Peta sednica Prvog redovnog zasedanja, 22.04.2015.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/149-15

2. dan rada

22.04.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:55

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospodine Vulin.
Gospodine Jovanoviću nemate pravo na repliku, nisu se stvorili uslovi.
(Ivan Jovanović, s mesta: Žao mi je ali pogrešno sam protumačen.)
Niti je pomenuta stranka niti ste spomenuti vi lično niti je pomenut bilo ko.
(Gordana Čomić, s mesta: Molim vas, zašto nema pravo na repliku?)
Gospođo Čomić hoćete da kažete da je pomenuta stranka, ime ili bilo ko?
Molim vas, da se ne ubeđujemo više, gospodine Jovanoviću nisu se stvorili uslovi za repliku. Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Nikola Jolović.
...
Srpska napredna stranka

Nikola Jolović

Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti,je po meni pravovremena reakcija Vlade Republike Srbije, predvođene premijerom Aleksandrom Vučićem i Ministarstva za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja predvođena ministrom Aleksandrom Vulinom.
Na probleme koji su se do sada pojavili u primeni ovog zakona i ujedno priprema za dešavanja koja slede, a koja su definisana kao prioritetna u ekspozeu premijera i politici koju Vlada Republike Srbije, a koja se odnose na povećanje broja zaposlenih s jedne strane, a sa druge strane na rešavanje problema rada preduzeća, završetka privatizacije i sprovođenju najavljenih postupaka racionalizacije radnih mesta u državnoj i lokalnoj upravi, te u javnim preduzećima kojima je osnivač država, Pokrajina odnosno lokalna samouprava, a gde će se neminovno morati rešavati i radno pravni status zaposlenih.
Ove moje navode potvrđuje i sledeće činjenice Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu, u članu 7. Ministarstvo za rad,zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja utvrdilo je iznos za transfer Nacionalnoj službi za zapošljavanje, za finansiranje programa i mere aktivne politike zapošljavanja. A finansijskim planom za 2015. godinu, sa projekcijama za 2016. i 2017. godinu za finansiranje programa i mera aktivne politike zapošljavanja.
Zakon o privatizaciji predviđa okončanje postupka privatizacije do 31. decembra 2015. godine, i u 2015. godini, očekuje se značajan broj radnika za čijim radom će prestati potreba, a time još veći priliv korisnika novčane naknade.
S obzirom na navedeno, Zakon o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu, opredeljena su sredstva za rešavanje radno-pravnog statusa viška zaposlenih.
Sredstva za rešavanje viška zaposlenih iz budžeta, isplaćuje se u skladu sa odlukom koju donosi Vlada Republike Srbije, osim ovog – Predlog zakona pokušava da reši i tekuće dešavanje.
Svakako da smo bili svedoci ružnih scena od pre nekoliko meseci, a koje su činili naši radnici na gradilištima širom Rusije u trenucima povređivanja neizmernih zarada i pod neljudskim uslovima za rad, kako u pogledu klimatskih, tako i u nedozvoljenim radnim vremenima, bez osnovnih higijenskih i zaštitnih sredstava, pa je s obzirom na to, i promenjen postojeći način regulisanja obaveze i odgovornosti Agencije za zapošljavanje, gde su detaljnije precizirane obaveze i odgovornosti prema licima koje su posredovale za zapošljavanje u inostranstvu, a naročito u slučajevima kada dođe do njihovog prevremenog povratka iz zemlje u koje su upućivane na rad.
Kao i za nastalu štetu, koju zaposleni pretrpi, a koja je uzrokovana pogrešnim informacijama o bitnim elementima uslova života i rada u zemlji u kojoj je lice upućeno na rad.
Primena postojećeg zakona o zapošljavanju i osiguravanju za slučaj nezaposlenosti pokazala je i odgovarajuće kako tehničke, tako i administrativne manjkavosti, kao i neželjene mogućnosti za vođenje sudskih sporova usled nepreciznosti utvrđenih normi, pa se predloženim izmenama neka pitanja potpunije i kvalitetnije definišu.
Članom 7. uređuju se uslovi za ponovno ostvarivanje prava na novčanu naknadu za osiguranje za slučaj nezaposlenosti i ujedno se sprečavaju do sada uočene zloupotrebe u primeni člana 67. zakona.
Naime, lica kojima je radni odnos prestao uz isplatu novčane naknade, odnosno otpremnine u skladu sa odlukom Vlade Republike Srbije o utvrđivanju programa, rešavanja viška zaposlenih kao i zaposlenih kojima je radni odnos prestao njihovom voljom ili krivicom, zasnivaju radni odnos na određeno u praksi često veoma kratko, od dva do šest dana, a zatim u dogovoru sa poslodavcem raskinu odnos po osnovu kojeg ostvaruju pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti na koji inače ne bi imali pravo.
Predloženim izmenama i dopunama sprečavaju se unapred navedene zloupotrebe zakona, a navedenom izmenom precizirano je da ova lica mogu ostvariti pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti, tek ukoliko ispune uslove iz člana 66, odnosno ponovo budu u osiguranju najmanje 12 meseci neprekidno ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci.
Članom 10. dodaje se novi stav u članu 72. zakona kojom bi se sprečili problemi u praksi u vezi sa ostvarivanjem prava na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti u trajanju od 24 meseca, do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanja prava na penziju u skladu sa propisima o PIO.
Navedenom izmenom uslov za ostvarivanje navedenog prava na novčanu naknadu, utvrđivao bi se na osnovu odgovarajućeg pojedinačnog akta Republičkog fonda za PIO.
Ovim zakonskim rešenjem bi se sprečili uočeni problemi u praksi, jer u većem broju slučajeva podaci uneti u radnu knjižicu od strane poslodavca i pored činjenice da se radi o javnoj ispravi često nisu u saglasnosti sa podacima koji se nalaze u matičnoj evidenciji Republičkog fonda za PIO, a na osnovu kojih se može ostvarivati pravo na penziju i pravo na novčanu naknadu u trajanju od 24 meseca.
Predlog zakona sadrži dve bitne odrednice – zapošljavanje i osiguravanje za slučaj nezaposlenosti.
Prva definiše mere aktivne politike zapošljavanja kao dinamičan, a ne statičan proces, što znači da se mere stalno prate i odgovarajućim analizama menjaju i prilagođavaju, pre svega potrebama lokalnog tržišta rada i vrsti i obimu regionalnog postavljanja privrede i na taj način pokušavaju da iznađu u skladu sa zakonom najbolja i najoptimalnija rešenja za zapošljavanje.
Druga predstavlja veliku brigu države za pojedinca i njegovo očuvanje u trenucima velikih životnih promena uzrokovanih gubitkom samog posla. Predložene izmene zakona značajno doprinose i unapređuju oba segmenta postojećeg zakona i prilagođavaju ga potrebama današnjeg vremena, a u pogledu ekonomskog stanja naše države, ali i perspektive njegovog razvoja.
Na osnovu iznetih obrazloženja smatram da ponuđena rešenja o Predlogu zakona o zapošljavanju i o osiguravanju za slučaj nezaposlenosti unapređuju ovu vrlo važnu oblast kako na državnom nivou, tako i na nivou svakog pojedinca i da ne postoje nikakve prepreke za njegovo usvajanje.
I u danu za glasanje SNS će podržati ovaj predlog zakona. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Vladimir Pavićević.
Izvolite, gospodine Pavićević.
Izvinjavam se dr Pavićević.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani potpredsedniče Narodne skupštine gospodine Bečiću, poštovani ministre Vulin i poštovane gošće i gosti  iz Ministarstva i Nacionalne službe za zapošljavanje. Pripremio sam pet napomena povodom naše današnje rasprave o ova dva predloga zakona, dve prethodne, a tri redovne napomene poštovana gospodo.
Prva prethodna napomena direktno ide ministru Vulinu, žao mi je što ministar Vulin nije odgovorio na sva pitanja koja mu je ovde, povodom prvog Predloga zakona postavio narodni poslanik Zoran Živković, ja smatram da su i građani očekivali da se čuje precizni odgovor na jedno i na više pitanja koje je ovde postavio gospodin Živković.
Druga prethodna napomena, poštovana gospodo, takođe ide ministru Vulinu. Nova stranka će glasati za ova dva predloga, ali nisam siguran ministre Vulin da će poslanici SNS da glasaju svi za ovaj predlog, evo samo da ovde pokažem u redosledu narodnih poslanika prema prijavama za reč piše – SNS protiv, na jednoj stranici, na drugoj stranici SNS – za, ministre Vulin, a na trećoj stranici SNS – bez oznake „za“ ili „protiv“.
Znači, SNS povodom ova dva predloga, gospodine Vulin, ide u tri kolone koliko ja mogu da primetim na osnovu ovog papira. To bi kod mene izazvalo jednu zabrinutost da sam ministar. To je druga prethodna napomena, poštovana gospodo.
Prelazim sada na ove redovne napomene. Povodom ovog predloga zakona o znakovnom jeziku.
Prva napomena, vrednost ovog predloga zakona, poštovana gospodo je poboljšanje položaja gluvih osoba i nema dileme da sa ovim predlogom zakona to ostvaruje i to je osnovni razlog zbog kojeg ćemo mi poslanici NS da glasamo za ovaj predlog zakona.
Druga redovna napomena, ministar je ovde pokazao tokom današnje rasprave jednu sumnju u to da narodni poslanici posvećeno čitaju, analiziraju i tumače ove predloge zakona. Evo, ministre Vulin, ja sam pažljivo, posvećeno tumačio, čitao, analizirao ovaj Predlog zakona. I šta sam primetio kao jednu napomenu da vam kažem ovde i ako ću glasati za? Primetio sam da sam u tekstu zakona nalazi, ja mislim, jedno gomilanje suvišnih reči mestimično.
Na primer, u članu 2. Predlog zakona, pazite kako glasi član 2. – prvo u sedam redova jedna rečenica, ali hajde, ja ću da skratim, kaže – Ovim zakonom obezbeđuje se ostvarivanje Ustavom zajamčenih osnovnih načela koja se odnose na uživanje ljudskih prava, a naročito, itd. Šta je bio problem, poštovana gospodo, da imamo jednu rečenicu koja bi glasila ovako – Ovim zakonom obezbeđuje se ostvarivanje Ustavom zajamčenih ljudskih prava, i da svako ko čita apsolutno razume o čemu se tu radi? Ovako ko čita, mora na prvom poglavlju Ustava, načela, pa tamo ima mnogo načela i podela vlasti, pa onda na drugo poglavlje, ljudska prava. A, ovde imamo jasan uput. Ja mislim da je to u redu.
Ili, gospodine Vulin, evo da vam pokažem koliko narodni poslanici, opozicije pre svega, pažljivo čitaju svaku reč, svaku rečenicu, i u obrazloženju zakona koje šaljete. Evo, i u obrazloženju imam primedbe, uvodni deo, 15 pasusa od toga šest pasusa počinju na sledeći način „u smislu navedenog“, „takođe u smislu navedenog“, „takođe inače u smislu mogućnosti“, to nije naša rečenična konstrukcija, poštovana gospodo. To nije rečenična konstrukcija koju mi koristimo u srpskom jeziku, a jedna od najvažnijih vrednosti kod nas, u našoj državi je upravo pitanje našeg jezika. U Skupštini tome treba da posvetimo pažnju.
Poslednja napomena, poštovani ministre Vulin, u zakonu se često koristi modalni glagol „moći“. Evo, ja odmah ovde imam rečnik, kaže – moći, mogu, možeš, znači biti u stanju sposoban učiniti, imati, moći, snage za nešto. Vi u zakonu na primer, u članovima 9, 11. i 14. koristite taj glagol.
Evo, član 9. da vam navedem, kaže – Obrazovno vaspitni rad u ustanovama obrazovanja i vaspitanja i studije na visokoškolskoj ustanovi mogu se izvoditi na znakovnom jeziku. Pazite, šta ja zaključujem, a kada čitamo i druge članove 11. i 14. vidimo da to pravo nije apsolutno. Ono se tiče mogućnosti raspolaganja izvesnim sredstvima. To i sada imamo kao mogućnost. I sada nešto negde može. Ali, kada se tiče Ustavom zajamčenih prava, to nešto mora da, mora, ja mislim, poštovana gospodo, i ministre Vulin. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se, gospodine.
To su, mogu pravnici da vam objasne, to su pravni kaučuk pojmovi, ali, vi ste politikolog, gospodine Pavićeviću.
(Zoran Babić, s mesta: Replika.)
Replika, po kom osnovu gospodine, Babiću?
(Zoran Babić, s mesta: Pominjanje SNS tri puta.)
Šef poslaničke grupe SNS, na pominjanje stranke, replika dva minuta. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Gospodine predsedavajući, imam puno prijatelja Crnogoraca, divni ljudi, čestiti ljudi, ali kada Crnogorci govore o Zakonu o radu, ja mislim da se svima u Srbiji naježi, podigne se kosa na glavi i to je deo folklora i deo šale, i shvatam zašto se gospodin Božović, takođe prijavljuje u svemu ovome.
Pažljivo sam pratio današnji tok sednice. Video sam i slušao sam izlaganje gospodina Živkovića, zapamtio rečenicu da nema primedbi na ovaj zakon, a sada primedbe ima njegov zamenik. Ja tu već vidim raskol, već vidim podelu sa dva člana na po jedan član Nove stranke. Jedan ima zamerke, drugi nema zamerke, ovo je raskol.
Da bi, poštovani građani Srbije, nije dovoljno da neko kaže – mi ćemo ovo podržati, mi ćemo za ovo glasati, ali evo svi oni koji kažu mi ćemo ovo podržati, mi ćemo za ovo glasati, neka načine napor, kao što to čine poslanici SNS i koalicioni partneri pa da ostanu da glasaju. Nije dovoljno samo reći, a onda kada je glasanje primamljivije su im bašte beogradskih kafića i restorana pa su više tamo nego što su u samoj sali, ali mi ćemo glasati i za ovaj zakon i za primedbe na Poslovnik i za sve što je još potrebno.
Ne vidim ovde nikakvu opoziciju, gospodine Pavićeviću, ne vidim opoziciju u ovoj sali zato što ni koji se predstavljaju opoziciono vladaju jednim velikim delom Srbije koji se zove Vojvodina i to vladaju na veoma loš, primitivan, korumpiran i kriminalan način, kao što to radi režim Bojana Pajtića u Vojvodini.
Još jedna stvar, demokratija je različitost mišljenja, vladavina prava i da svako može da razmišlja i da misli svojom glavom, a SNS podržava i ovu Vladu i ove zakone.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Pavićeviću, daću vam pravo na repliku, samo da dam još objašnjenje na vaše pitanje pošto ste zamerili mogućnost poslaniku Rističeviću koji nije član SNS, koji je samo izabran na listi SNS, koji ima pravo da se izjasni pre nego što ministar svoje izlaganje obrazloži, obrazloži zakon.
On je u svom govoru rekao da će glasati za ovaj zakon, bez obzira, već rekao sam da on nije član SNS, vi ste napomenuli član SNS. Morate razumeti da nije isto, ni vi niste član DS, a izabrani ste, ali niste iz DS, gospodine Pavićeviću.
(Vladimir Pavićević, s mesta: Ovde piše SNS, a meni piše vas PG.)
Zato što pripada poslaničkog grupi SNS, ali jasno je, mnogo puta u parlamentu rekao da je predsednik Seljačke stranke i da nije član SNS, gospodine Pavićeviću, kao što vi niste član DS, mada nekada ne znamo.
Izvolite gospodine Pavićeviću, replika dva minuta na izlaganje gospodina Babića.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo, gospodin Babić je meni malo pre zamerio na tome što sam kako on misli lenj, gospodin Babić je rekao da nisam marljiv, to bi moglo da znači da je to slika gospodina Babića i mog delanja u Narodnoj skupštini ovih godinu dana.
Poštovana gospodo samo da vas obavestim, ja sam po statističkim pokazateljima najaktivniji narodni poslanik u ovoj Narodnoj skupštini u ovih godinu dana. Obratio sam se 603 puta za ovih godinu dana, poštovana gospodo, dva puta više i od gospodina Zorana Babića koji je šef poslaničke grupe najveće političke stranke ovde, podneo sa gospodinom Živkovićem najveći broj amandmana, učestvovao u raspravama i kada nisam imao vremena borio sam se za to vreme. Zar postoji neko ko meni može da kaže da nisam bio vredan narodni poslanik ovih godinu dana? Mislim da ne postoji poštovana gospodo.
Druga stvar, gospodin Zoran Živković i ja ćemo identično da glasamo o ovim predlozima zakona. Gospodin Živković je rekao za, ja sam rekao za, a na ovom papiru vidim gospodine Bečiću, iako vi možda ne vidite, SNS protiv, SNS za i SNS bez oznake za i protiv. Ja vidim to sada tri kolone iz SNS.
Treća stvar poštovana gospodo, meni pristup ministra Vulina u odnosu na ove moje napomene koje sam malo pre saopštio liči na delanje jednog narodnog poslanika iz SNS ovde, moram to sada da kažem, koji se danas specijalno opasao knjigama ovde, evo na primer profesor Marko Atlagić, a kada treba da raspravljamo o akademskoj čestitosti, profesor koji se opasa knjigama ne glasa da raspravljamo o akademskoj čestitosti kao vrhovnom principu visokog obrazovanja, poštovana gospodo. To je veliki problem. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala gospodine Pavićeviću.
Kao što znate…
(Marko Atlagić, s mesta: Replika.)
Pre nego što dobijete repliku, kao što znate, da ne pominjem ponovo istu priču, znači taj dokument na koji vi ukazujete je samo obaveštenje o redosledu govornika, ne znači ništa, po njemu se niko ne izjašnjava kako će glasati, tako da gospodine Pavićeviću, to je vaša samo neobaveštenost, još uvek ne možete da se naviknete na neka pravila i Poslovnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Zoran Babić.
(Marko Atlagić, s mesta: Tražim reč.)
Po Poslovniku gospodine Atlagiću?
(Marko Atlagić, s mesta: Replika.)
Imate pravo na repliku ali posle gospodina Babića koji je prvi dobio pravo na repliku zato što je spomenut imenom i prezimenom. Izvolite gospodine Babiću.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Kvantitet ne znači i kvalitet, 603 ili 601 ili ma koliko puta ne mora da bude i mera kvaliteta onoga što je predloženo.
Obične nešto u prirodi što je retko, što je malo, je i najvrednije. Tako da, argumentacija prethodnog govornika, u smislu kvaliteta, na ovaj način pada u vodu. Ali, ukoliko taj kvantitet predstavlja kvantitet produkcije belih papira, jer ti beli papirići i beli listići su mu omiljeni u političkom delovanju i onda kada je u okviru jedne političke stranke koja više nije u parlamentu, u okviru LDP zagovarao neke bele listiće, pa posle kada je na nekim izgovorima zagovarao neke bele listiće. Evo, sada je ponovo doneo bele listiće i u parlament Republike Srbije, predlažući amandmane koji kažu – briše se, briše se, ali je važno da to stoji u statistici. To je sve samo ne nešto na šta se treba ponositi.
Srpska napredna stranka u jednoj, u tri, u 33 kolone je veća, je bolja, snažnija i po argumentaciji i po čestitosti i po marljivosti i po svim onim karakteristikama koje karakterišu politiku, nego što će to jedna mala parlamentarna stranka, kao što je Nova stranka ikada biti.
Ne bih merio i ne bih se na taj način sa nekim rvao, i tu mislim naravno na političko i verbalno, nikako na fizičko…