PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 08.03.2005.

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, dobar dan, otvaram Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.

Na početku vas pozivam da minutom ćutanja odamo poštu preminulom narodnom poslaniku Ostoji Stojanoviću.

Slava mu.

Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 221 narodni poslanik.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno preko 200 narodnih poslanika i, prema tome, postoji kvorum za rad Narodne skupštine.

Istovremeno, dozvolite mi da izrazim zadovoljstvo što ste danas prisutni u ovako velikom broju.

Nemamo obaveštenje o sprečenosti narodnih poslanika.

Prelazimo na KONSTATOVANjE OSTAVKE Zorana Perovića na funkciju predsednika Republičke izborne komisije.

Primili ste ostavku Zorana Perovića na funkciju predsednika Republičke izborne komisije.

Narodna skupština konstatuje da je Zoran Perović podneo ostavku na funkciju predsednika Republičke izborne komisije.

Dozvolite mi da se u vaše i svoje ime zahvalim gospodinu Zoranu Peroviću, dosadašnjem predsedniku Republičke izborne komisije, na obavljanju poslova predsednika te komisije.

Prelazimo na usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.

Dostavljeni su vam: zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18, 19, 24, 25, 26. i 31. januara i 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 16. i 17. februara 2005. godine; zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 20. januara 2005. godine; i zapisnik sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18. i 28. februara 2005. godine.

Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica, a na osnovu člana 82. stav 3. Poslovnika.

Obaveštavam vas da je proverom u Službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da tom odboru niko od narodnih poslanika nije dostavio u pisanom obliku primedbe na zapisnik sa navedenih sednica.

Prelazimo na odlučivanje o zapisnicima.

Stavljam na glasanje zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18, 19, 24, 25, 26. i 31. januara i 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 16. i 17. februara 2005. godine.

Za 132, protiv jedan, uzdržanih pet, nije glasalo 107, od 245 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18, 19, 24, 25, 26. i 31. januara i 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 16. i 17. februara 2005. godine.

Stavljam na glasanje zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 20. januara 2005. godine.

Za 129, protiv jedan, uzdržan jedan, nije glasalo 112, od 243 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 20. januara 2005. godine.

Stavljam na glasanje zapisnik sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18. i 28. februara 2005. godine.

Za 131, nije glasalo 113, od 244 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 18. i 28. februara 2005. godine.

Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.

U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i o predlozima za proširenje dnevnog reda sednice.

(Tomislav Nikolić, sa mesta: Povreda Poslovnika.)

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Narodni poslanik Tomislav Nikolić, izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
 Dame i gospodo narodni poslanici, naravno da ću da koristim svoje pravo i po osnovu zahteva za proširenje dnevnog reda, ali želim da vas upozorim da je grubo povređeno dostojanstvo Narodne skupštine, bar četiri člana Poslovnika Narodne skupštine, a posebno me vređa to što je predsednik Narodne skupštine povredio član u kome je dužan da predstavlja Narodnu skupštinu, pa zato ne dozvoljavam da me predstavlja na način na koji me je predstavljao ovih dana u javnosti, a posebno pismom koje je uputio predsedniku Republike i u kome mu je poslao falsifikovani Zakon o radu.
Zbog toga prigovaram to što ste uopšte stavili na dnevni red jedinu tačku dnevnog reda, ponovno glasanje o Zakonu o radu koji ste dostavili predsedniku Republike, zato što, gospodine predsedniče Narodne skupštine, taj predlog zakona o kome tražite da se danas ponovo izjašnjavamo nije zakon koji smo mi usvojili u Narodnoj skupštini. I vi ste, gospodine predsedniče Narodne skupštine, imao sam zaista u svojoj poslaničkoj praksi mnogo predsednika Narodne skupštine, najgori.
Usudili ste se, znam taj vaš blaženi osmeh i da ga ne vidim, znam da ste sada raširili usta od uveta do uveta, ali blaženi mogu da budu samo oni koji žive u neznanju. Vi ste svesno falsifikovali jedan zakon koji je donela Narodna skupština, a sada nas terate da ližemo ono što ste vi pljunuli, gospodine predsedniče Narodne skupštine; da poslanici učestvuju u vašoj ujdurmi.
Ima vas ovde iz različitih interesa, koji svemu ovome danas prisustvujete, ali morate da imate i jedan interes važniji od svega, a to je da vas niko u ovoj skupštini ne gazi, jer gazeći vas, gazi bar 20.000 birača, koji su za vas glasali. Predsedniče Narodne skupštine, ono što ste vi uradili zaslužuje da idete na sud. Dođe li do tužbe, a čuo sam da je neko tražio da se krivično gonite, glasaću da vam se skine imunitet. Ovakvo ruženje Narodne skupštine još nisam doživeo.
Zato tražim da se Narodna skupština izjasni o tome da li uopšte treba da stavlja na dnevni red vašu takozvanu prvu tačku dnevnog reda. Mi u tome nećemo da učestvujemo. Nas ovde niko neće da ponižava.
Vi ste poslali falsifikovan zakon predsedniku Republike, on je to vama vratio. Pošaljite mu zakon koji smo usvojili, ako odbije da ga potpiše, učestvovaćemo ponovo u glasanju o tom zakonu.
Nemojte ponovo da nam poturate kukavičja jaja, nemojte da nas maltretirate, nemojte da nas ponižavate i vređate. Ako mislite da na ovaj način vodite Skupštinu, onda ćete nas odvesti u vreme kralja Milana Obrenovića. On je poslanike sakupljao samo kada treba da se izglasa budžet, a posle toga ih odmah vraćao u zatvor. Mi ovde nismo stoka, nismo maloumni, nismo nepismeni i nemojte da vređate narod koji ovde predstavljamo.
Protivim se tome da glasamo o nečemu što nismo poslali predsedniku Republike Srbije. Štitim njegovo dostojanstvo, dostojanstvo predsednika Srbije, ovaj što je tamo ne zaslužuje da bude predsednik Srbije, ali položio je zakletvu i predstavlja vas u zemlji i inostranstvu. Pošto će radikal biti sledeći predsednik Srbije, hoću odmah da isečem pravo predsednika Narodne skupštine da obmanjuje radikala predsednika Republike Srbije.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Gospodine Nikoliću, samo da vas pitam, povredu kog člana ste reklamirali?
(Tomislav Nikolić, sa mesta: Sto, dostojanstva, a onda 2, 28, 180. i 181.)

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Dobro, 2, 28, 180. i 181, pošto sam dužan, kao predsednik Skupštine, da dam objašnjenje. Ali, pre toga hajdemo da čujemo, još dve povrede Poslovnika su tražene. Gospodin Petrović i gospodin Stevanović. Izvolite, gospodine Petroviću.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, reklamiram povredu člana 28. Poslovnika.
Kao predsednik parlamenta dužni ste da se starate o zakonitosti poslovanja i postupanja ovog visokog doma. Očigledno je da volja koju su poslanici iskazali kada je usvojen Zakon o radu i koju manifestuje sadržina zakona koji ovaj parlament je usvojio, glasajući o zakonu u celini, ne odgovara tekstu koji je iz ove kuće, iz parlamenta, iz Narodne skupštine Republike Srbije, otišao u Predsedništvo Srbije, predsedniku Republike Borisu Tadiću na potpis.
Naravno da predsednik, prilježno radeći svoj posao, kao i baveći se predstavljanjem i zastupanjem Republike Srbije u zemlji i u svetu na najbolji mogući način, i njegove stručne službe konstatovali su da postoji bitna nesaglasnost između dostavljenog i teksta zakona koji su usvojili narodni poslanici i koji predstavlja izraz narodne volje, jer narodni poslanici ovde reprezentuju narod, i da je došlo do krivotvorenja onoga što je izašlo iz ovog visokog doma kao zakonski akt. I to u nekoliko tačaka.
Ne upuštajući se ovde u sadržinu zakona, predsednik je svojim pismom upozorio Narodnu skupštinu da je došlo do povrede, ali to, gospodine predsedniče, nije proizvelo nikakav efekat, osim što vidimo da se danas na dnevnom redu ovog parlamenta nalazi krivotvoreni tekst zakona.
Predlažem, a poslanička grupa DS je to u pisanoj formi i uputila predsedniku Zakonodavnog odbora, gospodinu Aligrudiću, da Zakonodavni odbor, pošto ova sednica bude prekinuta, utvrdi sve bitne činjenice koje se tiču povrede Poslovnika i uzurpacije zakonodavne vlasti od lica koja su zakon krivotvorila.
Po članu 140. Poslovnika, pravno-tehničku redakciju, a to je termin koji je nekoliko važnih osoba u ovoj zemlji upotrebljavalo u protekle dve nedelje, jedna od tih važnih osoba ste vi, gospodine predsedniče, druga je ministar za rad, gospodin Lalović, treća je sekretar parlamenta, gospodin Danilović, može da predloži Zakonodavni odbor u vidu amandmana ovoj skupštini ovde.
Niko ne sme, ma šta mislio o sadržini zakona, ma šta mislio o finansijskim i političkim posledicama zakona, da uzme zakonodavnu vlast u svoje ruke. Neko je uzurpirao zakonodavnu vlast i DS traži da ova sednica bude prekinuta, a da onaj ko je nadležan, a to je Zakonodavni odbor, utvrdi o čemu se radi i da se stavi nadležnim organima, a tu su tužilaštvo i sud, da utvrde ko je prekršio zakon, zloupotrebljavajući službeni položaj ili nesavesno radeći svoj posao. Hvala lepo.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Izvolite, gospodine Stevanoviću. Povreda Poslovnika.

Branislav Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, imao sam nameru na prošloj sednici da se obratim Skupštini i javnosti, jer član 118. Predloga zakona o radu, čiji sam podnosilac amandmana, pominje se dosta u štampi i svima nam je jasno da kao takav član nije otišao na potpis predsednika Republike.
Naime, o čemu se radi. Hoću da iskoristim prisustvo predsednika Skupštine, gospodina Markovića, i potpredsednika Milana Markovića, jer smo bili zajedno u kabinetu kada se to dešavalo.
Sutradan posle glasanja i usvajanja Zakona o radu dobio sam telefonski poziv iz kabineta predsednika Skupštine, otišao sam na razgovor. Gospodin Predrag Marković mi je predložio da dam saglasnost da u ovom tekstu član 118. ne ode na potpis predsedniku Republike, govoreći mi da član 120. i član 118. imaju isti tekst.
Pošto znam da član 118. obavezuje poslodavca da isplati minuli rad, topli obrok i regres radnicima, a u članu 120. govori da poslodavac nije u obavezi, može a ne mora, što znači sušte suprotnosti, decidno sam odbio takav predlog i tražio da mi se pročita naslov ispred tog člana.
To smo uradili, gospodin Milan Marković je bio prisutan, sačekao sam priliku da pojasnim i, između ostalog, rekao sam predsedniku Skupštine da na ovaj način, ako bih prihvatio tako nešto, da je to protiv rada parlamenta i protivzakonito, da bih na taj način oštetio sve zaposlene u Srbiji.
Piše u štampi koliko treba dodatnih sredstava iz budžeta da se izdvoji za te dopunske obaveze koje nisu planirali, a samim tim i za ovu obavezu kojom oni hoće da učine ustupak ovim stranim investitorima. Kao što sam rekao jednom prilikom, da im damo besplatno firme, naša preduzeća koja smo znojem sticali, i još ovako obespravljenu jeftinu radnu snagu, da oni stiču svoj kapital u Srbiji. Bio sam protiv toga i rekao sam da na taj način ogromnu štetu svim zaposlenima u Srbiji nanosim. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li se još neko javlja po Poslovniku?
Po Poslovniku gospođa Stojačić, pa gospodin Ristić.
...
Demokratska stranka

Snežana Lakićević Stojačić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Hvala, gospodine predsedniče. Narodni poslanici, da bi javnost Srbije bila upoznata o čemu se radi, pozivam se na Poslovnik, na član 28 - da je Skupština dužna da se stara o zakonitosti. Htela bih da navedem šta je sve promenjeno u Zakonu o radu u odnosu na onaj tekst koji su poslanici ovog parlamenta usvojili.
Podsetiću vas, u odnosu na tekst Zakona o radu donetog na sednici Narodne skupštine Republike Srbije od 17. februara 2005. godine, svojevoljno je sačinjen pismeni izvodnik tog zakona, koji se u članovima 105, 108. i 118. razlikuje od zakona koji su izglasali narodni poslanici.
U članu 105, dodajući, umesto reči "ovog zakona" tačku 1) do 4), iako narodni poslanici nikada nisu usvojili ovakav amandman, grubo je prekršena volja poslanika Narodne skupštine Srbije. U članu 108. dodata je tačka 4), iako se taj amandman nikada nije našao pred poslanicima Republičke skupštine. U članu 118. ne nalazi se tačka 7), iako su taj amandman poslanici Narodne skupštine izglasali u ovom parlamentu. Ta tačka 7) premeštena je kao tačka 4) u član 108, čime je grubo prekrojena volja poslanika republičkog parlamenta.
Ono što nije ovde konstatovano, a moraću da vas podsetim da i vi konsultujete stenograme sa poslednje Skupštine od 17. februara kada je na dnevnom redu bilo glasanje o Zakonu o radu, imate povređenu volju poslanika Narodne skupštine koja se odnosi na amandman na član 188, čiji sam podnosilac ispred poslaničke grupe DS. Konstatujem da je predsednik, nakon izvršenog glasanja, konstatovao da je za glasalo 199, protiv 15, uzdržan jedan, nije glasalo 11, ukupno 226 narodnih poslanika.
Taj amandman, iako je usvojen, nije uvršten u tekst Zakona o radu koji je dostavljen predsedniku Republike Srbije na potpisivanje. Još jedna omaška ili gruba greška, ili namerna greška, to je stvar da se utvrdi na Administrativnom ili nekom drugom odboru ili komisiji, desila se prilikom izglasavanja člana 103, odnosno amandmana na član 103, koji su podneli gospodin Toma Bušetić i Branče Stojanović. Predsednik je konstatovao da je za taj amandman glasalo 88 poslanika, protiv 103, uzdržanih nema, nije glasalo 36, od ukupno 227 narodnih poslanika i konstatuje da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman, sa 86 glasova za i, podsećam, protiv 103.
Dakle, ako bi sumirali sve ovo što smo danas izneli, govori se o tome da je sporno čak pet članova ovog zakona o radu. Podsetiću vas još jednu stvar, pravno-tehničke izmene, ukoliko Skupština smatra, odnosno nadležni organi smatraju da ih treba sprovesti, moguće je da se izvedu saglasno članu 140. Poslovnika pre nego što se zakon stavi na izjašnjavanje, odnosno na glasanje poslanika Narodne skupštine. To nije učinjeno. Pravno-tehničke izmene učinjene su nakon toga. Dakle, prekršen je član 140. Poslovnika.
(Predsednik: Vreme.)
Posebno ukazujem da je članom 160. Poslovnika propisano da se o izradi izvornika zakona, stavljanju pečata, o njegovom čuvanju i evidenciji stara sekretar Narodne skupštine, u ovom slučaju gospodin Danilović. Imamo ozbiljne primedbe na rad predsednika Skupštine, sekretara Skupštine, ali isto tako podsećam vas da postoji i obaveza i ministra i ministarstva da nakon usvajanja amandmana takođe urade novi tekst zakona o radu i prekontrolišu sve amandmane i odredbe koji u njemu postoje.
Propusti su ozbiljni i apelujem na ovaj parlament, na poslanike, da svako od vas pojedinačno, ali i svi mi zajedno, iskoristimo kapacitet demokratskog mandata koji imamo u ovom parlamentu i da, saglasno svojim stavovima, moralu i poštenju, ali i zalažući se za pravnu državu, u ovom trenutku ne izglasamo ovaj zakon o radu. Hvala vam.