JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 14.07.2003.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE

1. dan rada

14.07.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:15 do 20:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Vladimir Andrić

Poštovano predsedništvo, uvaženi narodni poslanici, teško je verovati da će današnja sednica Skupštine svojom raspravom uspeti da povrati kredibilitet Saveta za radiodifuziju. Građani Srbije više nemaju poverenja u njegov budući rad.
Želja poslaničke grupe DOS da se nakon današnje rasprave sve polemike u javnosti završe neće se ostvariti upravo zbog namere političke većine u parlamentu da ponovnim glasanjem za sporne kandidate ignoriše sledeće činjenice: prvo, da Goran Radenović ne živi na području Kosova i Metohije, već da je prijavljen sa boravištem u Beogradu; da ne ispunjava ni opšte uslove koje Zakon o radiodifuziji propisuje za sve članove Saveta, kao i da je pri podnošenju predloga izneo o sebi neistinite podatke; da je prilikom izbora Nenada Cekića i Vladimira Cvetkovića povređen postupak za izbor, izbegnuta je javnost u postupku i mogućnost da poslanici rasprave da li je reč o licima koja uživaju ugled istaknutih stručnjaka u oblasti elektronskih medija, kao i da li u njihovom slučaju postoji mogućnost da dođe do konflikta interesa. Veze koje oni imaju sa Radio "Indeksom" mogu dovesti do sukoba interesa.
Način na koji su na prošloj sednici Odbora za kulturu i informisanje ocenjivali pojedine medije dovodi u pitanje njihovu nezavisnost i nepristrasnost. Iz njihovih usta osetili smo netrpeljivost vlasti prema slobodnim medijima.
Dalje, postavlja se pitanje legitimnosti Saveta ako ga napuste predstavnici nevladinog sektora i medija i u njemu, praktično, ostanu samo oni koji su bili kandidati vlasti, Skupštine i Vlade Srbije i Vojvodine. Ostavke Vladimira Vodinelića i Snježane Milivojević, odbijanjem da učestvuju u radu nelegalno izabranog tela, dodatno nameću samo jedan zaključak: da je jedini izlaz iz ovakve situacije da se ponovi kompletna procedura izbora svih devet članova Saveta za radiodifuziju, kako bi se obnovilo poverenje javnosti u zakonitost izbora Saveta. Ali, od toga neće biti ništa, pošto vladajuća većina smatra da je sve u redu i da ostavke članova Saveta ne remete rad tog tela i da ono može da funkcioniše i sa samo pet članova.
Dakle, problem se svesno gura pod tepih i svodi na legitiman sukob interesnih grupa. Ne radi se o tome da je reč o sukobu nekakvih interesnih grupa u medijskoj sferi, nego se radi pre svega o sukobu vlasti i slobodnih medija, koji se prelama i kroz personalni sastav Saveta za radiodifuziju. Dakle, cilj je da iz Saveta nestanu članovi koji imaju moralni integritet i za koje možemo verovati da će biti nepristrasni.
Sporost je jedina strategija vlasti u razvoju medijske oblasti, pre svega radi svog opstanka. Očigledna je težnja za kontrolom štampanih i elektronskih medija u što je moguće većoj meri. Umesto omogućavanja slobode informisanja, mediji su stigli na optuženičku klupu. Preko 200 sudskih postupaka protiv novinara i urednika. Zato ne treba da se čudimo kada intervenišu zapadni ambasadori. Sami smo za to krivi. Stvari se delimično pokreću samo kada međunarodni faktori vrše pritisak da donesemo, recimo, zakon o dostupnosti informacija, kao jedan neophodan korak ka Evropi.
Na kraju, u kakvim prilikama deluju mediji i novinari, jasno pokazuju eksplozije automobila vlasnika dnevnih listova "Glas javnosti" i "Kurir". Šta se to promenilo u protekle dve i po godine?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović, a posle nje narodni poslanik Željko Tomić.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

 Dame i gospodo narodni poslanici, kao poslanik SRS pre nepuna dva meseca za ovom skupštinskom govornicom sam, uz jednu opomenu koju sam dobila u toku te sednice, u skladu sa "demokratskim" Poslovnikom i ponašanjem predsedavajuće, ukazala na činjenicu da su Cekić i Cvetković, a tada je bio i izbor Radenovića, protivno proceduri koju ste sami ozakonili i proklamovali, ovde izabrani. Sada se suočavamo sa time da nam kakva-takva poslanička većina predlaže da se u tri tačke, jedan po jedan, razreše sporni članovi Radiodifuznog saveta.
Došli smo do jednog presedana, pošto je rad ove skupštine apsolutno obesmišljen od momenta kada je usvojen Poslovnik kakav jeste, na predlog Dejana Mihajlova i DSS-a, a vi iz tzv. izvornog DOS-a to velikodušno podržali, došli smo i do jedne situacije koja će se pokazati već u čuvenom danu za glasanje, da će poslanici tzv. ostatka DOS-a glasati protiv ovoga što su sami ovde predložili.
To zbog toga što se u Radiodifuznom savetu stvorio jedan lobi. To nije lobi političko-ideološke prirode, kako želi s jedne strane da ga predstavi tzv. ružičasta televizija Željka Mitrovića, odnosno Demokratske stranke i televizija Vojislava Koštunice - B92, već je u pitanju jedan finansijski lobi i lomljenje koplja oko nečega što se meri u milionima, milionima evra ili dolara, kako god vi hoćete.
Činjenica da Radiodifuzni savet odlučuje o izdavanju dozvole za emitovanje programa, oduzimanju dozvole i, što je najvažnije, dodelom frekvencija, i to nacionalne frekvencije, dovodi nas u situaciju da sa visoko moralnog aspekta, principa pravde i pravičnosti, za ovom govornicom danas mogu da govore samo poslanici SRS, zbog toga što smo vam u startu rekli, kroz preko 80 amandmana, da nikako ne treba da usvojite onakav Zakon o radiodifuziji, da nikako ne treba da vršite na onakav način izbor vaših tadašnjih favorita u članstvo Agencije za radiodifuziju i da ne treba na takav način da se ponašate, diktatorski, prema opozicionim političkim strankama kroz lobiranje u jednim i u drugim medijima.
Onda čujemo u skupštinskim kuloarima da nacionalna televizija RTS traži izjavu od Dejana Mihajlova, od Pajtića, od ovoga i od onoga, a u stvari, jedina istinska i prava opozicija u Narodnoj skupštini Republike Srbije je SRS, a nas nema nigde, ni na jednom državnom mediju i nema mogućnosti da bilo koji predstavnik SRS kaže nešto i da se usprotivi ovakvim, po nama, veoma lošim, rekla bih, nakaznim zakonskim predlozima i izborima.
Dolazite u situaciju da po ko zna koji put sami sebi uskačete u usta, zbog toga što je Skupština najviše zakonodavno telo, a ovaj drugi lobi iz Agencije za radiodifuziju, potpomognut tzv. međunarodnom kriznom grupom, Amerikancima, tzv. nevladinim organizacijama, deli vam packe i vama, premijeru Živkoviću, potpredsednicima Vlade i kaže - ne, ne smete tako da radite, moraćete da vršite izbor članova Radiodifuznog saveta onako kako vam mi to diktiramo.
To nas ne iznenađuje, jer svi zakonski predlozi i oni koji nas očekuju u nastavku našeg rada ove nedelje, na drugoj sednici, dolaze od onih koji vam takve naloge izdaju i diktiraju šta treba da radite.
Mogli bismo mi, iako principijelno ne želimo da govorimo o predlozima i o personalnim rešenjima ni u jednom slučaju, da se upustimo u raspravu, mislim na srpske radikale, jer znate da mi sve o svakome i o svemu znamo. Možemo o Cekiću, možemo o Radenoviću, možemo o svakome pojedinačno, ali nije nama to cilj.
Nama je cilj da vam kažemo, iako smo potpuno medijski blokirani, da je Skupština zaista obesmišljena, da će to i te kako da vas košta i da činjenica da vi, Demokratska stranka Srbije sa jedne, a ostatak DOS-a sa druge strane, porukama koje šaljete preko svojih medija i polarizacijom, pokušajem polarizacije biračkog tela, ovi prvi Koštuničini u sve tesnijoj i sinhronizovanijoj akciji sa propalim Mlađanom Dinkićem, kroz stvaranje nekog novog opozicionog bloka, a vi kroz činjenicu da ucenjujete, kupujete poslanike, da radite sve ono što nikome normalnom ne bi palo na pamet, a drži do načela demokratije, pravde i pravičnosti.
Sve će to skupo da vas košta, jer istina mora ovako ili onako da izađe na videlo. Nama ostaju trgovi, ostaju nam ulice, ostaje nam besan, gnevan, obespravljen narod, svi građani Srbije koji u Srpskoj radikalnoj stranci prepoznaju snagu koja će jedne, druge da zbriše jednom za svagda i da se u Srbiji zna red, poredak, pravda i pravičnost.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Željko Tomić, a posle njega narodna poslanica Anita Beretić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Željko Tomić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, evo najzad i Skupština da raspravlja o famoznom Savetu Republičke radiodifuzne agencije, o Savetu čiji se i sami članovi raspravljaju po medijima, podnose ostavke, iznose argumente zašto su baš oni bogom dani za vršenje ove funkcije. Svaki nam se na različite načine predstavlja i uveliko kompromituje sam smisao postojanja Saveta za radiodifuziju, makar u ovom sastavu.
Osim domaćih političkih aktera oglasio se i OEBS, koji je od ove skupštine zatražio da se izabere novi Savet za radiodifuziju, baš zbog kompromitovanosti postojećeg sastava Saveta. Mnogi ljudi iz srpske vlasti su se svojevremeno kleli u isti taj OEBS, a sada im preporuke iz Evrope tako malo znače. Podsetio bih da je današnja srpska vlast pružala, kako podršku, tako bogami i gostoprimstvo u ovom domu, u Narodnoj skupštini Republike Srbije, recimo Narodnom pokretu "Otpor", čijih predstavnika danas na galeriji nema. Plašim se da ih nema iz razloga koji se tiču oglašavanja ove organizacije, koju niko nije spomenuo, danas bar, po pitanju sastava Saveta Republičke radiodifuzne agencije.
Podetiću, Narodni pokret "Otpor" u Vojvodini je postavio znake pitanja iznad dva imena koja su se našla u sastavu ovog saveta, a koje su predložili Skupština Vojvodine i Izvršno veće Vojvodine. Niko ne spori greške u proceduri ili u zakonitosti izbora ova dva člana, ali mora se javno postaviti pitanje principijelnosti i legalnosti njihovog biranja u ovaj savet. Gospodin Vladimir Marko, osim što je klasičan vojnik partije, a dolazi iz Lige socijaldemokrata Vojvodine, neka se kaže za ovom govornicom da li je on član glavnog odbora Lige socijaldemokrata Vojvodine, ne zadovoljava uslove stručnosti, a kamoli vanstranačke nepristrasnosti, odnosno nezavisnosti u profesionalnom smislu.
Imajući u vidu ingerencije Saveta Republičke radiodifuzne agencije moram da kažem da otvoreno sumnjam da je u ovom slučaju presudilo pitanje podobnosti ili lojalnosti određenim političkim sturkturama u Vojvodini, a ne preporuke stručne i nezavisne, nepristrasne prirode.
Što se tiče predloga Izvršnog veća Vojvodine, gospođe Dragane Rogavac, mora se napomenuti da je ona zaposlena u Sekretarijatu za informisanje u Skupštini Vojvodine, čime faktički takođe dovodi u pitanje svoju nepristrasnost u delovanju Saveta. Naime, neko ko je direktno odgovoran pokrajinskom sekretaru za informisanje teško da može savesno obavljati funkciju člana ovog saveta.
Gospodin Pajtić je u prepodnevnom delu rasprave rekao da nema oblika vlasti u ovom savetu. Upravo želim da kažem suprotno, da je gospođa Rogavac i te kako, čak i direktno, uključena u vlast, u Pokrajinski sekretarijat za informisanje u Vojvodini. Zbog toga dajem sebi za pravo da otvoreno sumnjam u nepristrasnost i nezavisnost gotovo svih članova Saveta, a o nekim drugim ljudima iz Saveta, koje ne spominjem, bilo je sasvim dovoljno reči, tako da želim da ponovim da se DSS zalaže za razrešenje svih članova i izbor novog Saveta Republičke radiodifuzne agencije, potpuno izbegavajući kriterijume lojalnosti i podobnosti, a uvažavajući istinsku stručnost i nezavisnost.
Dame i gospodo narodni poslanici, prazna galerijo, u uverenju da ćemo doći sebi dok još imamo kome i da ćemo valjano odrediti sastav jednog ovako odgovornog tela, želim da apelujem na razmišljanje svojom glavom, a ne na razmišljanje kojekakvih ružičastih vizionara Srbije, koji medijsku sliku u Srbiji žele da skroje po sopstvenom nahođenju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Anita Beretić, a posle nje narodni poslanik Dragan Lazić.
...
Demokratska stranka

Anita Beretić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo, poštvane kolege i koleginice, kao i većina tema od životne važnosti, kao i većina zakona koje ovaj visoki dom donosi, tako je i tema sprovođenja Zakona o radiodifuziji ispolitizovana.
U procesu reformi, kada je neminovno doneti ogroman broj zakona koji će prekomponovati, modernizovati i demokratizovati svaku oblast u državi, prihvatam da je normalno da se u svakoj od tih oblasti javlja određeni stepen otpora pri implementaciji samih zakona. To mi je normalno na jednom psihološkom nivou svesti, jer od promena prosto ljudi prirodno strepe, ali kada se kao političari opredelimo i odlučimo da stvarnost zaista menjamo, onda ne razumem tu logiku da donosimo zakone, ali da istovremeno činimo sve ili najčešće mnogo toga da onemogućimo upravo primenu tih zakona za koje se zalažemo i koje u ovom domu donosimo. Ne razumem ni logiku da treba držati tempo i imati dinamiku, a istovremeno činiti opet sve da se proces ako ne zaustavi, ono bar maksimalno uspori. Takav slučaj je sa primenom Zakona o radiodifuziju i sa formiranjem i sastavom već čuvenog saveta, o kome razgovaramo već mesecima. Događaji oko imenovanja članova Saveta radiodifuzne agencije posebno su ilustrativni na ovu temu o kojoj danas govorimo. Iako se svi deklarativno zalažemo da Savet što hitnije profunkcioniše, čini se mnogo toga na političkoj i medijskoj sceni da do toga zapravo i ne dođe.
Samo želim podsetiti, nakon svih ovih rasprava i prisećanja, šta je sve bilo i šta bi bilo da je bilo ranije, ovako ili onako. Možda će ove činjenice delovati bledo, ali one su po meni prosto jednostavne, ali istovremeno vrlo važne. Javna rasprava o kandidatima za sastav Saveta je održana. Članovi su izabrani u ovoj skupštini i tu je, po meni, logika stvari zadovoljena. Nema sastava Saveta ili bilo kog drugog tela u ovom momentu, zbog stanja na medijskoj, a i političkoj sceni u Srbiji, koje bi bilo izabrano u ovoj skupštini bez iole prekršene procedure, a da sa tim budu svi saglasni i svi zadovoljni.
Mislim da uz ovoliko već uzalud utrošene energije u pokušaju, ne znam, da se pobije ovaj ili onaj kandidat ili ovaj ili onaj član, da bismo za svaki novi i novi sastav saveta to isto nadalje činili. Pred nama je danas ceo dan, ne znam da li smo dovoljno obratili pažnju, iscrpan materijal sa sednica Odbora za informisanje, uz koji vam je priložena kompletna dokumentacija ove trojice članova, čije se ime već nedeljama nemilosrdno provlači i zloupotrebljava vrlo često u medijima i javnosti uopšte. Tu je dokumentacija.
Na samom kraju, shodno preporuci Zakonodavnog odbora - čiji izveštaj vam je takođe u ovom materijalu danas dostavljen, a čini mi se ponovo, ako ne pogrešim, ali su se članovi Odbora za informisanje, a i zainteresovani poslanici kojih je bilo veoma mnogo i učestvovali su u radu sednica tih odbora, već i upoznali sa ovim izveštajem - Odbor za kulturu i informisanje treba da utvrdi da li su se u roku dvostruko dužem od roka predviđenog članom 24. stav 12. zakona u pogledu izbora Nenada Cekića i Vladimira Cvetkovića pojavile okolnosti predviđene članom 25. zakona koji upućuju na nespojivost određenih lica sa članstvom u savetu.
To je odbor i učinio na raspravi i na samom odboru, a evo i čitav dan danas ovde. Ništa od elemenata ili argumenata, niti ijedna činjenica nije izneta, koja bi bila u skladu sa preporukom Zakonodavnog odbora. Dakle, nije uz racionalnu argumentaciju osporen niti ijedan član, osim same procedure, za koju smo čuli danas u toku rasprave, vrlo, po meni, onako, razumno, ali istovremeno jasno pravničko obrazloženje da ona jeste narušena. Ako sam dobro razumela, dakle, nema štetne posledice od samog čina narušavanja procedure, a da smo mi sebe istovremeno uhvatili ponovo u klopku i da kršimo zakon, isti, o radiodifuziji, na koji se neprestano i neumoljivo pozivamo, dovedeći u pitanje uopšte status izabranih članova.
Dakle, prosto apelujem na kolege poslanike da pokušamo da smirimo strasti, da tu energiju prištedimo i da stanemo iza odluke koju jesmo već doneli, da završimo sa politizacijom ove teme i da omogućimo savetu da radi, jer nadležnosti koje on preuzima su za medijsku scenu u Srbiji izuzetno važne. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragan Lazić, a posle njega narodni poslanik Stevan Kesejić.

Dragan Lazić

Poštovane dame i gospodo, uvaženo predsedništvo, prošlog puta sam na temu Zakona o radiodifuziju i o izboru Saveta radiodifuzne agencije dovoljno govorio, a možda danas nije ni trebalo da se javim za reč, ali ponovio bih ono što sam i prošlog puta rekao.
Mi očigledno treba da dobijemo jedan oktroisani savet radiodifuzije, oktroisan; kao što se nameću mnoge institucije u ovoj državi, tako hoćete i da nam nametnete ovaj radiodifuzni savet, iako su mnogi elementi problematični u celoj ovoj priči.
Neko je spomenuo da je ovde sukob interesa oko izbora članova. Naravno da jeste. Jeste sukob interesa u onom smislu, kao što se DSS zalaže da se sve istera na čistinu i da se krene jednim pravim i pravnim tokom, pošto neko hoće da i ovo malo nacionalnih frekvencija koje su ostale, a to su tri nacionalne frekvencije, oko čega se lome koplja, još na neki način rasproda ili da nekom svom lobiju koji će to kasnije da koristi.
To jeste ono što je suštinski. Mislim da bi bilo možda i najbolje da se pribeglo drugom činu, a to je da su se te radiofrekvencije već unapred podelile. Možda bismo u Skupštini sada imali sasvim drugačiju situaciju, pa ne bi ni SSJ bila u poziciji da glasa za ovo za šta glasa, a verovatno ni SPS, a bogami ni Liberali Srbije, jer svima je pripadao gospodin Radenović. Dobro, da se vratim ovoj osnovnoj temi.
Ono što sam govorio o gospodinu Radenoviću, ništa nije bilo pežorativno. Ovde je bilo suštinski rečeno o kom čoveku je reč. Čak danas nisam ni znao, a čuo sam za podatak, da je radio na rukovodećem mestu u marketingu RTS-a u Prištini, a što nažalost, nije tačno. Rukovodilac marketinga, dugogodišnji, na RTS-u je bio gospodin Milisav Milić, a koji je sada u penziji i koji se penzionisao neposredno pred sva ona događanja u Prištini i na Kosovu i Metohiji.
Tog dana, kada sam izlazio za ovu govornicu i kada sam upravo napominjao sve te činjenice, prvo na šta sam ukazao jeste, kada je gospodin Trajković izašao ovde da pročita koji je kandidat u pitanju, pitao sam ga pred svima vama, da li je Momčilo Trajković izašao ispred predlagača i ko je u stvari predlagač. Da li je to DOS, kao institucija, da li je to radiodifuzni savet koji je inače kompetentan, ili je izašao ispred porodice Radenović, toliko je hvalio, pa verovatno da ni sam gospodin Radenović o sebi ne bi mogao da napiše i da čuje tako nešto. Nije znao da odgovori, pa je prešao na sasvim drugi teren i počeo da priča o nekom opozicionom radu gospodina Radenovića, a u šta ne sumnjam, to je njegov problem. Ali da ga vezuje za bilo koga dole, i da dobro poznaje njegove roditelje. Objasnite mi, molim vas, kakva je to preporuka, ako neko zna nečije roditelje i da li su oni dobri i kakva je to porodica.
Ovde je u pitanju neka sasvim druga tema, ovde je u pitanju stručnost, kompetencija tih ljudi koji treba da obavljaju taj posao. Zaista nisam imao prilike da pričam o ostalim kandidatima, a Radenovića znam onoliko koliko ga znam iz prištevačkih dana, a mislim da u tom trenutku, ono što sam rekao, jeste raspoloženje većine ljudi koji su zaista kompetentni i koji znaju da li je taj čovek elementarno sposoban da obavlja tu funkciju.
Na kraju krajeva, ovde u članu 22. zakona piše da, između ostalog, članovi saveta treba da budu medijski stručnjaci, stručnjaci za oglašavanje, pravnici, ekonomisti, telekomunikacioni inženjeri i drugi. Ne znam šta su podrazumevali pod tim - drugi. Moglo je da se kaže bilo šta, ali ne postoji to drugi. Imaju, valjda, svi svoju kategoriju za šta mogu da budu kompetentni u svom radu.
Upravo sam iz tog razloga i izašao i rekao da čovek koji se zove Radenović, ne može da bude član, jer ne zadovoljava ni jednu jedinu elementarnu funkciju od ovih koje sam ovde rekao ili je možda pod ovim drugim, što vi kažete, potpuno se slažem. Dakle, u toj situaciji ne treba problem izdizati na taj pežorativni nivo. Nisam imao prilike da bilo šta pogrdno kažem, a govorio sam samo o tome, da li može taj čovek da bude na tom mestu ili ne može. I sada tvrdim, čovek ne može da bude tu iz najmanje nekoliko elementarnih razloga, a prvo što ne poznaje dovoljno taj posao koji treba da radi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Stevan Kesejić, a posle njega narodni poslanik Dragiša Đoković.

Whoops, looks like something went wrong.