Druga sednica Prvog redovnog zasedanja, 02.04.2013.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Prvog redovnog zasedanja

4. dan rada

02.04.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 11:10 do 19:15

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovani narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.
Na osnovu službene evidencije sednici, konstatujem da sednici prisustvuje 105 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 99 narodnih poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
S obzirom da je danas utorak, na osnovu člana 287. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici imaju pravo na traženje obaveštenja i objašnjenja.
Da li neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 287. Poslovnika? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Elvira Kovač.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Elvira Kovač

Savez vojvođanskih Mađara
Zahvaljujem.
Poštovani predsedniče, predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, kao što smo obavešteni iz medija, nezapamćena oluja, vrlo jako nevreme, neki čak i nazivaju tornadom, je pogodilo naseljeno mesto Torda u opštini Žitište, u blizini Zrenjanina, za vikend…
(Predsednik: Izvinite samo sekund.
Molim narodne poslanike za malo pažnje.)
Tačnije, u nedelju popodne za Uskrs, nevreme je bilo tako jako da je čupalo drveće, rušilo krovove. Prema za sada nezvaničnim informacijama, u naseljenom mestu Torda je oštećeno više od stotinak kuća i pomoćnih objekata.
Kao što sam rekla, počupano je drveće, iz krovova su odleteli crepovi, čak i delovi nekih kapija, i ono što je još strašnije i čega smo svi svesni u takvim mestima ima dosta i starijih trošnih kuća i kod nekih od njih su čak i zidovi potpuno urušeni, pali su. Kažu meštani da je zaista prava sreća što u tom nevremenu nijedno fizičko lice nije stradalo.
Iz preventivnih razloga, u nedelju popodne je isključena čak i ulična rasveta u Tordi da ne bi došlo do daljih komplikacija, odnosno eventualne nesreće sa strujom. Moram da naglasim da su stanovnici, meštani tog sela sa baterijskim lampama bili na krovovima i pokušali da saniraju to što je bilo moguće da vrate crepove. Svakako, na ovom mestu moramo da pohvalimo zajedništvo tih ljudi, samih meštana, koji su, svako od njih ko je iole sposoban za rad je bio na krovu da pomogne komšiji, prijatelju ili poznaniku.
Ovo, doduše, nije prvi put da ovo naseljeno mesto pogodi ovakvo nevreme, ali nikad nije imalo ovolikih srazmera i zaista, materijalna šteta koja je načinjena nikad nije bila ovako velika. Zbog toga je u nedelju popodne, predveče proglašeno i vanredno stanje u opštini Žitište, koje je nažalost jedna od najnerazvijenijih opština u Republici Srbiji, pa je zaista tim ljudima pomoć sa svih strana više nego neophodna.
Za sada je iz opštine Žitište, kao i iz opštinskih javnih preduzeća, stigla pomoć u Tordu u vidu materijalne pomoći, materijala, crepa i neophodne radne snage. Zaposleni u javnim preduzećima su tu već dva dana i pomažu ljudima, čak je i "Potisje" Kanjiža poslala neophodan crep. Čelnici ove opštine apeluju na sve koji imaju mogućnosti da im pomognu.
Ovom prilikom bih, u ime poslaničke grupe SVM i svih nas, želela da im pomognemo, ovim apelom, da učestvujem u njemu, da im se pridružim. Oni očekuju i pomoć od susednih opština, ukoliko je to moguće.
Da iskoristim institut postavljanja pitanja, postavila bih pitanje Ministarstvu trgovine, odnosno Vlade Republike Srbije – da li je moguće u što kraćem roku iz robnih rezervi obezbediti neophodnu pomoć naseljenom mestu Torda u opštini Žitište, blizu Zrenjanina, zato što kažu da im je crep i dalje više nego neophodan? Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Bojan Đurić.
...
Liberalno demokratska partija

Bojan Đurić

Liberalno demokratska partija
Uvaženi predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, mnogo je poslednjih dana priče o 2. aprilu, današnjem danu, kao "danu-d". Želeo bih da pokrenem jednu drugu temu u ovom parlamentu, da postavim i neka pitanja.
Osim tih velikih dana ili odlučujućih dana u životima jedne nacije ili jedne države, postoje i takvi ključni trenuci, ključni dani, ključne nedelje u privatnim životima. Verujem da ste svi svesni da poslednjih dana ili poslednjih nedelja u javnosti teče javna kampanja prikupljanja pomoći za Tijanu Ognjanoviću, malu devojčicu, koja ne može da se leči u Srbiji, odnosno njeno zdravstveno stanje ne dozvoljava da se leči u našoj zemlji. Potrebna je intervencija u inostranstvu.
Uputili smo neke predloge. Razgovarao sam sa predsednikom Administrativnog odbora. Nadam se da ćemo neke male probleme koji su se pojavili prevazići i da će ovaj parlament moći da pomogne makar u onom delu novca prikupljenog od kazni, ali nije to poenta mog današnjeg pitanja.
Pitam vas ili pozivam vas, predsedniče, da formirate jednu radnu grupu u koju bi ušli predstavnici svih političkih partija, odnosno parlamentarnih poslaničkih grupa u ovoj Narodnoj skupštini i da se zajedno angažujemo na izradi celovitog zakonskog rešenja koje bi omogućilo da se ovakve situacije više ne ponavljaju, odnosno da u onim situacijama kada su građani Srbije, a pogotovo deca, suočeni sa situacijom da zdravstveni sistem Republike Srbije ne može da im pruži odgovarajuću zdravstvenu negu, odnosno zdravstvenu intervenciju, da se na institucionalan način lečenje tih građana ove zemlje finansira u inostranstvu.
Mislim da je na neki način dobra praksa koju ste pokrenuli u ovom parlamentu izrade tzv. poslaničkih zakona. Neke od tih predloga ste i sami izradili i podneli. Mislim da je ovo prilika da se sve poslaničke grupe angažuju na ovom poslu i da u relativno kratkom roku, a verujem da to može da bude između dve nedelje i mesec dana, izađemo i pred parlament i pred javnost i pred Vladu makar sa konceptom zakona koji će rešiti ovakvu situaciju.
Zašto mislim da je to neophodno i da je to moguće? U ovakvim situacijama nema nikakve krivice onih koji su osuđeni na akcije prikupljanja humanitarne pomoći, ne sumnjajući ni jednog trenutka da u ovoj zemlji postoji dovoljno humanih ljudi koji će pomoći u ovakvim situacijama. Duboko verujem da životi građana ove zemlje ne mogu da zavise od takve vrste pomoći. Nadam se da će u ovoj situaciji problem biti rešen, ali za 10, 15 ili 30 dana će nažalost zemlja biti suočena sa novim sličnim problemom. Zbog toga nedostaje i institucionalni pristup u ovom slučaju.
Bez obzira što možda postoji bojazan kod svih nas koji se bavimo politikom da će nas neko optužiti da ovakve situacije koristimo za prikupljanje ličnih poena ili političke popularnosti, mislim da za tako nešto ne treba da nas bude briga.
Gvožđe se kuje dok je vruće, kako kaže naš narod i da ovu situaciju pojačane društvene osetljivosti, za ovakav problem, treba da iskoristimo i da to pretočimo i u pravne akte koji će biti obavezujući i koji će omogućiti da se situacija, kako sam već rekao, izbegne u budućnosti. Možemo da predložimo neke vrlo konkretne akte, možemo da radimo sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, možemo da izvršimo pritisak i na Vladu da, kroz rebalans iz budžeta na onim pozicijama koji su regulisane za lečenje u ovakvim situacijama ili za lečenje u ovakvim situacijama ili za lečenje od retkih bolesti, obezbedimo sredstva. Nešto možemo da uradimo kao parlament, nešto mora da uradi Vlada. Kao što znate, samo Vlada može da se bavi rebalansom budžeta i pozivam vas da vrlo brzo formirate takvu grupu, a LDP će u njoj učestvovati. Nadam se da će i ostale poslaničke grupe na tom poslu biti angažovane. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospođo Papuga, vidim vas da ste prijavljeni. Da li ste vi ovlašćeni predstavnik, pošto nam nije stigao dopis i zbog toga vas pitam? Niste.
U tom slučaju, reč ima narodni poslanik Predrag Marković. Izvolite.

Predrag Marković

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, formalno će na kraju biti pitanje upućeno vama, predsedniče Narodne skupštine.
Ovo je nešto što se tiče svih, a pre svega svih u ovoj sali, svih poslanika Narodne skupštine. Danas se dešava mnogo toga, pa smo čuli i različite izjave. Između ostalog, danas je veliki sastanak, redovni, ispostavilo se i nije trenutak da ga sada komentarišemo dok je on u toku.
Danas je i svetski dan Dečije knjige. Videćete zašto je to važno. Danas je i drugi april. Prvi april je Dan budala, a drugi april je, kao, drugi dan tog praznika. Neke praznike slavimo, a nekih se stidimo i pri tome biramo reči i biramo ton. Ovde je u pitanju ton.
Zanatlije, pre svega novinari, mediji, često upotrebljavaju netačne reči, netačne sintagme, da bi postigli određenu svrhu i to je njihov zanat. Tako će oni često reći da se, recimo, sastaje državni vrh, mada se nikakav državni vrh ne sastaje. To je u opisu novinarskog posla i to je deo zanata. Zato sam i pomenuo da je danas svetski dan Dečije knjige. Isti ilustrator, isti zanatlija je ilustrovao Gistav Dore i Bibliju i Barona Minhauzen, ali to nisu iste knjige. Vrlo je važno ko, kako i šta saopštava.
Ustav Srbije jasno definiše podelu vlasti, jasno definiše naš sistem i jasno definiše situacije, one su izuzetno traumatične, u kojima odlučuje, ne sastaje se, već odlučuje državni vrh. To su onda najviše funkcije u zemlji. To su predsednik države, predsednik Skupštine i predsednik Vlade, idu tim redosledom.
Naravno, za određena pitanja to nije neophodno. Videli smo se da su se, jer su za to bili ovlašćeni prethodnih dana, sastajali predstavnici vrha izvršne vlasti i o tome su obaveštavali javnost, što je vrlo dobro. Nije nikakav problem ako su mediji pisali da se sastaje državni vrh, mada su se sastajali predstavnici vrha izvršne vlasti, ali je opasno ako državni organi počinju da izdaju saopštenja u kojima kažu – danas se sastaje državni vrh. To je isto onoliko opasno kao što je opasno što u ovu Skupštinu počinju da stižu izveštaji ministarstva koji su obaveza koji da se podnosi Skupštini, u kojima se navode netačni podaci ili se, kao činjenice, navode – dogovorili smo se, postigli smo dogovor, ne zna se ko i šta, ne navode se nikakvi podaci koji se tiču institucija.
Molim vas kada ste god u pitanju vi lično, kao predsednik Narodne skupštine i Kabinet, da činite sve. Moje formalno pitanje je – da li ste to činili u prethodnom periodu, da u saopštenjima koja idu iz ovog Doma budu tačne informacije, da ne bismo stvorili zabunu?
Moram sve da podsetim da je jedno stvar izražavanja koje imamo na hodniku, često novinari imaju, sagovornici i ljudi često zbog svojih političkih ciljeva nešto preuveličavaju. Nekada je to lepo. Videli ste u više navrata da su i ovde predstavnici Vlade govorili kako oni rade kao tim. To je politička poruka. Ali, kao što znate, svako ministarstvo, tačno se zna šta je čija je odgovornost. Nema timske odgovornosti za neke stvari, a za neke ima. Jedno su formalne stvari, jedno su političke poruke.
U narednom periodu je strašno važno da znamo iza čega stoji država i državne institucije, iza čega stoje političke partije, iza čega stoji izvršna vlast, da ne bi neko bio nepravedno okrivljen, inače će nam se dogoditi da iz jezičke, onako da kažem, nepristojnosti, uđemo u vrlo neprijatnu situaciju. Hvala svima koji ste me saslušali.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Vreme.
Kao poštovanom kolegi, želim da vam kažem da sve izjave koje sam davao kao predsednik Narodne skupštine i sva saopštenja koje je dao moj Kabinet, pošto je to ono za šta sam direktno odgovoran, bila su vrlo precizna. Nikada nismo dali bilo kakvu netačnu informaciju građanima Srbije, niti ćemo to ikada činiti, što mislim da ste i sami mogli da vidite.
Sledeći prijavljeni za reč je narodni poslanik Miroslav Markićević. Izvolite.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovani gospodine predsedniče, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije koji gledate ovaj direktni prenos, imam jedno pitanje za koje, istina, nisam siguran ko bi mogao da da odgovor zbog mojih razmišljanja na koji način će biti moje pitanje, odnosno pitanje koje postavljam u ime poslaničke grupe Nove Srbije, biti tretirano u javnosti?
Šta je moja tema, moje pitanje i obaveštenje koje tražim? Ima li pravde u Srbiji? Da suzim pitanje, fokus onoga što želim da pitam i da tražim obaveštenje, odgovor na to pitanje je tzv. selektivna pravda.
Imam jedno pitanje koje meni kao narodnom predstavniku i građaninu nije jasno - šta se dešava u javnosti i državnim organima? Nedavno je zbog navodnih malverzacija, moram tako da kažem jer sam tako vaspitan – bolje pustiti sto krivih nego jednog nevinog optužiti i da niko nije kriv dok se to ne dokaže, ali u javnosti imamo slučaj Agrobanke. Tu su pohapšeni čelnici Agrobanke i oni koji su uzimali kredite od Agrobanke pod uslovima kakvim su ih uzimali, a kako je u javnosti rečeno – protivpravno, ogrešenjem o zakon i o imovinu građana Srbije, odnosno novca koji se nalazi u Agrobanci. To je samo deo, jedan deo, leva strana proporcije pitanja koja hoću da postavim.
S druge strane, imamo Razvojnu banku Vojvodine i jednu stranku koja je uzela kredit od te Razvojne banke Vojvodine. Gledajući kao građanin i kako sam se raspitao u narodu, oni ne vide koja je razlika između slučaja Agrobanke i Razvojne banke Vojvodine, šta više, radi se o DS i posebno sam zainteresovan da dobijem odgovor na to pitanje, a ovo pitanje ipak postavljam vama, gospodine predsedniče, ministru finansija i ministru pravde ove države.
Najviše zbog toga što smo mi iz Nove Srbije početkom izborne kampanje pokušali da dobijemo neki kredit, naravno u mnogo manjem iznosu, to je onaj deo koji smo imali u okviru koalicije, pokušavajući da garantujemo višestruko puta više od vrednosti kredita svojom ličnom imovinom funkcionera stranke i odbijeni smo.
Kako smo mi regulisali taj deo, to znaju čelnici u našoj koaliciji. Ali, postavljam pitanje, najviše zbog toga što me iritira da ti koji su po meni protivpravno uzeli kredit za političku kampanju, ne znamo ko je potpisao taj kredit, jer to su pare građana Srbije, zbog cinizma te stranke koja je sada izašla sa jednim programom i nudi program Srbiji kako Srbija da se spase. Dakle, ona firma koja je bankrotirala, uzela je kredit očigledno kršeći zakone i imajući privilegiju zbog političkog uticaja u toj Razvojnoj banci Vojvodine sad nudi Srbiji program kako Srbija da se spase. Dakle, hajde da uzmemo na mikroplanu, u nekom gradu firma, privatna društvena, državna, koja je bankrotirala u svom poslovanju, sad nudi drugim firmama, odnosno Srbiji kako Srbija da se spase.
Ali, to možemo da tretiramo u domenu različitih shvatanja morala u politici, ali ja želim odgovor na pitanje, za koje verujem da ću ga teško dobiti – kakva je razlika između onih koji su uzeli pod takvim uslovima kredite od "Agrobanke" i nalaze se sad pohapšeni od DS koja je na isti način uzeli kredit od Razvojne banke Vojvodine?
Dakle, insistiram na odgovoru na ovo pitanje i poslanička grupa Nove Srbije će insistirati u narednim sedmicama i danima na jasnim odgovorima na ova pitanja. Hvala lepo.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima dr Slobodan Samardžić. Izvolite.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, poštovani predsedniče parlamenta, pre nekoliko dana trojica srpskih državljana je osuđeno u nekakvom Euleks sudu u Mitrovici na zatvorsku kaznu zbog učešća u demonstracijama 17. marta 2008. godine.
Taj proces trajao je nekoliko nedelja, možda i duže i o njemu smo se mogli izvestiti vrlo marginalno iz naših medija, ali nismo mogli čuti da li je Vlada bilo šta učinila u tom pogledu. Raspitivao sam se i kod ljudi sa Kosova, izgleda da Vlada nije prstom mrdnula kada je taj montirani proces otvoren, kada je trajao i kada je završen presudom za zatvor ljudi koji su učestvovali u tim demonstracijama.
Podsetio bih vas da je Vlada bila dužna da bar pogleda dokumentaciju iz tog vremena, sredine marta 2008. godine, budući da je tadašnja Vlada, pretposlednja u odnosu na ovu sadašnju, napravila vrlo opširan izveštaj o tom događaju i u tom izveštaju nalazio se zahtev za međunarodnom istragom događaja od 17. marta 2008. godine. Taj je zahtev uslišen. Savet bezbednosti UN, nekoliko istražitelja je došlo u Mitrovicu i Beograd i izvršili su istražne radnje, napisali su izveštaj krajem aprila početkom maja 2008. godine, ali taj izveštaj nikada nije došao na Savet bezbednosti. Pet godina posle toga Euleksov sud nalazi za shodno da hapsi ljude koji su navodno počinili prekršaje ili kriminalna dela, jer je bilo i takvih optužbi, u tom događaju, a sasvim je jasno bilo i tadašnjim učesnicima i onima koji su vršili kasnije istražne radnje da su vinovnici toga događaja zapravo predstavnici američke administracije ili američki funkcioneri na terenu.
Samo da vam kažem podatak da je pre nego što su došli istražitelji UN nekoliko dana ranije Lari Vinson koji je bio komandant policije praktično pobegao sa Kosova i sklonio se u Ameriku. On dakle nije hteo da odgovara na pitanja, a on je dao komandu da UNMIK policija potpomognuta KFOR, francuskim tenkovskim odredom i još jednim velikim brojem vojnika jurne na sud u Mitrovicu, pohapsi sudije, Srbe koji su bili tamo, njih preko 35 sudija i sudskog osoblja i da ih prevezu u Prištinu i da ih tamo uhapse. To je događaj bez presedana. O njemu postoji dokumentacija. On nije dovršen budući da Savet bezbednosti o njemu nije raspravljao jer je neko volšebno taj dokument, izveštaj koji postoji sklonio. Ni poslednja Vlada, ni ova današnja nije učinila ništa da se ta stvar ponovo istraži i da se pokrene postupak protiv počinioca, jer počinioci su poznati.
Međutim, ako se već dogodilo ovo što se dogodilo pre nekoliko dana da su nevini ljudi koji su učestvovali na demonstracijama optuženi i osuđeni, onda je u najmanju ruku Vlada trebalo da reaguje. To su državljani Srbije i ako se to ne učini Vlada će zapravo dopustiti da KiM bude slobodno lovište za proizvoljne optužnice i proizvoljne radnje Euleks sudstva i Euleks policije, da ne govorimo o ROSU, specijalnim jedinicama itd.
Zaista hoću da skrenem pažnju da je ovo jedan težak događaj koji se mora na neki način ponoviti i u našim medijima i našim političkim aktivnostima zato što je tada napravljena provokacija protiv Srba na Kosovu da bi oni reagovali na tu provokaciju, a morali su zato što su sudije bili nevini pohapšeni i odvedeni u Prištinu. Izašli su na ulice i došlo je do masovne tuče i nemilih događaja. U tim događajima upotrebljavani su suzavci, šok bombe, gumeni meci i snajperi i to je sve dokazni materijal koji je bio uredno predat istražiteljima u aprilu 2008. godine kada su oni došli.
Za Srbiju i Vladu Srbije ova stvar ne sme da bude završena zato što je reč o vladavini prava, o načelu za koji se moramo izboriti na celoj našoj teritoriji, pa i na KiM. Ako postoje snage tamo koje krše ovo načelo i ponašaju se kao kolonisti ili kao okupatori, to Srbija ne sme dopustiti i bar u okviru redovnih aktivnosti Vlade i pravosuđa i tužilaštva i policije može da se utiče da se ove stvari bar ponovo rasprave i da se nikada ne zaborave.