DVANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 17.07.2003.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Po pravilu, centralna banka je ozbiljna institucija i u političkom, a naročito u profesionalnom smislu, i bez obzira kakav bude sastav saveta Narodne banke kao centralne banke, sve odluke treba da se donose kvalifikovanom većinom.
Nemoguće je da se običnom, prostom većinom donose odluke, pa čak i kada su u pitanju odluke i poslovi koji su navedeni u članu 24. Naravno, treba imati u vidu odredbu člana 27. da ovi ljudi koji su članovi saveta primaju naknadu i ona, verujte, neće biti tako mala. Biće verovatno na nivou plate zamenika ili pomoćnika neke poslovne banke.
Možete da pretpostavite koji će to iznosi da budu, pa ako se ovde za neke sitne pare prelazi iz jedne poslaničke grupe u drugu, onda budite sigurni, tamo gde se vrte velike pare, za takođe, velike pare izglasavaće se ove odluke predviđene članom 24.
Navešću vam samo jedan primer; neki izvoznici su na nekom poslu došli u situaciju da su im zamrznuta sredstva u jednoj banci i bilo je potrebno da se promeni samo jedan član Zakona o deviznom poslovanju i Zakona o bankama, da bi ti izvoznici ostvarili to što im je bilo zamrznuto. Jedan član saveta Narodne banke Jugoslavije, profesor, prihvatio je da podnese predlog za izmenu i dopunu Zakona o deviznom poslovanju, naplatio to kao član saveta.
Dao sam vam samo jedan primer, naravno, to je na vreme osujećeno od strane Skupštine i nije to tako urađeno kako je on zamislio i kako je obećao izvoznicima, ali budite sigurni, imajući u vidu, kako funkcioniše Narodna banka i Vlada Republike Srbije, članovi saveta će bitno povećati svoju cenu i daleko veća cena ima da bude nego ova koja je propisana u članu 27.
Ne zaboravite, dobar deo eksperata potiče iz Ekonomskog instituta Danka Đunića.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Rajko Baralić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS-a.
Molim da ne dobacujete.

Rajko Baralić

Gospodin Radojko Petrić, u ime poslaničke grupe SPS-a, na krajnjem argumentovan način predložio je amandman na član 25. Da još jednom kažem i da zamolim za vašu podršku, dakle, vezano je za prethodne članove, smatramo da ima smisla da se poveća broj članova saveta i da veoma ima smisla da se odluke u savetu donose većinom od ukupnog broja biranih članova saveta, kako se ne bi dogodila improvizacija i kako ne bi dvojica ili možda i troje ljudi, u zavisnosti od toga koliko je birano članova u savetu, donosili važne odluke po Narodnu banku Srbije, po državu Srbiju i po sve njene privredne subjekte i građane.
Naravno, znam da ovo o čemu je govorio gospodin Krasić može uvek da bude problematično, ukoliko neko od članova saveta jeste kontrolisan od strane nekog privredničkog, finansijskog, masonskog ili bilo kog drugog lobija u zemlji i da pojedine odluke koje donosi savet mogu nekom od tih lobija ili nekom od članova određenih lobija da donesu vrhunsku koncesiju i da, na način koji je naizgled legalan, njihove kompanije ili oni lično zarade basloslovne pare.
Mi moramo poći od pretostavke poverenja i moramo sa punom odgovornošću kao parlament pristupiti izboru članova saveta, kao i samog guvernera, kako bismo u izvesnom smislu predupredili jednu ovakvu mogućnost, iako ona uvek postoji.
Moram reći, ako je za utehu, postoji i u centralnim bankama drugih država. Veliki broj afera proističe upravo iz jednog suptilnog činjenja članova saveta centralnih banaka u svetu, to možemo da čitamo u novinama. Imamo na žalost prilike da to vidimo i ovde, kada jedan lobi koji više nije po volji guvernera, izgubi jednu banku samo za jedan dan, iako je to krajnje neprofesionalni, nekritički odnos na potencijal banke, njene deponente i ono što ona stvarno predstavlja.
Ne bih elaborirao šire, zato što me to dovodi u jednu gadnu priču, gadnu po sve nas, kao narod i državu, zato član saveta treba da bude čovek koji je za stupanj odgovorniji i od samog guvernera. Ne mora biti profesionalniji.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragan Tomić.

Dragan Tomić

Ovaj ceo set amandmana o kome se trenutno razgovara govori o funkciji i jačanju funkcije saveta.

Ovaj amandman ima svoj puni smisao, u svemu tome želja mu je da pojača ulogu, značaj i funkciju saveta Narodne banke Srbije.

Ali, kakvi mi jesmo, u praksi i primeni, u funkcionisanju, znači, u Srbiji je opštepoznata činjenica da je najuticajniji lobi, ne političkih partija, već lobi uvoznika. Kako oni dobijaju garancije za uvoz robe, koje akreditive daju, koje hipoteke polažu.

Danas smo imali ispred sebe zamenika guvernera, odnosno viceguvernera Jelašića, govorio je na neku drugu temu, ali govorili smo o tome kako se obezbeđuju garancije banaka. Čovek je prosto odgovorio - na reč. Možete dobiti garanciju banke na reč, ne morate ništa da založite, nikakvu imovinu, nikakav kapital, nikakvu svoju nekretninu, nikakvo svoje preduzeće, možete dobiti na reč garanciju banke.

Šta vam ona obezbeđuje. Obezbeđuje vam visok nivo prihoda, visok stepen zarade. Kako uopšte kontrolisati takve stvari kod ove banke, gde je evidentna bila samovolja postojećeg guvernera, koji je direktno nadležan za poslovanje i rad poslovnih banaka, određuje kreditnu i monetarnu politiku i poslovanje poslovnih banaka u Srbiji. Kako onda ima i kontrolnu funkciju nad njima, može da vrši kontrolnu funkciju i da utvrđuje kada se šta dešavalo u nekoj od banaka. Ako u funkciji saveta nemamo nikakvu kontrolu monetarnog fonda, on sada može još i više preko toga, znači, jačaće nam funkcija uvoznog lobija, koji će definitivno sada moći da radi šta hoće.

Imamo nivo cena u javnom sektoru već približno nekim evropskim standardima, doduše plate su nam 10 do 15 puta niže, ali nivo cena je veliki.

Znači, uvoz može bez problema da se obavi, prihodi od uvoza, kapital od uvoza koji se zarađuje, veliki je. Šta se dešava sa devizama u zemlji? Devize odlaze, kupuje se roba široke potrošnje, čak i onoga što u Srbiji ima u izobilju, kupujemo mleko i mlečne proizvode, a pri tom nemožemo da obezbedimo premije za mleko da bi se isplatile seljacima. Vidimo i na televiziji ovih dana da se masovno prosipa mleko i da se vrši otkup dva-tri dana u nedelji.

Ne možemo mi u Srbiji narediti, možda neko i može, da krave ne daju mleko svaki dan, već da svaki drugi ili treći dan daju mleko. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Nema prijave.)
Na član 25. amandman sa ispravkom podneo je narodni poslanik Srđa Popović.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman sa ispravkom postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 25. amandman je podneo Odbor za finansije.
Predstavnik predlagača je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 26. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Todorović i Živodarka Dacin.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Jovan Todorović.

Jovan Todorović

Gospođo Mićić, dame i gospodo narodni poslanici, imamo jedan relativno lagan amandman za odlučivanje, obzirom da smo predložili da se utvrdi rok do kojeg savet Narodne banke mora podneti izveštaj o svom radu Narodnoj skupštini. Predložili smo da to bude do kraja februara meseca tekuće za prethodnu godinu.
Uopšte, interesantna je priča o ovom savetu Narodne banke, počev od toga na koji rok se biraju članovi saveta, pa se, recimo, u članu 23. kaže da se članovi saveta biraju na period od pet godina, a u članu 93. u prelaznim odredbama se kaže da se predsednik tog saveta bira na pet godina, a jedan član se bira na period od četiri godine, jedan na period od tri, jedan na period od dve, a jedan na period od jedne godine.
Kada pogledamo šta su nadležnosti saveta, onda se zaista ispostavlja potreba da Narodna skupština putem izveštaja o radu saveta bude upoznata sa njegovim odlukama u toku jedne godine. Između ostalog, zato što savet razmatra finansijski plan, izveštaj o radu za prethodnu godinu, ali utvrđuje visinu naknade koju Narodna banka Srbije naplaćuje za svoje usluge koje pruža korisnicima.
Te usluge uopšte nisu beznačajne i njihova cena niska, tako da ima potrebe da se češće o tome razgovara, a pogotovo imajući na umu i član koji reguliše da savet započinje inicijativu o postupku promene guvernera Narodne banke.
Ako smo odredili da Narodna banka mora Narodnoj skupštini podneti izveštaj o svom radu za prethodnu godinu najkasnije do 30. juna, pa da monetarni odbor, odnosno Narodna banka, moraju pripremiti izveštaj o stanju u bankarskom i finansijskom sistemu uopšte najkasnije do 30. decembra, ako Narodna banka mora najkasnije do 31. decembra tekuće godine pripremiti predlog finansijskog plana za narednu godinu i dostaviti ga Skupštini na razmatranje, onda je prirodno da savet ima neki rok.
Dakle, kraj februara je uzet i zato što je to kraj završnog računa za prethodnu godinu i bilo bi potpuno smisleno da se prihvati ovaj amandman i da se time dođe u poziciju da Narodna skupština, pre nego što razmatra sveukupan izveštaj o radu Narodne banke, ima neke druge indikatore za to kakvo je stanje u Narodnoj banci Srbije i u pogledu kadrova i u pogledu zarada guvernera i viceguvernera. Znamo veliku priču o tome kolike su zarade, a između ostalog, savet ima tu nadležnost da utvrđuje visinu zarada guvernera i viceguvernera Narodne banke....
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje dozvoljenog vremena.)
Znači, nije sve u finansijskom izveštaju, nego i u nekim drugim detaljima koji su bitni za ukupno sagledavanje stanja u Narodnoj banci Srbije. Zato je neophodno utvrditi rok do kog savet mora taj izveštaj podneti Narodnoj banci. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Očigledno, ovaj amandman je jedan od pokušaja da se da neka nova duša savetu Narodne banke Srbije i amandmanom se određuje rok do kada savet mora da podnese Narodnoj skupštini Republike Srbije izveštaj o svom radu.
Međutim, mi smo sinoć čuli da je Narodna banka već dostavila neki izveštaj, ali poslanici još nisu dobili. Verovatno će dobiti za koji dan. Nije materija zakona, ali kako se ono kaže, nužda zakon menja, pa verovatno bi i ovaj amandman trebalo da se dopuni sa odredbom u kom roku je sekretar Narodne skupštine dužan da podeli te izveštaje narodnim poslanicima.
Ono što sigurno neće biti u ovom izveštaju o radu, a tiče se monetarne politike i rada Narodne banke Srbije, svakako neće biti podaci o tome ko je otkupio mercedes Beogradske banke, da li neko iz Narodne banke Srbije; ko je kupio umetničke slike, jer naprosto, takvo ovlašćenje i nadležnost saveta ne postoji, a kroz kontrolu i usvajanje završnog računa, tu ne može da se utvrdi.
Ni u postojećem sastavu ovog monolitnog izgleda Narodne banke Srbije, gde je guverner sa prijateljima, imamo samo jednog čoveka koji zna bankarski posao. To je jedna gospođa, viceguverner, i ona ih uči kako se radi taj posao. Imamo ljude sa dvojnim državljanstvom, što bi rekao gospodin Pal Šandor, kaže i stranac. Imamo neke ljude koji su došli iz inostranstva, a imamo ljude iz MMF-a koji sve to drže pod kontrolom i oni vode Narodnu banku Srbije, praktično. Toga neće biti u ovom izveštaju, jer to ne radi savet.
Ovo pričam samo zbog toga što želim da ubedim većinu da usvoji one prethodne amandmane na prethodne članove, kako bi ovo imalo nekog smisla, jer ovako kako je napisano, savet treba u svom izveštaju o radu da kaže, imali smo četiri sednice, na prvoj smo usvojili finansijski plan, a na četvrtoj završni račun. Dalje, na drugoj smo odredili platu, ne zaradu nego platu guverneru, na trećoj smo odredili koja je naknada koja se plaća Narodnoj banci Srbije, a na četvrtoj sednici smo odlučili ko je od načelnika odeljenja sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima i kraj priče. Više nema nadležnosti. Takav izveštaj nama nije potreban. Mi ne želimo preko novina da saznajemo ove, hajde neka bude, pikanterije, ko je iz Narodne banke otkupljivao predmete banaka u stečaju.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pravo na repliku,  narodni poslanik Pal Šandor.

Whoops, looks like something went wrong.