DEVETO VANREDNO ZASEDANJE, 24.06.2003.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DEVETO VANREDNO ZASEDANJE

4. dan rada

24.06.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
S obzirom da je očit nedostatak podataka o poreklu reči, dužna sam, na osnovu člana 84. stav 2, da obavestim i narodnog poslanika i ostale da reč "huligan" ima poreklo po Ircu Patriku Huliganu, koji je u istoriji zabeležen kao čovek koji je osuđen i obešen zbog nasilja na sportskom manifestaciji, a vandali su francuski pokret sličan ludistima, koji uglavnom razbijaju stvari.
Primer koji ste vi izvodili, nažalost, nije ni huliganstvo ni vandalstvo, nego neodgovornost onih kojima je Kosovo povereno na privremeno upravljanje i njihova politička krivica, kao i međunarodnih organizacija koje to ne smeju da dozvole.
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
(Ljubomir Kragović, sa mesta: Replika.)
Narodni poslaniče, nemate prava na repliku. Dala sam vam obaveštenje, pažljivo slušajući vaše izvođenje u smislu dokazivanja šta je huligan i šta je vandal. Ovo su enciklopedijske definicije.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Pošto je Fridrih Barbarosa prošao kroz Srbiju, ostala nam je reč bitanga (bitte danke). Tako je nastala, da znate, pošto već pričamo o tome kako su nastale neke reči. U staroj Srbiji se znalo da je bitanga onaj koji mnogo koristi reč hvala. Nisu to Srbi znali da protumače, pa su rekli bitanga. I takvih ima na sportskim terenima i u svakodnevnom životu, koji zloupotrebljavaju svaku situaciju.
Mi smo ovim amandmanom tražili da se, shodno postojećim i onim prethodnim amandmanima, iz člana 21. izbaci sve ono što smatramo da ne može da bude prekršaj, jer smo prethodnim amandmanima tražili da se to briše, da ne postoji takva obaveza na strani organizatora. Zbog toga je gospodin Kragović ukazao da smo mi ovim amandmanom tražili da se brišu tačke 2), 9) i 10) stava 1. člana 21. Predloga zakona, jer prosto ne možemo da shvatimo da prodaja ulaznica van odobrenih prodajnih mesta može da bude prekršaj. Ne znamo zašto je tu narušen javni poredak, jer prekršaj je delo narušavanja javnog poretka koji je propisan, a ovde ne vidimo taj stepen društvene opasnosti zbog čega bi to moglo da bude prekršaj. Ili: "ne obezbedi ograničenje prodaje ulaznica za sportske priredbe povećanog rizika". Ne vidimo u čemu bi to mogao da bude prekršaj.
Posebnu pažnju skrećem na stav 3. ovog člana, gde je navedeno: "Za prekršaj iz stava 1. ovog člana fizičko lice koje je organizator sportske priredbe kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 20.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana". Vidite, ovde prvi put saznajemo da fizičko lice može biti organizator sportske priredbe. U prethodnim odredbama zakona, čini mi se da tako nešto ne postoji.
Dalje, kaže se: "za bilo koju povredu iz stava 1. ...". Recimo, šta je tu prekršaj? Prekršaj je i ovo što je naveo gospodin Kragović, ono što je navedeno u tački 2): "ne vrši nadzor nad sprovođenjem mera utvrđenih ovim zakonom". Fizičko lice, organizator nekog sportskog takmičenja ili neke utakmice, nije sproveo nadzor, da li su sprovedene mere, može da dobije 60 dana zatvora. Molim vas, nemojte to da stavljate u zakon.
Drugo, čitav niz zaštitnih mera u stavu 3, do poslednjeg stava ovog člana, pitanje je da li je u saglasnosti sa osnovnim odredbama Zakona o prekršajima. Ne možemo mi zakonom da izmišljamo posebne zaštitne mere. Kada su u pitanju prekršaji, moguće su samo one zaštitne mere koje su Zakonom o prekršajima predviđene. Ovde vidimo bogatstvo mera, bogatstvo uvrtanja ruku, bogatstvo ideja kako da se nešto zaustavi, spreči, uskrati, a da se ne pogleda u osnovne odredbe da li je to pravno moguće.
Mi smo ovim našim amandmanom ograničeno intervenisali samo da bismo skrenuli pažnju predlagaču da ovaj zakon hitno povuče iz procedure, jer ovo bi bilo sramota da se usvoji, da ovako izađe iz Narodne skupštine. Tu ima i zabrane obavljanja delatnosti, zabrane obavljanja i vršenja poslova. Zbog čega? Zbog objektivne odgovornosti. Zbog čega je neko objektivno odgovoran? Zato što je možda organizator ili što se možda zatekao na sportskom objektu. Gde je tu individualna odgovornost, pogotovo kada se nekim ljudima koji provereno loše primenjuju i poštuju zakone da hleb i pogača i nož, sve da seku, da budu i sudije i kadije itd. onda, verujte, od našeg sporta nema ništa, a na utakmicama će biti, umesto učesnika, verovatno bitange.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radojko Petrić i Golub Rajić.
Vlada predlaže da se amandman odbije, Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
U ime podnosilaca amandmana reč ima narodni poslanik Radojko Petrić.

Radojko Petrić

Poštovano predsedništvo, poštovani poslanici, u ime SPS-a zajedno sa kolegom Golubom Rajićem podneo sam amandman na član 21. Predloga ovog zakona. U cilju sprečavanja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama Vlada je u ovom članu predložila novčane kazne za učinjene prekršaje, i to: za sportske saveze, sportska društva, organizacije u oblasti sporta, klubove, druga pravna lica, kao i za odgovorna lica u pravnom licu i fizička lica koja su organizatori sportskih priredbi; takođe je predviđena kazna i za preduzetnike.
Vlada je u istom članu predložila zakonsku odredbu da se pored novčane kazne može izreći i zaštitna mera. Te zaštitne mere su sledeće: pravnom licu zabrana vršenja određene delatnosti, odgovornom licu zabrana da vrši određene poslove i preduzetniku zabrana za vršenje određenih delatnosti. Tu nastaje jedan problem, što Vlada nije odredila rokove za koliko sudija može izreći meru zabrane vršenja ovih delatnosti.
Neodrživo je da se u zakonu ne propiše koliko zaštitna mera može da traje. Da li to znači da sudija za isti prekršaj može izreći višestruko dužu zaštitnu meru jednom pravnom licu ili odgovornom licu u odnosu na drugo? Da li je logično da ostane zakonska mogućnost da sudija može da određuje da trajanje zaštitne mere može da traje i 10 dana, ali i godinu, pet itd?
U cilju otklanjanja navedene nelogičnosti, poslanička grupa SPS je podnela ovaj amandman. Amandmanom predlažemo da se otkloni propust u predlogu Vlade, u tom smislu da se određivanje dužine trajanja zaštitne mere propiše. Upravo, predlažemo da ta zaštitna mera može da traje od tri meseca do jedne godine. Smatramo da je predloženo vreme trajanja jedna normalna i odmerena kazna, ni preblaga, ni preoštra i da daje dovoljan raspon da se može praviti neka gradacija zavisno od težine prekršaja.
Međutim, Vlada je predložila da se odbije ovaj amandman, sa objašnjenjem da je trajanje zaštitne mere regulisano Zakonom o prekršajima. Pitam se onda šta će nam ovaj zakon i koji se zakon primenjuje. Ako je ovo poseban zakon, a svaki poseban zakon je jači od opšteg zakona, onda propišimo. I, videli smo malopre da kod Krivičnog zakona imamo nešto drugo. Propisuje se iako stoji u Krivičnom zakonu, a ovde ćemo jedan deo propisati, a za drugi deo ćemo reći da se primenjuje opšti zakon, Zakon o prekršajima. Mislim da je jednostavnije i da je predloženi rok u izricanju zaštitne mere od tri meseca do godinu dana sasvim razuman i prihvatljiv i bilo bi logično da amandman bude prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 22. amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.
Vlada predlaže da se amandman odbije, Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Srboljub Živanović.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, umesto da danas raspravljamo o najvažnijem poslu u Srbiji, žetvi i prinosima, mi o sportskim terenima, o navijačima, o građanima koji su nezadovoljni vlašću i jedino im je prilika da baš na tim sportskim terenima pokažu da su predizborna obećanja DOS-ovske vlasti puka formalnost.
Podneo sam amandman na član 22. Predloga zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, da se član 22. briše.
Obrazloženje ovog amandmana - sportske aktivnosti u svim zemljama imaju veliki zdravstveni ili i politički značaj koji potencira važnost sportske funkcije države. Sportske delatnosti nisu imune na političku manipulaciju, a državna vlast joj intenzivno pribegava kad god proceni da joj to može doprineti stabilizaciji autoriteta i pozicije u javnom mnjenju.
Sportski klubovi uglavnom nisu zaštićeni od penetracije političkih partija, a još su više podložni prodoru mafije koju privlači svaka oblast u kojoj se vrti gotov novac od naplate ulaznica, oslobođanje od poreskih dažbina i manifestuje sklonost političara da leče mladalačke frustracije, odnosno udovoljavaju ličnoj sujeti u sferi u kojoj fizički nikada nisu dorasli. Često su spremni da učestvuju u finansijskim malverzacijama kako bi im porastao autoritet u očima sportskih menadžera.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, molim vas da poštujući Poslovnik Narodne skupštine vašu diskusiju privedete sadržaju podnesenog amandmana na član 22, a shodno pravilima za raspravu u pojedinostima.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
U članu 22, posebno autokratski režimi veliki novac ulažu u podsticanje fizičke kulture i kvalitetnu takmičarsku selekciju jer uspeh sopstvenih reprezentativaca na međunarodnim takmičenjima smatraju najboljim oblikom političke afirmacije.
Tako su fašisti zloupotrebljavali olimpijske igre, pa čak često dominirali u njihovim organizacionim komitetima.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, izričem vam upozorenje da se vratite sadržaju vašeg amandmana na član 22.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
Ovaj amandman pokazuje kolika je nezrelost predlagača ovog zakona jer ovim zakonom učesnika koji je pogrešio terate da se sam prijavi organima reda radi zaštite sportske priredbe.
Bojim se da današnja vlast ide putem koristeći sportske organizatore za stvaranje policijske države. U svim predizbornim obećanjima obećali ste građanima Srbije demokratsku vlast, kritikujući prethodni režim da je konzervativan, a u stvari nasledili ste sve.