DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 27.10.2011.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

6. dan rada

27.10.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:10

OBRAĆANJA

Mirko Cvetković

Vlada Republike Srbije ne priznaje nezavisnu državu Kosovo i samim tim sve njene aktivnosti kojim pokušava da se prikaže da ima državnost za nas su ništave i njih ne prihvatamo.
Znači, ako vas interesuje koji je moj stav, to je moj stav i to je stav Vlade Republike Srbije.
Ako mislite da ćemo se za taj stav boriti oružjem, nećemo, ali ćemo se boriti dijalogom i pokušajem da se taj problem razreši. To je način na koji Vlada Republike Srbije vidi kao jedini mogući da taj problem razreši.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Željko Tomić, tri minuta, dopunsko pitanje.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Željko Tomić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine Cvetkoviću, uz svo uvažavanje, ništa vam ne verujem. Vi ste rekli da ne priznajete nezavisnost Kosova. To mi govori premijer, jedini kojeg pamtim i za svog života i čitajući nešto iz istorije, koji nije bio na KiM i bar je dužan da podrži Srbe na Kosovu, koji su danas u najtežoj situaciji možda u istoriji Srbiji.
Kako da vas pitam – da li se vi isto osećate u Beogradu i Kosovskoj Mitrovici? Ako je cilj Albanije, kako je Beriša rekao – da je cilj Albanaca da se isto osećaju u Prištini i Tirani, toplo vam želim da se vi osećate isto u Beogradu i Kosovskoj Mitrovici, u Beogradu i Prizrenu, u Beogradu i Peći. Ali, vi to niste u situaciji. Vi tamo niste došli i ova vlada nema poverenje u Srbe sa Kosova. Jedino što je donekle dobro u ovoj opštoj nesreći je što ni Srbi sa Kosova nemaju poverenja u ovu vladu. To je mnogo dobro.
Ali, moram da pitam, ponovo, zar je moguće da država Srbija ćuti, na najotvorenije moguće provokacije? Država Albanija tvrdi da su Kosovo i Albanija sestrinske države.
Svedoci smo, da ne idem daleko u digresiju, da Srbija maltene nema sestrinsku državu, da ne kažem bratsku. Svi će naći neke saveznike, jedino je ova država pod vašom vlašću ostala bez saveznika, makar u borbi za nezavisno Kosovo. Niste sposobni da ostvarite jedinstvo sedam i po miliona građana, da svi u glas kažemo Kosovo jeste Srbija, baš kako bi svaki evropski narod tvrdio da mu se ovo događa, što se događa Srbiji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li neko od članova Vlade želi da da komentar, pošto dopunskog pitanja nije bilo? (Ne.)
U tom slučaju, reč ima narodna poslanica Marina Toman, tri minuta poslaničko pitanje. Izvolite.

Marina Toman

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, želim da postavim pitanje premijeru. Želim da mi konkretno odgovorite - koji su to konkretni razlozi zbog kojih Vlada, poput vaših kolega iz drugih zemalja nije usvojila predlog zakona o kriznom tranzicionom oporezivanju stranih banaka koje posluju u našoj državi?
Naime, ovaj porez su usvojile Španija, pre toga je Mađarska, a pre nekoliko dana je usvojila to i Slovačka. Inače, da vas podsetim slovački Parlament je to jednoglasno usvojio. Slovačka Vlada očekuje da će od tog poreza godišnji priliv biti oko 83 miliona evra. Želim konkretno da mi odgovorite – zbog čega Vlada nije predložila ovakav zakon? Zbog čega Vlada štiti zapadne banke i zbog čega se Vlada odriče prihoda u visini od nekoliko desetina miliona evra?
Dok građani, privreda i sama država se suočavaju sa katastrofalnim ekonomskim problemima, banke su te koje u kriznim vremenima posluju pozitivno. Za prvih šest meseci 2011. godine 25 banaka koje posluju na tržištu Srbije ostvarilo je dobit od 17,8 milijardi dinara, što je za 17% više nego 2010. godine.
Takođe, želim da postavim još jedno pitanje – zašto Vlada kada se usvajao Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga nije tražila da se ovaj zakon retroaktivno primenjuje i zašto nije tražila da se bankama odrede veće kazne? Banke iz EU koje posluju u Srbiji, posluju sa najvećim kamatnim stopama. Kamatne stope u Srbiji su dvocifrene. Prosečna kamatna stopa u Srbiji je 12%, u Francuskoj 3%, recimo, a u Nemačkoj 8%.
Samo da vas podsetim, više od 100.000 građana ili svaki deseti dužnik u bankama ne može da izmiruje na vreme svoje obaveze po osnovu zaduživanja. Želim konkretno da mi odgovorite – čije interese ova Vlada štiti, da li štiti interese građana, da li štiti interese zapadnih banaka i da li štiti interese privrede i na koji način?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima predsednik Vlade, Mirko Cvetković.

Mirko Cvetković

Poštovana narodna poslanice, pitanje bankarskog sistema je relativno kompleksno i mnogo kompleksnije nego što to vama izgleda na prvi pogled.
Bankarski sistem je u suštini neka vrsta infrastrukture čitavog ekonomskog sistema i bilo koje aktivnosti koje sada preduzimate u bankarskom sistemu, a koje odudaraju od nečega što je uobičajena i standardna praksa, moraju biti dobro proučene, jer mogu da izazovu velike neželjene efekte.
Neću da govorim o ovim državama koje ste vi spomenuli. I sami vidite da je profit svih banaka oko 17 milijardi, to je 170 miliona evra. Kako god ga dodatno oporezivali preko ostalih poreza, nije to neka dramatična cifra. Ali, nije to smisao mog odgovora. Zbog kompleksnosti posebno bankarskog sistema, pored Vlade koja prevashodno vodi fiskalnu politiku, monetarnu politiku vodi Narodna banka i te dve politike zajedno čine ekonomsku politiku jedne države. Ne možete da vodite sada različitu jednu u odnosu na drugu politiku i pitanje nivoa kamatnih stopa jeste pitanje koje je svakako vrlo stručno i ozbiljno, ali je nemoguće da Vlada donese dekret ili bar ja mislim kao ekonomista, da se kamatne stope ne mogu sprečavati time što će se one dekretom sniziti na neki niži nivo, jer to nije smisao. Mi grdimo slobodnu tržišnu privredu. Zbog toga kamatne stope može da obori samo povećana konkurencija u sistemu.
Ono na čemu mi insistiramo jeste da imamo što veću disperziju različitih banaka, različitih nepovezanih lica, koji bi sada kroz konkurenciju omogućavali da se dobiju povoljniji uslovi, da kroz konkurenciju, de fakto naša kamatna stopa padne.
Moram da vam kažem da je naša kamatna stopa vezana uglavnom sa kretanjima kursa koji predstavljaju, da kažem, jedan stub, a sa druge starne, sa tzv. referentnom kamatnom stopom i mogućnostima da se viškovi sredstava koje banka ima plasiraju u papire Narodne banke.
Do sada je zbog visoke domaće inflacije referentna stopa bila prilično visoka. Ona je bila 13,5%, 14% i to je samim tim uticalo na visinu kamatnih stopa, jer vam je to, ono što bi ekonomisti rekli, oportunitetni trošak. Dakle, kada imate relativno stabilan kurs i imate oportuniteti trošak visok, onda vi ne možete da zajmite po nižim stopama. Naravno, sa smirivanjima inflacije, čiji smo svedoci u poslednjih nekoliko meseci, praktično nakon aprila, pa evo do dana današnjeg, mi imamo prvo pad inflacije na godišnjem nivou, ali u isto vreme imamo i pad referentne kamatne stope, koja će nastaviti da pada.
Sa padanjem referentne kamatne stope uz nisku inflaciju i stabilnost kursa mi ćemo imati prilike da vidimo da će i kamatne stope koje se nude privredi takođe biti znatno niže nego što su te na tržištu. Već sam ranije govorio da mi obezbeđujemo za određene grupe, mala i srednja preduzeća, i povoljnije uslove.
Dakle, hoću da kažem da je ovo ipak malo više stručna nego politička rasprava i bolje je ne voditi je u parlamentu, nego da napravimo neki kružok stručni, gde bi došli ljudi koji to mnogo bolje znaju i od mene, da razgovaramo šta bi značilo uvođenje vođenje novog poreza itd.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Narodna poslanica Marina Toman. Dodatno pitanje, tri minuta.

Marina Toman

Srpska radikalna stranka
 Slažem se da je ovo vrlo kompleksna tema, ali niste mi objasnili, odnosno niste mi odgovorili na moje pitanje – da li Vlada namerava da uvede porez na ekstra profit zapadnih banaka? Znači, konkretno sam tražila. To su vaše kolege u drugim državama uradile.
Vaše kolege su, upravo najavljivanjem ovog poreza na neki način poslale signal i poruku bankama, da će uvesti taj porez ukoliko ne smanje kamatne stope. Znači, pitanje kamatnih stopa je vrlo kompleksno pitanje, ali s druge strane i Vlada i te kako može na njega da utiče. Međutim, to je pre svega jedno političko pitanje, a ne ekonomsko pitanje - koliko Vlada ima hrabrosti da se upusti u oporezivanje u zapadnih banaka?
Samo da vas podsetim na izjavu ministara finansija, recimo, Kanade, Južne Afrike, Britanije i Australije. Ta njihova izjava oslikava vaše ponašanje. Znači, oni su rekli - potrebna je politička hrabrost za globalni ekonomski oporavak, jer su najveće prepreke tom oporavku političke. Tako i najveće prepreke u ovoj državi za ekonomski oporavak Srbije su upravo političke, odnosno, nedostatak političke hrabrosti Vlade.
Takođe želim da vas podsetim, da nije tačno da referentna kamatna stopa treba da prati inflaciju, uzmite primer Velike Britanije, gde je referentna kamatna stopa manja od inflacije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Reč ima predsednik Vlade, Mirko Cvetković.
Izvolite.