PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 13.02.2002.

14. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

14. dan rada

13.02.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:00 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,        nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 138 narodnih poslanika i molim vas da, radi utvrđivanja kvoruma, ubacite identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum i možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Miroslav Markićević, Miodrag Jaćimović, Dragan Jočić, Vladimir Dobrosavljević, Stevan Lilić, Slobodan Radulović, Marin Krešić, Juhas Atila, Torde Laslo, Branislav Pomoriški, Đorđe Čukvas i Momir Radoičić.
Pre podne odsutni Petar Mišić i Nataša Milojević, a zakašnjenje su najavili Bojan Kostreš i Višnja Nežić,
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, shodno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", predstavnike Udruženja porodica otetih i nestalih Srba sa Kosova i Metohije, predstavnika OEBS-a, kao i predstavnika Stalne konferencije gradova i opština Jugoslavije povodom treće tačke dnevnog reda.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI (pojedinosti)
Na član 42. amandman je podneo Odbor za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine.
Da li se neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 101, protiv 13, uzdržana četiri, nije glasalo 28, ukupno 146 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Na član 45. amandman je podneo Odbor za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine.
Da li se neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 106, protiv 18, uzdržanih troje, nije glasalo 26, ukupno 153.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Na član 43. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Miomir Ilić i Zoran D. Nikolić.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
O tome smo glasali, izvinjavam se. Već smo odlučili o ovom amandmanu. Mala greška, izvinjavam se.
Na član 58. amandman je podnela grupa narodnih poslanika: Vladimir Dobrosavljević, Petar Madžarević, Zoran M. Nikolić, Dragan Jočić, Dušan Golubović, Slavoljub Matić, Milutin Prodanović i Petar Cvetković.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Predstavnik podnosilaca amandmana povlači amandman. Konstatujem da je amandman na član 58, koji je podnela grupa narodnih poslanika, povučen.
Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pošto je predsednik Narodne skupštine napravila grešku i vratila nas da ponovo glasamo o amandmanima o kojima je već glasano, molim vas da sada ponovo glasamo da se to poništi i u stenogramu i u zapisniku sa sednice, da ne ispadne zaista da smo potpuno neozbiljna Narodna skpština Republike Srbije. Da sada jednim svojim aktom, koji bi bio i glasanje, poništimo ovo glasanje ili ova dva ili tri prihvatanja i glasanja, koja smo imali, iako su to tačke koje smo raspravili juče pre podne.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Nikoliću, smatram da ne postoji povreda Poslovnika.  O amandmanima na članove 42. i 45. glasali smo po izveštaju Odbora za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine. Ako niste zadovoljni odgovorom mogu da stavim na glasanje.
Na član 59. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana nije prisutan.
Da li se neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 45, protiv 113, uzdržanih nema, nije glasalo sedam, ukupno 165.
Konstatujem da nije prihvaćen amandman na član 59.
Na član 61. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Vučić.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 47, protiv 109, uzdržanih nema, nije glasalo 12, ukupno 168.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 61. amandman je podneo narodni poslanik Predrag Čanović.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu?
Reč ima podnosilac amandmana Predrag Čanović.

Predrag Čanović

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženo predsedništvo, stav 1. u članu 61. postojećeg Predloga zakona o lokalnoj samoupravi glasi: "Predsednik opštine rešava sukob nadležnosti između opštinske uprave i drugih preduzeća, organizacija i ustanova kada na osnovu odluke skupštine opštine odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka, kao i između opštinskih uprava za pojedine oblasti."
Poslanička grupa Stranke srpskog jedinstva smatra da stav 1. pomenutog člana treba brisati, s obzirom da po našem mišljenju rešavanje ovakvih sukoba nadležnosti ipak prevazilazi mogućnosti pojedinca, bez obzira na njegovu stručnost, znanje i iskustvo. Zbog toga smatramo da bi u rešavanju ovakvih sporova trebalo da ipak arbitrira sud, a ne predsednik opštine. Iz tog razloga mi predlažemo da se stav 1. pomenutog člana briše.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 46, protiv 109, uzdržanih nema, nije glasalo 14, ukupno 169.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 61. amandman je podneo narodni poslanik Ljubomir Mucić.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Ljubomir Mucić

Uvažena gospođo Mićić, dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije podneo sam amandman na član 61. zakona o lokalnoj samoupravi i predložio brisanje stava koji je citirao doktor Čanović: "Predsednik opštine rešava sukob nadležnosti između opštinske uprave i drugih preduzeća, organizacija i ustanova kada na osnovu odluke skupštine opštine odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka, kao i između opštinskih uprava za pojedine oblasti".
Posle izmena koje su usledile od strane Odbora video sam da je ovaj naš amandman uglavnom regulisao taj deo, imajući u vidu da je pojedincima, u ovom trenutku predsedniku opštine, oduzeta ta mogućnost i data kolektivnom izvršnom organu. Čudi me da i u članu 63, na koji sam takođe podneo amandman, predsednik opštine odlučuje o izuzeću načelnika opštinske uprave, što u ovom slučaju isključuje jedno drugo.
Takođe je interesantno da su za brisanje ovog člana amandmane podnele sve tri opozicione poslaničke grupe. Ovaj član je vrlo bitan u krajnjoj instanci za ostvarivanje prava građana, pravnih lica i drugih stranaka, i sve mi liči na onu narodnu - kadija te tuži, kadija ti sudi, pošto predsednik opštine koji usmerava rad opštinske uprave kao inokosni organ u drugostepenom postupku rešava to isto po zahtevu stranke.
Ovakva odredba znači i degradaciju funkcije i ličnosti predsednika opštine, odnosno gradonačelnika; uzmimo samo u sprovođenju odluke o držanju životinja, ili odluke o održavanju lokalnih puteva, da dalje ne nabrajam, gde će vrlo često morati da odlučuje, a važiće - žali se predsedniku opštine, a ne upravi vodovoda. Vrlo često će ga pominjati stranke, a neće izostati ni pominjanje članova njegove porodice.
Zbog skraćenja vremena za obrazlaganje konkretnih primera koje sam spremio iz perioda kada sam kao predsednik izvršnog odbora iste rešavao u drugostepenom postupku, neću ih navoditi.
Obrazloženje Vlade da je izvršni organ opštine i do sada rešavao sukob nadležnosti ne stoji, pošto izvršni odbor za svoj rad odgovara skupštini opštine, a kome odgovara za svoj rad predsednik opštine. U krajnjoj instanci sukob nadležnosti između opštinske uprave i stranaka rešavaće se upravnim sporovima kod nadležnog suda, pa kud sramote da predsednik opštine gubi sporove na sudu.
Izmenama u drugom stavu ovog člana predlaže se da sekretar skupštine opštine rešava sukob nadležnosti između unutrašnjih, organizacionih jedinica, što je u skladu sa amandmanom poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije na član 51. i odnosi se na zadržavanje koncepta da opštinskom upravom, kao jedinstvenom službom, rukovodi sekretar skupštine. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem. Za reč se javio i narodni poslanik Tomislav Nikolić, zamenik presednika poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, Srpska radikalna stranka je podnela amandman na ovaj član zakona. To je bio amandman narodnog poslanika Aleksandra Vučića, ali ja nisam izlazio da obrazlažem amandman zato što je taj član amandmanom Odbora za pravosuđe izmenjen, pa ispada da bi trebalo da obrazlažem nešto što predlažemo da menjamo, a što više uopšte ne postoji u ovom predlogu zakona.
Ali, Odbor za pravosuđe je napravio svojim amandmanima takvo zamešateljstvo da je zaista teško snaći se u svemu, posebno kada neke amandmane usvajamo dan pošto je rasprava o tim članovima Predloga zakona, ili o tim amandmanima, već prošla. Evo o čemu se radi. Članom 61. Predloga zakona bilo je predviđeno da predsednik opštine rešava sukob nadležnosti između opštinske uprave i drugih preduzeća, ustanova i organizacija, ili sukob nadležnosti između opštinskih uprava za pojedine oblasti.
Odbor za pravosuđe je dao amandman u kome se reči: "predsednik opštine" zamenjuju rečima: "opštinsko veće", pa sada ispada da će opštinsko veće rešavati sukob nadležnosti. U toku rasprave o Predlogu zakona čuo sam da će opštinsko veće biti organ koji kontroliše predsednika opštine - tako ga je obrazložio predlagač amandmana. Međutim, kada pogledate sada sve amandmane Odbora za pravosuđe (molim vas da ponešto i pročitate) ustanovićete najpre da sednicama opštinskog veća rukovodi predsednik opštine; drugo, da je njegov zamenik po funkciji član opštinskog veća, pa će ispasti da je to samo još jedan dodatni organ kome komanduje predsednik opštine, iza koga će moći da stane da bi poneku svoju odluku i prikrio, da ga narod ne bi prozivao baš za sve ono negativno što se u opštini bude dešavalo.
Koliko ćemo još dobiti tih amandmana i kako li ćete to zavijati u formu da ih usvajamo dan ili dva pošto nam budu dati - još ostaje da se vidi, ali zakon sve manje liči na jedan ozbiljan zakon o lokalnoj samoupravi.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 50, protiv 107, uzdržanih nema, nije glasalo 18, od 175 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 61. amandman je podnela grupa narodnih poslanika: Vladimir Dobrosavljević, Petar Madžarević, Zoran Nikolić, Dragan Jočić, Dušan Golubović, Slavoljub Matić, Milutin Prodanović i Petar Cvetković.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je pravno moguć.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč?
Izvolite. Ima reč Petar Cvetković.

Petar Cvetković

 U članu 61. Predloga zakona je utvrđen način rešavanja sukoba nadležnosti. Poslanička grupa Demokratske stranke Srbije je u tom smislu dala amandman. Međutim, amandmanom Odbora za pravosuđe i upravu, od 12. februara, u celosti je prihvaćen taj amandman Demokratske stranke Srbije. Jedina razlika je u tome što smo mi predlagali da se taj izvršni organ zove savet, a prihvatili smo drugu terminologiju, pa je određeno kao - opštinsko veće. Stoga u ime poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije odustajemo od ovog amandmana. Hvala.