Dame i gospodo, naše konkretno pitanje je upućeno Vladi Republike Srbije. Moramo da izrazimo jednu vrstu zabrinutosti, ako ne i šokiranosti, jer vidimo da se politika Republike Srbije prema KiM, prema južnoj srpskoj pokrajini, ne vodi u parlamentu, gde joj je mesto, već se vodi preko medija, preko nekih kanala koji nama nisu dostupni i preko nekih dogovora koji nisu verifikovani u ovom parlamentu i za koje ne postoji saglasnost u vezi neke zajedničke deklaracije i zajedničke rasprave, a vidimo da čak nije moguće ni održati Odbor za KiM, što je skandal svoje vrste i jedan simptom jednog stanja netransparentnog dogovaranja i dogovaranja koje nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije, sa deklaracijama koje su ovde donete i sa svim onim što pokazuje da treba štititi nacionalne interese u vezi južne srpske pokrajine.
O čemu se konkretno radi? Mi moramo iz medija, i to iz stranih medija, iz skopskog "Dnevnika" da saznajemo kako stoje neki drugi predlozi, da postoji predlog, direktno i konkretno ću to reći, od predsednika Republike, da će se, kao jedna mogućnost ili kao jedan predlog sa srpske strane, verovatno od gospodina Borka Stefanovića razmatrati pitanje tzv. dvojnog suvereniteta.
Šta to znači? Kakvi su primeri za to, predsednik Republike je objasnio tako što se pozvao na primer Severne Irske i Republike Irske. Međutim, radi se o potpuno neprikladnom i štetnom poređenju za pregovarački proces u kojem učestvuje Republika Srbija, protiv kojeg je SRS, jer smatramo da EU nije neutralan posrednik, već je EU neko ko nameće uslove i ko vrši jednu vrstu pritiska na Republiku Srbiju, a ove tzv. kosovske vlasti su samo instrument EU. To je svakom neutralnom i neostrašćenom posmatraču jasno kada vidi kako teku ti pregovori.
Kako je moguće da se od strane najviše institucije, najvišeg državnog činovnika, gospodina predsednika Republike, predlaže dvojni suverenitet po ugledu na Republiku Irsku i Severnu Irsku, ako se zna da je Severna Irska deo Velike Britanije, to nije deo neke samostalne države, to je deo Velike Britanije ili države koju Republika Irska priznaje.
Prostom analogijom, logičkim tumačenjem, pravnim tumačenjem, sistemskim tumačenjem, kako god hoćete, vi dolazite do zaključka da, ako Republika Irska priznaje Veliku Britaniju, onda će i Republika Srbija priznati tzv. Kosovo. Tako proizilazi iz tumačenja ovog štetnog predloga, ovog neprikladnog predloga i predloga koji nije utemeljen čak ni u pravu, ni u istoriji, ni u ekonomiji.
Vi sigurno znate, u tom smislu i tražimo razjašnjenje, kako je moguće da se Republika Srbija poziva i ugleda na jedan ugovor koji je donet 1921. godine, skoro pre 100 godina, između Republike Irske i Velike Britanije, na jedan ugovor koji je proizveo velike ljudske žrtve ili negde oko 3.500 ljudi je poginulo samo u sukobima u Belfastu i okolini između protestanata i katolika.
Dakle, radi se potpuno o neprimerenom poređenju, poređenju koje nije dobro za naše nacionalne interese i koje se ne može primeniti na KiM. Prosto smo zapanjeni tom vrstom neozbiljnosti i jednom vrstom zanemarivanja Rezolucije 1244 i to nas, nažalost, upućuje na činjenicu da taj nemački pritisak i to treba jasno reći, radi se o pritisku najjače države u EU, Nemačke, i videli smo šta se desilo i kakva je provokacija u suštini bila ova jučerašnja poseta Angele Merkel. Radi se o jednoj vrsti popuštanja pod pritiskom Nemačke i to treba jasno i glasno reći. Ne radi se ni o kakvom ispunjavanju evropskih standarda, ne radi se o nikakvom ispunjavanju evropskog puta, već o popuštanju pred pritiskom jedne zemlje i jedne politike, tačnije, koja nije prijateljska prema Republici Srbiji.
U tom smislu mi vidimo otvorene pretnje gospođe Merkel, koja pominje čak i neke vojne metode za rešavanje pitanja tzv. paralelnih institucija na severu Kosova. Kada pogledate, svako ko je bio u Kosovskoj Mitrovici, svako ko je bio u te četiri opštine zna da nema "s" od suvereniteta tzv. Kosova.
Dakle, postoji suverenitet Republike Srbije na KiM, postoji na severu Kosova i ne smemo se odricati zbog nekakve fraze da UN nema alternativu, ili zbog štetnog ekonomsko-pravnog i političkog puta koji nas vodi u EU. Zahvaljujem.