Hvala, predsedniče.
Ukoliko bude bilo potrebe, koristiću vreme poslaničke grupe.
Govoriću o delu amandmana koji se odnosi na finansiranje rada nacionalnih veća.
Mi ovim amandmanom predviđamo da se odustane od umanjenja osnovnih sredstava za rad ovih organa manjinske samouprave.
Naime, nacionalna veća su pre nekoliko dana dobila dopis od sada već ugašene Kancelarije za ljudska i manjinska prava, kojim se obaveštavaju da će sredstva za redovan rad koji imaju predviđena budžetom za 2020. godinu biti umanjena za iznos od 20%. Ako ih je o tome obavestila ugašena Vladina kancelarija, pitanje je kome će sada da se obrate nacionalni saveti? Ako se obrate novoformiranom ministarstvu, videli smo da je ovim rebalansom tom ministarstvu predviđen upravo budžet na toj stavci umanjen za 20% i to ministarstvo, prema ustaljenoj praksi, reći će – mi o tome pojma nemamo, mi smo tek formirani.
Ovo zapravo znači da se ovim rebalansom ukida dalje finansiranje nacionalnih saveta nacionalnih manjina odnosno nacionalnih veća do kraja ove godine. Upravo je cilj ovog amandmana naš pokušaj da zaustavimo ili barem da usporimo politiku koju sprovodite nad nacionalnim većima i uporni pokušaj da se nacionalna veća svedu na nivo udruženja građana, a i to je nastavak politike ovog režima i obračuna sa istomišljenicima, naročito ukoliko dolaze iz manjinskih zajednica.
Mi smo ranije upozoravali na ove pokušaje da se nacionalna veća degradiraju, da se svedu na udruženja građana, da se svedu na nevladine organizacije, kako bi se na kraju obesmislilo njihovo postojanje i kako bi se obesmislili njihovi pokušaji da u skladu sa Ustavom i zakonom ove zemlje se bore za zaštitu, unapređenje, očuvanje individualnih i kolektivnih prava građana ove zemlje.
Ja ne znam kada ćete postati svesni činjenice da su nacionalna veća sada već ustavna kategorija, da su garantovana Ustavom kao pravo koje je već ostvareno i koje se ne može umanjivati. A još važnije – ovo su organi manjinske samouprave građana ove države, organi koje ti građani biraju na direktnim izborima, na isti način na koji se biraju i predsednik države, narodni poslanici, odbornici, itd. Njih biraju građani koji plaćaju porez i ti građani imaju pravo da kroz organe, svoje organe manjinske samouprave ostvaruju svoja identitetska prava da ih štite, unapređuju i čuvaju, u skladu sa Ustavom i zakonom.
Morate da shvatite da vi ne dajete ovde svoj novac tamo nekim tuđim građanima, nekim strancima, nego uzimate novac od nas građana i građana koje mi predstavljamo. Mi od našeg poreza odvajamo za škole, za obdaništa, za bolnice, za puteve, mi odvajamo za udžbenike. Međutim, sve to dobijamo ili očekujemo da dođe od nekakve strane donacije.
Vi trenutno upravljate našim porezima, međutim, to čime upravljate to ne znači da je vaše. I dobro je da znamo šta nam uzimate. Dobro je da znamo i mi, ali i javnost u Srbiji, da ukupna sredstva za rad 22 nacionalna veća koji predstavljaju gotovo jednu trećinu građana ove zemlje pre ovog umanjenja iznose 0,002% budžeta Republike Srbije. Dakle, jedna petina promila, jedna petina hiljaditog dela procenta budžeta Republike Srbije se odvaja za unapređenje, zaštitu i očuvanje individualnih i kolektivnih prava jedne trećine građana ove zemlje. I to se danas umanjuje za 20%.
Mi ovim amandmanom nismo tražili nikakvo povećanje sredstava. Mi smo ovim amandmanom tražili da se ostvare i realizuju sredstva koja su predviđena budžetom za 2020. godinu. Ta sredstva su neophodna za ostvarivanje već započetih projekata koje su nacionalna veća započeli i koje nacionalna veća treba da realizuju kako bi ostvarila svoja zakonom i Ustavom garantovana prava.
Postavlja se pitanje ko će, na primer, u ovom vanrednom stanju, vanrednim okolnostima izazvanih korona virusom, plaćati realizaciju obrazovanja na daljinu pripadnika nacionalnih manjina? To su do sada radili nacionalni saveti. Nakon ovog rebalansa, pitanje je sa kojim sredstvima će to moći da realizuju. Od koga ćemo tražiti sredstva za realizaciju, evo, recimo ovog programa? Hoćemo li tražiti od Turske? Pa, mi ne plaćamo porez Turskoj, nego plaćamo porez Srbiji.
Ovaj rebalans je bio šansa da se ispravi ono što je budžetom izostavljeno, da se ispravi neka nepravda ili greška koja je napravljena slučajno ili namerno. Međutim, nakon što ste 2014. godine prekinuli finansiranje programa povratka i održivog opstanka prognanih Bošnjaka iz Priboja, nakon što u policiji, sudovima, tužilaštvima i drugim državnim organima sa javnim ovlašćenjima nema mesta za Bošnjake i Albance u prvom redu, postavlja se pitanje kako povratiti poverenje u državu i državne organe nakon ovakve politike, nakon ovakve finansijske politike koja se sprovodi i koja se demonstrira nad pripadnicima nacionalnih manjina.
Ja vas pozivam još jednom da razmislite o ovom amandmanu. On državu ne košta puno, ali pripadnicima manjinskih zajednica puno znači. Znači im za ostvarivanje njihovih individualnih i kolektivnih prava, identitetskih prava koje garantuje Ustav i zakoni ove države. Hvala.