Zahvaljujem.
Gospođo predsedavajuća, uvažene koleginice i kolege, poštovani građani Srbije, cenjene Nišlije, moje današnje pitanje, ja ću početi jednim tekstom koji sam skinuo sa sajta TV zone plus koji kaže – iako gradska opština Palilula je tražila da se na delu njene teritorije koja je poplavljena i ugrožena klizištima proglasi proglasi vanredno stanje, na svojoj sednici od 16. marta krizni štab grada Niša je odbio takvu inicijativu sa obrazloženjem da nema potrebe i da je sve pod kontrolom.
O čemu se ovde radi? Na delu grada Niša na teritoriji sela Donje Međurovo, Novo selo, selo Bubanj, Gornje Međurovo, Pasi Poljana i Belotinac i na površini od preko sedam stotina hektara obradive površine su se pojavile podzemne vode, zapušena je lokalna kanalizacija, došlo je do izlivanja kanalizacije, a sa obližnje gradske deponije se otpadne vode slivaju kako na seosko područje tako u atare ovih sela, tj. na ovih sedam stotina hektara obradive zemlje pored Morave.
Zbog izlivanja kanalizacione mreže, septičkih jama, ali i ulivanja otpadnih voda, kao što sam rekao, na obradive površine preti opasnost od infekcije. Zabrinjavajuća je činjenica da je velika površina povrtarskih kultura koja je zasejana - pod vodom. Od januara meseca pa sve do sada Gradska opština Palilula je u više navrata, imam podatak o 12 dopisa, pisala rukovodstvu grada, tj. Skupštini grada Niša da se preduzmu određene mere kako bi se područje zaštitilo, isušilo i vratilo u upotrebno stanje, naročito deo koji se tiče obradive površine zemlje, kao i stambenih objekata. Grad Niš apsolutno nije odreagovao, niti ima kapacitete, niti, koliko ja vidim, postoji volja da se tako nešto reši, tako da je situacija sve gora. Imamo sada trenutno stanje da je preko 200 kuća u ovim nabrojanim selima pod vodom.
Ono što je moje pitanje i upućujem ga predsedniku Vlade, ministru Velimiru Iliću i gospodinu Mariću, koji vodi Odsek za vanredne situacije, šta treba da se desi da bi ispunili svoju zakonsku obavezu i pomogli građanima Niša jer je evidentno da grad Niš nema kapacitete, niti ima mogućnosti, a koliko vidim i političke volje da reši problem na delu svoje teritorije?
Ono što je vrlo alarmantno je izlivanje voda sa gradske deponije koje idu direktno na obradivu površinu, gde je potrebno da ovi pomenuti, a mislim na predsednika Vlade, ministra i gospodina Marića, učine sve kako bi se izvršila analiza sastava zemljišta, kako bi se otklonile eventualne sumnje koje već provejavaju kroz lokalno stanovništvo da je došlo do kontaminacije ovog poljoprivrednog zemljišta i da će buduće poljoprivredne kulture koje se plasiraju na tržnicama grada Niša dovesti do problema i mogućeg razboljevanja građana Niša.
Molim predsednika Vlade da učini sve što je u njegovoj moći kako bi građani dobili pravovremenu zaštitu, kako bi se sačuvala imovina i kako bi se sprečilo dalje propadanja stambenih objekata ovih sela.
Ono što je još interesantno, da je grad Niš proglasio vanrednu situaciju. Prema Zakonu o vanrednim situacijama, sva pravna i fizička lica koja imaju firme na ugroženom području bi, prema Uredbi Vlade br. 1101412/2015 od 10. februara 2015. godine, bili u mogućnosti da traže bespovratnu finansijsku pomoć, ali je problem u tome što je taj rok istekao 15. marta 2015. godine. To je još jedna neodgovornost rukovodstva grada. Molim predsednika Vlade da učini napor i produži ovaj rok za građane Niša i okoline jer građani nisu dužni da trpe štetu zbog nečije neodgovornosti. Zahvaljujem se.