ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 08.11.2004.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o amandmanu na član 25. koji je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta?
(Narodni poslanik Snežana Stojanović-Plavšić se javlja za repliku.)
Neću vam dozvoliti repliku. Nije pomenuta nijedna stranka.
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača prof. dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, želi da da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona o sanitarnom nadzoru u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O ZAŠTITI STANOVNIŠTVA OD ZARAZNIH BOLESTI (pojedinosti)
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milivoje Vuković, Branislav Blažić, Goran Cvetanović, Milomir Dunjić i Mileta Poskurica.
Primili ste mišljenje Vlade Republike Srbije o amandmanima.
Primili ste izveštaje Odbora za zdravlje i porodicu i Zakonodavnog odbora.
Zakonodavni odbor je, na osnovu člana 140. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, izvršio pravno-tehničku redakciju Predloga zakona, koja glasi:
- u članu 42. stav 2. tačka 3) broj "21" zamenjuje se brojem "23";
- u članu 43. stav 1. brojevi "42" i "43" zamenjuju se brojevima "41" i "42";
- u članu 44. stav 1. brojevi "42" i "43" zamenjuju se brojevima "41" i "42".
Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres, u okviru koga je razmotren i Predlog zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Milivoje Vuković.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milivoje Vuković.

Milivoje Vuković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na član 1. predloženog zakona, gde se reči "koje ugrožavaju zdravlje stanovništva Republike Srbije" brišu. Ovaj amandman sam podneo zbog toga što zakon ne može da određuje koje zarazne bolesti ugrožavaju zdravlje građana. Treba znati da sve zarazne bolesti ugrožavaju zdravlje. Ko je tu merodavan da kaže da jedna zarazna bolest više ugrožava zdravlje od druge? Mislim da su sve zarazne bolesti isto važne i treba im se posvetiti ista pažnja i značaj.
Zašto da se prijavljuje 70 zaraznih bolesti? Stalno pominjemo tu Evropu, a ovim zakonom, tj. po listi zaraznih bolesti, ona je daleko iza nas. Evropa evidentira ili prijavljuje 40 zaraznih bolesti, a mi čak 70. Da li to znači da su naši kriterijumi oštriji od evropskih? Tu se postavlja i pitanje da li je ta Evropa toliko ispred nas ili smo mi stvarno duplo zaostali što se tiče zaraznih bolesti? To ne bih rekao. Što se tiče smrtnosti od zaraznih bolesti, mislim da kod nas nije duplo veća nego u Evropi. Zato mislim da će Vlada prihvatiti ovaj moj amandman.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Povodom istog amandmana, narodni poslanik Paja Momčilov, pa Živodarka Dacin, pa Hranislav Perić.
Obaveštavam vas, pošto imamo šest amandmana, da ćemo dati pauzu po završetku rasprave o amandmanima.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Uvaženi narodni poslanici, počela je leksička rasprava, pa je baš lepa prilika da o ovom prvom članu porazgovaramo. Ovde lepo piše: "Ovim zakonom uređuje se zaštita stanovništva od zaraznih bolesti, određuju se zarazne bolesti koje ugrožavaju zdravlje stanovništva Republike Srbije i čije je sprečavanje i suzbijanje od opšteg interesa za Republiku Srbiju..."
Sledeći ono što smo učili u osnovnoj školi iz pravopisa i lepog pisanja i izražavanja, mi smo kazali da izbrišete ovo, jer je ovo nepotrebno. Sve bolesti ugrožavaju, pogotovo infektivne, zdravlje građana celog sveta, pa isto tako i građana planete. Ako bi bilo suprotno, onda bismo mogli još da razgovaramo.
Ono obrazloženje koje sam dobio na Odboru, da se misli na one bolesti koje su od opšteg interesa, ne stoji. Da nema ovog veznika "i", koji ste ovde stavili, onda biste vi možda i bili u pravu. Ovaj veznik "i" govori da ste vi dve stvari obuhvatili ovom rečenicom. Znači, test je iz lepog izražavanja, logičkog izražavanja, iz pravopisa. Ako se usvoji obrazloženje zakonodavca, onda je ovo jedan umni pleonazam. Ne može da bude ni literarno tako definisan.
Znači, reči "koje ugrožavaju zdravlje stanovništva Republike Srbije" treba brisati, jer sve ugrožavaju, a lepo stoji "čije je sprečavanje i suzbijanje od opšteg interesa" i to je sasvim dovoljno. I tu je mogao predsednik da interveniše dobronamernom intervencijom.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima gospođa Dacin.
Još jednom podsećam, ne intervenišem nikada, osim kada pomažem stručnoj službi.

Živodarka Dacin

Socijalistička partija Srbije
Gospodine predsedniče, reklamiram Poslovnik, član 93. koji kaže: "Kada utvrdi da nema više prijavljenih za učešće u pretresu, predsednik Narodne skupštine zaključuje pretres".
Ja sam se malopre povodom Predloga zakona o sanitarnom nadzoru vrlo regularno javila da pričam o amandmanu na član 25. a vi me, ne znam iz kojih razloga, opet niste primetili i onemogućili ste da dam aktivno učešće kao predstavnik poslaničke grupe SPS, te vas molim da prihvatite ovu povredu Poslovnika.
Iznenađena sam, vama se to obično ne dešava, ali ovog puta ste se ogrešili o mene kao narodnog poslanika i o moje pravo da aktivno učestvujem u radu povodom ova dva zakona, jer morate priznati da mi mojih 27 godina rada u zdravstvu sigurno daje legitimitet da mogu punopravno i punovažno da govorim i odlučujem o svim članovima ovih zakona. Zahvaljujem.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem vama. Dužan sam objašnjenje, verovatno ste propustili, rasprava i pretres su bili završeni i mi smo u stvari raspravljali o pojedinostima. Ova tačka koju ste citirali odnosi se na načelni pretres, a vi ste, kao ovlašćeni predstavnik po pretresu ova dva zakona, govorili, koristeći drugih 10 minuta malopre i time ste iscrpli vreme za raspravu.
Oprostite, molim vas. Izvolite, ako vam nešto nije jasno.

Živodarka Dacin

Socijalistička partija Srbije
Naravno da mi nije jasno, jer vi izbegavate da kažete pred svima da mi niste dali reč da govorim o amandmanu na član 25.
Mi možemo sada da filozofiramo da li je to član 93. ili sam ja mogla bilo koji drugi član da kažem, ja hoću da vas zamolim da drugi put u toku rada pogledate celu skupštinsku salu, jer možda se još neko od narodnih poslanika tako javi i onemogući mu se da da svoje aktivno učešće.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Ovo je sada nešto drugo. Ja sam očito prevideo da ste se vi javili, nisam vas video, završena je bila rasprava o amandmanima i zato vam nisam dao reč. Izvinjavam se ako vas pre toga nisam video.
Da li još neko želi reč o amandmanu na član 1? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Branislav Blažić.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Paja Momčilov.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Poštovani narodni poslanici, možda bi bolje bilo da kažem - građani Srbije, jer ovaj dijalog vodimo sa građanima, vidite šta je ovde suština: u stvari, zakonodavac se poziva da je harmonizovao ovaj zakon sa propisima Svetske zdravstvene organizacije, Evropske unije, pa nakon epidemioloških situacija, napravio je jednu mešavinu.
Sada je jako teško videti šta je od koga uzeo kada nije citirao tačno izvor, a ja bih molio kada to kažete i tvrdite, a to je nemoguće u isto vreme jedno, drugo i treće, Svetska zdravstvena organizacija priča o bolestima zaraznim za čitav svet, za čitavu planetu. Znači, postoji Afrika i postoje bolesti koje su tipične za taj deo sveta, pa Azija i bolesti koje su za taj region vezane, a sarsa ovde nije bilo, a u Kini je bio.
Vi pričate uopšteno – mi smo harmonizovali ovo. Vi ovo niste harmonizovali. Naš predlog je da se uzme ono što je predvidela, ovde piše Direktiva br. 2119 iz 1998. godine, Evropska zajednica i da to budu bolesti od opšteg interesa. Mi ne sporimo da vi možete da stavite ovde nomenklaturu Svetske zdravstvene organizacije i da tvrdite da su sve te bolesti od opšteg interesa za zemlju Srbiju.
Pitam se kako su sve one retke bolesti od interesa, pogotovu variola vera, koja je radicirana, to je potpuno jasno, u čitavom svetu. Vi čak dozvoljavate sebi da kažete, kada neko dođe iz zemlje gde ima variole vere... A gde danas postoji? Po tim dokumentima Svetske zdravstvene organizacije ona je iskorenjena u svetu, koliko ja znam, to je otprilike neko udžbeničko tumačenje.
Nećete direktno da mi odgovorite, ali vas molim da mi kažete kako je ovo u skladu sa evropskim pozitivnim zakonodavstvom. Mislim na Evropsku uniju. To mi objasnite. Znači, mi vam dajemo 42 bolesti koje čitava Evropa usvaja da su od interesa; može se proširiti, slažem se, ali gde vam je dokaz da nas ubedite da je naša epidemiološka situacija lošija zbog te i te bolesti, pa da kažete – tom i tom studijom utvrđeno je da u Srbiji imamo više ovih bolesti i smatramo da na njih moramo da stavimo akcenat, da su to bolesti od opšteg interesa. Pogotovu što kada nabrojite sve ovo što ste uzeli iz klasifikacije, a klasifikacija je jedno, ona ne podrazumeva i opšti značaj za čitavu našu državu, ona samo klasifikuje sve te bolesti, vi obavezujete lekara da prijavljuje sve te bolesti, namećete mu veliki posao i dijagnostički, a onda ćete ga rigoroznim kaznama kažnjavati ako slučajno dođe do propusta.
Molim vas, nemojte da se igramo ovde priča i raznih igara koje ne stoje. Mi vam nudimo evropsko rešenje, kažemo vam da je to dokument iz 1998. godine koji sve to reguliše, a vi kažete da ugrađujete dokument Evropske unije, pa mi recite koji ste to ugradili ovde, pa ćemo da se razumemo, reći ćemo vam – dobro, slažemo se, ugradili ste neku direktivu Evropske unije.
Klasifikacija infektivnih bolesti nije ono što predstavljaju bolesti od interesa za zemlje Evrope u ovom trenutku.
Još nešto da vam kažem, kada su infektivne bolesti u pitanju, situacija kod nas nije gora nego u zemljama Evrope i zemljama u okruženju. To mogu slobodno da tvrdim.