DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.12.2001.

21. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

21. dan rada

11.12.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:48 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 157 narodnih poslavnika.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema utvrđeno da imamo kvorum i da možemo nastaviti sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Dušan Golubović, Branko Ružić i Miloš Lukić. Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Prelazimo na 11. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O RADU (nastavak)
Na član 84. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, već je treći - četvrti dan kako raspravljamo o Predlogu zakona o radu u pojedinostima. Kroz amandman na član 84. mi se vraćamo na početak priče. Zato bi bilo dobro da usmerite pažnju na ovo što se govori, jer možda vam je ovaj amandman i ovaj član šansa da ispravite sve ono što ste pogrešili.
Kada kažem "vraćamo se na početak priče", to znači na član 1. zakona, odnosno na obaveznost kolektivnog ugovora, za koju se zalaže Srpska radikalna stranka. Očigledno je da ona jedina u ovoj skupštinskoj sali poštuje Ustav Republike Srbije, član 35, koji striktno propisuje da svaki građanin ima pravo na rad i pravo na kolektivni ugovor. Da ste, gospodine ministre, i vi iz kako-tako vladajuće većine, prihvatili amandman gospodina Nikolića na član 1. zakona, ne bismo imali potrebe da sada raspravljamo o članu 84. To bi bilo nešto što se podrazumeva.
Ispred poslaničke grupe Srpske radikalne stranke tražila sam da se reči "ili" zamene veznikom "i" pa bi u članu 84. stajalo sledeće: "Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu, u skladu sa opštim aktom i (bilo - ili) ugovorom o radu, za prekovremeni rad, rad na dan praznika koji je neradni dan, noćni rad i rad u smenama. Opštim aktom i (bilo - ili) ugovorom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajevi u kojima zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu".
Ovako opet dolazimo do onoga na šta vas je upozoravao gospodin Nikolić prilikom amandmana na prvi član zakona i o čemu smo vam govorili u načelnoj raspravi. To je ključna stvar oko koje se vi sporite, pošto ste slagali, obmanuli Savez samostalnih sindikata Srbije oko kolektivnog ugovora, pored člana 105. To je ono što oni vama najviše zameraju.
Svakako moram da istaknem činjenicu da je ovaj predlog zakona peta ili šesta verzija, a kod Nacrta zakona o radu 26. juna vi ste, gospodo iz Ministarstva, a pre svega vi gospodine ministre, obećali Samostalnom sindikatu da ćete prihvatiti da se reč "ili" zameni sa "i". Međutim, nakon toga ste ih obmanuli i to je, uz sve ono što su naveli i dostavili nama poslanicima, jedan od razloga zbog kojeg traže vašu smenu, odnosno ostavku zbog ovako skandaloznog Predloga zakona, koji ne garantuje zaposlenima ono što im Ustav Republike Srbije garantuje.
Zakon je doveo u neizvesnost sve zaposlene u Srbiji, vašu koaliciju, vašu većinsku grupaciju u krizu, kakve dosad nije bile, sa neizvesnim krajem. A to da li ćete i kako ćete vi da se dalje sporite između sebe, to za nas srpske radikale i za većinu zaposlenih u Srbiji uopšte nije važno. Važno je da vi što pre odete sa vlasti i vi kao ministar da odete iz tog resora, da se što pre raspišu vanredni izbori, da bi građani Srbije i zaposleni mogli da imaju odgovornu vlast, vlast spremnu da se suoči sa svim problemima koji danas teško pogađaju našu državu i naš narod.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 37, protiv 117, uzdržanih nema, nisu glasala dva, ukupno prisutno 156 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 85. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, molio bih predsedavajućeg da umiri pojedince iz DOS-ovske većine koji ne znaju šta će, već nepristojno dobacuju i pominju neke poznate kriminalce u Srbiji. Ne znam zašto ih pominju, ali to je njihov problem.
Što se tiče član 85, podneo sam amandman u kojem sam tražio da umesto teksta u prvom stavu - "Zarada iz člana 83. ovog zakona isplaćuju se u rokovima utvrđenim opštim aktom ili ugovorom o radu, a najmanje jedanput mesečno"- stoji "opštim aktom i ugovorom o radu" zato što to jeste ključna stvar u ovom predlogu zakona, nešto što je predlagač namerno izbegavao. Nimalo slučajno nisu odbijeni svi amandmani u kojima smo insistirali na opštem aktu, na obaveznosti postojanja kolektivnog ugovora.
Tačno je da predlagač izbegava po svaku cenu bilo kakav uticaj kolektivnog ugovora, već mu je dovoljan pojedinačni, pa čak i tipski ugovor, ugovor o pristupu ili samo ugovor o radu, koji poslodavac sačinjava jednostrano. Samo po tom aktu može da se radi, uopšte nije potrebna saradnja sa sindikatima, dogovori, kompromisi.
To je nešto protiv čega je poslanička grupa SRS u ovom parlamentu i to je nešto protiv čega smo bili od početka rasprave o ovom zakonu.
Pošto imam upućujući stav da je to odbijeno iz istih razloga, kao i amandman na član 1. narodnog poslanika Tomislava Nikolića, tu se, između ostalog kaže: "Navedeni amandman se ne prihvata, jer pojedinačni kolektivni ugovor je osnovni akt kod poslodavca kojima se uređuju prava i obaveze zaposlenog. U slučaju kada kod poslodavca nije organizovan sindikat, ili se ne postigne saglasnost učesnika kolektivnog ugovora (dakle kada nema kompromisa, kada nema dogovora, kada je poslodavac rešio da sve bude onako kao on želi, onako kako on hoće), prava zaposlenih mogu da se urede pravilnikom o radu ili ugovorom o radu." Dakle, isključivo onako kako to želi ili kako to hoće poslodavac.
Na ovaj način, ukoliko biste prihvatili ovaj moj amandman ili amandman poslaničke grupe SRS, kako god hoćete, mi bismo kolektivnim ugovorima dali pravu snagu, vratili bismo njihov značaj, njihovu važnost, njihovu ulogu i čini mi se da bismo ovaj zakon umnogome popravili.
Ovaj zakon je zaista veoma loš. Nije čudo što izaziva sve veće socijalne potrese i negodovanje naroda i građana u Srbiji, koji su ne samo organizovani u sindikate, već i ljudi koji gledaju ove skupštinske sednice i koji se javljaju.
Molim i zahtevam da prihvatite ovaj amandman, zato što ćemo na taj način pojačati ulogu zaposlenih, pojačati ulogu sindikata, reći da zaista postoje kolektivni ugovori, da će imati i neku pravnu valjanost, da će značiti nešto u poslovnom smislu. A ne samo odbiti sve amandmane opoziciji i reći - poslodavac je bog, a radnici su tu samo da slušaju i ništa drugo. Pozivam vas da ovaj amandman prihvatite.
Što se Vojislava Šešelja tiče, pošto neki ...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas, nemojte gospodine Vučiću da skrećete sa teme.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Ne skrećem sa teme, govorim o temi, jer su mi dobacivali ime predsednika moje stranke. Hvala Bogu, živ je i zdrav, a demokratija je stigla, pa ga zato nema u vašim medijima. Uskoro će doći ovde da vam objasni mnoge stvari. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 53, protiv 106, uzdržanih nema, nije glasalo 11, ukupno 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Miomir Ilić podneo je amandmane na članove 84. i 85. Pošto su se slepile stranice, sada se vraćamo na član 84.
Vlada i nadležni odbori nisu prihvatili ovaj amandman.
Molim podnosioca, ako želi reč da se javi.
Izvolite.
Znači, radi se o amandmanu na član 84.

Miomir Ilić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, taman sam mislio da dvostruko opomenem, ukoliko mi iz SPS-a imamo pravo da opomenemo, predsedavajućeg, iz dva razloga. Mada, se sada predsedavajuća ispravila. Stavila je stvar na svoje mesto. Međutim, jučerašnja sednica je završena time ...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas da se vi vratite na amandman. Dobili ste reč o amandmanu, ne povodom Poslovnika.

Miomir Ilić

Vraćam se na amandman; ali jučerašnja sednica je završena time što mi niste dali reč za repliku, na koju sam imao pravo, gospodinu Čedi Jovanoviću, zato što je pogrešno protumačio moje kazivanje o amandmanu na član 83, koji je vrlo bitan. Prema tome,  želim da mi se to  omogući;  juče mi to niste omogućili, a imao sam pravo. Da se to ne uzme u obzir u odnosu na obrazloženje o amandmanu na član 84.