Dame i gospodo narodni poslanici, jučerašnja diskusija o izjednačavanju prava boraca izazvala je žučnu polemiku u ovom parlamentu. Mislim da, na neki način, nismo iz bliske i dalje prošlosti izvukli mnogo pouka.
Juče je bilo zamereno da ova skupština treba da donosi i neka bitnija pitanja, a smatram da je i ovo pitanje bitno, od nacionalnog interesa i da zaslužuje da bude na dnevnom redu, jer je neko čekao čitavih 60 i kusur godina da se o ovome raspravlja. Siguran sam i u to da postoje i bitnija pitanja o kojima ova skupština mora da raspravlja. Jedno od ključnih pitanja od interesa za sve građane Srbije i za Srbiju jeste zakon o denacionalizaciji i vraćanju imovine. Kada takav zakon bude na dnevnom redu ove skupštine, pokazaće svu pogubnost politike koja je vođena u proteklom vremenu, od 1945. pa do devedesetih godina.
Želim da kažem da je za mene lično ovaj zakon, o kome mi danas raspravljamo, zakon od nacionalnog interesa i da apsolutno zaslužuje da bude donet na ovoj sednici, ali smatram da je možda neprimereno da govornici ovde dolaze sa napisanim tekstom, donose određene knjige, čitaju raznorazne citate velikih istorijskih ličnosti i pojedinaca, jer smatram da nam to neće doneti dobro.
Ono što želim da kažem, a što je istorijska činjenica koju niko u ovoj sali, a i u ovoj državi Srbiji ne može da pobije, a to je da su postojala dva pokreta: jedan je bio ravnogorski, četnički pokret, a drugi je bio komunistički, partizanski pokret. Ono što je, takođe, nepobitna činjenica, sa kojom se moramo suočiti i što je ono što nas vekovima unazad pratim, a plašim se da ne bude i u daljoj budućnosti, a to je nesloga, nerazumevanje i nemogućnost shvatanja trenutka u kome su možda nekada živeli naši preci, a mi danas.
Ono što moramo priznati, to je da su i u jednom i u drugom pokretu većina bili Srbi. Ne želim da ovde iznosim istorijske činjenice i da dokazujem da li je jedan pokret bio u pravu, a drugi u krivu, da li je u pravu bio četnički pokret, a u krivi partizanski ili da li su partizani bili u pravu, a četnici u krivu. Jednostavno, to je nemoguće danas dokazati ili makar mi, narodni poslanici, nismo kompetentni da to dokažemo u roku od tri dana, ako to istorija nije dokazala i svi istorijski stručnjaci u proteklih 60 i kusur godina.
Želim da kažem da je jedna majka bila u prilici da jednog sina pošalje u četnički, ravnogorski pokret, a drugog sina da pošalje u partizanski, komunistički pokret, da je ta majka plela čarape od iste ovce i iste vune i za sina koji je bio u četničkom pokretu i za sina koji je bio u partizanskom pokretu, da je ta majka isto ronila suze kada je čula da je poginuo sin četnik i sa istim žalom ronila suze kada je poginuo sin partizan, i da ono što je velika istorijska nepravda, a to je da oni koji su pobedili, pisali su istoriju i proglasili četnike da su oni bili ti koji su krivi za svo zlo koje se dešavalo na našim prostorima.
To je prosto nemoguće, to nije časno, to nije pošteno i to mi ovde danas moramo da razbijemo. Ne da dokazujemo istorijskim činjenicama i da dokazujemo nekim pismima šta je rekao Čerčil, šta je rekao Ruzvelt. Velike sile su uvek pričale ono što je godilo njima, a mi smo uvek bili neko topovsko meso, zarad nekih velikih sila i pojedinaca koji su nas koristili.
Naravno, svo zlo i svu tegobu, svu bedu, čemer, jad plaćao je srpski seljak i ovaj srpski narod. Zato mi danas treba da ispravimo tu istorijsku nepravdu, ne boreći se istorijskim činjenicama, već boreći se razumom koji treba da ima svako od nas ovde i da shvatimo da to što nam se dešavalo ne sme da nam se dešava u budućnosti, a bogami, kakvo nam vreme ide, može nam se desiti i u bliskoj budućnosti. Da priznamo ovde, kao ljudi, da je to bio bratoubilački građanski rat i da u takvom ratu nema ni pobednika, svi su poraženi.
Zato, braćo i sestre narodni poslanici, očekujem od vas ovde i, naravno, od onih koji su nekada bili drugovi, danas gospoda, da nam kažu samo par stvari, što je njihova tajna, a naša želja da saznamo - gde se nalazi grob Draže Mihailovića? To je časno i pošteno posle 60 i kusur godina, da narod i građani Srbije znaju. Sa druge strane, časno i pošteno bi bilo da nam se Josip Broz Tito, koji je ovo sve zamesio, ne baškari u onoj Kući cveća, već da ga izmestimo iz nje i da ga stavimo tamo, sahranimo upravo gde je sahranjen i Draža Mihailović.
Braćo i sestre narodni poslanici, mi moramo da se založimo ovde za tu vrstu istine i da shvatimo da u bliskoj budućnosti, ako nastavimo sa ovakvim raskolima kakvi su bili do sada, Srbija će doživeti gorku sudbinu, a mi svi zajedno sa njom, ovde će biti protektorata, pa ćemo doživeti, možda kao što danas doživljavaju gore u Bosni da im onaj Ešdaun smenjuje ljude koje su oni birali na izborima. Možda ćemo biti u toj situaciji srećni ako dobijemo belo, a ne crno unuče.
Iz tih razloga, braćo i sestre narodni poslanici, želim da mi ovu diskusiju privedemo kraju, da se prizovemo razumu i da ovaj zakon izglasamo, kako bi sada oni osamdesetogodišnjaci, koji su 60 i kusur godina čekali, primili svoju zasluženu penziju i time na neki način ublažili istorijsku nepravdu i učinili da i ti ljudi budu rehabilitovani, i da tako napravimo blagi korak ka razumu i ka izmirenju.