Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, moje pitanje se odnosi na nezavisnost javnih servisa, odnosno nezavisnost RTS i RTV, koja je u ozbiljnoj meri ugrožena, a na taj način i demokratija u Srbiji, jer nema prave demokratije, makar u modernom smislu, bez nezavisnih medija.
Jasno je da vladajuće stranke, pre svega SNS, pokušava da sve medije stavi pod svoju kontrolu, pa time i najvažniji javni servis, RTS i RTV. To je učinila na način da je predsednik SNS, odnosno prvi potpredsednik Vlade, gospodin Vučić, posredno pozvao građane Srbije da više ne plaćaju pretplatu i time je doveo RTS i RTV u veoma nezavidan finansijski položaj. RTS je u ozbiljnim finansijskim problemima, dok je RTV pred gašenjem i praktično program održava jedino na bazi entuzijazma zaposlenih i na bazi, rekao bih, nekog voluntarizma, jer ne primaju platu i po tri meseca, primaju sa zakašnjenjem. Dok, kada je u pitanju oprema i ostala tehnika, nema potrebe posebno o tome da pričamo, jer praktično u RTV nemate dve iste stolice i, praktično, kada dolazite u studijo, treba da ponesete od kuće stolicu.
Nažalost, to je slika i prilika javnog servisa koji program emituje na deset jezika, pored srpskog na deset jezika nacionalnih manjina i gašenjem RTV doći će do ugrožavanja ostvarivanja osnovnih elementarnih manjinskih prava ovih nacionalnih manjina čija su prava garantovana zakonom i Ustavom. Ne samo da RTV emituje program na manjinskim jezicima, već posebne specijalne programe, pa čak ima i emisiju za izbegla i prognana lica i pokriva i tu populaciju koje u Vojvodini ima puno, odnosno 50% svih izbeglih i prognanih lica živi u Vojvodini.
Pitam Vladu Republike Srbije, pre svega predsednika Vlade Republike Srbije, prvog potpredsednika i budućeg ministra koji će se baviti kulturom i informisanjem, pošto će to ministarstvo biti, po svemu sudeći, pod takvim nazivom u narednom periodu - šta će učiniti da se ne ugasi javni servis RTS i javni servis Vojvodine, šta će učiniti da se ne ugrozi do kraja njihova nezavisnost, odnosno šta će učiniti da tu ugroženu nezavisnost dovedu na onaj nivo, kako to u modernim evropskim zemljama postoji, a to znači da imaju nezavisno finansiranje, odnosno nezavisno od volje političara?
To što je ukinuta pretplata, odnosno faktički je ukinuta, a još uvek formalno postoji, ne znači da građani na drugi način neće platiti iz svog džepa obaveze ta dva javna servisa, odnosno, ako bude predviđeno po planu Vlade finansiranje iz budžeta, to će takođe ići iz džepa građana Srbije. Ne verujem da će građani EU ili neke druge zemlje plaćati ta dva javna servisa. Ovde se samo radi o želji da se kontrolišu ta dva javna servisa. Kako sada stvari stoje, na dobrom je putu ova vlada da ugasi, odnosno da ućutka slobodnu reč koja se još uvek može izgovoriti na ova dva javna servisa. Hvala.