Šesta sednica Drugog redovnog zasedanja, 21.12.2016.

7. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Zorana Mihajlović ima reč.
...
Srpska napredna stranka

Zorana Mihajlović

| Ministarka rudarstva i energetike
Sve vas razumem, sve je u redu, ali samo da kažem, pošto sam to posebno pratila i zapisala, dakle, kada smo učestvovali u raspravi o Nacrtu zakona o stanovanju i održavanju zgrada, upravo vi, kao osoba koja sada tako govori, ste rekli - poslanice i poslanici, pa smo mi možda mislili da je neka greška, pa ste to ponovili još jednom. Prosto da znate, verovatno niste ni primetili, ali eto, tako ste rekli.
Što se tiče poboljšanja položaja žena, da, taj Zakon o stanovanju upravo poboljšava i bavi se, recimo, ženama žrtvama porodičnog i parterskog nasilja.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Želite li vi po amandmanu?
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Samo da objasnim HvHhHda ja ništa ne žalim. Nema nikakvog žaljenja. Postoje reči u muškom i u ženskom rodu. Moj prijatelj Milija mene najbolje shvata. Milija i ja tugujemo što Vuk Karadžić nije iz Niša. Onda bi sve bilo mnogo jasnije u Srbiji. Naravno, znači, jedna je stvar izrazi, pojmovi itd. Lingvisti su rekli svoje. Ovde to ne dohvata to, ovde se radi o nečemu sasvim trećem.
Znate, mi smo imali ranije predsednik, pa smo imali vršalicu dužnosti predsednika Republike 2003. godine. Znači, lingvisti su rešili te stvari. Naše metodološko uputstvo govori o savremenom srpskom jeziku, i da ne bi bilo zabune, ja sam pročitao član 43. našeg uputstva koji sve ovo propisuje. Nema potrebe da se to posebno potencira, jer možete da stvorite zabunu, ležeća policajka, vojnikuša, itd. To je uvredljivo za žene, verujte mi, uvredljivo je za zanimanja. Kako će da bude – stolarka? Nemojte, molim vas. Ja u znak poštovanja prema svim polovima kažem – pišite i govorite kako nas je učio Vuk Karadžić, šta piše u našem pravopisu.
Ovo oko rodova itd, oko izraza, to postoji u međunarodnim ugovorima i u retkim međunarodnim konvencijama. Ne znam vaše ministarstvo koliko je zakona ovde donelo, jel u svakom zakonu postoji ova odredba? Svaka vam čast. Ja sam onda apsolutno neobavešten. Čak mogu da budem kao i ovi što ih nema ovde. Pa vi ste onda napravili revoluciju. Ja vas molim da utičete na Vladu da svi masovno to upotrebljavaju.
Znači, član 2. svi izrazi su u istom statusu. Ja se izvinjavam, nisam vas shvatio, ali i dalje ne žalim.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Koleginice Janjušević, možete po amandmanu. Imate dva i 20.
...
Srpski pokret Dveri

Marija Janjušević

Poslanička grupa Dveri
Samo ću kratko.
Meni je jako drago da ste vi primetili da mi nemamo ništa protiv, ali ne treba dirati nomotehniku, ne treba nametati. Ja sam kao član Odbora za ljudska prava imala prilike da se sastajem sa komisijama iz EU. Nažalost, potpis me obavezuje da o tome ne govorim, ali sam videla šta je njima najvažnije.
Koliko znam, guverner je žena. Ona insistira da se zove guverner. Dajte da ostavimo. Nemojte da puštamo ideologiju radikalnog feminizma da nam kvari društvo. Znamo, još u prošlom veku, između dva rata je to izmišljeno da se ljudska prava koriste za pritisak velikih država na male, da bi oni svoje nacionalne interese sproveli. Ja samo hoću da to izbegnemo. Neka svako izgovara rod onako kako želi, a naša nomotehnika neka radi kako je i do sada, a naši zakoni neka se primenjuju, bez obzira da li ćemo mi reći poslanica ili poslanik. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 4. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su Nataša Jovanović i Jovo Ostojić i zajedno narodni poslanici poslaničke grupe DS.
Reč ima narodni poslanik Goran Ćirić.
...
Demokratska stranka

Goran Ćirić

Poslanička grupa Demokratska stranka
U članu 4, pored ostalog, pošto je dosta obiman da bi ga u kompletu čitao, u poslednjem stavu kaže: „Posle stava 6. dodaje se stav 7. koji glasi – obezbeđivanje uslova za obavljanje komunalnih delatnosti obuhvata aktivnosti na jačanju kapaciteta i funkcionalnosti komunalne infrastrukture, obezbeđenje sredstava za finansiranje, izgradnja komunalne infrastrukture, aktivnosti na praćenju kvaliteta komunalnih usluga, kao i preduzimanje mera za kontinuirano vršenje komunalnih delatnosti u cilju obezbeđenja životnih potreba fizičkih i pravnih lica.“
Dakle, to je plan i to je želja zakonodavca da privučemo što više investicija, privatnog kapitala, koncesionara i onih koji žele da uđu u privatno javno partnerstvo u ovoj oblasti.
Još jednom želim da zajedno razmislimo o tome, uzimajući u obzir i iskustva, pre svega, zemalja u našem okruženju, koja su primenila ovakva rešenja, a to je da li mi očekujemo da će neko ko bi eventualno ušao u koncesioni ugovor oko distribucije pijaće vode, a verovatno je da će najveće interesovanje upravo zbog najefikasnije naplate i mogućnosti isključenja biti najvećeg interesa i za Beogradski vodovod i za vodovod u Novom Sadu, Nišu, Vršcu i nekim drugim gradovima. Da li mislite da će neko sada na osnovu ovog stava prvo doći i investirati u tu infrastrukturu. Ogromne su to investicije u koje se investiralo poslednjih 50-ak, 70-ak ili možda više godina.
Dakle, uglavnom će doći neko ko će zahvaljujući tim ugovorima, pre svega, podići nivo cene, verovatno ići sa racionalizacijom u tim sistemima, javnim komunalnim preduzećima, smanjenjem broja radnika, smanjenjem troškova i time ostvarivati profit, a to je jedini cilj onih koji ulaze u koncesiju na ugovore sa državom.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 4. amandmane su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, Miroslav Aleksić, Goran Bogdanović, Nenad Konstantinović i Zdravko Stanković.
Na član 4. amandman su zajedno podneli poslanici poslaničke grupe Dveri.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje saobraćaja, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Narodni poslanici Miletić Mihajlović i Stefana Miladinović zajedno su podneli amandman kojim predlažu da se posle člana 4. dodaju nadnaslov i novi član 4a.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, na osnovu člana 163. stav 2. Poslovnika, odbacio je ovaj amandman.
Na član 5. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su zajedno narodni poslanici Nikola Savić i Zoran Krasić i zajedno narodni poslanici poslaničke grupe DS.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Zbog ovog ograničenog vremena, pretpostavljam da ste svi čitali o čemu se radi. Za nas je neprihvatljiv ovaj stav iz odgovora da vi nešto sužavate ovde kada je u pitanju član 5. Moram da vam skrenem pažnju da ta vrsta, kako vi kažete, sužavanja je zabranjena. Svi oblici svojine, po Ustavu Republike Srbije, su ravnopravni. To morate da znate. Samo izuzetno, u pojedinim oblastima, organizacioni oblik privrednog društva koje se bavi određenom delatnošću može biti izričito zakonom propisan, pa recimo banke moraju da budu akcionarska društva itd.
Kod svih onih koji vrše komunalnu delatnost, organizacioni oblik, da li je to javno preduzeće, društvo kapitala itd, ima svoju širinu i potrebno je da ima tu svoju širinu. Na ovaj način ste ovom izmenom ograničili delatnosti u kojima mogu da budu samo javna preduzeća. Mislim da ste napravili grešku. Sada ću to da vam pokažem na jednom primeru.
Na 20 kilometara od Beograda nalazi se Ritopek, on je pored Dunava. Oni nemaju vodu za piće. Ja nikoga ne krivim, da me pogrešno ne razumete. Ovde je bilo priče 80 kilometara Velika Plana, tri investicije, dele pivo, nema vode, pukle cevi itd, ali ovi uopšte nemaju vodu za piće, ne postoji gradski vodovod. Zašto? Zar računaju Dunav je blizu, pa mogu na Dunav da piju vodu ili šta je? Oni će da se potruju tamo sa septičkim jamama i sa nekim svojim bunarima itd.
Javno preduzeće je ipak nešto na koje lokalna samouprava mora da utiče da rešava te stvari. Ako idete u javno- privatno partnerstvo, ako idete u koncesiju itd, pitanje je da li će privatnik imati interesa, jer tamo ima samo 1.300 kuća. Zato niste trebali da sužavate organizacione oblike onih koji pružaju komunalne usluge, već ste baš tu trebali da ostavite ovu širinu, a ta širina je prvi put ugrađena još 2000. godine kada je dograđivan Zakon o javnim preduzećima i delatnostima od opšteg interesa. Tada je prvi put napravljen ventil da može doći do konkurencije različitih svojina u vršenju komunalnih delatnosti uz ustupanje vršenja tih poslova. Mislim da niste smeli da napravite ovu izmenu u članu 5.