JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANJE, 09.09.2011.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANJE

3. dan rada

09.09.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 12:10 do 20:10

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Pošto smo završili pretres o svim amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u Danu za glasanje, 12. septembra, odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na pretres u pojedinostima 3. tačke dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AUTORSKIM I SRODNIM PRAVIMA.
Primili ste, poštovani narodni poslanici, amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: zajedno Donka Banović i Nikola Lazić, zajedno Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević, Nikola Savić, Dušan Marić, Srboljub Živanović, Aleksandar Martinović, zajedno Zlata Đerić, Miroslav Markićević, Aleksandra Ilić i Srđan Spasojević, Momčilo Duvnjak, Sreto Perić, zajedno Milica Vojić-Marković i Nikola Lazić, Goran Mihajlović, zajedno Donka Banović, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević i Milica Vojić-Marković, Branimir Đokić, Vjerica Radeta, Milovan Radovanović i zajedno Donka Banović i Milan Dimitrijević.
Primili ste Izveštaj Odbora za nauku i tehnološki razvoj i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Nikola Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić.
Da li neko želi reč? (Da)
Gospodin Dušan Marić želi reč. Izvolite.
Samo da informišem koliko je vremena ostalo: SRS je ostalo 24 minuta, vama kao ovlašćenom predstavniku devet minuta, DSS – Vojislav Koštunica je ostalo osam minuta. To je sve.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Član 3. glasi: "U članu 21. stav 1. posle reči: "stavljanje u promet" dodaju se reči: "originala ili umnoženih", a umesto tačke stavlja se zapeta i dodaju reči: "prodajom ili drugim načinom prenosa svojine".
Mi iz SRS smo podneli amandman kojim predlažemo da se posle reči: "prodajom ili drugim načinom prenosa svojine" doda i reč: "poklona". Ovaj član bi glasio: "U članu 21. posle reči: "stavljanja u promet" dodaju se reči: "originala i umnoži", a umesto tačke stavlja se zapeta i dodaju reči: "prodajom, poklonom ili drugim načinom prenosa svojine". Misli se na prenos svojine autorskog dela.
Prenošenje svojine poklonom je zakonit i kod Srba vrlo rasprostranjen i tradicionalan način prenošenja svojine, pa SRS smatra da je u tekstu zakona i na simboličan način trebalo isti izjednačiti sa prenošenjem svojine njenom prodajom.
Vlada je ovaj amandman odbila, uz sledeće obrazloženje – amandman se ne prihvata iz razloga što se predloženom izmenom u članu 3. Predloga zakona već obuhvaćeni, i to na najširi mogući način, svi vidovi stavljanja u promet originala ili umnoženih primeraka autorskog dela.
Svi vidovi stavljanja u promet autorskog dela bi bili obuhvaćeni i da ova formulacija glasi onako kako je predložila SRS – prodajom, poklonom ili drugim načinom prenosa svojine ili da je izostavljen ovaj termin "prodaja", pa da glasi: "poklonom ili drugim načinom prenosa svojine". Nikako mi nije jasno zašto se u ovom predlogu zakona prednost daje potrošačkom, evropskom terminu "prodaja" u odnosu na termin "poklon"? Mislim da je u pitanju jedan pogrešan pristup.
Evo, pitam ja sada vas, kao psihijatra i damu – šta vam lepše zvuči? Da li vest: "Slavica Đukić-Dejanović je kupila zbirku pesama" ili: "Slavica Đukić-Dejanović je dobila na poklon zbirku pesama"? Šta je lepše? Lepše je ovo drugo. Zato ne vidim ni jedan normalan i ljudski razlog da ovaj amandman ne bude prihvaćen.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Da li neko želi reč? (Ne)
41/1 VS/SM 19,40-19,50
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Nikola Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Miroslav Markićević, Aleksandra Ilić i Srđan Spasojević.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Momčilo Duvnjak.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić i Donka Banović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević, koji želi reč.
Izvolite gospodine Dimitrijeviću.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem gospođo predsednice.
Dakle, pre nego što kažem nešto o amandmanu, pažljivo sam pročitao razloge donošenja ovog zakona.
Jedan od važnih razloga donošenja zakona je taj da se zakon usklađuje sa propisima Evropske unije. Vi ste napisali u obrazloženju da je, iako je zakon o autorskim pravima iz 2009. godine, gotovo u celini usklađen sa pravnim tekovinama Evropske unije i TRIPS-om postavljam pitanje, šta je istina.
Da li je on u celosti usklađen, ili nije bio. Ako je bio u celosti usklađen, kako to da jedan zakon koji ima 226 članova biva podložan promenama i to u 46 članova. Da tu nije negde neki problem postojao? Znači da taj zakon nije bio usklađen na onaj način kako ste vi nama to u decembru 2009. godine objašnjavali, decembra 2009. godine nije bio pre pet godina, nego pre godinu i po dana.
Tada smo bili izloženi pričom, ne vašom gospodine Obradoviću, mislim da je neko drugi branio taj zakon, kako je on u potpunosti usklađen sa Evropskom unijom. U čemu je sada problem? Da li Evropska unija toliko brzo ide pa mi ne možemo da ih stignemo, ili ste vi davali neke signale EU, pa kada su stigli odgovori, onda ste bili prinuđeni da menjate te zakone navrat-nanos. Mislim da je ova priča bliža istini, ovaj drugi deo o čemu ja pričam.
Sada nešto o ovom amandmanu, mi smo predložili da autor ili naslednik ima pravo da zahteva od lica navedenih u članu 35. stav 5. ovog zakona bilo koju informaciju koja mu je potrebna za obezbeđenje naplate naknade koja mu pripada od te preprodaje.
Vi ste nama odgovorili da je opšti rok zastarivanja novčanih potraživanja tri godine i to ste izjednačili sa pravima o informacijama. Nismo mi govorili o novčanim potraživanjima, mi smo govorili o informacijama, ne možete izjednačavati novčana potraživanja i pravo na informaciju.
Sa druge strane, znate kako je naše sudstvo reformisano, na jedan vrlo specifičan način, na koji Evropa ima debele razloge i primedbe, čini mi se da će taj rok od tri godine koji mnogi budu tražili informaciju i novčana potraživanja zbog ažurnosti naših sudova, neće ni dočekati taj rok od tri godine. Mi upravo o tom problemu govorimo, a vi taj amandman odbijate na jedan onako dosta surov način, pravdajući se, izjednačavajući novčana potraživanja i potraživanja u smislu informacija. Mislim da je ovo što smo mi predložili amandmanom daleko bolje rešenje, nego što ste vi napisali. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Miroslav Markićević, Aleksandra Ilić i Srđan Spasojević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj prihvatili su amandman.
Reč ima gospodin Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Pojednostavljeno govoreći o ovom zakonu o zaštiti autorskih i srodnih prava, moglo bi se reći da je suština da se zaštite autorska i srodna prava. To je sa jedne strane u obrazloženju ovog zakona, a sa druge strane se poziva na brojne direktive EU, pa se ovde postavlja vrlo jasno i precizno pitanje, što je kolega Dimitrijević izneo u svom izlaganju, ovaj zakon je donet 2009. godine. Sve ove direktive su od ranije, od 2004, 2005, 2006, a neke čak i iz 1971, 1973, 1975, 1976. i slično.
Godine 2008. je nastala ova vlada, a ona je nastala na principu dogovora vođenja evropske politike. Kako je sada moguće doneti zakon 2009. godine, a Vlada je iz 2008. godine, ovo nema mnogo veze sa vama, gospodine Obradoviću, vi ste u to vreme bili samo ministar prosvete, a već 2011. godine je velika potreba za izmenama i dopunama ovog zakona. Suština je da se žele zaštititi autorska i srodna prava, i da pojednostavim malo priču, kaže se, ovim zakonom zabranjuje se fotokopiranje, snimanje, fotografsko slikanje i slično autorskih dela, kako u celini, tako i u određenim segmentima, pogotovo ukoliko će se oni koristiti komercijalno.
Sada je rečeno, ukoliko se ne koriste komercijalno, mada je to vrlo konfuzno i ne zna se, da li je komercijalno ukoliko student fotokopira skriptu ili udžbenik od svog profesora, pa on iz Zavoda za zaštitu intelektualne svojine unapređuje svoja znanja, a samim tim i stvara sebi bolju mogućnost za zaposlenje, pa je onda tu pitanje da li je to komercijalno ili nije, ali da ostavimo sada to.
Član 12. o izmenama i dopunama Zakona, odnosno član 43. osnovnog zakona o autorskim i srodnim pravima, pravi izuzetke, kada je dozvoljeno bez saglasnosti da se određene stvari fotokopiraju i objašnjavaju. Vlada je predložila u članu 12. tog zakona izuzetke, pa ovaj na koji sam ja podneo, kaže, dozvoljeno je bez posebne dozvole autora umnožavanje javnih, političkih i drugih govora održanih u državnim organima, verskim ustanovama ili prilikom državnih ili verskih svečanosti.
Mi smo predložili u amandmanu, umnožavanje političkih, verskih i drugih govora, održanih na javnim skupovima, državnim organima, verskim ustanovama ili prilikom verskih i drugih svečanosti. Ovde bi se reklo, ukoliko se ozbiljnije ne pristupi ovom tumačenju, da skoro i ne postoji razlika, a razlika je velika i mislim da je Ministarstvo za prosvetu i nauku, jer ja o ovoj vladi ne mogu da imam dobro mišljenje, od kako je gavran pocrneo, čini mi se, kao kolektivitet gora Vlada nije postojala, što ne znači da određeni resori u njoj nisu učinili koliko su mogli, čini mi se da je vama bilo malo lakše, gospodine Obradoviću, zato što mi imamo sjajne učenike, i sećate se gospođo Đukić, kada ste negde u junu mesecu bili u Ljuboviji, i najboljim učenicima uručili knjige, imamo sjajne učenike u osnovnim školama, u srednjim, na fakultetu, odu u inostranstvo, osvoje prvu, drugu ili treću nagradu, a vama kao ministru je ponos raditi tamo, ali zahvaljujući učenicima.
Videli smo neke izveštaje da nam je neka infrastruktura u putnom, železničkom, u avio saobraćaju, iza 100 i nekog mesta, a ovde kada je u pitanju naučno-istraživačka delatnost, negde oko 40 mesta i to u ovoj državi, ljudi koji se maksimalno zalažu i unose sebe u taj deo, može da služi na ponos. Svakako, to nije ovoj vladi, možda ponekom pojedincu iz te vlade i onim ljudima koji učestvuju, pa i pobede.
Nekoliko asistenata i profesora koji su pomagali, njihov doprinos je takođe veliki. Što je sada bitno da ste vi ovo prihvatili, nije Vlada, nego Ministarstvo prosvete i nauke i Zavoda za zaštitu intelektualne svojine, jer vi ste prepoznali šta je dobro. Zamislite da je vojvoda od stiropora, da nije prihvaćeno, mogao je samo da izveštava, a ovo je državni organ ovde i on ako u februaru ili aprilu pozove, neki određen skup, i odavde novinari će imati pravo bez njegove posebne dozvole da to objave, ako se čini ispred ove ustanove, odnosno ispred državnog organa, oni to ne mogu da objave, a da ne pitaju.
Onda bi javnost bila uskraćena za jednu stiropor revoluciju i slične stvari. Dobro je što je ovo ministarstvo prepoznalo, što je Zavod za zaštitu intelektualne svojine prepoznao i ugradio u izmene.
Ovo se sada više odnosi na vas gospođo Totić, bilo je reči, vi znate o potrebi da se zaštite prava estradnih umetnika, pa tako imamo veliku potrebu da zaštitimo ekonomske interese onih kao što su krajnji korisnici i koji koriste, reprodukuju, oni se pojavljuju kao slušaoci u određene muzike. Ja imam primer iz Loznice, gde jedan ugostitelj plaća više SOKOJ-u, pojedinačno i OFPS, više nego zajedno električnu energiju, vodu i komunalne usluge, pojedinačno to plaća.
Vi znate za ovaj problem i ovo se ne stavlja vama na teret, ali ste obećali, čini mi se, na Odboru za nauku i tehnološki razvoj, da bi do kraja septembra ova komisija trebala da uskladi te zahteve. Ovi ljudi koji slušaju i reprodukuje se ta muzika, ako se već tako u računima kaže, oni nisu protiv toga da se to uplati, ali da se to dovede u neku realnu, ajde kažu bar u visini ovo što javni servis naplaćuje ili da ima neke veze sa njihovim bilansom uspeha, a ne nikako aproksimativno, onako odoka da se razreže pa da račun za SOKOJ ili ovo drugu organizaciju bude znatno veći od potrošnje i to radi se o ugostiteljskom objektu od potrošnje električne energije, vode i komunalnih usluga. Mislim da će te za ovo imati razumevanja i da će te pomoći da se to reši. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ministar ima reč. Izvolite,  gospodine ministre.

 
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Jesmo mi pogrešili što smo prihvatili vaš amandman? Dobro.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
 Zahvaljujem, ministre.
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodi poslanik Donka Banović ima reč.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Niste pogrešili što ste prihvatili amandman gospodina Perića, ali pogrešili ste što niste prihvatili ovaj amandman.
Ovaj član govori o tome kada je dozvoljeno u nekomercijalne svrhe, a u nastavi, kada je dozvoljeno izvođenje, a da se ne mora tražiti dozvola od autora i da se ne moraju plaćati autorske nadoknade. Govorim o nastavi. Vi sada tu predviđate tri situacije kada su škole, odnosno ustanove oslobođene tih obaveza. Prvo, javno izvođenje ili predstavljanje objavljenih dela u obliku neposrednog proučavanja na nastavi i druga tačka, pa kažete – javno izvođenje ili predstavljanje objavljenih dela na školskih priredbama pod uslovom da interpretatori ne prime naknadu za svoje izvođenje, dakle besplatno i da se ne naplaćuju ulaznice.
Ono što mi amandmanom predlažemo jeste da se doda rečenica – osim kada su sredstva od ulaznica namenjena u humanitarne svrhe. Zašto? Znate da se đaci veoma često organizuju kako bi prikupili sredstva. Uglavnom to bude da se pomogne drugu ili drugarici koji je u nevolji. Obično su to neki zdravstveni problemi, pa između ostalog i škola pokuša da prikupi neka sredstva kako bi pomogla svom učeniku. Vrlo često to jesu priredbe ili koncerti, pa se đaci organizuju pa naplaćuju ulaznice i tu uglavnom dođu nastavnici i roditelji, plate ulaznicu, budu na koncertu i onda se ta sredstva zaista koriste u humanitarne svrhe.
Nije mi jasno zbog čega ovaj amandman niste prihvatili. Trebalo je da ga prihvatite.