PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 02.04.2002.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Ako ne, stavljam amandman na član 18. na glasanje.
Za 47, protiv 119, uzdržanih nema, nije glasalo 27, od ukupno 193 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 19. amandman su, zajedno, podneli narodni poslanici Dragan Tomić, Ljubomir Mucić i Joca Arsić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li u ime grupe poslanika neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Dragan Tomić.

Dragan Tomić

Gospodo narodni poslanici, član 19. govori o pravu na dečiji dodatak. To pravo na dečiji dodatak u Srbiji koristi najveći broj porodica. Svakako ga je i u ranijim godinama ostvarivao najveći broj porodica sa jednim detetom ili više dece.
Mi se sada nalazimo u situaciji da ostavljanjem osnovice na 2.750 dinara dolazimo u situaciju da možda jedan broj porodica neće više biti u situaciji da ostvaruje ovo pravo.
Naš predlog se odnosi na to da najniža osnovica iz prethodna tri meseca, u mesecu kada se ostvaruje pravo, bude polovina prosečne zarade u Republici Srbiji. To je realna kategorija, ona je promenljiva u svakom statističkom periodu i predstavlja realan pokazatelj, koji može dovesti do toga da najveći broj porodica, po realnim kriterijumima, ostvari ovo pravo.
Mislimo da je katastarski dohodak ili prihod koji ostvare poljoprivredni proizvođači ovde ozbiljno ugrožen, jer ima kategoriju umanjenja za poreze i doprinose, a porezi u strukturi katastarskog dohotka su jako niski, ali doprinosi se ne obračunavaju na taj način i značajno opterećuju katastarski dohodak, odnosno opterećuju prosečnu zaradu.
Ukoliko ovde dođemo u situaciju da na ovaj način obračunavamo, veliki broj porodica koji živi na selu ostaće bez mogućnosti da ostvari dečiji dodatak za jedno ili više dece.
Predlažemo da se stav 2. briše, a da u stavu 1. idemo od polovine prosečne zarade u Republici Srbiji. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Ako ne, stavljam amandman na član 19. na glasanje.
Za 53, protiv 109, uzdržanih nema, nije glasao 31, od ukupno 193 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 19. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Ako ne, stavljam na glasanje amandman na član 19.
Za 40, protiv 107, uzdržanih nema, nije glasalo 45, od ukupno 192 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Petar Jojić.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, prema oceni SRS, ovaj zakon ne može da dođe u grupu reformskih zakona.
Podneo sam amandman na član 20; u tom članu rečeno je da se censuz utvrđen u članu 19. uvećava za 20% za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje dece ometene u duševnom razvoju.
SRS ocenjuje da ovo nije dovoljno, što Vlada smatra da će sa ovim na parče nešto da zakrpi. Srpski radikali smatraju da Vlada treba u prvom redu da smanji cene komunalnih usluga, da smanji cene struje, koja je 200 i nešto posto porasla od 2, odnosno 5. oktobra 2000. godine, da je trebalo ukinuti porez na odeću i obuću, hranu i lekove dece, da je trebalo smanjiti i ukinuti poreze na udžbenike i učila, kao i davanja roditelja koja su vezana isključivo i imaju velikog uticaja na izdržavanje i vaspitanje dece.
SRS smatra da je pogubno u ovom vremenu što, umesto da zapošljavamo radnike, stotine hiljada radnika se otpušta; u ovom trenutku imamo ogromno nezadovljstvo građana, aktuelnoj vlasti opada rejting, a radnici su na ulicama a sve nezadovoljniji, to srpski radikali mogu da vam kažu jer su na mitinzima svake nedelje, na kojima građani izražavaju ogromno nezadovoljstvo.
U prilog ove moje tvrdnje govore i štrajkovi radnika u Srbiji u ovom trenutku, a pre svega železničari, bankari, hemijska industrija, metalna industrija, kao i stanje u poljoprivredi. Ove godine osetiće se na dečjoj zaštiti i dečjem standardu situacija u ovoj godini za poljoprivrednike nema ni regresa nafte, ni regresa đubriva, ni regresa repromaterijala, tako da je i poljoprivreda došla na prosjački štap.
Mi, srpski radikali, ocenjujemo da ovaj zakon nije reformski, da se ovim zakonom samo želi prikazati u javnosti da aktuelna vlast nešto radi, a mi srpski radikali kažemo - uradite jedan dobar zakon koji će važiti za narednih deset godina. Ako uradite takav dobar zakon, dame i gospodo, a pogotovu vi iz vlasti, sigurno da će vam biti zahvalni građani Republike Srbije. Ali vam ne mogu biti zahvalni građani Republike Srbije, uzeli ste vlast, na vlasti ste, ali, kao što vidite, u ovoj godini će ostati milion i po radnika bez posla. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Ako ne, stavljam amandman... (Petar Jojić, sa mesta: Povlačim amandman.)
Konstatujem da narodni poslanik Petar Jojić povlači amandman, čime on prestaje da bude predmet rasprave u pojedinostima.
Na član 20. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Miomir Ilić i Dragan Todorović.
Narodni poslanik Miomir Ilić želi reč kao podnosilac amandmana? Reč ima narodni poslanik Miomir Ilić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Miomir Ilić

Poštovani narodni poslanici, gospođo ministre, Socijalistička partija podnela je amandman na član 20. Predloga zakona, a amandman je vezan i sa članovima 19. i 22. Mislim da sam Predlog zakona, za koji predlagač smatra da je uneo novine i poboljšao materijalnu i socijalnu situaciju kod porodica sa decom i da stimuliše nove naraštaje, nije poboljšanje u odnosu na postojeće zakonsko rešenje.
Ako uzmemo i neka zakonska rešenja koja su doneta vezana za prelazak sa neto na bruto zarade, ako uzmemo to da je u ovoj godini dat podatak da je prosečna plata u normalnom bruto iznosu 200 nemačkih maraka, onda ove cifre iz članova ovog predloga zakona i nisu tako perspektivne. Našim amandmanom na član 20. u kome se za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje deteta ometenog u razvoju, za koje je doneto tako u razrstavanju, a koje nije smešteno u stacionar, u socijalnu ustanovu, cenzus utvrđen u članu 19. ovog zakona uvećava za 20% - mi smo taj cenzus povećali za 10%, odnosno na 30%. Smatramo da je to potrebno jer porodice u okviru tog cenzusa imaju osnovu za sticanje ovog prava od 2.750 dinara, što je u odnosu na situaciju u kojoj se nalaze deca ovakvih roditelja, staratelja i hranitelja nedovoljno s obzirom na uvećane troškove koje ovakve porodice imaju tokom odgajanja deteta.
Iz tog razloga mislimo da ovo nije nikakvo povećanje za budžet Republike Srbije, s obzirom na to da imamo i primere iz prakse, recimo naš premijer - koji je odgovoran za sprovođenje i kreiranje budžeta, a dobro znamo da je budžet Republike Srbije planiran u deficitu, a da ovakva sredstva za ovu kategoriju roditelja i staratelja nisu nikakvo povećanje - sada sa svojim saradnicima sprovodi skupu aukciju po Srbiji, gde se gro tih, ljudi i dece koje on posećuje nalazi u ovoj situaciji.
Iz tog razloga smatram da je ovaj amandman je na mestu, da je ovo neznatno za budžet Republike Srbije i da ovaj amandman treba usvojiti. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč?
Ako ne, stavljam amandman na član 20. na glasanje i molim narodne poslanike da se izjasne.
Za 54, protiv 113, uzdržanih nema, nije glasalo 28, od ukupno 195 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Ljubomir Kragović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Kragović.

Ljubomir Kragović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, SRS je podnela amandman na član 21. kojim se predlaže brisanje ovog člana. Razlozi za pisanje ovog amandmana su jedan jako loš predlog zakona, koji je toliko restriktivan da ukida i ona prava koja su do sada postojala. Restriktivnost se ogleda i kroz uslove za sticanje prava koja se daju po ovom predlogu zakona.
Inače, lično bih hteo da pitam ministarku zašto je ovaj zakon donet po hitnom postupku, čemu žurba da se određena sredstva koja su u dosadašnjem zakonu bila garantovana građanima Srbije ukidaju, zašto se vrši presek 1.juna, a ne 31.decembra, kao što se obično vrši presek u nekom od zakonskih projekata. Ono što iritira, pogotovo mena kao Srbina sa Kosova i Metohije, to su čl. 18, 30. i 33.
Zatim, kroz obrazloženje ovog predloga zakona, kroz objašnjenje pojedinih odredbi ovog zakona ponavljaju se stalno reči: "Centralna Srbija i AP Vojvodina". Šta je sa Kosovom i Metohijom? Kakva je sudbina nas Srba sa Kosova i Metohije. Zašto ovaj zakon ne važi za Srbe sa Kosova i Metohije? Zašto nas, gospođo ministarko, unapred otpisujete.
Ukidate materinski dodatak, pomoć za opremu novorođenčadi, ukidate dodatak za treće dete. Koliko ste zahteva poslednjih godinu i po dana imali iz Kosovske Mitrovice, a nijedan niste pozitivno rešili. Na desetine porodica nije ostvarilo svoje pravo koje je zakonom bilo predviđeno. Mogu i da vam dokažem, imam za pojedine porodice i dokumenta.
Razlog koji vi navodite za to što ukidate sve ove odredbe jeste, na primer, jedna vaša rečenica - "dolaze džipom u obdanište po treće dete za koje nisu platili obdanište". Sada vas pitam, koji su to podaci, kakva je to statistika, ko vam je dao te informacije da dolaze. Oni koji imaju džipove, malo je njih koji imaju treće dete. Mislim da su to pojedinačni slučajevi, a pojedinačan slučaj ne sme da bude uzorak za sve građane Srbije.
Najvećem broju onih koji imaju treće dete je neophodna pomoć i mi smo dužni da im pomognemo da bar to obdanište ne plaćaju kao ostali. Međutim, vi i tu kategoriju sada ukidate zato što postoje takvi pojedini slučajevi a mislim da se takve porodice mogu prebrojati na prste jedne ruke, koje tako dolaze u bilo koje obdanište u Srbiji, a pogotovu u unutrašnjosti; ubeđen sam da ih nema.
Iznosite pozitivnost ovog zakona kroz roditeljski dodatak i njegovu jednokratnu isplatu, kao da je to neki boljitak za naše porodice. Mogu da kažem da je to jedna obmana, jedna velika prevara ili, bolje reći, pljačka građana Srbije. Kad ovo kažem, navešću konkretan primer - zakonskim predlogom je određeno da se za treće dete dobija roditeljski dodatak u iznosu od 90 hiljada dinara. Ako mi sada tu cifru od 90 hiljada, koja se jednokratno isplaćuje, podelimo sa trenutnim iznosom dečijeg dodatka koji iznosi 1.150 dinara, kada se to podeli dobija se da vi unapred plaćate taj dečiji dodatak za dete do sedam godina života, a od sedam do 18 ta porodica biva zakinuta.
Smatram da je za porodicu bitnije ako ima konstantan prihod od 1.150 dinara mesečno u sledećih 18 godina života, odnosno 19, koliko je ovim zakonom predloženo, nego to što ćete vi jednokratno dati za sedam godina unapred. To je neka moja procena kao matematičara ovog problema iz zakona.
Na kraju, ono što me naročito iritira je što za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna materijalna sredstva. Tvrdim da ima viška materijalnih sredstava. Gde se sada ta sredstva prelivaju? Ako zakidamo našim porodicama, a naročito deci, kome su onda namenjena ova sredstva koja će biti zakinuta ovim predlogom zakona u odnosu na prethodni zakon koji je važio do sada.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Vučić, predstavnik poslaničke grupe SRS.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa SRS je pokušavala amandmanima na čl. 14, 16, 19. i 20. da utiče na izmenu loših zakonskih odredbi. Međutim, pošto to nismo uspeli, a svi amandmani poslanika SRS su bili očigledno pripremljeni, i usklađeni na jedinstven način, pošto bi celovito regulisali čitavu oblast, čitavu zakonsku materiju, zato ovaj amandman sam, izdvojen, ukoliko bi bio prihvaćen, ne bi značio nikakvo poboljšanje i ne bi predstavljao ništa za decu. U svakom slučaju, zato što vladajuća većina, vlast nije imala razumevanja da prihvati prethodne amandmane poslaničke grupe SRS, ovakav član 21. jednostavno mora da ostane, jer neko mora da vrši usklađivanje sa indeksom troškova života i to mora da bude republički organ uprave nadležan za ovu društvenu oblast. Zato poslanička grupa SRS povlači ovaj amandman.
U međuvremenu moram da kažem da smo mi uzeli Zakon o društvenoj brizi o deci još jedanput, proverili sve ono što smo i o čemu smo govorili i, zaista, ako primenite ove cenzuse o kojima je malopre bilo reči, a čije su povećanje predviđali poslanici srpskih radikala, a i neki drugi u Narodnoj skupštini Republike Srbije, oni su prepisani. Vlada Srbije čak ni u tom pogledu nije imala nikakvih inovacija, ništa novo nije ponudila narodu i građanima Srbije, pa čak ni to da to za decu ometenu u razvoju ili hendikepiranu decu cenzus bude povećan sa 20 na 30%. To samo pokazuje kako se prave tehnički zakoni, kako se fabrikuju, ne bi li moglo narodu da se priča i da se građanima Srbije zamazuju oči kako teku reforme, kako će da žive mnogo bolje, a od tog boljeg života nema ništa. To je ostala prazna priča, obećanja koja nikada neće biti ostvarena.
Dakle, kao što sam rekao, zbog toga što nisu prihvaćeni prethodni amandmani SRS, koji su ukazivali na to kako bi trebalo ovaj zakon da bude uređeniji i šta bi bilo u interesu naroda, šta bi bilo u interesu građana Srbije, ovaj amandman smo primorani da povučemo.