SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 19.06.2001.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

6. dan rada

19.06.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:20 do 19:30

OBRAĆANJA

Božidar Đelić

Pa, naravno da se misli na ono drugo, ono o čemu je pričao gospodin Šešelj. Naravno da se misli na one slučajeve gde se prevelo nešto, kao što se vidi iz člana 5. iz onoga što je trebalo da ostane u društvenom preduzeću, na neka privatna lica. Naravno da ovaj član pokušava da obuhvati sve one koji su to uradili, mogli su da misle u vidu prikrivanja svoje privatne imovine ili tog prihoda prenosivši na delove njihove porodice. A ne i na one slučajeve gde je ostao taj prihod i ta imovina u preduzeću. Ni u čemu familija, pa ma koliko bila bogata, ne treba da se plaši. Ovo nije sulud, ovo je veoma dobro promišljen zakon. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Osnov za repliku? (Poslanik sa mesta: Loše me je protumačio.) Nije dobro protumačio vaše reči? (Poslanik sa mesta: Nemojte da gledate kakav vam znak daje Srđa Popović.) Ja samo u vas gledam, danima već. (Poslanik sa mesta: On je loše protumačio moje reči i moje ime je pomenuo kao autora tih reči.) Izvolite. Narodni poslanik Vojislav Šešelj, replika na izlaganje ministra Božidara Đelića.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Ovo što je govorio ministar Đelić, odnosi se na stav 1. ja sam govorio o stavu 2. gde  je reč o solidarnim jemcima. Nije solidarni jemac čovek koji je imao koristi od protivpravnog ili sličnog ponašanja. On je solidarni jemac samom činjenicom srodstva po ovom zakonu. To je problem. Ako niste tako mislili, nađite pravnika pa da vam ispravno formuliše onošto ste mislili. Gledam samo ono što ste vi napisali, ono što ste mislili mene ne interesuje. Ovde je reč o solidarnom jemstvu, solidarno jemstvo nije nastalo na osnovu uživanja koristi iz neke radnje, nego samim statusom, činjenicom srodstva.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Onda stavljam na glasanje amandman na član 6. koji su u istovetnom tekstu podneli narodni poslanici Stevan Kesejić, Slobodan Janjić, Nataša Jovanović, Stevo Dragišić i Petar Jojić.
Za 48, protiv 123, uzdržanih nije bilo,nije glasalo 14, ukupno je prisutno 185 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Milan Janković.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko od predstavnika poslaničkih grupa želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Tačka 5. na koju se odnosi ovaj amandman loše je formulisana, ali ja moram priznati da je i amandman još lošiji. U tački 5. stoji, razvedeni supružnici, a u amandmanu se predlaže da to bude razvedeni bračni drugovi. Niko ovde ne razmišlja kada je došlo do razvoda. Možda se neko razveo još pre 10 ili 20 godina, mora da ostane sa razvedenim supružnikom pod istim krovom, jer ne mogu da podele stan i zbog same činjenice da žive u istoj kući, u istom stanu, nedokazivo je sada ko je član domaćinstva, a ko nije, ako je isti stan. Nekada i ručaju zajedno, možda su u prijateljskim odnosima, možda imaju decu, ima i takvih slučajeva. Žive skoro potpuno normalno kao muž i žena, ali samo u jednom pogledu nisu  muž i žena. Znate, ima i takvih slučajeva.  Ovaj amandman je koristan, samo zato što ukazuje  na još jedan mogući slučaj u praksi, o kome vi niste razmišljali, a koji može proizvesti izuzetno loše posledice za nekoga ko apsolutno nikakve odgovornosti nema.
Nekada je čovek bliži sa svojom kućnom pomoćnicom nego sa razvedenom ženom koja je ostala da živi pod istim krovom. Jednostavno, to je stvar koju ne može ni ministar finansija, ni direktor Republičke uprave javnih prihoda jasno da razgraniči. Ovo je nešto što se eventualno može samo sudski utvrđivati. A, kod njih nema ni kontradiktornosti postupka, ni ništa. Jednostavno, njima privode ljude i ko im zađe u kancelariju, mrak ga proguta. Niti se vodi službeni zapisnik, niti mu advokat prisustvuje, niti ima bilo kakve mogućnosti da se suprotstavi samovolji izvršne vlasti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Za reč se javio narodni poslanik Dragan Tomić, kao predstavnik poslaničke grupe.

Dragan Tomić

Poštovana gospodo narodni poslanici, predlagač ovog amandmana Janković Milan je u jednom delu hteo da donekle tehničkom redakcijom precizira, a ujedno da upozori. Očigledno je da je stav 2. prilično nedefinisan. Kada govorimo o razvedenim bračnim drugovima, mi zaista nismo govorili o momentu razvoda braka. Vrlo je poznata činjenica da kad se razvedu bračni drugovi, u najvećem broju slučajeva deca pripadnu majci. Dobar deo naše prakse je vezan i za jednu ružnu pojavu, da pitanje alimentacije, odnosno izdržavanje dece se počesto rešava sudskim putem.
Ovde se ulazi u jedan prostor koji može jednim delom biti i opasan kada se govori o solidarnom jemstvu. Znači, samom činjenicom bivše bračnosti se uvodi jemstvo u jednom delu, iako se razvedeni bračni drug u međuvremenu ponovo uda, uda se bolje. Ne može se iz te činjenice crpeti određeni odnos jemstva, već je želja bila da preciziramo tehničke, a ujedno da upozorimo na ove detalje koji mogu zaista, sami po sebi, dovesti do još komplikovanijih odnosa prilikom primene ovog zakona.
Pri tome, je kod ovog zakona prilično nejasna osnovica od koje se polazi. Stope su jasne. Zna se koliko se para hoće. Ali, osnovice nisu jasne. Pri tome, kažem da se polazi od samo jedne činjenice, ali o tome ćemo u kasnijem toku rasprave govoriti. Nigde nema troškova nekog pravnog posla, nema plaćanje carine, nema nabavne vrednosti, razlike između dve vrednosti koja može služiti kao osnovica. Onda dolazimo do situacije da jednom vrlo suvom materijom i primenom ovolike stope, u jednu situaciju, jer se došlo do promene određenog stanja, da nemanjem elemenata iz kojih se može izvršiti naplata od poreskog obveznika, ulazimo u teren jemstva i onda dolazimo čak i do razvedenog bračnog druga.
Znači, iz onoga što je govorio gospodin Šešelj ima elemenata, a i neki raniji poslanici i pokušaji da se određenim amandmanima, čini mi se da je gospodin Mamula imao jedno logično razmišljanje u tom pravcu, malo preciziranje određenih detalja, ostalo se ovde na terenu dosta nedefinisanih odnosa. Čak do toga da se paušalnom procenom uđe u to ko će solidarno odgovarati. Kada je u pitanju solidarno jemstvo, to može biti vrlo sužena kategorija, jer proizilazi iz elemenata ličnih i porodičnih odnosa i na terenu je porodičnog prava. Čini mi se, kada je u ovom zakonu vršeno definisanje nije se pogledalo dovoljno pažljivo u tu oblast i nije se napravila kvalitetna zaštita određenih lica koja ne mogu svojim postupcima, posebno kada se govori o stavu 2, doprineti da će neko lice koje je imalo povlašćeni odnos da dođe do nekog jednokratnog poreza, snositi odgovornost samom činjenicom zato što su razvedeni bračni drugovi ili članovi užeg ili šireg porodičnog domaćinstva, lica koja treba da budu oporezovana.
Prema tome, ovo je vrlo prozaičan model, vrlo opasan model. Upozoravam na ovu činjenicu iz razloga što možemo doći do toga da neko ko u prethodnom periodu nije učestvovao ni po jednom osnovu u sticanju ovlašćenja niti stvaranju pogodnosti iz kojih se crpe osnovice po ovom zakonu, a samom činjenicom porodičnih odnosa ili nekog drugog odnosa koji je vezan za ovaj status, dolazi u situaciju da kao solidarni jemac plati nešto što nema veze. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Ako se više niko ne javlja za reč, stavljam na glasanje amandman na član 6. koji je podneo narodni poslanik Milan Janković.
Za 37, protiv 34, uzdražanih nije bilo, nije glasalo 26, od ukupno 187 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Hranislav Perić.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)

Hranislav Perić

Dame i gospodo narodni poslanici, predlažem amandman na član 6. stav 3. tačka 6. da se briše iz predloga u celosti. Ja ću pročitati tačku 6 - "Srodnici po tazbini, do drugog stepena srodstva, uključujući i srodnike po tazbini preko razvedenog supružnika". U praksi se ovakvi slučajevi ne dešavaju, a posebno srodnici po tazbini razvedenih supružnika.  
Smatram da ovu tačku treba brisati, jer smešno je, znajući šta se dešava u praksi, da neko sutra odgovara po liniji srodstva razvedenog supružnika. Mislim da nema nikakve logike da stoji tačka 6. i zbog toga sam predložio da se ovo briše. S obzirom da imate većinu, predloženo je da se ne prihvati ovaj moj amandman.
Iskoristio bih vreme i priliku da kažem samo da mi ovde ne razgovaramo samo o porezima, da postoje hitna pitanja o kojima treba govoriti, pa ću kroz jednu minutu iskoristiti priliku da postavim jedno pitanje ministru Đeliću. Da se u ovoj državi ne dobijaju pare samo od poreza, već da može od izvoza, pa koristim priliku da postavim pitanje ministru Đeliću - ovih dana su učestale blokade puteva u Merošini i Prokuplju, od strane poljoprivrednih proizvođača oblačinske višnje. U prošloj godini jedan kilogram je bio 25 - 26 dinara. Ove godine je to 21 dinar. Za jedan kilogram višnje moglo se kupiti osam hlebova, a ove godine dva. Zašto Vlada ne pomogne u otkupu, kad je ovo izvozni proizvod i država može da dođe do deviza.
(Presedavajuća: Molim narodnog poslanika da se vrati na član 6. Gospodine Periću, postoji insitut poslaničkog pitanja.)
Na traktorima poljoprivrednika koji su ovih dana na putevima, piše - Đinđiću, pošalji buldožere da iščupamo višnje.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Vojislav Šešelj, kao predsednik poslaničke grupe.