Hvala, gospodine predsedavajući. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, od 2005. godine, kada je Vlada Vojislava Koštunice oduzela istražno pravo takozvanoj firmi "European Nikl", ne prestaju nasrtajni na najplodniji deo Šumadije i najlepši deo Šumadije i zapadne Srbije, odnosno na teritorije opština Topola, Aranđelovac, Trstenik, Vrnjačka Banja, Čajetina i na park prirode Mokru Goru.
U proleće 2011. godine, tadašnji ministar Dulić dao je istražno pravo firmi koja je tih dana osnovana "Srbija nikl", koju u javnosti predstavljaju bivši poslanik gospodin Božović, inače partijski drug gospodina ministra Duluća i neko ko je bio pomoćnik ministra rudarstva u vreme kada se lobiralo i kada se izdala ova istražna dozvola, a sada je, gle čuda, savetnik u istoj firmi "Srbija nikl".
Na kraju, sve ovo nasledio je ministar Bačević, koji je, umesto da sve ovo vrati na početak, odnosno oduzme dozvolu, kao što je red, šokirao građane Srbije kada je objasnio da će sumporne tehnologije biti put napretka Srbije i kada je u emisiji 2. novembra 2012. godine, na televiziji Hepi, SANU, lekare, građane koji se bune protiv ovog projekta nazvao grupom huligana koja podgrejana pivom kod lokalne prodavnice štiti svoj privatni interes, praveći probleme državi. Ne pronalazim se u ovom tekstu, ali se, bogami, pronalazim u onom delu onih ljudi koji svesno brane svoju državu od ovakvih strašnih stvari. Zaboravio je gospodin Bačević samo da nam kaže da će taj ekonomski interes i te kako biti na strani firme "Srbija nikl", a nikako na strani Srbije, koja od tog novca koji dobije neće moći da uradi nešto za svoju životnu sredinu koja će potpuno postradati, niti za zdravlje građana koji će takođe postradati.
Naravno, istraživanja već postoje i šezdesetih i sedamdesetih godina, ali je važno da ova firma to radi za male novce, upravo iz razloga što to pravo podrazumeva sada i pravo prvenstva na eksploataciju. Nisu pomogla uveravanja SANU i srpskih akademika, lekara, stručnjaka za zaštitu životne sredine, narodnih poslanika i stranke DSS, ekologa, građana. Građani su se na kraju udružili i njihove lokalne samouprave su donele odluke da ne žele na svojoj teritoriji eksploataciju niti istraživanje nikla. Doduše, ova firma razume samo jezik profita i to je u redu. Svaka firma se, na kraju krajeva, bavi tim. Ali, ne razumem državu koja razume jezik profita jedne firme.
Moram da pomenem, zbog ovog kasnije što hoću da kažem, da je među onima koji se zalažu da se nikl nikada ne eksploatiše u Srbiji i poznati režiser Kusturica. Između ostalog, došao je sada jedan kratak period zatišja dok se nije govorilo u javnosti o niklu, ali je onda, kao grom iz vedra neba, odjeknula izjava gospodina Božovića, direktora te firme "Srbija nikl", koja je bila uvod u ono što kasnije sledi, znači, nacrt zakona koji je predstavljen na javnom slušanju, Zakona o geološkim istraživanjima i rudarstvu.
Pročitaću vam tu izjavu. Ona je vrlo zanimljiva. Kaže ovako – ničija nije gorela do zore, pa tako neće ni ona Emira Kusturice. Neće doveka oni, ne znam zašto govori u množini o Emiru Kusturici, moći da blokiraju državni interes. Moram da pitam – da li je ovo državni ili privatni interes nečiji? Do sada su se uglavnom predstavnici firme bavili svojim privatnim interesom, a o državnom interesu je govorio ministar. Ovde imamo zanimljivu priču da se predstavnik firme bavi državnim interesom.
Onda smo videli zašto je zakon pravljen i šta dalje sledi. Videli smo nacrt novog zakona o geološkom istraživanju i rudarstvu, koji je, kažu, ušao u javnu raspravu. Naravno, javne rasprave nikakve nije bilo, niti će biti. Taj nacrt je pravljen upravo za "Srbija nikl" i za sledeće firme koje se time bave, a naravno, treba da spreči da lokalne samouprave donose odluke vezane za njihovu teritoriju i za zdravlje njihovih građana.
Moram da pročitam sada jedan citat jer su mi građani dostavljali razna pisma ovog vikenda, pa taj citat jeste upućen da ide na javnu raspravu. Kaže - možda bi
u najavljenim izmenama Zakona o geološkim istraživanja trebalo ukinuti i internet u Srbiji, jer isti pogrešno informiše narod i bitno ugrožava opšti interes ili, recimo, u završnim odredbama zakona staviti van snage sva pomenuta i druga domaća, strana i svetska istraživanja o štetnosti eksploatacije nikla.
Mi smo doneli Arhonsku konvenciju, doneli smo Ustav, doneli smo mnoge zakone. Sada ja pitam, gospodina premijera – zna li on da je Srbija potpisala Arhonsku konvenciju koja zahteva da građani učestvuju u donošenju odluka? Šta će Vlada uraditi sa nacrtom zakona koji krši ovo, koji krši Ustav, jer Ustavom i drugim zakonima građani imaju pravo na zdravu životnu sredinu? Pitam, ministra zdravlja – zašto se ne umeša u ovu javnu raspravu i zašto ne pokrene priču o istraživanjima koliko eksploatacija nikla utiče na zdravlje građana?
Na kraju, za gospodina Bačevića pitanje – čiji interes on štiti, države ili privatnih kompanija? Hvala.