PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 20.12.2011.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

3. dan rada

20.12.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 00:00

  • TAGOVI

  • Peta sednica Drugog redovnog zasedanja (2011)
  • Traženje obaveštenja ili objašnjenja u skladu sa Poslovnikom (20.12.2011)
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o izmenama i dopunama Sporazuma između Republike Srbije i Evropske investicione banke o osnivanju i aktivnostima regionalne kancelarije EIB u Republici Srbiji
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu i za program rehabilitacije sistema daljinskog grejanja u Srbiji – faza IV u iznosu od 45.000.000 evra između KfW-a Frankfurt na Majni Republike Srbije
  • Predlog zakona o potvrđivanju ugovora o zajmu i finansiranju između KfW-a Frankfurt i Srbije u iznosu od 25 mil. evra za program vodosnabdevanja i kanalizacije u opštinama srednje veličine II – faza 2
  • Predlog zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Komercijalne banke A.D. Beograd za potrebe kupovine zgrade „Aeroinženjeringa“ za potrebe smeštaja Prvog osnovnog suda u Beogradu
  • Pr. Z. o pot. Spor. o usvajanju jednoobraznih teh. propisa za vozila sa točkovima_op. i delove_koji mogu biti ugrađeni/korišćeni na voz. sa toč. i uslovima za uz. priznavanje dodeljenih homologacija
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Bugarske o socijalnoj sigurnosti
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije o uslovima putovanja državljana dve zemlje
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske u borbi protiv teških krivičnih dela_naročito terorizma i organizovanog kriminala
  • Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala_međunarodne ilegalne trgovine drogama i međunarodnog terorizma između Republike Srbije i Republike Albanije
  • Predlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2011. godinu
  • Predlog odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2012. godinu
  • OBRAĆANJA

    ...
    Demokratska stranka

    Gordana Čomić

    Za evropsku Srbiju | Predsedava
    Iskorišćeno je šest minuta od vremena poslaničke grupe.
    Ovim je iscrpljena lista narodnih poslanika prijavljenih za raspravu u načelnom jedinstvenom pretresu o predlozima zakona iz tačaka 10, 11, 12. i 13. dnevnog reda.
    Pitam da li pre zaključivanja zajedničkog načelnog jedinstvenog pretresa, da li žele reč predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa ili još neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika Narodne skupštine? (Ne.)
    U tom slučaju, zaključujem zajednički načelni i jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o zaduživanju Republike Srbije kod Komercijalne banke A.D. Beograd za potrebe kupovine zgrade Aeroinženjeringa i izvođenja neophodnih radova na objektu za potrebe smeštaja Prvog osnovnog suda u Beogradu; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu i programu za program rehabilitacije sistema daljinskog grejanja u Srbiji - faza IV u iznosu od 45.000.000 evra između KfW-a Frankfurt na Majni Republike Srbije; Predlogu zakona o potvrđivanju ugovora o zajmu i finansiranju između KfW-a Frankfurt na Majni i Republike Srbije u iznosu od 25.000.000 evra za program vodosnabdevanja i kanalizacije u opštinama srednje veličine u Srbiji II - faza 2, i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o izmenama i dopunama Sporazuma između Republike Srbije i Evropske investicione banke o osnivanju i aktivnostima regionalne kancelarije Evropske investicione banke, u Republici Srbiji.
    Prelazimo na sledeći zajednički jedinstveni pretres.
    Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, povodom zajedničkog jedinstvenog pretresa po tačkama dnevnog reda od 14. do 18. pored predstavnika predlagača Ivice Dačića, prvog potpredsednika Vlade, zamenika predsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova, Rasima Ljajića, ministra rada i socijalne politike i Milutina Mrkonjića, ministra za infrastrukturu i energetiku, pozvala da sednici prisustvuju i Zoran Milošević, pomoćnik ministra rada i socijalne politike, Dragan Jovanović, pomoćnik ministra za infrastrukturu i energetiku, Milorad Todorović, sekretar u MUP i Radoje Savićević, rukovodilac grupe za međunarodne sporazume u socijalnom osiguranju u Ministarstvu rada i socijalne politike.
    Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni jedinstveni pretres o predlozima akata po tačkama 14. do 18. dnevnog reda, a pre otvaranja zajedničkog načelnog pretresa, podsećam vas da, prema članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, i da se raspodeljuje tako da poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju pripada jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslaničkoj grupi SRS - jedan sat, osam minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Ujedinjeni regioni Srbije - 28 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Napred Srbijo - 25 minuta i 12 sekundi; poslaničkoj grupi DSS - Vojislav Koštunica - 24 minuta; poslaničkoj grupi SPS - JS - 18 minuta; poslaničkoj grupi LDP - 14 minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslaničkoj grupi PUPS - šest minuta.
    Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa, imaju pravo da govore, svako po ,jednom do pet minuta.
    Takođe, molim poslaničke grupe ukoliko to nisu već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, a sa redosledom narodnih poslanika. Poslanička odredba je da se prijave za reč primaju do otvaranja pretresa, bez obzira da li je načelni, zajednički načelni, zajednički jedinstveni pretres, kao u ovom slučaju kada se radi o tačkama dnevnog reda od 13) do 19).
    Niko do sada nije ovlastio.
    Da li poslaničke grupe imaju ovlašćenog predstavnika za ovu poslaničku grupu?
    Narodni poslanik Aleksandar Martinović je zamenik predsednika poslaničke grupe, te Poslovnik ne predviđa da posebno obaveštava predsedavajuću da je, pošto ima to pravo, i da imenuje bilo koga od narodnih poslanika i da se javi za reč kad god to Poslovnik omogućava.
    Dakle, nema drugih.
    Zahvaljujem.
    Saglasno članu 170. i shodno članu 157. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske u borbi protiv teških krivičnih dela, naročito terorizma i organizovanog kriminala; Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije o uslovima putovanja državljana dve zemlje; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, međunarodne ilegalne trgovine drogama i međunarodnog terorizma između Vlade Republike Srbije i Saveta ministara Republike Albanije; Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Republike Bugarske o socijalnoj sigurnosti i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o usvajanju jednoobraznih tehničkih propisa za vozila sa točkovima, opremu i delove, koji mogu biti ugrađeni i/ili korišćeni na vozilima sa točkovima i uslovima za uzajamno priznavanje dodeljenih homologacija na osnovu ovih propisa.
    Molim službu Narodne skupštine da obavesti ministra Rasima Ljajića, kome želim dobrodošlicu i saradnike.
    Molim da ministru Rasimu Ljajiću. dodate post karticu za ministra, da može da se obrati Narodnoj skupštini.
    Molim vas, bez direktne komunikacije.
    Ministre, po Poslovniku, sada vi imate pravo da dobijete reč.
    Da li želite sada? (Da.)
    Ako želite, samo se prijavite.
    Reč ima ministar Rasim Ljajić.

    Rasim Ljajić

    Dame i gospodo narodni poslanici, Srbija je do sada potpisala 26 sporazuma o socijalnom osiguranju, uglavnom, sa zemljama EU, što je posebno značajno jer u njima živi, boravi i radi veliki broj naših državljana.
    Ovo je jedan od tipskih sporazuma koji potpisujemo sa Republikom Bugarskom i kojim je uređeno ostvarenje prava iz PIO, zdravstvenog osiguranja, osiguranja za slučajeve nezaposlenosti, kao i za slučaj povrede na radu i profesionalnih bolesti i dečjeg dodatka.
    Ovim sporazumom se olakšava tretman jednih i drugih državljana u oblastima, a posebno zdravstvenog i socijalnog osiguranja, kao što su neposredna isplata stečenih davanja, korisniku koji je ostvario pravo na davanja u mestu njegovog prebivališta.
    Takođe se omogućuje sabiranje perioda osiguranja na vršenje obe države ugovornice radi ostvarivanja prava na penziju i novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti. Zatim, korišćenje zdravstvene zaštite lica koja imaju prebivalište ili boravište na teritoriji druge države ugovornice, što je značajno za turiste, penzionere i detaširane radnike. Takođe, još jednom se potvrđuje princip osiguranja. Naime, omogućava se da teret davanja socijalnog osiguranja snosi ona država čiji je osiguranik u pitanju.
    Stupanjem na snagu ovog sporazuma prestaje da važi, sporazum zaključen sa Republikom Bugarskom još 1957. godine. Rekao sam da je ovo 27 sporazum koji stupa na snagu. U narednim mesecima očekujemo zaključivanje sporazuma sa Kanadom, Slovačkom, kao i novi sporazum sa Austrijom.
    Takođe, pokrenuli smo inicijativa za zaključivanje i sklapanje ovog sporazumom sa Australijom, Novim Zelandom i SAD, gde takođe boravi veliki broj naših državljana.
    Očekujem da će ratifikacija ovog sporazuma omogućiti da naši državljani i naši građani ostvare prava iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite u Republici Bugarskoj.
    ...
    Demokratska stranka

    Gordana Čomić

    Za evropsku Srbiju | Predsedava
    Da li izvestioci nadležnih odbora, žele reč? (Ne.)
    Da li žele reč predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa? (Da.)
    Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović. Izvolite.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Aleksandar Martinović

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, pre svega SRS smatra da je ovde sa nama trebao da bude jedan drugi ministar, ministar unutrašnjih poslova, gospodin Ivica Dačić, zato što je većina od ovih sporazuma koji su danas na dnevnom redu u nadležnosti njegovog ministarstva a i gospodin Ivica Dačić je potpisao jedan sporazum koji je, blago rečeno, skandalozan, potpuno nerazuman sa pravnog i političkog aspekta a za koji gospodin Ljajić, kao predstavnik Vlade, nije našao za shodno da kaže jednu jedinu reč. Verovatno je gospodina Ljajića sramota što je taj predlog sporazuma danas na dnevnom redu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, pa je verovatno zbog toga izbegao da o njemu uopšte i govori.
    O čemu se radi? SRS najoštrije protestvuje i smatra skandaloznim, smatra uvredljivim činjenicu, da je danas na dnevnom redu, između ostalog, Predlog zakona i potvrđivanju Sporazuma o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, međunarodne ilegalne trgovine drogama i međunarodnog terorizma između Vlade Republike Srbije i Saveta ministara Republike Albanije.
    Gospodine ministre, od vas smo očekivali da nam objasnite, kako je moguće da ste potpisali sporazum u ovoj oblasti sa državom koja je sve, samo ne primer države koja se bori protiv organizovanog kriminala, međunarodnog terorizma, trgovine ljudima i trgovine narkoticima? Albanija je sve, samo nije to.
    U samom sporazumu piše da se ovaj sporazum potpisuje, između ostalog, na osnovu Rezolucije Generalne skupštine UN 45/123 od 14. decembra 1990. godine. Želim da vas podsetim, gospodine ministre, a mislim da je to vama veoma dobro poznato, da je 1990. godine, Albanija tek što je izašla iz jednog od najcrnjijih perioda svoje istorije, pod vlašću komunističkog diktatora Envera Hodže, a posle toga, Albanija je bila upravo stecište međunarodnog kriminala svih vrsta, pre svega, trgovinom drogama, trgovinom ljudima i međunarodnog terorizma.
    Želim da vas podsetim, gospodine ministre, da je vaša vlada potpisala sporazum sa državom u kojoj se oružje slobodno prodavalo na ulicama, sa državom gde se oružje iznosilo iz vojnih i policijskih skladišta, sa jednom državom koja tek treba da bude uvedena u red civilizovanih država.
    Mislim da nema potrebe podsećati građane Srbije, ali želim da podsetim vas, gospodine ministre, o kakvoj se još državi radi. Predstavnici Vlade Srbije, kao i sam predsednik Republike Boris Tadić, izgleda da su zaboravili na jednog čoveka koji se zove Dik Martin, a koji je ponudio obilje relevantnih dokaza o tome, da je Hašim Tači glavni trgovac ljudskim organima na KiM, a da se kao država koja je blisko sarađivala sa Hašimom Tačijem u toj trgovini, nelegalnoj trgovini, toj monstruoznoj, nečovečnoj trgovini ljudskim organima, nalazi i Republika Albanija.
    Ta čuvena žuta kuća, zloglasna žuta kuća u kojoj su Srbima i drugim građanima koji žive na KiM, pre svega, Romima, zatim onim Albancima koji nisu podržavali terorizam Hašima Tačija, dakle, u toj žutoj kući vađeni su ljudski organi a žuta kuća se nalazi na teritoriji, odnosno u severnom delu Republike Albanije. I nikada u proteklih nekoliko meseci, kada je Republike Srbija izložena najžešćim mogućim pritiscima od pojedinih država EU, pre svega Nemačke, zatim SAD, da prizna nezavisnost KiM, predsednik Republike, zatim njegov šef pregovaračkog tima Borko Stefanović, ministar za KiM nisu ni jednu jedinu reč rekli o tome da se pregovori sa Prištinom, kako se oni eufemistički zovu, u stvari vode sa predstavnicima vlade koju vodi Hašim Tači, čovek koji je trgovao ljudskih organima, čovek koji je klao, silovao, kidnapovao, koji je ljudima vadio vitalne organe i prodavao ih na crnom tržištu. Taj čovek se zove Hašim Tači. On je nekakav samozvani premijer tzv. republike Kosovo i vi sa takvim ljudima, gospodine ministre vodite pregovore, još vas upozoravaju vaši prijatelji iz EU na to da morate da unapredite dijalog sa Prištinom. Kada se kaže Priština, dame i gospodo narodni poslanici, i poštovani građani Srbije, EU u stvari misli na svog prijatelja i saveznika Hašima Tačija. Vi sa njima, gospodine ministre, vodite razgovore, što je naravno apsolutno gaženje dostojanstva države Srbije, što je apsolutno gaženje Ustava Srbije, Rezolucije 1244 i naravno potpuno gaženje dostojanstva žrtava Hašima Tačija.
    Srpska radikalna stranka traži, pre svega, hitnu sednicu Narodne skupštine Republike Srbije na kojoj bi se raspravljalo o tim tzv. pregovorima sa Prištinom. Mi tražimo suspenziju svih postignutih sporazuma sa tzv. Prištinom, odnosno sa Hašimom Tačijem, tražimo da EU ne bude više posrednik u tim razgovorima, već da se razgovori prenesu tamo gde im je mesto, a to su UN. Naravno, nema govora o tome da bi bilo koji srpski radikal razgovarao sa predstavnicima vlade koju vodi zlikovac i zločinac Hašim Tači.
    A, bliski saradnik Hašima Tačija, u svemu onome što se dešavalo na KiM, od 1996. godine, kada je po američkim podacima zvanično formirana tzv. oslobodilačka vojska Kosova pa do danas, jeste i Republika Albanija, država sa kojom je gospodin Ivica Dačić, koji sada plače i kuka kako navodno EU traži od nas da priznamo nezavisnost KiM, potpisao sporazum o borbi protiv organizovanog kriminala, o državi koja je učinila sve da naoruža šiptarske teroriste na KiM. Potpisuje te sporazum o borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma, trgovine ljudima, sa državom koja sve to radi, koja to podstiče, koja je glavni krivac, između ostalog, pored SAD, Velike Britanije, Francuske i Nemačke, za sve one užase koji su se desili na KiM od 1996. godine pa do dan danas, a žrtve tih užasa bili su pre svega Srbi, ali su isto tako bili i Romi, Turci i svi oni Albanci koji nisu podržavali terorizam Hašima Tačija.
    Neverovatno je da se vi spremate da ratifikujete jedan ovakav sporazuma u uslovima kada je Republika Albanija ne samo priznala nezavisnost KiM, nego predstavlja politički, medijski, finansijski sponzor Hašima Tačija. Prosto neverovatno. Ne znam da li postoji jedna država u svetu koja bi ovako nešto uradila. Zamislite da je nekome palo napamet da svojevremeno potpiše sporazuma sa Adolfom Hitlerom o tome da se suprotstavlja formiranju koncentracionih logora, o upotrebi gasnih komora, sa čovekom koji je sve to radio. To vi danas promovišete u Srbiji. Potpisali ste sporazum sa jednom ovakvom državom.
    Ono što je neverovatno, gospodine ministre, a što takođe predstavnici vaše vlade neće javno da kažu, kažite nam konačno, bez uvijanja – šta EU traži od nas, kada je u pitanju KiM? Do 9. decembra mogli ste da pričate i obmanjujete građane Srbije kako je KiM, odnosno EU, da su to dva odvojena koloseka i dva odvojena pitanja. Posle 9. decembra potpuno je jasno da nisu i da je ključni uslov da bi Srbija dobila status kandidata za člana EU, da prizna nezavisnost KiM. Vaša vlada, gospodine Ljajiću, kriminalizuje Srbe na severu KiM. Vi ste ti koji tvrdite da su sukobe sa KFOR-om u stvari izazvali Srbi, a da se KFOR samo branio i time dajte legitimitet stavovima Angele Merkel koja u stvari traži razlog zašto Srbija nije dobila status kandidata, pa kaže – ti zli i pokvareni Srbi su, između ostalog, napali nemačke vojnike. Nemačka se protivi da Srbija zbog toga dobije status kandidata. To nije originalna ideja Angele Markel. Na tu ideju je došao, na početku Drugog svetskog rata, jedan drugi Nemac, nemački predstavnik i Zagrebu, Zikvid Kaše, koji je tvrdio da su sukobe na teritoriji NDH izazvali četnici, a onda su, po njegovim rečima, ustaški protivudari bili radikalni. Onda su Nemci opravdavali zločine nad Srbima, to čine i dan danas.
    Šta vam je rekao stalni predstavnik Rusije u SB UN, Vitali Čurkin? Da je KFOR odgovoran za incidente na severu KiM, da KFOR provocira sukobe sa Srbima. Na kraju krajeva, skandalozno je da niko iz Vlade Srbije nije reagovao na jučerašnju izjavu Angele Merkel koja je verovatno huškačka i zločinačka. Šta znači da će situacija na severu KiM da se reši kombinacijom politike i vojnih sredstava? Protiv koga će biti uperena ta vojna sila Nemačke? Protiv Srba, gospodine ministre. Zašto niko iz Vlade Srbije nije reagovao na to? vama su puna usta ljudskih prava, demokratije, evroatlanskih integracija, proglašavate Srbe genocidnim narodom, donosite deklaraciju o Srebrenici, mi smo krivi za raspad bivše Jugoslavije, svi drugi su naše žrtve itd…
    (Predsedavajuća: Narodni poslaniče, podrazumevajući da sporazumi koji se tiču tema omogućavaju da zaista široko tumačimo šta je sve po dnevnom redu, ipak bih vas molila da sve ove argumente koje imate povežete sa nekom od najmanje dve tačke dnevnog reda. Hvala.)
    Dakle, na Svetog Nikolu, na jednu od najvećih srpskih slava, Angela Merkel namerno dolazi u Prištinu i kaže – situacija na severu KiM biće rešena kombinacijom politike i vojnih metoda. Niko iz Vlade Srbije na to ne reaguje. Zašto, gospodine ministre? Jel treba Nemci ponovo da nas streljaju? Jesu malo pobili u vreme Drugog svetskog rata? Jel nama malo Kragujevaca, Kraljeva, Šapca, Niša, jel malo srpskih žrtava?
    (Predsedavajuća: Narodni poslaniče, uz puno razumevanje, podsećam vas, da ne bih i vama trošila vreme i zamarala tok sednice, da ne čitam teme dnevnog reda, milim vas da argumentaciju koju koristite dovedete u vezu sa bilo kojom od tačaka dnevnog reda, od 14. do 19.)
    Gospođo Čomić, mislim da je vama poznata činjenica koja je poznata i meni i svim građanima Srbije. Sa teritorije Albanije 1999. godine teroristi oslobodilačke vojske Kosova su, između ostalog, ulazili na teritoriju SRJ i vodili borbe sa vojskom Jugoslavije i pripadnicima MUP Republike Srbije. Ovde u poslaničkoj grupi je general Delić koji je živi svedok da su čak i vojnici i oficiri regularne albanske vojske učestvovali u borbama sa pripadnicima Vojske Jugoslavije i MUP Srbije. Bili smo izloženi direktnoj agresiji, ne samo NATO-pakta, nego i Republike Albanije. Vi sa državom agresorom na SRJ, između ostalog, potpisujete sporazum o tome kako će jedna teroristička država da se bori protiv međunarodnog terorizma. Ne možete nikoga u to da ubedite. To je skandalozno.
    Ovo je sramotno, ovakav sporazum da se nađe na dnevnom redu Skupštine Srbije. Ja mislim da je ideja mogla da se rodi u jednoj krajnje nerazumnoj glavi, koja apsolutno nema sluha za trenutak u kome se nalazi država Srbija i u kome se nalaze njeni građani na Kosovu i Metohiji. Pa, je li vi nemate drugu državu sa kojom možete da potpišete jedan ovakav sporazum, nego ste našli Republiku Albaniju, koja je sponzor sveg užasa koji se desio na Kosovu i Metohiji od 1996. godine, pa do danas? Dakle, Republika Albanija je ta koja stoji iza Hašima Tačija. Republika Albanija je ta koja promoviše nezavisnost Kosova i Metohije. Republika Albanija je sponzor terorizma na Kosovu i Metohiji, i to treba otvoreno reći.
    Ono što je, takođe, neverovatno, gospodine ministre, to je da vašim velikim prijateljima iz Nemačke ne smeta Hašim Tači. Videli ste, juče se vrlo srdačno pozdravlja gospođa Angela Merkel sa Hašimom Tačijem, ali joj smetaju navodno srpski ekstremisti na severu Kosova i Metohije. Pa, ne znam kakvi da su ekstremisti u pitanju, niko do tih ekstremista, pod znacima navoda, nije klao ljude, vadio im srce, bubrege, pluća i te vitalne organe prodavao na crnom tržištu, a Hašim Tači je to radio.
    Kako je moguće da jednoj gospođi, koja dolazi iz jedne navodne civilizovane, demokratske evropske zemlje, ne smeta jedan takav čovek i da niko iz Vlade Srbije ne podseti gospođu Angelu Merkel da je svoju ruku pružila čoveku kome su ruke krvave do ramena, koji je počinio zločine koji su ne zapamćeni u 20 veku, koji možda imaju pandan samo u onome što je radio zloglasni nacistički doktor Mengele? Angeli Merkel ne smeta Hašim Tači, smetaju joj srpski ekstremisti na severu Kosova i Metohije.
    Kakvu vi poruku šaljete građanima Srbije, koji žive na Kosovu i Metohiji, ratifikacijom jednog ovakvog sporazuma? Gospodo, šta vam mi možemo, tu je došla Angela Merkel, ona će da reši vaše probleme upotrebnom vojne sile, odnosno nemačkog kontingenta KFOR-a, mi tu ne možemo ništa. Ona je naš veliki prijatelj i, znate, to je uslov da bismo mi dobili kandidaturu za EU.
    Ako je, gospodine Ljajiću, uslov za dobijanje kandidature da priznate nezavisnost KiM, šta mislite šta će biti uslov da biste bili jednog dana punopravni članovi EU? Da se odreknete Vojvodine, Raške oblasti i da Srbiju u bukvalnom smislu svedete na beogradski pašaluk. Ako je za dobijanje statusa kandidata potrebno da se odreknemo KiM, pa šta će nam tražiti kada se na dnevnom redu nađe pitanje našeg navodnog punopravnog članstva u EU?
    Poslanici SRS traže da im odgovorite na ta pitanja. Pustite vi sad socijalnu sigurnost sa Bugarskom i homologizaciju točkova na vozilima, to je potpuno pitanje, ne od drugog, nego od petog reda u odnosu na ono što se dešava na KiM.
    (Predsedavajuća: Ali su na dnevnom redu, narodni poslaniče, pitanja koja ste spomenuli, pa vas molim o tome.)
    Jeste, gospođo Čomić, to je predmet dnevnog reda, ali nažalost država Srbija je jedina država u svetu koja ne drži do svog dostojanstva i koja je spremna da ratifikuje sporazum sa državom koja otvoreno radi protiv njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM. Nađite mi jednu državu u EU ili van EU koja je spreman da potpiše jedan ovakav sporazum. Takve države nema. Jedina država na svetu koja je spremana da ovako nešto učini jeste Republika Srbija pod Vladom gospodina Mirka Cvetkovića. Drugog primera za ovo nemate.
    Dalje, gospodine ministre, kako se vi ophodite prema srpskim prijateljima u svetu? Evo, između ostalog, o tome govore i ove tačke dnevnog reda. Spremate se da ratifikujete sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije. Izvinite, gospodine ministre, ta država koja je nastala otcepljenjem od SFRJ je u UN primljena kao Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija i potpisivanjem sporazuma u ovakvom tekstu vi direktno gurate prst u oku Grčkoj koja nije priznala KiM, a dajete za pravo Makedoniji koja to jeste učinila.
    Da li biste se vi uvredili, gospodine ministre, kada bi vam ja rekao da se zovete Sulejman a ne Rasim? Verovatno bi, zato što svaki civilizovan čovek očekuje da ga nazivate onako kako se on sam zove. Ako je ta država nazvana Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, što je vi zovete Republika Makedonija? Grčka ima potpuno istorijsko opravdanje da ne prizna naziv Makedonija, zato što je pojam Makedonija vezan za antičku Makedoniju, za Aleksandra Makedonskog, za helenističko političko istorijsko nasleđe. Kakve veze imaju ovi u stvari Srbi sa Aleksandrom Makedonskim? Nemaju nikakve veze.
    Potpuno je neverovatno da vi koji se pozivate na međunarodno pravo kršite to međunarodno pravo. Nama je upravo međunarodno pravo jedna suštinska veza sa KiM, to je Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN. Na drugoj strani, vi iz Vlade Srbije kršite upravo to međunarodno javno pravo, dajući lažno ime jednoj državi sa kojom potpisujete sporazum. Državu možete da nazivate u sporazumima onako i pod onim imenom pod kojim je ta država primljena u organizaciju UN i nikako drugačije. Ova država se ne zove Republika Makedonija, nego Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Na tome treba insistirati, da se slučajno ne bi nekome omaklo da pomisli da ova Makedonija sada ima ikakve veze sa Makedonijom Filipa Makedonskog i njegovog sina Aleksandra. Nikakve veze nema ni u istorijskom, ni u teritorijalnom, ni u jezičkom, ni u kulturnom smislu.
    Umesto da idete na ruku srpskim prijateljima u svetu, između ostalog Grčkoj, vi radite protiv njih, a istovremeno potpisujete sporazum sa Republikom Albanijom. Onda se čudite kako to da Srbija nema saveznike u borbi za KiM. Vi iskrene saveznike Srbije gurate od sebe, a hoćete za saveznike da prihvatite države koje jasno i glasno kažu da ne žele da budu vaši saveznici.
    Gospodine ministre, šta treba da se desi, koliko Srba na Kosovu još treba da bude ubijeno, pa da vi shvatite da vas Nemačka ne želi, da Srbiju ne želi, da nas ne želi Velika Britanija? To su dušmani koji su ubijali Srbe kad god im se ukazala šansa i Nemci bi to uradili opet samo da mogu. To je suština cele priče.
    ...
    Demokratska stranka

    Gordana Čomić

    Za evropsku Srbiju | Predsedava
    Zahvaljujem.
    Da li se još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa javlja za reč da koristi svoje pravo u ovom delu toka sednice? (Ne.)
    Ako ne, obaveštavam vas da je, saglasno članu 96. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, do otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa, prijave za reč u pisanom obliku, a sa redosledom narodnih poslanika, podnela poslanička grupa SRS.
    Prva prijavljena po redosledu je narodna poslanica Vjerica Radeta, a posle nje narodni poslanik Petar Jojić.
    Dakle, narodni poslanici Vjerica Radeta, Petar Jojić, Milorad Buha, Dragan Stevanović, Nataša Jovanović i Dušan Marić. Služba će otkucati pa će vam dostaviti.
    Narodna poslanica Vjerica Radeta.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Vjerica Radeta

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, mi danas, između ostalog, ovde raspravljamo o sporazumu o saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske, pa onda o sporazumu između Vlade Republike i Vlade Republike, pogrešno napisano, Makedonije, pa onda između Vlade Republike Srbije i Saveta ministara Republike Albanije, Vlade Republike Srbije i Republike Bugarske.
    Interesantno je da su sve ove zemlje na spisku zemalja koje su priznale lažnu državu Kosovo. Ono što je interesantno i što vas mi iz SRS pitamo je kada ćete se zaustaviti u ovakvom srljanju na, očigledno vam je, valjda gubitničkom putu ka EU? Valjda su vam ohladili glave 9. decembra kada su vam jasno stavili do znanja da neće Srbiju u EU, ali vama sve to nije dovoljno, vi i dalje gazite dostojanstvo svakog građanina Srbije pojedinačno i gazite dostojanstvo države Srbije, zaključujući bilo kakav sporazum sa i jednom od ovih država, o kojim sporazumima zapravo danas govorimo.
    Interesantno je, kad je u pitanju ovaj sporazum između Srbije i Bugarske o socijalnoj sigurnosti, šta stoji u članu 1. ovog sporazuma? Taj član 1. govori o definiciji pojmova i kaže se: Bugarska – u ovom sporazumu sledeći pojmovi znače, broj 1 -teritorija " u odnosu na Republiku Srbiju državna teritorija države Srbije".
    Gospodine Ljajiću, da li u ovom terminu podrazumevate Republiku Srbiju sa KiM, kao sastavnim delom Republike Srbije? Mi se bojimo da ne, zato što sporazum zaključujete sa državom koja je priznala lažnu državu Kosovo. Dakle, ovo sa aspekta Bugarske znači država Srbija bez KiM. Ovo je veoma ozbiljno pitanje i zaista očekujemo odgovore na sva ova pitanja koja smo vam do sad postavili, pa naravno i na ona, koja ćemo vam postavljati danas u toku ove rasprave.
    I ono što jeste potpuno nenormalno u celoj ovoj situaciji jeste, da vi najpre potpišete sporazume i da nam onda donosite te sporazume na ratifikaciju. Naravno, da to jeste, ne znam zašto me gospođa predsedavajuća čudno gleda, to jeste nešto što je potpuno naopačke postavljeno u pravnom sistemu države Srbije, u poslednjih 11 godina, ali nažalost, to nije jedino što je u pravnom sistemu države Srbije naglavačke postavljeno, jer ništa što ste do sada uradilo, pokazalo se nije u interesu ni jednog građanina Srbije i nije u interesu države Srbije.
    Imamo i sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije, kako ste vi ovde napisali, da ne ponavljam ono što je kolega Martinović rekao, da ne možete da neku državu nazivate drugačije od imena koje je za tu državu prihvaćeno u UN, ali dobro, to ste već čuli i verovatno vas baš briga. Ali, radi se o sporazumu dakle, kako ste vi napisali između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Makedonije o uslovima putovanja državljana ove zemlje.
    Hajde da se podsetimo, da je pre nekoliko dana državljanin ovde zemlje koji je nažalost i predsednik države Srbije, Boris Tadić i bez ratifikovanja ovog sporazuma bio u poseti bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji i da je odande dajući intervju njihovim novinama Dnevnik, čini mi se da se tako te novine zovu, poručio građanima Srbije i poručio svojim evropskim prijateljima, da on misli da bi bilo dobro da se prizna dvojni suverenitet kada je u pitanju teritorija KiM. Dvojni suverenitet ne znači ništa dugo nego priznavanje, zvanično priznavanje lažne države Kosovo. To je prosto neverovatno, da predsednik države na ovaj način šalje poruke građanima Republike Srbije i to čak, ne iz svoje države nego iz ove druge države. Tada je takođe rekao da moramo da vodimo računa o Srbima u Makedoniji u Temišvaru, u Crnoj Gori itd. i kaže – a naravno i o Srbima na Kosovu.
    Dakle, Boris Tadić je Srbe na KiM izjednačio sa Srbima koji žive u…
    ...
    Demokratska stranka

    Gordana Čomić

    Za evropsku Srbiju | Predsedava
    Narodna poslanice, ja ću vas moliti izjave predsednika Republike Srbije da dovedete u vezu sa nekim od zakona o potvrđivanju sporazuma, da bi bilo poštovanja odredbe Poslovnika koja vas obavezuje da govorite o temi dnevnog reda.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Vjerica Radeta

    Srpska radikalna stranka
     Sledeći sporazum koji ste nam predložili u dnevni red i o kome se raspravlja, je Sporazum o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, međunarodne ilegalne trgovine drogama i međunarodnog terorizma između Vlade Republike Srbije i Saveta ministara Republike Albanije.
    Zaista je neverovatno, a i sklandalozno da vam je palo na pamet da ovakav sporazum i bilo kakav sporazum sa Albanijom možete da potpišete, bilo ko od vas iz Vlade Republike Srbije i da tražite da ga ova skupština ratifikuje. Između ostalog, u ovoj preambuli Rezolucije Generalne skupštine UN, pa kažete broj rezolucije, koja se odnosi na međunarodnu saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala, kao jedinstvene konvencije itd. Ovo skrećem pažnju da bi bilo jasno da se vi ovde pozivate na neku rezoluciju Generalne skupštine, a pitamo vas zašto se ne pozivate na Rezoluciju 1244? Naravno, vama to ne pada na pamet. Opet moram da pomenem ime, odnosno funkciju predsednika države, koji je 9. decembra pričao o tome kako su njemu rekli ovi iz EU da traže da se odrekne Rezolucije 1244, pa je on njima rekao, itd. kao da je pričao o nekim svojim porodičnim odnosima. Pa i da je o tome govorio, valjda bi se konsultovao sa ženom i decom. Dakle, prosto neverovatno.
    Osnovni motiv za potvrđivanje ovog sporazuma, vi ovo pišete, predstavlja potreba za daljim jačanjem i unapređenjem policijske saradnje između Republike Srbije i Republike Albanije, kao teritorijalno bliske zemlje. Gospodine Ljajiću, Albanija nije Srbiji teritorijalno bliska zemlja, već država sa kojom se graniči Srbija. Neverovatno je da ovakve stvari možete da napišete u ovom obrazloženju. Dakle, vi već priznajete da postoji država između Albanije i Srbije. Ovo je jedan od 20 načina na koji ste vi već priznali lažnu državu Kosovo, vi iz Vlade Republike Srbije i generalno svi iz režima Borisa Tadića. Zaista je skandalozno ovo što pokušavate da podmetnete narodnim poslanicima.
    Kada je reč o Albaniji, ne možemo a da vas ne podsetimo na Izveštaj Dika Martija. Kada je malo pre kolega Martinović pričao o zaista monstruoznim stvarima koje su radili šiptari, kada je u pitanju trgovina ljudskim organima, kada je pominjao da su vadili živim ljudima srce, organe, da su klali ljude itd, gledala sam neke narodne poslanike koji se mršte i, kao, ne mogu to da slušaju. Da, to je strašno, to je monstruozno i da se sluša i da se izgovara, ali to su Šiptari radili Srbima i živim Srbima su vadili organe i prodavali ih preko Albanije.
    Vi hoćete da mi sarađujemo sa Albanijom? To je prosto neverovatno, gospodine Ljajiću. Zašto niste insistirali, mi iz SRS smo vam to predlagali, da se zaista otpočne istraga po izveštaju Dika Martija? Kako – pod okriljem UN. Ko da vodi tu istragu – nadležni organi Srbije i Albanije. Zašto? Zato što se radi o građanima Srbije, kojima su živima vadili organe. Zašto i nadležni organi Albanije? Zato što je Albanija kao država bila vrlo umešana u trgovinu ljudskim organima. Vi onda ironišete sa narodnim poslanicima i kažete da hoćete neki sporazum u borbi protiv međunarodnog terorizma sa Albanijom. Da li postoji veće leglo međunarodnog terorizma od ovog što su radili Šiptari i što se radi u Albaniji? Živim ljudima su vadili organe.
    Šta je država Srbija uradila, koliko ste se založili da Izveštaj Dika Martija dođe na dnevni red, da se zaista o Izveštaju Dika Martija sprovede istraga i da neko odgovara, da odgovara Hašim Tači, direktno umešan u ovo? Ne, vama je Hašim Tači premijer neke države, on je vama partner, gospodine Ljajiću.
    Vi razgovarate sa potpredsednikom takozvane države Kosovo onom Editom Tahiri. Ona i Borko Stefanović razgovaraju. Priznajete i na taj način i na mnogo načina ste priznali lažnu državu Kosovo. Onda još hoćete da se sporazumevamo i da potpisujemo sporazum sa državom na čijoj teritoriji je žuta kuća, čuvena žuta kuća. Zaista neverovatno.
    Ono takođe što, evo treba i da završim zbog ostalih kolega, samo da napomenem kratko preambulu vezano za ovaj sporazum koji se odnosi na Srbiju i Tursku. U želji da unaprede bilateralnu saradnju kažete vi, - s ciljem jačanja i razvoja prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Turske, radi unapređenja dobrobiti i stabilnosti u mirnoj atmosferi u obe države, u okviru principa uzajamnog poštovanja suvereniteta jednakosti, interesa obeju strana.
    Jeste li i ovde priznali da vi ne priznajete suverenitet države Srbije u okviru našeg Ustava i Ustavom utvrđenih granica, gde je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.
    Bojim se takođe da niste, jer Turska vam ne priznaje takav suverenitet. Turska je priznala suverenitet lažne države Kosovo. Gospodine Ljajiću, niste govorili o ovim sporazumima, možda zato što se slažete sa nama, sa ovim što mi iznosimo. Ako nije tako, recite onda da li smo u pravu. Hvala.
    ...
    Demokratska stranka

    Gordana Čomić

    Za evropsku Srbiju | Predsedava
    Trinaest minuta iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
    Reč ima narodni poslanik Petar Jojić, posle njega narodni poslanik Milorad Buha.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Petar Jojić

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, narodni poslanici Srpske radikalne stranke već u prethodnim izlaganjima ukazali su na monstruozne pokušaje i neviđene skandale šta pravi država Srbija, tj. njena Vlada kada su u pitanju odnosi između suseda i između država. Ovo je skandal.
    Gospodin Ljajić nije tu, izašao je ministar, ali šteta što je izašao. Mi moramo da imamo prvo utvrđene granice između Albanije i Srbije. Mi to nemamo. Nemamo utvrđene granice ni sa Makedonijom. Nemamo utvrđene granicu ni između Bugarske. Nemamo ni sa Hrvatskom, mada Hrvatska ovog puta nije u ovom predlogu dnevnog reda.
    Čudo je da se mi tako olako opredeljujemo i zaboravljamo na zločine vekovima koje su činili albanski teroristi, kriminalci i pljačkaši. Gospođa Vjerica Radeta i gospodin Martinović su vas upozorili da se vi ne držite osnovnog međunarodnog dokumenta Rezolucije 1244. Ako hoćemo da zaključujemo sporazume sa Albanijom moramo izvršiti reviziju odnosa između Albanije i Srbije utoliko što moramo da utvrdimo koje sve zločine su iz države Albanije podržavali teroristi, zločinci, kriminalci, lopovi, prevaranti i možete ih nazvati svakako zato što to zaslužuju.
    Bivša SFRJ je izdvajala svake godine 365 miliona dolara, jedan milion dnevno za Kosovo i Metohiju, da bi se Albanija udružila sa separatistima sa Kosova i Metohije i da bi učinili sve što je moguće samo da proteraju srpsko stanovništvo sa svoje zemlje.
    Učešće u događajima od 1990. do 2000. godine, a od 2000. godine nastavak posle dolaska DOS-ove vlasti u Republici Srbiji od 2000. godine pa do pre neku godinu niko iz vladajuće koalicije nije pominjao Kosovo. Nije se vodila briga o građanima Kosova, nije se vodila briga o državnoj teritoriji o njenom suverenitetu i o bezbednosti i o celovitosti države. Tek je pre godinu, dve dana Vlada počela da se oglašava nakon što je Hašim Tači i njegovi zločinci i teroristi, kada su proglasili nezavisnu državu Kosovo i Metohiju.
    Zašto Vlada Srbije do današnjeg dana nije pre svega tražila i zahtevala pred Ujedinjenim nacijama, dakle Savetom bezbednosti…