U okviru ove objedinjene rasprave o sedam tačaka osvrnuću se na one tačke koje se odnose na kreditno zaduženje. Mi imamo ovde tri zakona koji se odnose na kreditno zaduženje.
Jedan je sporazum između Republike Francuske i Srbije u iznosu od 11 miliona 185 hiljada evra. Jedan je sporazum između Republike Srbije i Evropske investicione banke od 50 miliona evra. I onaj kredit o kome je moj kolega Obradović pričao, to je kredit između Republike Srbije i Ruske Federacije od 200 miliona dolara ili je preračunato negde oko 156 miliona evra, koji je namenjen za pokrivanje budžetskog deficita.
Ukupno zaduženje svih ovih kredita je negde oko 218 miliona evra. Sa ova tri kredita od početka godine država Srbija se zadužila negde blizu jedne milijarde evra. U martu zadužili smo se za 505 miliona evra, u maju za 200 miliona evra i sada sa ovih 218 miliona dolazimo otprilike blizu cifre od milijardu evra.
Ne bi bilo ništa sporno da su ti krediti upotrebljeni za modernizaciju, za bolji život, za viši standard građana, za veći broj radnih mesta. Problem je što je upravo veliki deo ovih kredita upotrebljen za refinansiranje tekućih obaveza, likvidnost i pokriće budžetskog deficita.
Podsetiću vas samo da su kreditna zaduženja vezana za "Srbijagas" upravo upotrebljena za refinansiranje obaveza i održavanje likvidnosti i da je njihov iznos 320 miliona evra.
Takođe, imali smo u martu par kredita, odnosno četiri kredita sa komercijalnim bankama u iznosu od 190 miliona evra, i to sa "Marfin bankom", "Alfa bankom", "Pireus bankom" i "Vojvođanskom bankom", sa kamatama koje su u suštini komercijalne kamate.
Sada se zadužujemo kreditom od 200 miliona dolara, a imajući u vidu dužinu i teškoće u pregovorima, jasno je da je on uzet pod komercijalnim uslovima.
Kada se zberu sve ove cifre, vi ste se samo u ovoj godini, što za refinansiranje obaveza, likvidnost i pokriće budžetskog deficita, zadužili negde oko 650.000.000 evra, i to, gospođo Dragutinović, samo u ovoj godini.
Predlogom budžeta za 2010. godinu predviđen je budžetski deficit od 107 milijardi dinara. Međutim, na osnovu dogovora sa MMF dobili ste saglasnost da taj budžetski deficit bude 4,75% bruto društvenog proizvoda ili tačnije 147.000.000 evra.
Pre neki dan je objavljeno da je budžetski deficit za prvih šest meseci 54,61 milijarda dinara i da je taj manjak proistekao iz smanjenja prihoda i povećane javne potrošnje.
Sada je, gospođo Dragutinović, već svakome jasno da ćemo i u narednim mesecima ovde da raspravljamo o kreditnim zaduženjima za pokrivanje ovako velikog budžetskog deficita. Znači, pred nama će, već sada je jasno svakome, biti novi predlozi zakona o zaduženjima za pokriće budžetskih rupa, koje u mnogo čemu proističu iz vašeg nesavesnog rada i zloupotrebe.
Kako drugačije može da se objasni to što je mnogo narodnih para potrošeno da se ne zna kako, a to ću sada i plastično da vam objasnim. U javnost je izašao podatak da je negde oko jedne milijarde evra para kroz javne nabavke otišlo, a da se ne zna gde.
Šta je, gospođo Dragutinović, sa Fondom za razvoj Republike Srbije? Koliko mi je poznato, vi sedite u upravnom odboru Fonda za razvoj i možda ćemo od vas da dobijemo odgovore na neka pitanja, a to je – zašto građani Srbije ne znaju koga kreditiramo, odnosno koga kreditirate iz Fonda za razvoj? Zašto se ne zna koja preduzeća i pojedinci su uzeli milijarde dinara i gde su ih potrošili? Po kojim kriterijumima su ih dobili? Da li su svi ti krediti namenski trošeni?
Zašto, gospođo Dragutinović, odbijate da objavite njihova imena? Kako se desilo da četiri miliona evra kredita dobiju hrvatska firma "Nekse", slovenačka firma "Grah automative pireum GMBH"?
Kako je moguće, gospođo Dragutinović, da grupa od sedam lica, među njima i pravnik, procenitelj Fonda za razvoj, omogući da više osoba preko divljih, praktično nepostojećih firmi, koje se uopšte nisu bavile delatnostima za koje su registrovane, dobiju kredite i da na osnovu tih odobrenih kredita, 95 tih kredita, iz budžeta Republike Srbije prisvoje preko 200.000.000 dinara?
Procenjuje se da je na ovakav način iz budžeta Republike Srbije pronevereno i prisvojeno više milijardi dinara. To su, gospođo Dragutinović, narodne pare, koje vi po raznim osnovama ubirate od građana koji nekako uspevaju da izmire obaveze prema državi, a da se istovremeno lišavaju mnogo čega. Lišavaju svoju porodicu odeće, obuće, knjiga, štampe, putovanja i mnogo čega i mnogima od njih ostaje veoma malo za život.
Predsednik Upravnog odbora Fonda za razvoj Republike Srbije, koji treba da odlučuje o visini i načinu trošenja novca iz Fonda, jeste potpredsednik Vlade, gospođo Dragutinović, gospodin Mlađan Dinkić. Članovi Upravnog odbora su, gospođo Dragutinović – koja je u ovom trenutku izašla, verovatno da uzme neki podatak, da bi možda osporila ovo što pričam, ali ipak ovde imam i dokumentaciju o tome – zatim, ministar Slobodan Milosavljević, pa onda ministar Sulejman Ugljanin, ministar Rasim Ljajić, ministar Milutin Mrkonjić, a da način i rad ovog Fonda i kako se troše sredstva tog Fonda kontroliše Vlada Republike Srbije.
Članovi Vlade, pa i sam premijer Cvetković, više puta su izjavili da, između ostalog, razvojna šansa Srbije leži u poljoprivredi i da će država sve učiniti da poboljša uslove u ovoj grani i da će u tom smislu da stimuliše poljoprivredne proizvođače.
Međutim, dok ste šakom i kapom razbacivali novac Fonda za razvoj, kao i novac u postupku javnih nabavki, niste imali ili niste želeli da date, odnosno odvojite 1,2 miliona evra za zaštitu tih istih poljoprivrednih proizvođača od elementarnih nepogoda i da ste, što je posledica toga, naneli gubitak srpskoj poljoprivredi i poljoprivrednim proizvođačima u iznosu od preko 220 miliona dinara.
To je slika i prilika vašeg domaćinskog odnosa prema poljoprivrednim proizvođačima, prema građanima Srbije, i načina trošenja njihovog novca.
Još 22. juna sam postavio pitanje predsedniku Vlade i ministru poljoprivrede – zašto se tako neodgovorno ponašaju prema poljoprivrednoj proizvodnji i šta će učiniti za zaštitu poljoprivrednih useva?
Do danas nisam dobio odgovor, osim što mi je ministar poljoprivrede Saša Dragin, koji voli da se slika u lagodnom raspoloženju, sportski obučen, kako pomaže tim poljoprivrednim proizvođačima istovarajući količine i količine đubriva, vozi kombajn, a nema dozvolu, što je isto pitanje za gospodina Dragina, kada već ne može da odgovori na ovo moje pitanje i upućuje me, gospođo Dragutinović nadam se da čujete, na Republički hidrometeorološki zavod, da će oni da odgovore na ovo moje pitanje.
Kada sam već kod pitanja i odgovora, pre neki dan, tačnije 30. juna dobio sam odgovor na poslaničko pitanje koje se odnosilo na to koliki je javni dug Republike Srbije. Taj odgovor ste potpisali vi, gospođo Dragutinović, i hvala vam. Odgovorili ste mi da je javni dug Republike Srbije na dan 31. maj 34,4% BDP i da iznosi 10.541.130.000 evra, pri čemu projekcija BDP za 2010. godinu iznosi tri hiljade i sto pedeset jedna milijarda zarez trideset pet miliona dinara.
Imajući u vidu da Republika Srbija redovno servisira obaveze po osnovu javnog duga i da je pokazatelj održivosti javnog duga učešće javnog duga u bruto društvenom proizvodu ispod tzv, tako ste mi odgovorili, granice srednje zaduženosti, koja iznosi 40%, smatramo da ne postoje teškoće u vezi sa otplatom javnog duga.
Nastavite li da uzimate kredite za refinansiranje duga i sve dok budete mogli da nađete nekog ko će da vam pozajmi novac za pokriće budžetskog deficita, verovatno i neće da postoje poteškoće. Samo je pitanje dokle i kolika je krajnja granica do koje možete da se zadužite?
Gospođo Dragutinović, dajte da vidimo koliko je stvarno javni dug Republike Srbije. Gde su povučena sredstva od 1,4 milijarde evra iz aranžmana sa MMF-om, kao i šta je sa specijalnim pravima vučenja?
Juri Bajec, savetnik premijera Cvetkovića, govoreći o dugu kaže: "Ukupan spoljni dug Srbije trenutno iznosi između 23 i 24 milijarde evra, od čega je oko osam milijardi evra ili oko 32% dug države. Ako se doda zaduženje po aranžmanu sa MMF-om, onda je javni dug (a to ide u prilog priče gospodina Obradovića) 37% bruto društvenog proizvoda. Većina duga, oko 15,4 milijardi, odnosi se na privatni dug firmama, bankama i kompanijama prema inostranstvu. Sama država mora vrlo oprezno (tako je rekao gospodin Bajec) da razmišlja o zaduživanju prema inostranstvu.''
U prilog tome da je aranžman sa MMF javni dug izjavio je ovde i gospodin Radovan Jelašić kada smo vodili raspravu o Narodnoj banci Srbije. Radovan Jelašić je 15. juna rekao: "Naravno da je dug prema MMF deo javnog duga". Takođe je rekao da iz aranžmana sa MMF do sada povučeno 1,4 milijarde evra.
Gospođo Dragutinović, koliki je javni dug? Da li je 10 milijardi i 541 milion evra? Ili je, kako smo mi izračunali zbrajanjem uzetih sredstava od MMF i specijalnog prava vučenja, nešto više od 12 milijardi, tačnije 12,3 milijarde?
Da li je on 31,6%, kao što ste pre neki dan izjavili, ili je 34,4 bruto društvenog proizvoda, kako ste mi u ovom pismu odgovorili, ili je 37%, kako kaže gospodin Bajec, savetnik premijera? Ili, ako je planirani bruto društveni proizvod 3.151 milijarda, a javni dug preko 12 milijardi, koliko smo mi izračunali, to je negde oko 40% bruto društvenog proizvoda? Da li smo mi zemlja na granici srednje zaduženosti, kao što kažete, ili smo već visoko zadužena zemlja?
Predsednik Republike Boris Tadić, ovde imam njegovu izjavu, u izjavi za Tanjug 26. maja kaže: "Mali spoljni dug svedoči o velikom razvojnom potencijalu Srbije". Prema podacima NBS, ukupan spoljni dug je 24,8 milijardi evra i da li je to, gospođo Dragutinović, mali ili veliki dug?
Kriterijum Svetske banke je učešće ukupnog spoljnog duga u BDP. Udeo ispod 48% smatra se malom zaduženošću, a u srpskom slučaju se radi o 76,2% bruto društvenog proizvoda, tj. na granici smo da budemo visoko zadužena zemlja. To građani Srbije moraju da znaju. Kriterijum MMF prati samo nivo javnog duga u BDP, ne i privatnog, i ako prelazi 40% BDP smatra se da je država visoko zadužena. Naš dug je oko 40%. Trebalo bi da nam odgovorite gde mi spadamo, da li u visoko zadužene, možda smo i malo zaduženi, a možda smo i na granici ove održivosti o kojoj pričate.
Gospođo Dragutinović, vi ste 14. jula rekli da je u periodu od 2006. do 2010. godine rast spoljnog duga bio rezultat depresijacije kursa dinara, koja je bila veća od inflacije, kao i da se država u istom periodu razduživala, a privreda zaduživala prema inostranstvu.
Da li je to baš tako? Ako ovde već raspravljamo o kreditnim zaduženjima, ako smo prošle godine imali 3,3 milijarde kredita koje smo verifikovali u ovoj Skupštini, ako imamo u ovoj godini već skoro milijardu, ne vidim kako se to država razduživala. Mnogo više obaveza ste stvorili svim građanima.
Koga i zašto želite da obmanete i vi, i predsednik Tadić i Mirko Cvetković, koji, govoreći o dve godine rada Vlade, kaže da je najteže za nama i da nam sledi period oporavka? Da vas pitam – da li to običan građanin oseća i šta on ima od toga što gospodin Mirko Cvetković govori?
Šta on, uostalom, misli o svima vama? Da ga obmanjujete i ništa ne činite da mu bude bolje. Privrednici i ekonomisti govore da će period oporavka početi onda kada broj zaposlenih bude veći od broja onih koji su ostali bez posla. Od početka rada ove Vlade preko 200 hiljada ljudi je ostalo bez posla. Obećavali ste 200 hiljada radnih mesta. Samo u ovoj godini je 45 hiljada radnika ostalo bez posla. Oporavak će da bude kada građani budu imali veće plate, posao, kada ne bude milion siromašnih.
Na kraju, da vas posavetujem, da počnete da ispunjavate obećanja koja ste građanima dali onda kada ste stvorili ovu vladajuću koaliciju i kada ste formirali Vladu, a da krivca za neispunjena obećanja ne tražite na drugom mestu.