DRUGO VANREDNO ZASEDANjE, 11.06.2002.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuje 88 narodnih poslanika.
Molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite identifkacione kartice u vaše poslaničke jedinice.
Konstatujem da, prema članu 82. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, postoji kvorum za rad, jer je elektronskim sistemom utvrđeno da je sednici Narodne skupštine prisutna najmanje trećina, odnosno 84 narodna poslanika. Znači, postoji kvorum za rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju današnjem radu sledeći narodni poslanici: Mirko Rosić, Vlastimir Budimović, Sima Radulović, Momir Radoičić, Slobodan Pavlović, Joca Arsić i Predrag Stojanović.
Na prepodnevni deo rada zakasniće Petar Mišić, a narodni poslanik Milorad Stanulov biće odsutan tokom celog prepodnevnog dela današnjeg rada.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da je predsednik Narodne skupštine, gospođa Nataša Mićić, na ovu sednicu pozvala predstavnike Centra za slobodne izbore i demokratiju, Narodnog pokreta "Otpor" i Nacionalnog demokratskog instituta.
Pozdravljam prisutne goste.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O LOKALNIM IZBORIMA
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu, saglasno članu 136. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Joca Arsić i Rade Bajić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Prelazimo na raspravu o sledećem amandmanu.
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Vlada, Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Nastavljamo raspravu o sledećem amandmanu.
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Joca Arsić i Hranislav Perić.
Vlada, Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Hranislav Perić.

Hranislav Perić

Dame i gospodo narodni poslanici, ja i kolega Joca Arsić smo podneli amandman na član 7. i tražili smo da kandidat na listi treba da ima prebivalište od šest meseci pre nego što se preda lista. Smatram da to nije stavljeno ovde u zakon i da će biti dosta problema na terenu, da će se manipulisati time, da će se prelaziti iz jedne u drugu izbornu jedinicu; znači - danas mogu iz druge opštine da se prijave kandidati, a sutra imaju pravo da idu na listu za kandidate. Zbog toga smo mi stavili da kandidat treba najmanje šest meseci da ima prebivalište na području izborne jedinice da bi imao pravo da učestvuje na listama.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
Reč ima narodni poslanik Žarko Obradović, predsednik poslaničke grupe SPS-a.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, kao što ste čuli, dvojica naših kolega su podneli amandman na član 7. Zakona o lokalnim izborima, sa motivacijom da u članu 7. stav 2. posle reči "prebivalište" treba dodati "najmanje šest meseci pre raspisivanja izbora". Pre neki dan, govoreći o ovom zakonu, pomenuo sam mogućnost zloupotrebe ovog člana u jednoj vrlo konkretnoj situaciji. Kolega Perić je pomenuo i govorio o toj opštoj primeni i o potrebi da neko ko nije bio naseljen u opštini, pošto je sada opština cela izborna jedinica, teško može u mestu preseljenja da bude kandidat. Naravno, to njegovo pravo zavisi od političke volje stranke koja ga predstavlja i tu je stranka neko ko odlučuje da li će kandidata staviti na to mesto ili ne.
Smatrali smo da ova odredba treba da stoji, jer, kažem još jedanput, postoji mogućnost njegove zloupotrebe u praksi. U ime poslaničke grupe SPS pomenuo sam i primer ovih triju opština na jugu Srbije i predstojećih izbora i, prema informacijama koje smo mi dobili, najavu mogućeg preseljenja članova jedne etničke zajednice, u ovom slučaju Albanaca, na prostor druge opštine, da bi se promenila struktura, da bi se povećao broj birača; jer, nakon promene tog biračkog tela, naravno, u proporcionalnom izbornom sistemu koji predlaže Vlada, može se desiti da taj promenjeni sastav stanovništva, odnosno povećanje broja jedne etničke zajednice na račun druge, dovede do povećanja broja odbornika u skupštini opštine, sa svim onim posledicama koje eventualno može kasnije doneti glasanje samo po etničkom principu.
Naravno, nadam se da ovo neće biti, da se ovo neće desiti, ali ukazujemo na jednu realnu mogućnost zloupotrebe toga. Iz tog razloga naši poslanici su predložili ovaj amandman, sa očekivanjem da bude prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Ako ne, prelazimo na raspravu o sledećem amandmanu.
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Bratoljub Janačković, Zoran Anđelković, Ljubodrag Grbić, Siniša Mitrović, Nebojša Leković, Ružica Veljović, Milorad Stanulov, Boško Ničić i Slobodan Radulović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li neko u ime podnosilaca amandmana želi reč?
Konstatujem da je, u ime podnosilaca amandmana, amandman na član 8. povučen, te prestaje da bude predmet rasprave i odlučivanja u danima za glasanje.
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nebojša Jović i Golub Rajić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Reč želi, u ime podnosilaca amandmana, narodni poslanik Nebojša Jović.

Nebojša Jović

Poštovani narodni poslanici, podneo sam u ime SPS amandman na član 9, jedan od članova koji regulišu osnovna načela Zakona o lokalnim izborima. Tim članom kaže se da izbore za narodne odbornike i predsednike opština, odnosno gradonačelnike raspisuje predsednik Narodne skupštine, a odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan održavanja izbora, kao i dan od kada počinju teći rokovi za vršenje izbornih radnji.
Vlada je predložila da od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 30, ni više od 60 dana. Kao što rekoh, u ime SPS-a predložio sam da se stav 2. člana 9. menja i da glasi: "Od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45, ni više od 75 dana".
Uzimajući u obzir značaj sprovođenja lokalnih izbora i neophodnih aktivnosti koje ih prate, predloženi najkraći rok od 30 dana je nedovoljan. Amandmanom se zato predlaže da najkraći rok od raspisivanja izbora do dana održavanja izbora bude 45 dana.
Takođe se amandmanom predlaže da najduži rok od raspisivanja izbora do dana održavanja izbora bude 75 dana.
U do sada važećem zakonu ovaj rok je bio određen na 60 dana, tako da smo sada predložili neko kompromisno rešenje. Amandmanom se predlaže srednji rok u odnosu na dosadašnje stanje i na predlog Vlade. Njegovim prihvatanjem uvažiće se potreba efikasnijeg sprovođenja izbornih aktivnosti i izbora, ali ne na štetu postizanja osnovne suštine jedne normalne izborne kampanje. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Reč ima narodni poslanik Žarko Obradović, predsednik poslaničke grupe SPS.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, mislim da je ovaj amandman vrlo umesan, jer govori o tome da se odredi taj zajednički opunomoćeni član za rad u organu za sprovođenje izbora i govori o potrebi da ako dva ili više predlagača imaju zajednički više od dve trećine kandidata za odbornike, oni imaju predstavnika u izbornoj komisiji.
Ovo na izgled formalno pitanje može imati jednu svoju vrlo praktičnu posledicu. Ako se za izbornu listu, odnosno onoga ko može da predstavlja izbornu listu, propisuje uslov da mora da ima najmanje dve trećine kandidata, onda bi logično bilo da i one izborne liste koje nastupaju zajedno takođe imaju dve trećine kandidata na nivou cele izborne jedinice, da bi mogle imati svog predstavnika.
A zašto ovo kažem - taj naizgled formalni uslov se kasnije može pretvoriti u jednu, da kažem, otežavajuću okolnost za rad izborne komisije, jer ako izborna komisija i birački odbori prihvate ovaj predlog koji stoji u zakonu može se desiti da izborne liste koje imaju jednog, dva kandidata, a dve izborne liste pet kandidata, a cela izborna jedinica npr. 60 kandidata, mogu imati svoje predstavnike u organima za sprovođenje izbora i samim tim, kasnije, svojim brojem uticati na način i odlučivanje te izborne komisije.
Zalaganje kolege koji je prethodno govorio jeste u tome da samo oni politički faktori koji predstavljaju stvarnu snagu u opštini i predstavljaju dovoljan broj birača mogu odlučivati u organima za sprovođenje izbora, a da one političke snage, izborne liste ili grupe građana koje budu predlagale kandidate koji nemaju tu političku snagu, objektivno ne dobiju mogućnost da učestvuju u izbornim komisijama i organima za sprovođenje izbora, na način koji ne bi bio primeren njihovoj političkoj snazi. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Ako ne, prelazimo na raspravu o amandmanu na član 13.
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Rajko Baralić i Dušan Cvetković.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li u ime podnosilaca amandmana neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Rajko Baralić.

Rajko Baralić

Poštovana gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, u ime SPS, sa gospodinom Dušanom Cvetkovićem, podneo sam amandman koji se odnosi na četvrti stav ponuđenog člana 13.
Amandmanom se predlaže da pravo da odrede zajedničkog opunomoćenog člana za rad u organu za sprovođenje izbora imaju dva ili više podnosilaca izborne liste, pod uslovom da su zajedno predložili najmanje dve trećine kandidata, od ukupnog broja odbornika koji se bira.
Ima smisla ovo što smo predložili, iako, naravno, ima i drugačijih mišljenja. Nadležni odbor je rekao da je ovaj amandman nepotreban. To nije argumentacija koju možemo da prihvatimo.
Na ovaj način se obezbeđuje da ne može neko da se igra sa članstvom u organima koji sprovode izbore, a da pri tom ima dvoje ili troje kandidata na odborničkim listama. Znači, naš predlog ide, pre svega, ka tome da se uozbilje i predlagači i podnosioci izbornih lista i da se ceo postupak dovede u sklad sa osnovnim načelima da onaj ko ima više kandidata na izbornoj listi ima i više prava da vrši nadzor i kontrolu nad sprovođenjem izbornog postupka.
To je suština amandmana. Sve drugo, naravno, može da bude politička priča. U ovom trenutku se zadržavam samo na ovome. Predlažem, dame i gospodo narodni poslanici, da prihvatite ovaj amandman, zato što on zaista ima smisla i zato što na jedan bolji i svrsishodniji način reguliše i dovodi u korelaciju kandidovanje, veličinu izborne liste i političku snagu predlagača. Zahvaljujem.