Hvala, gospodine predsedniče.
Dame i gospodo narodni poslanici, svima je jasno iz onoga što ću reći da nisam morao ovo da uradim kroz poslaničko pitanje. Postoji čitav niz načina na koji sam mogao i ja lično, a i mnogi od vas da utiču, ali mislim da je važno da na ovom primeru postanemo svi svesni. Pitanje je upućeno formalno prvo Ministarstvu finansija. Kažem formalno, jer je u stvari upućeno Agenciji za restituciju, područne jedinice Beograd. Mislim da je važno da svi čujemo jedan ovakav primer, jer na osnovu njega možemo da naučimo gde nas vodi suvoparnost, pa možda čak i politizacija ili nespremnost da se uporede efekti zakona, državnih obaveza i prema građanima i prema drugim državama.
Da ne dužim, molim samo zapisnik da ne piše sve brojeve koje ću čitati jer nema potrebe, ovo je već sve upućeno Agenciji za restituciju. Ukratko, reč je o rešenju koje je Agencija za restituciju uputila licu koje s pravom, dokazujući svoje vlasništvo nad žitnim magacinom od 1924. godine u Bačkom Petrovcu, potražuje svoja prava shodno Zakonu o restituciji. Ali, u međuvremenu ovo nije žitni magacin, ovo je muzej Slovaka, muzej slovačke manjine. Oko toga su se u prethodnim godinama potrudili i Nacionalni savet, sada slavi deset godina od osnivanja Slovaka, i Opština Bački Petrovac i Skupština i Vlada Vojvodine i Ministarstvo kulture Republike Srbije i država Srbija i Odeljenje za rad i države Slovačke. Finansirali su dosada u ukupnom iznosu od preko 20 miliona dinara. Znači, dinar na dinar, euro na euro, jer je i našoj državi stalo, kao i Slovačkoj državi, matičnoj državi Slovaka, da se jedna ovakva institucija, kakva je muzej Slovaka, u zgradi koja nema upotrebnu vrednost… Ko zna šta je magacin i ko zna kolika je cena kvadrata u Bačkom Petrovcu, shvatiće da je država mnogo više uložila nego što bi trebala da obešteti. Kao što znate, po Zakonu o restituciji, ono što je ustanova kulture ne podleže vraćanju, već se vlasnici obeštećuju.
Šta je ovde posebno važno i zbog četa želim da što pre Skupština i ja lično najkasnije do 5. avgusta, jer ne želim našim sugrađanima Slovacima da kvarim radost slovačkih svečanosti 5. avgusta, dobijemo jasan odgovor šta je urađeno? Sva dokumentacija odluke i Nacionalnog saveta i Opštine Bački Petrovac iz 2009. godine, i ugovori o prenosu prava korišćenja, i ugovori o zakupu bez naknade od strane AP, i ugovori sa Ministarstvom kulture i informisanja, i izrada kompletne projektne dokumentacije, i ugovori o Muzeju vojvođanskih Slovaka povodom objekta magacina hmelja, zajedno sa uradom Slovakav zahraniči, u originalu čitam, države Slovačke, i isplate i utrošak sredstava, da ne govorim o hiljadama predmeta materijalne i nematerijalne baštine koji treba da se čuvaju u ovom muzeju i koji su sada u neuslovnim uslovima, sve to je sada dostupno Agenciji.
Sve vas pitam, danas je ovde bio, čuo sam, gospodin File, te ste se u okviru državne obaveze, ne politike - šta ko misli u Evropi, i vi kao jedino najviše telo ove zemlje obavezali za čitav niz stvari, između ostalog znate šta se pregovara, pa kako mislite da pregovaramo poglavlje 24, ako imamo ovakve propuste administracije?
Još jednom molim da se lično, sem mene, i predsednik Skupštine i Narodna skupština obavesti o rezultatu postupanja po žalbi koju je uputio Nacionalni savet Slovaka iz Vojvodine. Hvala još jednom.