Poštovano predsedništvo, kolege poslanici, uvaženi ministre, u ime poslaničke grupe SPS kolega Todorović i ja podneli smo amandman na član 2. zakona sa namerom da se u ovom članu, koji reguliše da davalac lizinga sa isporučiocem predmeta lizinga zaključuje ugovor na osnovu koga stiče pravo svojine i da sa primaocem lizinga zaključuje ugovor o finansijskom lizingu, doda i treća tačka - sa primaocem lizinga zaključuje ugovor o definitivnoj prodaji predmeta lizinga, po isteku ugovorenog roka o finansijskom lizingu ili u toku trajanja ugovora.
Naše zalaganje za proširenje člana 2. ovog zakona temelji se na tome da je, ako želimo praktično da aktiviramo privredu, da uvećamo uvoz opreme i omogućimo da naša privreda počne efikasnije i brže da radi, da stvara nove proizvode i da omogućuje zapošljavanje što većeg broja ljudi, neophodno da oprema koja se daje u lizing može i da se otkupi posle završenog perioda lizinga.
Činjenica je da niko ne zasniva proizvodnju na godinu ili dve, niko ne lansira nove proizvode na tržište za tako kratak period, jer mu je samo za afirmisanje proizvoda, za dobijanje imidža tog proizvoda na našem tržištu potrebno otprilike toliko vremena, tako da svako ko ulaže u novi proizvod očekuje da taj proizvod duži niz godina i trajno proizvodi.
Radio sam u fabrici koja pravi "kolinos" čitavih 50 godina. To je pasta za zube koja je svetskog kvaliteta. Niko neće uzeti mašinu za pakovanje tog "kolinosa" u lizing na kratak period ako ne može trajno da proizvodi taj proizvod. Pored toga, upravo na primerima fabrika lekova, kozmetike i drugih prerađivačkih grana koje kupuju u lizing, uzimaju u zakup mašine za proizvodnju i pakovanje određenih proizvoda, jasno je da se stvaraju i novi proizvodi u toku korišćenja, recimo, mašine za pakovanje paste za zube, da se koriste mašine za proizvodnju lekova sa novim lekovima koji izlaze u određenom vremenskom periodu, tako da je opšti interes da se stvori i ta mogućnost.
Mislimo da je vrlo celishodno proširiti definiciju posla finansijskog lizinga, pre svega radi preciziranja mogućnosti da primalac lizinga definitivno otkupi opremu ili postrojenje posle završetka lizinga.
U obrazloženju Vlade, koje je veoma opširno, čini mi se da je na mnogo mesta na jedan nekonzistentan način opovrgnuto ovo o čemu se govori i za šta smo se mi zalagali. U obrazloženju koje nam je Vlada dala (imali smo prilike da ga pre par minuta dobijemo), kada je reč o opremi, Vlada kaže da često primalac lizinga nema interesa da trajno zadrži predmet lizinga.
Mislim da to sigurno može da važi samo ako je neko uzeo opremu za nekakvu lon proizvodnju koju radi privremeno za nekoga, za neke proizvode koji su mu privremenog karaktera. Kada je u pitanju neko ko trajno radi proizvod za srpsko, svetsko i evropsko tržište, sigurno da ne stoji obrazloženje da primalac nema interesa da trajno zadrži predmet lizinga. Takođe je u obrazloženju da otkup koji je predviđen u stavu 3. člana 2. ovog zakona, da takvo rešenje nije povoljno za primaoca lizinga. Mislim da nije u pravu obrazlagač da to nije povoljno, jer svako ko uzme opremu u lizing želi da to bude trajno.
(Predsednik: Vreme.)
Nadam se da ćete imati razumevanja, pored obrazloženja koje ste dali, da prihvatite ovaj amandman.