Zahvaljujem poštovani predsedavajući.
Poštovani ministri, predstavnici ministarstava, mi danas imamo pred nama predlog za objedinjenu raspravu o velikom broju zakonskih predloga, jako je zanimljivo to što je jedan značajan broj njih ušao u proceduru 5. aprila, istog dana kada ih je Vlada i usvojila i po hitnom postupku danas treba da raspravljamo o jako važnim temama koje, kao direktnu posledicu njihovog usvajanja imaju život građana u Srbiji i dalji put Republike Srbije.
Takođe, više nego zanimljivo je i to da ovo nije prvi put da mi po hitnom postupku raspravljamo o ovako važnim zakonima, a naročito da se to dešava u objedinjenoj raspravi, sa ciljem da opozicija ima što manje vremena da se posveti ovim zakonima i naravno da građani što manje čuju o istini šta se nalazi u ovom zakonskim predlozima.
Ono što je takođe nešto što posebno skreće pažnju jeste i da prvi šest zakonskih predloga se odnosi na nešto što je bila tema prethodnih meseci, nedelja i dana, a vezano za stavljanje Republike Srbije na crnu listu FATF-a, Međuvladine organizacije koja se bori protiv finansiranja terorizma i pranja novca.
Dakle, kao što smo mogli čuti na Odboru za finansije od gospodina državnog sekretara, ovi zakoni se isključivo donose sa ciljem da se praktično primene one odredbe koje je FATF usvojio kao pravila još 2012. godine.
Imali smo priliku da čujemo od premijerke kako to što je što je FATF stavio u svoj izveštaj više ne odražava realnu situaciju. Podsetiću građane Srbije, zarad istine u koje društvo je Republika Srbija svrstana. U društvo sa visoko rizičnim zemljama. Osim Srbije, tu još Severna Koreja, Etiopija, Sirija, Irak, Iran, Šri Lanka, Trinidad i Tobago, Tunis, Jemen. Dakle, Srbija je jedina zemlja u Evropi koja se našla na negativnoj, crnoj listi FATF. Jedina u Evropi.
Još gore je što je još pre šest godina FATF doneo kriterijume i doneo je zapravo sve međunarodne standarde koje treba primeniti u međunarodnoj borbi protiv pranja novca i protiv finansiranja terorizma. Šest godina vaša vlast, razne vaše Vlade nisu bile u stanju da primene, da usvoje bilo koji od ovih međunarodnih standarda ili jako mali broj njih. To naravno nije smetalo premijerki da najbrutalnije obmane građane Srbije i kaže da to nije istina, mi smo na toj listi zato što je to jedna moćna zemlja tražila, mi smo ispunili najveći broj tih odredbi.
Ako je to tako, zašto onda po hitnom postupku usvajamo sve ove zakone? Zašto imamo šest zakona danas na dnevnom redu po hitnom postupku, koji se tiču isključivo toga što se Srbija danas nalazi na crnoj listi, kao označena zemlja pogodna za pranje novca i finansiranje međunarodnog terorizma.
Takođe, neki od problema koji se tiču zemalja koje su na listi jesu izbegavanje plaćanje poreza, nemogućnost kontrole tokova novca, pranje novca od trgovine narkoticima i trgovine ljudima, poslovanja ofšor firmi i sve to je direktno vezano i za dva glavna poglavlja 23. i 24. u oblastima borbe protiv kriminala i organizovanog terorizma.
Dakle, nemam drugo objašnjenje zašto se ovo šest godina nije uradilo. Verovatno će ministar unutrašnjih poslova da mi na to da odgovor, osim da je režim imao nekakvu korist u ovih šest godina da Srbija bude među najatraktivnijim destinacijama za pranje novca, finansiranje međunarodnog terorizma i to objašnjava činjenicu da je nivo korupcije u Srbiji danas dostigao endemske razmere.
Sva vaša priča 2014. godine da ćete ući u nemilosrdnu borbu protiv korupcije, da ćete kazniti sve one koji su se ogrešili u Srbiji po pitanju koruptivnih radnji, da ćete sve kriminalne grupe rasturiti, da ćete uvesti red u Srbiju, svelo se na to da smo mi danas jedina zemlja u Evropi koja se nalazi na ovoj listi i da danas moramo po hitnom postupku da uradimo nešto da bi koliko toliko pokazali da se u Srbiji sprovede nekakve reforme.
Reformi nema. Od 2012. godine govorite o reformama u svim sferama društva i svim sektorima ove države, ali su one nažalost izostale. Nisu izostale samo u delu korupcije i razno raznih drugih problematičnih stvari, pa zato danas imamo problematične investicije poput razno raznih arapskih investicija od „Beograda na vodi“, poput investicija i koncesija za aerodrom „Nikola Tesla“, poput investicija arapskih kompanija kojima poklanjate oranice plodne u Vojvodini.
Isto tako nemamo odgovor na ključne probleme, zapravo i velike teme – šta je bilo, ko je rušio objekte u „Savamali“, šta je sa problemom Vulinove tetke koja je njemu dala 200 hiljada evra za stan, za to treba dati odgovor? Nemamo odgovor – šta je sa 24 stana Siniše Malog i raznom njegovom imovinom? Imamo slučaj da je oslobođen najveći narko diler, koga je tako označio predsednik Republike, Aleksandar Vučić, Kosmajac. Čovek nije kriv. Samo je bio deo jedne propagande. Imamo takođe i oslobađanja Caneta Subotića i mnoge druge koje ste vi sproveli tokom vaših šest godina vladavine.
Ne da nema borbe protiv korupcije, nego je korupcija sve jača, sve veći koren pušta, samo što ste je vi centralizovali i usavršili na štetu građana Srbije. Građani Srbije su ti koji treba da trpe dok vlast danas kroz razno razne koruptivne modele krčmi nacionalni i državni interes Srbije zarad svoje lične koristi i opstanka na vlasti.
Dakle, što se tiče ove teme, mislim da je potpuno jasno i da građani treba da znaju da se Srbija našla u društvu ovih zemalja koje sam pobrojao da je jedina zemlja u Evropi da šest godina nije ispunila nijedan od međunarodnih standarda ili jako malo, da budem tačniji, onih koji su bili preporuka i da danas trebamo hitno da razgovaramo o tim temama.
Što se tiče Zakona o porezu i poreskom postupku, koji je takođe ovde danas na dnevnom redu, i on je jedan od zakona koji takođe ima veze sa ovom odredbom. Podsetiću vas da je ovo deveta promena Zakona o porezu, poreskom postupku i administraciji od 2012. godine. Ako nisam u pravu, voleo bih da me ispravite. Od 2012. godine deveti put menjate jedan isti zakon, gospodo. Pet puta u mandatu ministra Vujovića. Gde to ima u ozbiljnoj državi, u ozbiljnoj zemlji? To je posledica ovoga što zakone usvajate po hitnom postupku, preko noći, što podnosite stotine i hiljade fantomskih amandmana da bi izbegli raspravu, zato što nepripremljeni ulazite, zato što nemate strategiju, zato što ne znate šta treba da radite. Iz godine u godinu menjate zakone.
Od tog zakona zavisi život građana Srbije, zavisi poslovanje privrednika. Vi ga menjate peti put u mandatu gospodina Vujovića, deveti put od 2012. godine. Zašto niste predložili novi Predlog zakona? Zar to nije bilo normalnije? Ako taj zakon ne može danas da odgovori na zahteve koje ima Srbija, njeni građani i njeni privrednici, strani investitori, pa hajde napravite novi zakon, predložite novi zakon. Izađite pred građane i poslanike sa novim zakonom, a ne da samo idemo u nove i nove izmene i to po hitnom postupku. Ovoga puta zato što je Srbija na crnoj listi FATF-a za finansiranje međunarodnog terorizma i poresku utaju i pranje novca.
Dakle, potpuno je besmisleno više govoriti o zakonu koji ima toliko izmena.
Što se tiče Zakona o akcizama, vrlo je zanimljivo da vi predviđate ovim zakonom ukidanje akcize na tečni naftni gas, koju ste vi uveli, kada je u pitanju korišćenje tog energenta za grejanje. Dakle, vi ste promenili zakon pre nekog vremena, nekoliko godina i rekli da će da se plaća akciza i ukoliko se tečni naftni gas koristi za potrebe grejanja, odnosno kao energent. Vi danas priznajete grešku i ponovo vraćate akcizu na tečni naftni gas. Dakle, i to govori o potpuno sumanutoj politici ove vlasti, da vi ne znate šta radite, da se vi igrate sa državom, da se igrate sa zakonima, da se igrate sa poslanicima i da mislite da je samo dovoljno da se čuje zvonce, podigne dva prsta, da se nešto usvoji i da ste vi završili vaš posao. Jeste, završili ste to, primili ste platu kao poslanici, kao ministri, kao raznorazni radnici u administraciji centralne vlasti, ali kakve su posledice toga - evo, da se igramo, da zakone menjamo na svakih šest meseci ili na svakih godinu dana.
Takođe, u ovom Predlogu zakona o akcizama niste uradili jednu važnu stvar, zašto niste ukinuli akcizu na dizel gorivo za poljoprivrednike? Da li poljoprivrednici danas treba da plaćaju najskuplje gorivo u regionu i Evropi? Da nemamo podsticaje za poljoprivredu, nego da plaćaju istu cenu dizel goriva kao što plaća neko ko sipa u džip? Da li je tako? Da li tako razmišlja Vlada kako da pomogne poljoprivrednicima? Govorim o razvoju poljoprivrede. Kako? Tako što im uvodite sve veći i veći namet? U ovom Predlogu zakona o akcizama nema toga, nema ni tog zelenog dizela, koji najavljujete godinama. Evo, ministar poljoprivrede je više puta govorio o tome da će se to naći na dnevnom redu. Zašto ga nema?
Dakle, to je takođe jedna od važnih tema na koju trebate dati odgovor, ali to nije u sferi vašeg interesa, zato što zapravo se ne tiče onoga što je lični interes i propaganda koju sprovodite kao vladajuća stranka.
Dalje, što se tiče novog zaduživanja, to je posebna tema. Zapravo, mi danas imamo ovde i predlog zakona o novom zaduživanju. Osamdeset miliona evra građani Srbije treba da se zaduže za izgradnju vetroparka u Kostolcu. Pre nekoliko dana smo čuli od direktora EPS-a da EPS u ovom trenutku na svom računu ima 450 miliona evra, pa bih voleo da mi kažete ko to normalan se zadužuje za novih 80 miliona evra, ako na svom računu ima 450 miliona?
Zašto se Srbija i dalje zadužuje ako imamo toliko dobre ekonomske rezultate, o kojima šest godina govorite? Oni su verovatno samo dobri u vašim džepovima, jer su džepovi građana sve prazniji, a vaši sve puniji. Jasno je meni zašto vi govorite da je bajno ekonomsko stanje u Srbiji, ali pogledajte malo kako je u džepovima građana Srbije. Od tog ekonomskog bajnog stanja, savršenog ekonomskog rasta, pune kase, suficita u budžetu, mi smo danas opet na dnevnom redu dobili da treba da usvojimo novo zaduženje, odnosno vi, i usvojićete ga. Novih 80 miliona evra, i to za šta, za izgradnju vetroparka u Kostolcu.
U tom Sporazumu je vrlo zanimljivo da se milion evra predviđa za konsultanske usluge bespovratno, u sklopu projekta izgradnje vetroparka. Postavljam pitanje – zašto bi građani Republike Srbije dali nekom milion evra za konsultantske usluge ako mi imamo profesionalca na čelu Republike Srbije? Pa, premijerka Ana Brnabić je valjda najveći stručnjak za vertoparkove u Srbiji. Zašto mi da dajemo danas milion evra nekom drugom, kada bi ona to mogla da uradi besplatno?
Podsetiću vas da u aferi 2015. godine je gospođa Ana Brnabić bila direktor kompanije „Kontinental vin“, koja je trebala da podiže vetroparkove u Srbiji, da je tada u aferi, u kojoj je optužen tadašnji direktor „Elektromreže Srbije“ Nikola Petrović, da je tražio mito od dva miliona evra kompaniji „Kontinental vin“, ona stala u dobranu Nikole Petrovića na pres konferenciji zajedno sa ministrom Antićem i naprasno posle toga dobila funkciju ministra, a odmah iza toga premijera. Verovatno je i zaslužila tim radom, jer je žrtvovala interese svoje kompanije da bi zaštitila koruptivne radnje, ucene i reket koji je tražen kompaniji za podizanje vetroparkova, to treba javno reći građanima Srbije, i neka danas ona kao stručnjak se pozabavi ovom temom. Ona je čak bila i predsednica udruženja firmi koje se bave „zelenom energijom“ i izgradnjom vetroparkova u Srbiji.
Prema tome, smatram da je apsolutno nepotrebno davati novih milion evra za konsultantske usluge bespovratno, a da ne govorimo o tome da je bespredmetno davati novo zaduženje EPS-u, zaduživati građane Srbije za novih 80 miliona evra, ako već govorite da EPS posluje tako profitabilno.
Takođe, kada govorite o tome kako posluje EPS, podsetiću vas da ovaj zajam koji danas uzimate uzimate od KfW. KfW strogo kontroliše i realizacije projekata i tokove novca. Nisam siguran da će neko ko je vlasnik pečenjare bio pre nego što je postao direktor najvećeg javnog preduzeća u Srbiji uspeti da odgovori na sve te zahteve, i to onaj koji je treću godinu za redom u v.d. stanju. Dve godine je prošlo od kako je raspisan konkurs za imenovanje direktora EPS-a, još uvek nije završen. Zašto? Zato što ne može direktor pečenjare ni u jednoj normalnoj državi da bude direktor EPS.
Zato danas imamo situaciju da nikada manje nije bilo otkopana otkrivka, da radovi termoblokova TENT-a rade sa 50% kapaciteta i da u prethodnih pola godine praktično su radili na tehničkom minimumu uz nedostatke uglja.
Nestručnost i vaša partokratija razara sve pore, sve institucije i sistem Republike Srbije. Onog trenutka kada budete spremni da angažujete stručne ljude da obavljaju određene poslove u ovoj državi, tog trenutka možete govoriti o institucijama, možete govoriti o reformama, ali vi to ne želite. Vama trebaju poltroni i trebaju vam oni koji će klimati glavom i sprovoditi političke odluke u cilju propagande koju ovaj režim sprovodi već šest godina. Šest godina jedne besomučne propagande, besomučnih laži na temu boljeg života, razvoja Srbije, rešavanje borbe protiv korupcije, kriminala i sve je to jedna bajka koju vi želite da predstavite građanima kroz neverovatnu i neviđenu kontrolu medija, jer jedino je to način kako možete da predstavite sebe da ste uspešni i da odrađujete neke poslove.
Poslednji zakon o kome želim da govorim jeste zakon o organizaciji Skupštine, odnosno o sistematizaciji Narodne skupštine i mislim da je podjednako važan kao i ovi ostali. Vidite i sami u šta se pretvorio parlament. Nemojte zato kriviti opoziciju koja je i manja, koja ima manje vremena da se obraća i koja je apsolutno podređenom položaju od strane svih predsedavajućih u odnosu na vladajući režim i na vladajuće stranke.
Dakle, Skupština je izgubila smisao, ovo više nije najviše zakonodavno telo, ovo se polako pretvara u jedan cirkus. Ovi amandmani koje ste uveli kao jednu potpuno novu praksu gde podnosite stotine, hiljade amandmana, kako biste sprečili raspravu o ovim zakonima govori o tome da vidite kako imate šta da krijete, to što se poslanicima opozicije izriču opomene za sve i jeste i nije, …
(Predsedavajući: Vratite se na temu, kolega Aleksiću.)
Govorim o temi Narodne skupštine, govori o tome zapravo da vi hoćete da ućutkate i izbacite opoziciju iz sale. Dobro vam ide i moram vam reći da sam jedan od ljudi koji smatra da treba da napustim salu, a i prošli put samo to rekao, a vi sami sedite ovde, pričajte šta god želite, jedan drugome tapšite, dovikujte, radite šta god hoćete, ali to nije Skupština, to nije demokratija, to je ukidanje demokratije. Vi želite da ukinete demokratiju.
Ako želite da normalizujete rad u ovoj Skupštini, dajte iste aršine i jednima i drugima, dajte mogućnost normalnog dijaloga, dajte mogućnost normalne rasprave, ne podnosite ove besmislene amandmane i pokušajte da rešite, da uvedete sistem u rad ovog doma. Nemojte da ga unižavate, jer nikada nije bio unižen više nego što je danas, za vreme ovog mandata i za vreme predsedavanja Maje Gojković.
Koliko Maja Gojković nije sposobna da uvede red…