Poštovani gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, moje pitanje je upućeno Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije, pre toga želim da kažem nešto o odnosima između Republike Srbije i Makedonije koji su generalno dobri i zaista se razvijaju u duhu dobrosusedstva, odlične ekonomske saradnje, s obzirom na to da naša zemlja godišnje u Makedoniju izvozi robe i usluge u vrednosti od preko 600 miliona dolara i da je naš uvoz iz Makedonije oko 260 miliona dolara.
Politički dijalog se stalno održava između Srbije i Makedonije, a tome su doprinele i posete najviših zvaničnika s obe strane, posebno zajedničke sednice Vlade Republike Makedonije i Srbije koje su održane, prva je bila 3. juna 2013. godine u Beogradu, a druga 16. februara prošle godine u Skoplju. Naročito su odnosi između Srbije i Makedonije intenzivirani i podignute na viši nivo u poslednje dve godine od kada se na čelu Vlade Republike Srbije nalazi premijer Aleksandar Vučić.
Hoću da kažem da dobrim odnosima doprinose i nacionalne manjine koje žive u dve zemlje. U Makedoniji živi prema rezultatima poslednjeg popisa oko 36.000 pripadnika srpske nacionalne zajednice, dok je broj Makedonaca u našoj zemlji oko 23.000. U Srbiji od osamostaljenja Makedonije od 1992. godine, pa sve do Ohridskog sporazuma 2001. godine nisu imali priznat status nacionalne manjine što je u mnogome otežavalo njihovo položaj, za razliku od svih drugih priznatih manjina poput Albanaca, Turaka, Vlaha, Roma, Srbima taj status nije bio priznat, ali posle potpisivanja Ohridskog sporazuma 2001. godine i donošenja novog Ustava Republike Makedonije Srbima je priznat status jednog naroda što je omogućilo da se 2004. godine zaključi sporazum između Srbije i Makedonije o zaštiti prava nacionalnih manjina. Međutim, na osnovu tog sporazuma formirana komisija, mešovita, međuvladina za zaštitu prava nacionalnih manjina koja je trebalo da počne da radi od 2005. godine pa do danas, evo mi smo sada u 2016. godini, na žalost, ni jednom se nije sastala.
Zato je moje pitanje Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije da li se planira zakazivanje ove komisije i da li će ona početi konačno da radi? Želim da pohvalim Vladu Republike Srbije što je posle mog poslaničkog pitanja koje se ticalo mešovite, međuvladine komisije između Srbije i Mađarske, na čijem čelu se nalazio Bojan Pajtić, u novembru prošle godine, njega razrešila, jer zaista dok je bio na čelu te komisije u poslednje dve godine ništa nije preduzimao, ništa nije rađeno. Sada, konačno, nakon njegovog razrešenja, imenovanja državnog sekretara u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku su se stekli uslovi da počne da radi i Komisija za zaštitu prava nacionalnih manjina između Srbije i Mađarske.
Želim da kažem da su Srbi u Makedoniji dobro organizovani, da imaju dva poslanika u Sobranju. Makedoniju takođe čekaju prevremeni izbori zakazani za 24. april ove godine. Dakle, srpsku zajednicu predstavlja Ivan Stojiljković koji je predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji i Dragiša Miletić predsednik SNS. Hoću da istaknem da su Srbi postigli uspeh na lokalnim izborima koji su održani u aprilu prošle godine, da je Srpska napredna stranka pobedila u skopskoj opštini i evo ja čestitam na tome Srpskoj naprednoj stranci, jer ne samo da pobeđuje u Srbiji, pobeđuje i u Makedoniji, kao što vidimo, i to ne u bilo kojoj opštini, u jednoj skopskoj, gradskoj, centralnoj opštini, Karpoš, a srpska zajednica je postigla pobedu i na lokalnim izborima gde je dobila gradonačelnika.
Verujem da će se posle početka rada ove Komisije za zaštitu prava nacionalnih manjina preokrenuti i neki negativni trendovi vezani za smanjenje broja pripadnika srpske zajednice za nemogućnost njihovog školovanja, pošto u ovom trenutku samo tri osnovne škole na srpskom jeziku rade na teritoriji Makedonije. Hvala vam.