Deveto vanredno zasedanje, 09.09.2014.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

01 Broj 06 – 2/239-14

4. dan rada

09.09.2014

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:55

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: dr Miljana Nikolić, Miroslav Markićević i prof. dr Vesna Besarović.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima 1. tačke dnevnog reda – Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam, povodom pretresa u pojedinostima o 1. tački dnevnog reda - Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, pored predstavnika predlagača dr Srđana Verbića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pozvao da sednici prisustvuju i prof. dr Zorana Lužanin, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Milovan Šuvakovi, specijalni savetnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i dr Miodrag Popović, stručni konsultant u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju podneli narodni poslanici: Zoran Živković, Vladimir Pavićević, Mirko Čikiriz, mr Aleksandar jerkov, Dejan Nikolić, Vesna Martinović, Borislav Stefanović, dr Ljubiša Stojmirović, Jovan Marković, Goran Ćirić, dr Sulejman Ugljanin, Sabina Dazdarević, Enis Imamović, Riza Halimi, Šaip Kamberi, prof. dr Vladimir Marinković, dr Muamer Bačevac, prof. dr Vesna Besarović, prof dr Branko ĐUrović, Milanka Karić, Dragomir Karić, akademik Ninoslav Stojadinović, prof. dr Janko Veselinović, Zlata Đerić, dr Blagoje Bradić, dr Milorad Mijatović, Milena Bićanin, Ljiljana Nestorović, Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Olena Papuga, Nada Lazić, Đorđe Stojšić, Dejan Čapo, dr Vladimir Orlić, Mirjana Andrić, Jovana Jovanović, Milan Korać, Anamarija Viček, Balint Pastor, Laslo Varga, Elvira Kovač, Arpad Fremond, Zoltan Pek i Balša Božović i amandmane Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo.
Primili ste izveštaje Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, saglasno članu 163. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio je kao nepotpun, Amandman kojim se predlaže da se posle člana 17. doda novi član 17a koji su zajedno podneli narodni poslanici akademik Ninoslav Stojadinović i prof. dr Janko Veselinović.
Odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. Amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili Amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je Amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Vladimir Pavićević.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedavajući, gospodine Arsiću, poštovani ministre i gosti, Zoran Živković i ja podneli smo amandman na član 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, kojim tražimo da se u sistem visokog obrazovanja u Srbiji uvede princip akademske čestitosti.
Mi smo smatrali, i dalje smatramo i smatraćemo da je nakon velikih šteta koje su nanete sistemu visokog obrazovanja, zbog sumnji da su visoki funkcioneri ove države plagirali delove svojih radova i doktorskih disertacija, da je bilo neophodno da se izmenama Zakona o visokom obrazovanju uvede princip akademske čestitosti, kako bismo imali jednu veliku snažnu prepreku za teška kršenja principa akademske čestitosti u našem sistemu visokog obrazovanja.
Vlada Srbije, poštovani narodni poslanici, odbila je ovaj naš predlog uz sledeće obrazloženje - da se amandman ne prihvata iz tehničkih razloga, jer smatraju da bi bilo neophodno da se menja član 4. kako bismo u članu 4. imali princip akademske čestitosti, a budući da se našim amandmanom menja 6, onda iz tehničkih razloga to nije moguće.
Gospodo, molim vas sada za malo pažnje. Smatram da je ovo strašno važno pitanje. Smatram da ovde nije reč o tehničkoj stvari. Smatram da je ovim obrazloženjem ministar Verbić najpre saopštio da je sam pogrešio kada nije poslao u Skupštinu predlog zakona kojim se menja član 4. Zakona o visokom obrazovanju, a kada smo mu mi pomogli da ispravi tu svoju prvu grešku, on je nastavio da greši tako što u članu 6. jeste sada izbegao da prihvati jednu formulaciju kojom se nadomeštava ova greška koju je prethodno uradio.
Gospodine Verbiću, molim vas da razmislite još jednom, a vas sve narodne poslanike da još jednom pročitate ovaj amandman, da razmislimo. Važno je da u sistemu visokog obrazovanja u Srbiji imamo princip akademske čestitosti odmah. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Iskoristili ste 20 sekundi od vremena samostalnog poslanika.
Reč ima ministar dr Srđan Verbić. Izvolite.

Srđan Verbić

Poštovani poslaniče Pavićeviću, svakako ste u pravu da je princip čestitosti važna stvar za visoko obrazovanje. Ono što mi kao predlagači smatramo da je neophodno da na sve nivoe obrazovanja uvedemo ovakav princip i formalno, odnosno tehničko obrazloženje u ovom slučaju stoji, znači, odbija se iz tehničkih razloga, ali suštinski smatramo da bi takav princip trebalo da stoji i da bi trebalo da stoji i u članu 4. sada važećeg zakona.
O ovom zakonu pričamo već mesecima. Imali smo javnu raspravu, imali smo javno slušanje. Ni u jednom trenutku nije došlo na dnevni red da se menja član 4, da tamo gde su inače principi na kojima se zasniva visoko obrazovanje nije sazrela ideja da tu treba staviti princip čestitosti.
Svakako postoji propust, ako smo želeli da to stavimo, ali kako predlagača, tako i svih vas zašto to nismo uradili u tom trenutku. Tako da, iz tehničkih razloga amandman nije dobro rešenje. U svakom slučaju sve ono što je sadržaj i sve ono što je smisao tog predloga koji se tiče principa čestitosti bi trebalo da bude sastavni deo novog zakona o obrazovanju koji će doći na dnevni red sledeće godine.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima dr Marko Atlagić.
(Vladimir Pavićević, s mesta: Pravo na repliku.)
Izvinjavam se kolega Atlagiću.
Ne vidim ni u jednom delu da ste stekli pravo na repliku. Ministar je čak pohvalno govorio o vašem amandmanu.
(Vladimir Pavićević, s mesta: Da li mogu da objasnim?)
Ne možete da objasnite, osim od onih pet minuta koje vama pripada kao narodnom poslaniku.
(Vladimir Pavićević, s mesta: Da li mogu da objasnim zašto smatram da treba da mi date pravo na repliku?)
Ne možete, žao mi je.
Izvolite kolega Atlagiću.
...
Srpska napredna stranka

Marko Atlagić

Srpska napredna stranka
Poštovani predsedniče, gospodine ministre, ovaj amandman koji je kolega Pavićević podneo u najmanju ruku mislim da on nije smislen. Reći ću zbog čega i njegovo obrazloženje još više.
Prigovor predlagača amandmana da je u zakonu nedovoljno jasno formulisan princip otvorenosti, čak prvi deo, to ne stoji. Naprotiv, on je jasno naveden. Obrazložiću ovde da vidite o čemu se radi.
Naime, univerziteti, odnosno fakulteti će svojim najvažnijim aktom, odnosno statutom nabrojati sva područja rada fakulteta na koji se odnosi princip otvorenosti. To radimo i do sada.
Što se tiče drugog dela amandmana u kojem se navodi, citiram: „Otvorenost univerziteta treba biti uz poštovanje pravila akademske čestitosti.“ Isto tako smatram da ne treba da stoji da je zakonodavac dobro stavio, jer akademska čestitost je samo jedna od moralnih osobina nastavnika. Zašto to kažem? Koje su još osobine? Dostojanstvo, poštenje, tolerancija, odgovornost, etička čestitost. Imamo 10 principa, a otvorenost univerziteta, mislim da je ovde došlo do zabune, je veoma složen proces. To je jedan od principa na kojem se ostvaruje delatnost visokog obrazovanja u celini.
Navešću nekoliko principa – akademske slobode, autonomija univerziteta, jedinstvo nastavnog i naučnog rada, otvorenost prema građanima i javnosti o čemu je reč, da ne navodim dalje. Čak i Strategija obrazovanja do 2020. godine, na strani 144, definisala je međunarodnu, pored ostalog, otvorenost. Izvinjavam se, dve, tri rečenice da kažem. Između ostalog, šta to znači? Učestvovanje inostranih nastavnika u nastavi putem mentorstva na doktorskim studijama, to je to što treba statut da definiše. Dalje, studiranje stranih studenata na našim univerzitetima, to statut treba da reši, on je i sada rešio to. Treće, mobilnost nastavnika i studenata kroz učestvovanje u međunarodnim istraživačkim projektima, molim vas, to znači otvorenost itd, zajednički studentski programi, iako ih sa inostranstvom danas nemamo ni 10% u celini, publikovanje, publikacija koje izdaje fakultet i njihov uticaj na svet, u zavisnosti od indeksa citiranosti, na to se misli pored ostalog, dalje, javnost ispita, to je i sada definisano statutima, otvorenost izvođenja nastave, dalje da ne nabrajam.
Ovo što je kolega predložio, radi se o moralnim osobinama nastavnika, a otvorenost univerziteta jeste jedan od principa na kojima se zasniva čitava delatnost visokoškolskih ustanova, odnosno visokog obrazovanja. Nabrojao sam četiri. Moj statut fakulteta na kom radim ima 10 takvih definisanih. Prosto me čudi da kolega nije pogledao možda statut svog fakulteta, pa video da je to definisano. Hvala lepo.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Živković. Izvolite.
(Vladimir Pavićević, s mesta: Replika, sada gospodinu Atlagiću.)
Stvarno ni u jednom trenutku nisam, u redu, imate pravo na repliku. Izvolite.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani gospodine Arsiću, ministre Verbiću, poštovani gosti, želim da repliciram gospodinu Atlagiću, budući da je gospodin Atlagić rekao da nije smislen amandman koji sadrži preporuku da princip akademske čestitosti postane deo sistema visokog obrazovanja u Srbiji. Smatram da je to nešto najsmislenije i najpotrebnije u ovom trenutku unutar sistema visokog obrazovanja u Srbiji.
Hoću da pokažem i gospodinu Atlagiću, poštovani gospodine Arsiću, ovde na koji način je smislena upravo ova naša formulacija. Vlada je, na primer, članom 1. htela da se menja član 6. postojećeg Zakona o visokom obrazovanju. U članu 6. se govori o autonomiji univerziteta. Onda je Vlada na izvesni način oivičila tu autonomiju univerziteta, jer je dodala jedan stav koji glasi – aktivnosti kojima se ostvaruju prava iz stava 1. ovog člana moraju biti javna i otvorena prema građanima, i mi smo saglasni sa tim delom. Mi smo samo dodali jednu zapetu i sledeću formulaciju – uz puno poštovanje principa i pravila akademske čestitosti.
Poštovana gospodo narodni poslanici, ako je Vlada spremna da u članu 6. prihvati da je javnost i otvorenost prema građanima nešto čime može da se oiviči autonomija univerziteta, ne vidim nijedan razlog, ni među članovima akademske zajednice, ni među nama, narodnim poslanicima, da isto ne uradimo sa principom akademske čestitosti.
Gospodo, ja smatram da će neprihvatanje ove ideje i ovog amandmana značiti dalju političku odbranu ministra policije. Hvala vam.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Samostalni poslanici
Ovaj stav ministra je vrlo pozitivan. On je rekao da je akademska čestitost nešto što je neophodno da se uvrsti u pravni sistem ove države. Povod za to su plagijatori ili osumnjičeni za plagiranje zvučnih imena na visokim državnim funkcijama. Neću da ih pominjem, cela država zna i za Stefanovića i za Malog i za sve ostale. Ali, to je samo vrh ledenog brega. Takvih plagijatora ima puno i nisu samo iz vladajuće stranke, niti iz vlasti, bivše ili sadašnje. To je jedna poplava kroz Srbiju poslednjih nekoliko godina, pet, šest, možda i deset, gde je masa novih doktora koji imaju vrlo neobične, ponekad vrlo ekskluzivne diplome za koje praktično niti ko zna, niti ko zna gde su ih branili.

Zato je jako važno da se u toj oblasti, gde je praktično to najlakše uraditi, stavi tačka na jedno takvo ponašanje. Naravno da je to pre svega interes akademske zajednice. Ali, to je interes i celog društva, da svi koji šalju svoju decu na studije znaju da ih šalju u nešto što jeste jedna nova vrednost koja nije podložna manipulacijama, prevarama, plagiranju i bilo čemu što je potpuno suprotno onome što treba da nosi jedna akademska funkcija.

Rekli ste, gospodine ministre, da iz tehničkih razloga ne možete da prihvatite ovo, da smo mi tu izmenu stavili u član 6, koji je bio deo Predloga izmena zakona, da mislite da je jednoj takvoj izmeni mesto u članu 4. Taj član 4. nije bio sada deo izmene. Evo, sada vam nudim kompromis.

Ako gospodin Pavićević i ja predložimo zakon o izmeni Zakona o visokom obrazovanju, gde ćemo u članu 4. da tražimo izmenu tog zakona, sa tekstom koji smo sada stavili u član 6, a to znači da se akademska čestitost inkorporira u te izmene zakona, da li će Vlada Srbije, da li ćete vi kao ministar i vaše ministarstvo dati podršku predlogu dvojice poslanika za izmene zakona u tom pravcu? Mi to možemo da uradimo jako brzo, već početkom sledeće nedelje i eto nam prilike da u ovom brzom tempu kojim radi parlament Srbije, vrlo brzo dođemo do toga da se ostvari naša zajednička ambicija, a to je da nam visoko obrazovanje bude čestito.

Naravno, možemo da iskoristimo priliku da se taj atribut, ta definicija, ugradi i u druge zakone koji definišu ostale nivoe obrazovanja. Potpuno se slažem s tim da to nije samo problem u visokom obrazovanju, mada je tu najveći. Ali, naći ćemo te probleme i u nižim nivoima obrazovanja. Ako se oko toga slažemo, eto prilike da pokažemo da parlament radi u jednoj dobroj volji, sa dobrim namerama, gde nije važno koje je boje članska knjižica ili ko odakle dolazi, ili šta je bio a šta će biti, nego da pokažemo da oko ove važne teme možemo da postignemo visok nivo saglasnosti koji će dovesti do toga da jednoglasno promenimo zakon, a da on bude izmenjen na predlog dvojice opozicionih poslanika. Hvala.

 
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministar. Izvolite.

Whoops, looks like something went wrong.