SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 09.07.2001.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

12. dan rada

09.07.2001

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 19:25

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić, a nakon njega narodni poslanik Žarko Obradović
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, izgleda da nam Vlada RepublikeSrbije po principu toplo-hladno dostavlja predloge zakona posle serije zakona čije će posledice biti dugoročno negativne po državu i narod. Ubačeno je nekoliko relaksirajućih tačaka, koliko da se Vlasi  ne dosete. I ovaj predlog zakona mogao bih tako da nazovem, jednim relaksirajućim predlogom zakona, koji posle državnog udara od 28. juna služi malo kao kada čoveku mamurnom od velike količine pića, neko preporuči rasol. Šta to sve reši ova naša država od kako je DOS preuzeo vlast, pa stigosmo i do državnih praznika? Kada već stigosmo do državnih i, kako ih nazvaše, ostalih praznika, zbog toga što neke od ovih praznika ovde nazvaše na taj način, šta to predviđa ovaj zakon?
Predlagač zakona kaže da Vlada želi da nas vrati na svetosavsku tradiciju. A kako se DOS-ova vlada ponaša prema građanima Srbije i prema onima koji su joj konkurencija? Nas DOS vraća u najtamniji deo epohe koji obeležavaju Nemanjići, a to je otac ubi oca, brat brata, otac oslepio sina, sin oca i otprilike nas sada ta loše, nakaradno shvaćena nemanjićka epoha čeka od DOS-a. Svako ko je suprostavljen DOS-u, svako ko je nekada vršio bilo koju državnu funkciju, svako ko planira bilo kada da pobedi na izborima, pa da vrši državnu funkciju, proći će kao pojedini Nemanjići od strane svojih najbližih. Naša će jedina sreća biti u tome što vas iz DOS-a nikada ne možemo da nazovemo najbližima.
Član 1. Predloga zakona, uz primedbe koje su do sada izrečene, čudi me, zašto se ovaj dan ne zove Sretenje Gospodnje, zašto se zove Sretenje i ko to naglašava na Srëtenje. Zar nije to Sretenje? Bez obzira na to što bi gramatički čistunci mogli u tom našem izgovoru da pronađu neku netačnost, ovaj praznik se naziva Sretenje Gospodnje i tačno je da je to dan kada su Srbi pokazali da su mimo volje dveju velikih sila tadašnjih, Rusije i Porte, spremni da imaju državu i da sebi daruju jedan ustav i tačno je da taj ustav baš niko ne priznade i da smo posle toga morali da prihvatimo jedan drugi. Ali, mi smo ponosni na ovaj Sretenjski ustav i ako ima dana koji može da se obeleži, mislim da je to Sretenje Gospodnje i da je neka komisija koja je radila dobro procenjivala kada može malo da se sipa, da se da hladnih obloga narodu, pred neki novi paket kojim će narod biti doveden u još veće očajanje.
Šta to ne valja kod ovog predloga zakona? To što članom 2. mi predviđamo da praznujemo 5 dana za Vaskrs, to što i Sretenje Gospodnje predviđamo kada padne u nedelju da pomeramo za jedan dan, a ako se nešto desilo 15 februara, a desile su se mnoge krupne stvari, desilo se nešto što će istorija večito da pamti i kako to da pomerimo na 16. februar? Zašto uopšte predviđati ono što su do sada komunisti predviđali, da svaki dan može da se pomeri, pa čak i jedan crkveni praznik, pa čak i jedan datum koji je baš 15. februar.
Ne valja u članu 4. to što se u tački 2. kaže da imaju pravo da ne rade u dane sledećih praznika - katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica. To je jedan neodređen pojam. Svaka sekta sebe može da smatra za hrišćansku versku zajednicu, a neki od poslanika mnoge sekte tretiraju kao male verske zajednice. To su iznosili sa ove skupštinske govornice.
(Predsedavajuća: 5,30 minuta.)
Šta će to doneti, šta će to da znači?
Na kraju, želim još nešto da kažem o tome kako to DOS baš Vidovdan izabira, iako kosovski mit nikako ne može da se veže za ponašanje DOS-a i za razmišljanje ogromne većine koja je u DOS-u.
(Predsedavajuća: 6 minuta.)
Vidovdan je mnogo toga, a između ostalog i obeležavanje Kosovske bitke. Zapitajte se, ako baš ništa drugo ne čitate, otkud imena Vojin, Jakša? Zapitajte se koliko je toga Srpska pravoslavna crkva preuzela od naše stare vere, zato što je znala da ne sme da se sukobi sa narodom, zavodeći nešto i isključujući nešto što nas hiljadama godina odlikuje.
(Predsedavajuća: 6,30 minuta.)
Pitajte otkud obeležavanje Badnje večeri i ima li toga igde u hrišćanstvu osim kod Srba i otkud to baš kod Srba, od kada postoji? Pitajte ima li na Rigenu po neki kip Peruna koji nisu srušili ovi kojima se sada dodvoravate.
(Predsedavajuća: 7 minuta.)
Preporučujem vam, pošto ste u većini, da i 4. jul obavezno ubacite. Sudeći po onoj koloni od preko hiljadu vas koji ste čekali da se poklonite Americi na njen dan, ubeđen sam da vi taj dan morate da prihvatite kad-tad. Ako već morate, Äajde danas da to sve jednim amandmanom regulišemo, pa kad pravite gužve po Beogradu, da to bude na ovaj dan.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Molim narodnog poslanika, uz prekoračenje od 2,15 minuta, da ne kršimo Poslovnik jače nego što moramo.
Reč ima narodni poslanik Borislav Pelević, kao predstavnik poslaničke grupe.

Borislav Pelević

Uvažena gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, Predlog zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji svakako predstavlja bolje rešenje od već postojećih državnih praznika. Ali, smatram da je greška u samom naslovu, jer glasi - Predlog zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji. Predložio sam amandmanom, a predlažem i u načelnoj raspravi da se promeni naziv ovog zakona i da glasi - Predlog zakona o državnim i verskim praznicima, s obzirom da se drugi praznici koji nisu državni i koji nisu verski, ovim zakonom uopšte ne tretiraju. Dakle, ne govori se ni o Novoj godini, ni o 1. maju, ni o drugim praznicima, već samo o državnim i verskim praznicima. Verski su: božićni, vaskršnji, ramazanski i kurbanski bajram i jevrejski Jom Kipur, a državni: Dan državnosti, Sveti Sava i Vidovdan. Zato smatram da je vrlo svrsishodno da se promeni sam naziv ovog zakona da bi bila odgovarajući u potpunosti.
Drugo, jedna primedba koja je načelne prirode, jeste da Dan državnosti Srbije - Sretenje Gospodnje, praznuje se 15. februara u znak sećanja na 1804. i 1835. godinu. Međutim, svima nam je jasno da država Srbija ne postoji samo od 1804. godine. Uvažavajući ovo rešenje i uvažavajući te velike praznike u našoj istoriji, ali moramo da shvatimo da država Srbija postoji mnogo ranije od 1804. godine, pa sam sklon tome da kažem da je možda bolje rešenje da to bude dan ustavnosti, jer je tada donet prvi srpski ustav, iako se i Dušanov zakonik u neku ruku može smatrati najvišim aktom jedne države kakva je tada bila Srbija, u Dušanovo vreme.
Predložio sam amandmanom, a predlažem i sada da se u Republici Srbiji praznuje i Badnji dan i prvi i drugi dan Božića, kao neradni dani. Predložio sam to iz nekoliko razloga. Pre svega, kao što znate, Božić je porodični praznik. Badnji dan je takođe veliki praznik, dan priprema za Božić. Na sam dan Božića se ne ide nigde. On se slavi u kući, u krugu svoje porodice. Ali, na drugi dan Božića pravoslavni Srbi idu kod svojih najdražih, kod svojih rođaka, kod svojih prijatelja. Kako će ići ako tog dana oni rade ili njihovi rođaci i prijatelji rade. To je prvi razlog.
Drugi razlog je zbog toga što su pravoslavni Srbi ovim zakonom u neravnopravnom položaju, jer oni imaju jedan neradni dan manje od muslimana i čak četiri neradna dana manje od katolika koji žive u Srbiji. Prema tome, to su dva dobra razloga zbog čega bi trebalo da neradni dani budu i Badnji dan i prvi i drugi dan Božića.
Takođe, smatram da je pomalo nepotpuna definicija dana Svetog Save, kao dana duhovnosti. Kao što je poznato, naša deca su prihvatila praznik Svetog Save kao školski praznik, jer je bio naš prvi i najveći prosvetitelj. Prema tome, smatram da bi potpuni naziv bio dan duhovnosti i prosvete, jer bi i taj dan trebalo da bude neradan upravo zbog naših đaka, naših učenika koji taj dan već godinama proslavljaju kao svoj praznik.
To su samo neke načelne napomene koje sam smatrao da je trebalo izneti. Takođe je i nepotpun naziv - Dan sećanja na Kosovsku bitku, Vidovdan. Smatram da bi to trebalo da bude i dan pomena na Kosovsku bitku, ali i dan podsećanja svih nas da Kosovo i Metohiju nikada ne smemo ostaviti po strani i da je nikada ne smemo izdvojiti iz sistema Srbije i Jugoslavije.
Dakle, to su bile primedbe načelne prirode, a njih ću u raspravi u pojedinostima takođe dopuniti sa pojedinim amandmanima. Zahvaljujem se na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Žarko Obradović, a posle njega narodni poslanik Toma Bušetić.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, predloženi zakon o državnim praznicima, po mom mišljenju ne treba prihvatiti iz tri razloga. Pre svega, zbog neopotpunog, netačnog i proizvoljnog obrazloženja vezanog za ukidanje dosadašnjih državnih praznika. Drugo, pogrešnog i nedovoljno utemeljenog obrazloženja vezanog za predlog novog dana državnosti Republike Srbije. Treće, razloga vezanih za samog predlagača.
Naime, protiv sam da se 28. mart ukine kao Dan državnosti Republike Srbije, jer taj dan u istoriji Srbije označava uspostavljanje pravnog i teritorijalnog jedinstva Republike Srbije, čime su autonomne pokrajine konačno izgubile elemente državnosti koje su imale na osnovu prethodnih ustavnih rešenja i čime su autonomne pokrajine integrisane u Republiku Srbiju. Naime, dotadašnjim ustavnim rešenjima u načinu organizovanja i sastavu organa federacije i Republike, kao i u načinu odlučivanja, autonomne pokrajine su bile konstitutivni elemenat federacije i kao takve uticale su na poslove Republike Srbije, ali i tadašnje savezne države.
U praksi se to pretvorilo u proces blokiranja donošenja odluka od značaja za Srbiju kao celinu. Autonomne pokrajine su imale svoje ustave i mogle donositi zakone bez saglasnosti Republike, a Republika nije mogla doneti ni jedan zakon, niti drugi propis, koji bi važio za čitavu teritoriju, bez saglasnosti pokrajina. To još više govori o značaju ustavnih rešenja iz 1989. godine, koja su Srbiji dala mogućnost da samostalno na celoj teritoriji donosi odluke od značaja za celinu države i sve njene građane.
Takođe, protiv sam ukidanja 7. jula kao Dana ustanka, jer taj datum ima veliki značaj za srpsku državu i njene građane.
Toga dana Srbija se pridružila svim slobodoljubivim demokratskim državama sveta, koje poštuju i brane svoju slobodu, pravdu, suverenitet i integritet zemlje, i započela borbu protiv fašističkih sila, Nemačke, Italije, i njihovih satelita. Drugi svetski rat je završen pobedom demokratskih snaga i porazom fašizma, kao najvećeg zla dvadesetog veka, i sve zemlje - pobednice i učesnice u Drugom svetskom ratu, sa ponosom proslavljaju datume, vezane za početak borbe protiv fašizma, ili pak za određene pobede nad fašističkim silama.
Jugoslavija i Srbija su dale veliki istorijski doprinos toj ukupnoj borbi i pobedi nad fašizmom i imaju sasvim dovoljno razloga da se ponose tom činjenicom, kao i osnova za obeležavanje i proslavu 7. jula, kao praznika.
Drugo, mislim da u istoriji Srbije ima značajnijih datuma, koji su se mogli uzeti kao dan državnosti, u odnosu na ovaj predloženi. Naime, početak ustanka ima istorijsko značenje, kao i Ustav iz 1835. godine, ali ne ono koje mu se daje, sem što je prvi ustav, on u istoriji Srbije, bar u delu ustavnosti, nema neki veći značaj, s obzirom da je u proteklih 100 godina doneto šest ustava.
Mislim da se mogao odabrati neki drugi datum, ako se već želelo poći tim tokom, kao dan državnosti Republike Srbije. Primera radi, mogao se uzeti i 13. juli. To je dan kada je na Berlinskom kongresu Kneževini Srbiji priznata nezavisnost. O kakvom je danu iz Istorije Srbije reč govori i podatak da je na tajnoj sednici Narodne skupštine Srbije, održanoj u Kragujevcu, u izlaganju tadašnjeg ministra spoljnih poslova, Jovana Ristića, između ostalog rečeno da je nezavisnost ona osnova na kojoj države postaju i svoju budućnost obezbeđuju.
Dakle, mišljenja sam da je bilo i značajnijih datuma u odnosu na ove koji su predloženi.
I treći razlog, zašto se zakon ne može prihvatiti, leži u samoj prirodi predlagača zakona - reč je o Vladi Republike Srbije, koja je zbog svojih postupaka, i to baš na Vidovdan, 28. juna, diskreditovala sebe kao predlagača državnih praznika. Naime, u svakoj državi postoje dve osnovne vrednosti, koje su uslov napretka, opstanka i razvoja države - to su Ustav i odnos prema građaninu. Šta reći o Vladi koja ne poštuje Ustav, koja na Vidovdan krši Ustav Srbije i protivustavno izručuje svoje građane Haškom tribunalu?
Ustav Srbije zabranjuje isporučivanje naših državljana, a Vlada je tu odredbu prekršila, i to baš 28. juna, na Vidovdan, isporučila je Slobodana Miloševića Haškom tribunalu. Šta reći o Vladi koja ne poštuje svoje građane, koja je na Vidovdan, 28. juna, kidnapovala građanina Slobodana Miloševića iz zatvora i isporučila ga Haškom tribunalu?
To govori, pokazuje šta Vlada misli o prazniku koji takođe predlaže. Ovoj vladi ništa, na žalost, nije sveto, ništa ne poštuje, ni Ustav, ni građane, a ni državne praznike. Važna je jedino korist. Zbog ovakvog ponašanja Vlade, ona je i sebe diskreditovala kao predlagača, jer, dati predlozi, sem izmene - izmene radi, nisu detaljno obrazloženi, niti detaljno utemeljeni.
Iz tog razloga smatram da zakon o praznicima ne treba da bude usvojen. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Toma Bušetić.

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, svaki narod u svojoj istoriji ima značajne događaje i datume, koje obeležava i praznuje, i najčešće su to događaji kao što su stvaranje države, ujedinjenje naroda, oslobođenje od okupatora i kolonizatora.
Naravno, postoje i drugi događaji, kao što su porazi, izdaje, koji se obeležavaju u znak sećanja, da se nikada ne ponove. Vidovdan, 28. juni, je jedan od naših najvećih praznika. Toga dana, davne 1389. godine, srpska vojska se odlučno suprotstavila daleko nadmoćnijoj Otomanskoj imperiji. Braneći svoju slobodu, čast i dostojanstvo, svi srpski junaci, i sam Car Lazar, položili su svoje živote na oltar otadžbine.
U najnovijoj istoriji, 28. juni ostaće upamćen kao dan kada je izdajnička ruka Vlade Republike Srbije, ili bolje reći, ...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Molim narodnog poslanika da obrati pažnju na epitete kojima se obraća državnim institucijama i drugim narodnim poslanicima.

Toma Bušetić

Ili, bolje rečeno, Đinđić, Batić, Mihajlović, izručili su Slobodana Miloševića haškim dželatima, čoveka koji je bio i ostao simbol slobode i otpora NATO paktu, savremenim okupatorima, čoveka koji je bio i ostao simbol slobode i otpora, ne samo u Srbiji i Jugoslaviji, već i u Evropi i čitavom svetu.
Taj dan, 28. jun ostaće zapamćen kao dan kada je izvršen nalog NATO pakta.