Zahvaljujem, gospodine predsedavajući.
Uvažene koleginice i kolege, poštovani građani Srbije, jedna od najcitiranijih izjava u ova dva dana, pored onoga što se dešava na „Biznis forumu“ na Kopaoniku, je izjava našeg premijera, gospodina Aleksandra Vučića, koja se odnosi na prošlogodišnje poplave i šta to čini država da do onakvih nemilih slika i dešavanja više ne dođe?
Citiraću šta kaže naš premijer. Naime, naš premijer je rekao juče da je izuzetno važno raditi na prevenciji od poplava, jer, kako je naveo, svaki dinar uložen u prevenciju jednak je sedam dinara koji se troše na obnovu. Srbija je na godišnjem nivou gubila 130 miliona evra zbog poplava, a na sušu još više. „Srbiju su prošlogodišnje katastrofalne poplave koštale 1,7 milijardi evra“, istakao je Vučić i dodao „da bi to moglo da se promeni ozbiljnim ponašanjem i planiranjem“. To kaže naš premijer godinu dana posle nemilih poplava koje su zadesile Srbiju maja prošle godine i ostavile ono što su ostavile. Mi smo kao država to pokušali da saniramo, uz svoje snage i pomoć međunarodne zajednice.
Postavljam pitanje gospodinu Vučiću, kao predsedniku Vlade, ministarki poljoprivrede i direktoru „Srbijavode“, kada će nasip na reci Savi kod Šapca biti završen? Nasip u dužini od 5,2 km, ako se dobro sećate, na kome je branjen Šabac. Ako se sećate one konferencije za štampu gde je rečeno da Šabac ne sme pasti, i ove godine je problematičan, jer, evo, godinu dana od te poplave a nije pipnut i ništa nije rađeno na tom nasipu.
Da bi građanima našim bilo jasno o čemu pričam, podsetiću vas poštovani građani Srbije da je od 2007. godine do 2012. godine oko Šapca urađen prsten od 18 km nasipa i da je ostalo sporno tih 5,2 km da bi se zatvorio potpuno prsten odbrane od poplava grada Šapca. Taj tender je raspisan 2012. godine, pare su bile obezbeđene, tender je bio završen, trebalo je da se potpiše ugovor i da se izvođač uvede u radove. Izvođač nije uveden u radove. Novac je povučen i evo već tri godine šabački napis nije završen.
Pitam predsednika Vlade – zašto se to ne završava? Ako već ozbiljno želimo da priđemo rešavanju problema poplava, zašto to ne radimo kada mu je vreme, nego sada kada počinju ove kiše i kada imamo izveštaj Hidrometeorološkog zavoda o povećanju vodostaja na svim rekama, na granici odbrana od poplava je, onda pričamo o tome da Srbija treba da se brani i da treba da budemo odgovorniji.
Građani Šapca i građani Srbije, jer se to tiče svih nas, jer svaka poplava direktno utiče na budžet, a budžet punimo svi mi, interesuje zašto se ništa nije uradilo u godinu dana? Ako ima odgovornih da čujemo ko je odgovoran i kako će on da se sankcioniše?
Moje drugo poslaničko pitanje je opet upućeno predsedniku Vlade i ministru zdravlja. Naime, ja sam 28. oktobra prošle godine postavio pitanje – zašto nije počeo da radi Zavod za paliativno zbrinjavanje i gerontologije u Nišu, koji je po planu mreži po svim aktima trebao da počne da radi još 2013. godine?
Dobio sam nemušti odgovor, kao što dobijam i sve odgovore od naše Vlade, da niko nije odgovoran i da je kriva lokalna samouprava. Odgovorno tvrdim da lokalna samouprava grada Niša i osnovno zdravstvo je učinilo sve što je u njihovim moćima i sve što je do njih da bi se taj zavod pustio u pogon. Ono što je još trebalo da se uradi, registracija u privrednom sudu je izvršena, ali problem je u ministarstvu i u fondu. Ministarstvo nije dalo kadrovski plan i saglasnost na predlog kadrovskog plana Zavodu za gerontologiju i paliativno zbrinjavanje. Drugo, na osnovu toga fond treba da potpiše ugovor sa tom ustanovom.
Mimo bilo koje politike i mimo bilo koje priče ono što interesuje građana Niša jeste kada će dobiti taj vid zdravstvene zaštite? Hiljadu odgovora i izgovora možemo da dobijemo, ali ono što je bitno jeste zdravstvo bude u funkciji u kojoj treba da bude, tj. da pruža usluge građanima i još jednom ponavljam pitanje, ne zbog čega nije, nego kada će Zavod za gerontologiju i paliativno zbrinjavanje početi da radi u gradu Nišu? Hvala.