi i to ne garantuje.
Mislim da je bar na lokalnim izborima ovim zakonom trebalo omogućiti građanima da imaju veću želju, veću sigurnost, veću volju da se kandiduju kao neko ko nije svrstan u političke tabore, političke stranke, a želi dobro svojoj zajednici, može to dobro da realizuje i ima sa čim to da sprovede. Mislim da smo dužni kao država, kao neka demokratija koja se promoviše, da to svakom građaninu u Srbiji da omogućimo – da bira i da bude biran, da ga stimulišemo da na izbore izlazi, da promoviše svoje želje, da promoviše potrebe svoje sredine, da uveri građane da je on taj koji to može da realizuje, bez obzira da li je u nekoj političkoj stranci ili ne.
To će biti vrlo poučno i za političke stranke, koje će moći da prate potrebe građana svuda. Političke stranke inače imaju svoje legitimno pravo da se kandiduju, drugačije to realizuju, a mislim da smo ovim izbornim rokom od 90 dana koji je do sada važio bili u mogućnostima da građanima budemo korisniji i da oni na taj način budu više sigurni da mogu da se kandiduju i da ostvare više toga. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je pet minuta i 40 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Hvala gospođo Čomić.
Dame i gospodo narodni poslanici, meni je žao što je ministar Marković izašao iz sale, zato što je on dugogodišnji ministar, pravnik i htela sam njemu lično da se obratim, koji je zastupnik ovog predloga zakona ispred Vlade Republike Srbije. Ali, da bi građanima Srbije bilo jasno, mi na poslednjoj strani obrazloženja ove izmene i dopune Zakona o lokalnim izborima imamo svojevrsnu pouku, odnosno tumačenje da je ovaj zakon usklađen sa zakonima i propisima EU, protiv čega se oštro protivi SRS. Ovo je direktni nalog iz briselske kancelarije da se ovakav zakon donese, odnosno da se izvrši ova izmena, koji ide na potpuno rušenje i političkog i ustavnog sistema u našoj zemlji.
Da je sve ovo tačno, ako ste obratili pažnju svi vi koji ste prisutni u sali, u tom obrazloženju o usklađenosti propisa sa propisima EU, odnosno nalogu Štefana Filea i svih vaših mentora, lepo stoji naziv zakona na engleskom jeziku, iako je kod nas u prometu, jel tako gospodine, ćirilično pismo i srpski jezik, ali vi ste morali to posebno da naznačite jer kako bi vam inače oni koji upravljaju Srbijom, a to svakako i očigledno nije Vlada koja treba da bude suverena i koja treba da održava volju građana, naredili da ovako nešto donesete.
Gospodin Marković kao ministar koji zastupa ovaj resor, svi mi u sali, svaki ministar u Vladi, svaki građanin Srbije koji iole poznaje Ustav Republike Srbije mora da zna da jezgro jednog političkog sistema u zemlji čini striktna podela vlasti. I mi formalno u našoj zemlji imamo podelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, ali očigledno je da zakonodavna vlast ne može da odbrani građane Srbije koji su nosioci suvereniteta u našoj zemlji od ovakve samovolje, odnosno od vašeg podaništva prema EU, prema svima onima koji zajedno sa vama sistematski, evo već 11 godina, uništavaju našu zemlju.
Međutim, ako mi posmatramo u širem smislu reči, moramo da znamo da je ustavni sistem nešto što je nosilac ustavotvorne demokratije u jednoj zemlji, koja treba da bude suverena, koja sama treba da bira svoje organe, počev od lokalne samouprave pa sve do Narodne skupštine Republike Srbije. I ti osnovni činioci ustavnog poretka i ustavnog sistema naše zemlje, političkog sistema, su potpuno pogaženi ovom izmenom i dopunom zakona, o čemu je govorio gospodin Martinović kao ovlašćeni predstavnik SRS i kao profesor pravnog fakulteta. Jer, Ustav se ovde u članu 5. sasvim suspenduje, a gospodin Marković je bio jedan od zagovornika donošenja novog Ustava Republike Srbije, a isto tako je i za zakon, za koga sada kaže da je loš, po nalogu iz Brisela, gotovo glasao sa dve ruke, odnosno, bio je ispred Demokratske stranke član radne grupe odnosno komisije koja je izrađivala osnovni zakon o lokalnoj samoupravi i lokalnim izborima.
Kakva je to sada vaša naknadna, pod znacima navoda, pamet? Kako ste onda to razmišljali i dosetili se, da političke stranke ne treba da upravljaju i poslaničkim, i odborničkim mandatima, nego da otvorite jedno tržište za tajkune, za kriminalce, za sve one koji žele da prekrajaju političku volju? Kako to sada idete na zatvaranje i liste za narodne poslanike i lokalne samouprave, i da kažete da je to demokratskije i da je mnogo bolje, da odbornik i poslanik treba da bude vlasnik svog mandata?
On sam, po predlogu izmena i dopuna ovog zakona, predaje predsedniku Skupštine svoju ostavku, kada vrlo dobro znate da član 5. Ustava Republike Srbije jemči i priznaje ulogu političkih stranaka u demokratskom oblikovanju političke volje građana, i da je osnivanje političkih stranaka slobodno. Član 102. sav 2. Ustava Republike Srbije, koji ste suspendovali novim Zakonom o izboru narodnih poslanika, a sada to analogno i primenjujete izmenom i dopunom ovog predloga zakona, lepo kaže da je narodni poslanik, samim tim i odbornik slobodan da, pod uslovima određenim zakonom, neopozivo stavi svoj mandat na raspolaganje političkoj stranci, na čiji predlog je i izabran za narodnog poslanika.
Najbolje da ste došli ovde u Skupštinu sa Predlogom zakona da se ukinu političke stranke, odnosno da idete na promenu Ustava Republike Srbije i da kažete – ne treba nam. Dovoljni su Tadić, Nikolić i ostala bratija koja će da slušaju naloge zapada, da uništavaju Srbiju, da u dogovoru sa tajkunima preko ovog novog Zakona o finansiranju političkih stranaka dogovaraju, da li će Mišković ili Beko više da daju Nikoliću, ili Tadiću, Demokratskoj stranci i da Dinkić širi svoju priču o nekakvim regionima koji je opasan politički projekat za sutrašnju federalizaciju Srbije, za stvaranje nekih novih autonomija, ili ne daj bože, republika.
Mi dolazimo u situaciju da je sada, posle odluke Ustavnog suda, koji po svim pravnim teoretičarima, onima koji se celog života bave ustavnim sistemom jedne, kakva Srbija nije, a treba da bude moderna, uređena, demokratska zemlja, treba da ima, u neku ruku, tu kontrolnu funkciju, odnosno da kao nezavisna grana vlasti radi svoj posao. Ali, Ustavni sud Republike Srbije je odlučio da nastupi kao politički sud, da po nalogu spolja, ukine blanko ostavke, da mandati pripadaju odbornicima i od kada se to desilo, nastao je jedan opšti haos u Srbiji.
Nemojte da mislite, a najpre ste razmišljali, odnosno vaši koalicioni partneri u gradovima i opštinama, posle krađe mandata od strane ovog dvojca – Nikolić-Vučić, koja je osvojila Srpska radikalna stranka na lokalnim izborima, kao što je slučaj u Kragujevcu, gde nam je ukradeno 10 mandata u gradskoj Skupštini, gde je direktno prekrojena volja građana, da će to da se obije samo Srpskoj radikalnoj stranci o glavu, a naravno nije. Tamo, kao što je grad Kragujevac gde smo ostali sa osam odbornika, našao snagu i volju birača koji su nam izrazili na izborima 2008. godine, mi smo istom takvom žestinom, iako nas je samo osmoro, nastavili da branimo i da štitimo interese građana Kragujevca.
Pogledajte gde ste vi? Pogledajte gde je Demokratska stranka u pojedinim gradovima u Srbiji? Da li ste vi time zaštitili volju birača? Naravno da niste, jer ste i vašima poslali poruku, odnosno Ustavni sud Srbije svakome od njih – izvolite, vi ste sada na berzi, pa ko će da vam zaposli dete, pa ko ćerku, sina, ženu, ko će da vam učini da se asfaltira, navodno, ta ulica, da dobijete neki posao i dil u javnom preduzeću, i jednostavno, nastala je jedna rašonomijada koja će tek da proizvede potpuni haos i potpunu destrukciju posle sledećih izbora.
Srpska radikalna stranka, i pored toga što je ovo protivustavan zakon i direktno krši, odnosno suspenduje sve vrednosti koje treba jedno demokratsko društvo da ima, naravno da sa time neće da ima problem. Sve ono što nije bilo dobro, a pre svega, predvođeno Nikolićem, otišlo je iz Srpske radikalne stranke. Pre svega, mislim na taj tajkunski dvojac Nikolić-Vučić. Normalni ljudi, ljudi koji su shvatili da su pogrešili, da je u pitanju velika prevara, da njih plaćaju tajkuni, da su do guše ogrezli u kriminalu i u korupciji, kao što se pokazalo posle izbora u opštini Voždovac, preko "Profajler tima", kako su prali novac, šta su radili ta dvojica i njihovi saradnici, poput Stefanovića i ostalih, jednostavno oni koji su ostali dosledni ideologiji Srpske radikalne stranke, poštuju sve ono što radi naš predsednik i kako se bori u Haškom kazamatu, naravno da će ostati dosledni do kraja i biti ljudi na koje mi uvek možemo da računamo, bez obzira na to na kojoj se poziciji nalazi na listi po ovako nakaradnim zakonima, i da će voljom birača koju nam građani ukažu na izborima, kada budu izabrani za odbornike i narodne poslanike, da štite interese birača.
Vi se malo upitajte, pogotovo vi imate razloga za brigu, i vi gospođo Čomić, i vaše kolege iz Demokratske stranke. Tamo se više ne zna koliko ima frakcija. Evo, vi ste iz Novog Sada. Pajtić vuče na jednu stranu. Imate sada neki centralno-srbijanski lobi. Đilas je taj koji sada ide ovim bičem i smenjuje po gradovima i opštinama, dovodi svoje mlade kadrove na pojedina mesta, kao što je slučaj u Kragujevcu sa smenom predsednika Gradskog odbora. To je vaša unutrašnja stvar, ali nemojte da budete sigurni da neće neki takav, odnosno tajkuni koji su manje poznati i u tim većim gradovima, pa u manjim sredinama, da zakucaju na vaša vrata i da vam kupuje i odbornike. A o poslanicima, o tome ćemo tek da razgovaramo i hvataćete se za glavu. Odnosno, vas baš i briga, jer vama je svejedno. Ako se pojavi taj interesni lobi, a čuli ste Milana Beka u jednoj emisiji, taj koji je prijatelj Nikolića i koji njega plaća i koji je rekao – pa šta, ja sam već počeo da lobiram u evropskom parlamentu, da se određeni zakoni u Srbiji donesu po mojoj volji. Vi imate jednu takvu izjavu.
Imate i izjavu u emisiji Jugoslava Ćosića, Stanka Subotića, Caneta Žapca, koji je prvih pet miliona evra dao Nikoliću i Vučiću da izdaju Vojislava Šešelja i da naprave ovu takozvanu Srpsku naprednu stranku, koji kaže – da, to je moj novac i ja mogu da radim šta hoću. Ja sam čovek koji je državljanin Švajcarske, iako je za njim raspisana crvena Interpolova poternica, i tako će sutra Cane Žabac svojim parama nesmetano da kupuje poslanike. Tako će i šiptarski lobi u budućnosti da radi na tome, da se u jednom trenutku stvori takva većina u Skupštini Srbije, da se prizna takozvana šiptarska država Kosovo. To su sve opasni politički projekti - pa Raška oblast, pa Vojvodina i to ide u nedogled.
Onda razmišljate – pa šta, oni će odbornici u skupštinama opština gradova da budu na taj način izabrani. Vodiće računa o tome političke stranke. To je gospodin Marković rekao kao obrazloženje izmene ovog zakona, da oni koji najviše osvajaju glasova u svojim mesnim zajednicama i biračkim mestima, budu zastupljeni. Ali, ko ste vi da se na takav način mešate u jedno suvereno delovanje i po Ustavu i po Zakonu političke stranke, da određujete redosled i da ukidate ostavke na taj način, da otvorite mogućnost da se na tri meseca, pa na šest meseci prekomponuje vlast, opet kažem, vama se to obilo o glavu mnogim gradovima, u opštinama u Srbiji.
Ovaj nesrećnik Nikolić koji je izdao Vojislava Šešelja i nešto za šta se očigledno lažno zalagao 18 godina, koji prima sav taj novac od tajkuna i celokupne mafije, ostavljen je od odbornika u gradovima gde su bili izbori, ovi vanredni lokalni izbori, kao što je slučaj u Negotinu, pa u Boru, pa u Gračanici, odnosno Prištini i tako redom. Znači, ljudi koji imaju svest o tome, da je ideologija Srpske radikalne stranke, oni koji su bili članovi Srpske radikalne stranke dugi niz godina, nešto je zašta moraju da se bore. Jer, mi smo jedina politička stranka koja se bori protiv ovakvih nenormalnih zakona koji dolaze iz Evropske unije, i od svih onih koji vama direktno naređuju šta treba da radite. Ti ljudi se svakoga dana sve više i više vraćaju u redove srpskih radikala.
Budite sigurni tako osnaženi, pre svega, zbog činjenice da smo dosledni, da smo istrajni u onome što govorim unazad 20 godina, od prvih lokalnih izbora, od 1992. godine kada su oni sprovedeni u opštinama i gradovima, i pre svega, zbog toga što znamo kuda srljate, odnosno kuda vodite Srbiju - u ambis, u propast i kako vam nije svejedno da se poštuje volja birača koji izlaze, zaokružuje ime jedne političke stranke i njenog nosioca, naravno da ćemo glasati protiv ovog zakona.
Kamo lepe sreće da se niste povinovali toj volji Venecijanske komisije. Prvi put kada ste to uradili izmenom i dopunom Zakona o izboru narodnih poslanika i sada preslikavanjem tog istog zakona je ovde. Da ne bude zabune, pošto je bilo ovde raznih obmanjivanja građana Srbije od predstavnika i šefova poslaničkih grupa vladajuće koalicije, pa to je nama došlo iz Venecijanske komisije, pa mi moramo, to jednostavno nije tačno. Na kraju smo saznali da su neke dve službenice, da ih tako nazovemo u Venecijanskoj komisiji, pogledale prvo predlog o izmeni i dopuni Zakona o izboru narodnih poslanika. To vam čak nije bio, iako oberučke primate ultimatum sa zapada iz Brisela, iz Venecijanske komisije, striktni ultimatum da usvojite takav zakon o izboru narodnih poslanika pošto ste vi napisali da to tako hoćete. Naravno te dve osobe koje tamo rade i čiji su isti mentori kao vaši su rekle u redu, hajde sada usvojite ovakav zakon, a vi ste time pogazili volju građana. U stvari pokazali ste da vam do toga nije stalo onog trenutka kada ste posle izbora 2008. godine ukrali mandate SRS. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 15 minuta i 15 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Želi da govori o povredi Poslovnika?
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, smatram da je povređen član 271. Poslovnika koji glasi: "Pravo i dužnost predstavljanja Vlade u Narodnoj skupštini prilikom razmatranja svih pitanja iz njene nadležnosti ima predsednik Vlade. Vlada određuje članove Vlade koji je predstavljaju po pojedinom pitanju koje je na dnevnom redu sednice Narodne skupštine, odnosno na sednici njenog odbora." Popodnevni deo rada je počeo, gospođo Čomić u…
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče i vi kao i ja dobro znate da taj član ne može biti…
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Izvinite, gde to piše? U kom članu piše da neki deo Poslovnika ne može biti povređen?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče dužni ste da me saslušate kada vam objašnjavam.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Da li možete da saslušate mene? (Isključen mikrofon.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Narodni poslaniče, zahvaljujem.
Ovo je jedini način da ne primenimo član 103. u celosti.
Zahvaljujem.
Da li se još neko javlja za reč?
(Aleksandar Martinović, s mesta: Povreda Poslovnika.)
Narodni poslanik Aleksandar Martinović. Izvolite.