ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 06.12.2004.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 10. amandman, sa ispravkom, podnela je narodni poslanik Gordana Čomić.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milan Stanimirović.
...
Demokratska stranka

Milan Stanimirović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovani gospodine ministre, gospodine predsedniče, kolege narodni poslanici, u članu 10. tačka 2) reč "integrisano" zamenjuje se rečju "integralno".
U tački 4) posle reči "resursa" dodaju se reči "divljači, riba, voda, podzemnih voda, prirodnih izvora energije, mineralnih sirovina, planiranje i uređenje prostora, neuređenih i uređenih javnih zelenih i drugih površina i predela, vodnih dobara, priobalja, podzemnih dobara i drugo".
Termin "integrisano" nije adekvatan, misli se na "integralno". Matematički integral – zbirno, zagađivanje i mere.
Ovim amandmanom obezbeđuje se saglasnost sa propisom COM (98) 333 final dokument iz Kardifa i uzima se u obzir niz dokumenata koji se odnose na integraciju životne sredine u različite sektore, energetiku, ribarstvo, poljoprivredu i slično.
Pošto je ovde već pomenut Vujaklija i rečnik stranih reči i izraza, ne znam kako je to u ovom novom rečniku, kojeg su pripremili gospodin Klajn i gospodin Šipka, ali u Vujakliji kaže, integralan znači celinski, koji sačinjava celinu, potpun, celokupan, celovit, a integrirati isto je što integrisati, znači obnoviti, dopuniti, dodati nešto celini kao njegov bitan deo, pa bi integrisano značilo "upotpunjen", "sastavljen u celinu", "ujedinjen i združen". Kako je suštinski u pitanju "celovit pristup" posmatranja zagađenja u vodi, vazduhu, zemljištu "celinski", a ne princip - dodavanja, onda je pravilnije reći - integralna kontrola i prevencija zagađenja. Toliko o Vujakliji.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala vam na ovom celovitom izlaganju. Da li još neko želi reč o članu 10.? (Da.)
Samo nemojte o razlici "celinsko" i "celovito", to nije u redu.

Aleksandar Popović

Samo ću reći da su direktive dokumenta koja se implementiraju. Dakle, 9661 koji govori o ovome, koristi ne reč "integralno", nego reč "intergrejtid", da budemo krajnje jasni. Ne moram da citiram ni Šipku ni Klajna, a što se tiče ovog dodatka o kome se govori, divljač, riba, vode itd, opet ponavljam da je tu član 10. koji govori o zakonima koji moraju da se donesu i koji će pokrivati ove oblasti. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Ne ljutite se, što se zajedno šalimo?
Još neko o ovom amandmanu, jezički? (Ne.)
Na član 11. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Narodni poslanik Gordana Čomić podnela je amandman kojim je predložila da se posle člana 11. doda novi naslov i član 11a.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milan Stanimirović.
...
Demokratska stranka

Milan Stanimirović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Dame i gospodo narodni poslanici, narodni poslanik Gordana Čomić u ime DS-a - Boris Tadić podnela je amandman da se posle člana 11. dodaje novi naslov "Prevencija i kontrola korišćenja prirodnih vrednosti", kao i član 11a.
Ovaj član 11a glasi ovako: "Prevenciju i kontrolu održivog korišćenja prirodnih vrednosti obezbeđuje ministarstvo nadležno za poslove životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo) u saradnji sa ministarstvima nadležnim za odgovarajuću oblast, u skladu sa ovim i posebnim zakonom, i to:
1) izradom i realizacijom programa i projekata osnovnih istraživanja potencijalnosti i rezervi prirodnih resursa i dobara;
2) utvrđivanjem bilansnih kategorija i prognoze dinamičkih rezervi;
3) popisom, procenom stanja i trendova i vođenjem katastra prirodnih resursa i dobara;
4) utvrđivanjem uslova i načina vrednovanja održivog upravljanja prirodnim resursima i dobrima;
5) donošenjem standarda, normativa i propisa o ekološkom korišćenju prirodnih resursa i dobara;
6) davanjem saglasnosti na stratešku procenu uticaja na životnu sredinu planova, programa, osnova i drugih akata kojima se uređuje korišćenje prirodnih vrednosti i zaštita životne sredine;
7) organizovanjem monitoringa prirodnih resursa i dobara i stanja činilaca životne sredine prikupljanjem, objedinjavanjem i analizom podataka i kvantifikovanjem trendova;
8) davanjem saglasnosti na procenu uticaja na životnu sredinu na svim nivoima i istraživanja i eksploatacije;
9) davanjem dozvola za ekološki održivo korišćenje prirodnih resursa i dobara;
10) obaveznom edukacijom kadrova;
11) na drugi način u skladu sa zakonom.
Prevenciju i kontrolu održivog korišćenja prirodnih vrednosti iz stava 1. ovog člana za teritoriju autonomne pokrajine obezbeđuje organ autonomne pokrajine nadležan za životnu sredinu (u daljem tekstu: organ autonomne pokrajine), osim tački 2) i 5) u skladu sa ovim i posebnim zakonom.
Stručne poslove prevencije i kontrole održivog korišćenja i zaštite prirodnih vrednosti obavljaju ovlašćene, akreditovane i druge organizacije u skladu sa ovim i posebnim zakonom."
Ovaj amandman se predlaže u setu amandmana, mada je ovde bilo primedbi na reč set, radi regulisanja uslova održivog korišćenja prirodnih resursa za koje sada Evropska unija donosi i priprema svoju strategiju.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima ministar Popović.

Aleksandar Popović

Dobar amandman, ali neprihvatljiv samo iz jednog jedinog razloga, zato što su u članu 12. i članu 14. Predloga zakona sve ove stavke već sadržane, kao i u mnogo drugih slučajeva. Najveći broj stvari koji se deklarativno spominju u amandmanima poslaničke grupe Demokratska stranka – Boris Tadić je manje ili više ugrađeno na različitim mestima u zakonu.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 12. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milan Stanimirović.
...
Demokratska stranka

Milan Stanimirović

Demokratska stranka – Boris Tadić
U ime poslaničke grupe Demokratska stranka – Boris Tadić narodni poslanik Gordana Čomić dala je amandman da se u članu 12. stav 1. menja i glasi: "Održivo korišćenje i zaštita prirodnih resursa i dobara obezbeđuje se u okviru planiranog prostornog razvoja i uređenja Republike, Strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara (u daljem tekstu: Strategija) i drugih dokumenata kojima se uređuje strategija razvoja u odgovarajućoj oblasti.
Strategiju iz stava 1. ovog člana, za period od najmanje 10 godina, donosi Narodna skupština Republike Srbije."
Stav 2. menja se i glasi: "Strategija iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: načela održivog razvoja u nacionalnoj politici upravljanja prirodnim resursima i dobrima, analizu stanja i dosadašnjeg stepena istraženosti prirodnih resursa i dobara po vrstama, prostornom rasporedu, raznovrsnosti, obimu i kvalitetu, plansko-razvojnu i socio-ekonomsku analizu strateških prioriteta istraživanja i korišćenja prirodnih resursa, utvrđivanje bilansnih kategorija (prostorne i vremenske funkcije, količine, kvalitet, ugroženost, obnovljivost, strateške rezerve i slično), uslove za postepenu supstituciju prirodnih resursa i materijala, čija se količina smanjuje, dalja istraživanja u oblasti pojedinačnih prirodnih resursa i dobara i smernice za više nivoe planiranja, odnosno planova i programa, kao i ekološko-prostorne osnove prirodnih resursa."
Stav 3. u ovom članu se menja i glasi: "Strategija se realizuje putem planova i programa za svaki pojedinačni prirodni resurs ili dobro koje donosi Vlada Republike Srbije, za period od najmanja pet godina."
Stav 4. menja se i glasi: "Ministar nadležan za poslove životne sredine (u daljem tekstu: ministar) propisuje bližu sadržinu ekološko-prostornih osnova prirodnih resursa."
Ovaj amandman se predlaže u setu amandmana radi regulisanja uslova održivog korišćenja prirodnih resursa za koje Evropska unija donosi i priprema strategiju, kako sam rekao i prilikom obrazlaganja prethodnog amandmana.