PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 08.02.2005.

11. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

11. dan rada

08.02.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 10:30 do 18:02

OBRAĆANJA

Branislav Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj član 179. je zaista najvažniji član u ovom zakonu. A zašto? Zbog toga što se ovde direktno govori na koji način treba da budu zaštićeni radnici od otkaza.
Ovde od svih ovih navedenih devet pozicija fali samo jedna, koja je bila u važećem zakonu, to je političko delovanje radnika na poslu i to je bila jedna od stavki na koji način poslodavac može da da otkaz radniku.
Mi ovim predlogom, ovim članom 179. koji je najvažniji u ovom predlogu zakona, ne pravimo nikakvu zaštitu za radnika. A zašto? Ako pogledamo tačku 1) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja, da li tu treba bilo kakvo mišljenje, jer radnik koji radi pet ili 10 godina na radnom mestu, normalno da je svih tih godina i da i dalje stručno zadovoljava na istom tom radnom mestu.
Međutim, ako je posao fizičke prirode, ako je fizički oslabio, treba zaštititi njega još više kao invalida rada. Takođe tačka 7) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora; malopre sam govorio da radnici "Kolubare", dakle, "Građevinar", niko nije potpisao aneks ugovora; a zašto: zato što su shvatili prevaru, i vi sada možete da kažete da su otpušteni sa posla, a radi se o oko 500 do 600 radnika, a to je oko 400 porodica.
Prema tome, ponavljam da ovaj član 179. apsolutno ništa nije bolje urađen nego što je bio prethodni, a najvažniji je u ovom zakonu.
Molim vas da zaista podržite ovaj amandman na član 179. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Dušan Đurović

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedavajući, hteo sam da iskoristim ovu priliku pošto je ovaj član, kako rekoste, najvažniji za zaštitu radnika i da gospodu iz SRS i gospodu iz SPS-a, koji su na vlasti u Gornjem Milanovcu, zamolim da utiču na direktora javnog preduzeća da vrati na posao trudnicu i porodilju.
Znači, isterali su je na brzinu jednom skrojenom sistematizacijom, ženu koja čeka treće dete i jednu porodilju koja je jedini tehnolog u tom preduzeću. Takođe vam stojim na raspolaganju da proverite ove informacije. Pozivam gospodu iz SRS i iz SPS-a da učine toliki napor i da ove koje sam pomenuo, a ja ću vam dostaviti imena, vrate na posao.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Gospodine Đuroviću, molim vas da dostavite imena, da tako ne koristimo ovu govornicu, nego za raspravu po ovom amandmanu.
Molim vas, oduzeo sam reč. Da li vi po amandmanu?
Ajde, ajde, izvinite, hajde, hajde, izvolite, ovo nije pijaca, ovo je Skupština, gospođa Radeta je to pojasnila.

Miroslav Nedeljković

Drago mi je da je gospodin Đurović izašao za ovu govornicu. Očigledno pojedine ljude iz DSS-a, koji su držali vlast četiri godine u Gornjem Milanovcu, još nije prošla ljutnja što su tu vlast izgubili voljom naroda.
Ovo što je gospodin Đurović izneo, to je sitnica u odnosu na čitavu kanonadu optužbi i kvalifikacija koje iz dana u dan doživljavamo u našoj opštini. Apsolutno je netačno ovo što je izneo da je trudnica, porodilja, dobila otkaz, to nije tačno. Čuo sam za tu priču koja je prošla našom čaršijom, proverio sam kod generalnog direktora Javnog komunalnog preduzeća i to apsolutno nije tačno.
Činjenica je da je šestoro ili sedmoro radnika proglašeno tehnološkim viškom, ali moralo se to učiniti zato što je prethodna vlast primila 50 i nešto radnika i to je praktično onemogućila normalno funkcionisanje preduzeća...
(Predsednik: Molim vas, gospodine ...)
... i toliko primanje radnika je moralo da se plati kroz enormno povećanje cena komunalnih usluga, a mi to apsolutno ne želimo da prevalimo na leđa građana.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Svakako, ali i prethodnog govornika Đurovića sam zamolio i odustao je, i nemojte mi sa replike na repliku, govorimo o amandmanima na zakon o radu. Molim vas, razmenite tačne podatke šta se dešava u Milanovcu, nije korektno, molim vas.
Izvolite, po povredi Poslovnika, reč ima narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedavajući, primetila sam da ste vi danas veoma indisponirani u popodnevnom delu zasedanja. Umešali ste se u nešto što je stvar poslanika u raspravi u pojedinostima.
Moram da primetim da niste baš pažljivi u praćenju onoga što je na dnevnom redu, odnosno koji amandman je na dnevnom redu i šta poslanici povodom tih amandmana mogu da govore.
Najpre ste kolegi iz DSS-a...

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Budite ljubazni, recite mi povreda kog člana?
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Srpska radikalna stranka
Od prvog do poslednjeg člana ste sve povredili, jer vi ste kao predsedavajući dužni da poštujete Poslovnik, jer ste prvi među jednakima, i da koristite samo ona prava koja imate.
Dakle, da li zbog umora, zamora, već kako god hoćete, dekoncentrisanosti, počeli ste poslanicima sa mesta predesedavajućeg, kada zatraže reč, da govorite - ajde, ajde, izađi za govornicu, kao da je ovo neki neobavezni forum, a ne najviše zakonodavno telo.
Kolegi poslaniku iz DSS-a, principijelno vam govorim kao srpski radikal, ali i neko ko se zalaže za demokratska prava narodnih predstavnika, da ne može da govori o onome što nije na dnevnom redu, a on je pokušao ovu neistinu koju je izneo iz Gornjeg Milanovca da veže za ovaj član zakona, odnosno amandman.
Dakle, to je princip, bez obzira to što je kolega iz druge stranke.
Onda kada je doktor Nedeljković, prepoznavši tu za nas neistinu koju je kolega izneo, izašao, pošto mu niste dali pravo na repliku, a znate da je funkcioner SRS i da smo mi učesnici u koalicionoj vlasti u Gornjem Milanovcu, mogao da koristi repliku, vi ste mu, doduše potpuno nevoljno, dali da obrazlaže to isto po amandmanu i onda ga prekinuli u pola rečenice.
Tu se onda vidi kako ste danas, po ko zna koji put, ali doduše u poodmaklom vremenu popodnevnog zasedanja, pokazali da vi niste baš predsedavajući i predsednik Skupštine kakvim nekada želite da se predstavite javnosti: da ste tolerantni, da ste čovek koji može da shvati situaciju da se poslanici putem dijaloga sa skupštinske govornice ubeđuju, odnosno da iznose argumente, već u trenutku kada to vama, iz ne znam kojih razloga ne odgovara, pokazujete zapravo da to nije vaše pravo lice, ona tolerantnost i sve ono kakvim se predstavljate, i onda, neću reći osiono, ali u najmanju ruku nekorektno, kršeći ovaj poslovnik, uskraćujete pravo poslanicima da govore ono što im je važno i što iznose kao problem iz svojih sredina kada se govori o zakonu o radu.
Da ste sve vreme dok je trajala rasprava u pojedinostima u kontinuitetu, a veoma važan zakon je na dnevnom redu, kao predsednik Skupštine, bili na mestu predsedavajućeg, a veoma često ste ga ustupali jednom, drugom ili trećem kolegi, vi biste shvatili da je suština ovog našeg izlaganja i iznošenja pojedinačnih primera iz sredina odakle poslanici dolaze veoma važna da bi vladajuća garnitura, naročito ministar, shvatili našu argumentaciju u prilogu pojedinačnom obrazloženju svakog od amandmana.
Prema tome, potrudite se, pa makar i farse radi, da budete tolerantni i korektni do 18,00 časova dokle traje ovo popodnevno zasedanje.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala vam. Žao mi je, gospođice Jovanović, ali nemam pravo da budem tolerantan već da poštujem Poslovnik, izričito član 99, koji kaže - govornik može da govori samo o pitanju koje je na dnevnom redu, a u drugom stavu - niko ne može prekidati govornika niti ga opominjati, osim predsednika Narodne skupštine u slučajevima predviđenim ovim poslovnikom.
Budite ljubazni, da pojasnim jer sam dužan objašnjenje, zbog toga sam gospodina Đurovića, koji se javio povodom amandmana, zamolio, posle minut i po izlaganja, da prekine, jer nije govorio o amandmanu. Stvarno ne znam ko je u Gornjem Milanovcu u koaliciji, dakle zamolio sam da ne govori, pozivajući se na amandman, o nekom pitanju koje tišti njega, i on je bio ljubazan i to je prihvatio.
Potom se javio gospodin Nedeljković. Na moje pitanje - da li povodom amandmana, on je rekao - ne, nego replika, pa sam rekao - hajte, hajte, hajte onda po replici. Dakle, nisam ga pozivao na taj način - hajte, nego - hajte da prihvatimo repliku. I isto tako gospodin Nedeljković je bio korektan, kada sam upozorio da sam i prethodnog govornika zamolio da se držimo upravo onoga o čemu se danima ovde raspravlja, a to je veoma važan zakon o radu, i on je prihvatio to i onda je završio svoje izlaganje, naravno i napustio govornicu.
Obojici se zahvaljujem. Nije bilo razloga za intervenciju, a i ubuduće ću nastojati ono što mi je posao da radim, a to je da radim po Poslovniku, ali se zahvaljujem svima koji su zabrinuti za moju povremenu indisponiranost.
Da li još neko želi reč?
(Nataša Jovanović, iz klupe: Nisam zadovoljna vašim odgovorom.)
Niste zadovoljni. Moraćemo onda, hvala vam, to znači da ćemo u danu za glasanje morati da se izjasnimo o povredi Poslovnika, od člana 1. do člana 236, kako je to tražila gospođica Jovanović.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 182. amandman je podnela Ljiljana Nestorović.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Ljiljana Nestorović.