TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.04.2006.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

19.04.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:15 do 00:05

OBRAĆANJA

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Narodni poslanik Rajko Baralić.

Rajko Baralić

Socijalistička partija Srbije
Gospodine Anđelkoviću, dame i gospodo narodni poslanici, ovde bi moglo da se kaže da bi svi mogli biti u pravu, ali nisu. Recimo, ako jedna eparhija ili biskupija, ili mešihat, ili zavisi kako je ko organizovan, nema pravo da bude organizacioni deo sa rangom pravnog lica, onda to zadire u neka druga pitanja u samoj crkvi ili verskoj zajednici ili u samoj verskoj organizaciji. Zato što je recimo, jedan vladika ili biskup, ili jedan starešina mešihata, autonoman, kao što znate, u odnosu na svoju matičnu organizaciju ili crkvu u meri u kojoj je on u potpunosti starešina svemu, pa samim tim formalno i stvarima i novcu koji se nalazi na području te eparhije.
Mislim da ovo nije problem kod velikih verskih zajednica, kod kojih ovo formalno postoji otkad postoje i takve crkve i takve verske zajednice. To bi mogao da bude problem, slažem se sa podnosiocima amandmana, kod malih verskih organizacija, koje će se sada registrovati po ovom zakonu, pa će onda moći da kažu, ne znam u svakom formalnom okrugu, regionu ili ne znam gde, njihova organizacija će imati status pravno lica.
Podsećam vas, a izvinjavam se, mogao bi neko protumačiti to neumesno poređenje, ali Zakonom o političkim strankama nije dozvoljeno da status pravnog lica ima bilo koja organizaciona celina izuzev stranke koja je to samim tim što ima politički program, logo, pečat itd. Nije mi dobro poređenje i znam da mogu da pretrpim kritike.
Mislim, iako mi se čini da su podnosioci amandmana formalno u pravu, da bismo veću štetu napravili ukoliko bismo prihvatili amandman, zato što onda to zadire u unutrašnju organizaciju same crkve.
Nije to tako jednostavno, da se ne bavimo time, postoje različiti pristupi u vezi sa ovim. Oni imaju, crkve i verske organizacije, imaju način kontrole, način kako oni ove stvari kontrolišu i postoje tamo sudovi, postoje crkvena tužilaštva, postoji jedna vrlo stroga procedura. Osim ukoliko ne bi došlo do velikih zloupotreba, a bilo je takvih situacija, gde bi se umešali građanski sudovi, a to niko ne želi. Mislim da to tako ne bi trebalo da bude.
Podsećam vas, ministar spoljnih poslova ove zemlje je potpisao neovlašćeno jedan akt kojim je građane drugih država, pripadnice NATO pakta, potpuno zaštitio od svega što bi moglo da bude pravno postupanja za učinjena krivična dela na našoj teritoriji. Kada je to već tako, a to je naopako, moram da kažem, onda ovo što je predmet ovog člana u ovom zakonu i ovog amandmana je zaista za pesmu.
Nemamo mi ovde nikakvu muku. Mislim da je ovo jedan od izvora autonomnosti koji ne bi trebalo da narušavamo prihvatanjem ovog amandmana. S tim u vezi, mislim da je, uz ove dileme koje imam, predlagač odmerio onako da ima najmanje štete, a da ipak bude korisno za crkve i verske zajednice. Hvala.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se, gospodine Baraliću. Reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Mislim da ovaj amandman treba prihvatiti zato što može da liči na mešanje države u unutrašnje stvari crkve, a čak može da liči i na to da crkva u izvesnom smislu ne respektuje državu.
Naime, ako vam je poznato, otkako ste vi došli na vlast i otkako je počela civilna kontrola Vojske Jugoslavije, pa Vojske SCG, organizacione jedinice vojske koje su do sada imale autonomno pravo nabavke opreme i naoružanja, u skladu sa planovima koji su usvojeni na Generalštabu i Vrhovnom savetu odbrane, izgubile su to pravo. Sada više nijedna vojna jedinica nema pravo da raspolaže bilo kojim sredstvima.
A sada odjednom ubacujete organizacione jedinice crkve. Da li vi znate koliko parohija ima u Srbiji? Sada da ne pričamo o eparhijama, ali evo da krenemo od eparhija kao višeg oblika organizovanja. Vlast može da forsira eparhije u kojima vladika nije suprotstavljen interesima vlasti, sarađuje sa vlašću, protežira kandidate vlasti, a toga ima u Srbiji i vi to vrlo dobro znate.
Ima vladika koji su po volji jednima, drugima, trećima, nekako se dele feudi i to sve može kroz novčana sredstva. Jer, crkva zavisi od države.
Ubiranjem sredstava od naroda, crkva ne može da se samofinansira. Ona mora za kapitalne investicije, za obnavljanje ili podizanje novih objekata, da dobija novac od države.
Sada će država da kaže, ovom pravnom licu ću u ovoj eparhiji, ili onom pravnom licu u onoj eparhiji da dam novac, ne interesuje je da li to neko na nivou crkve sagledava i razmišlja gde treba pomoći vernicima da nađu mesta za okupljanje, gde ima dosta objekta. Zbog toga ne bih se složio sa tim da baš država odlučuje registracijom pravnih lica, sa kojim pravnim licem će da sarađuje, a sa kojim neće, sa kojim će više, a sa kojim manje.
Istovremeno, to može da bude znak da predstavnici tih organizacionih jedinica, parosi, predstavnici crkvenih opština, dolaze direktno u Ministarstvo, kao pravno lice, i da obezbeđuju sredstva za namene za koje oni misli da su tog časa najvažnije. Nemojte da država odlučuje o tome šta je najvažnije crkvi, tako što će da finansira određene namene.
Pustite, ponovo vam ponavljam diskusiju iz načelne rasprave, registrujete crkvi žiro-račun, kontrolišite, naravno, utrošak sredstava na žiro-računu, na to imate potpuno pravo, posebno onih sredstava koje država nameni. Pustite da crkva u okviru tog žiro-računa, kao što to radi politička stranka, i sada ću sa pravom da zahtevam od vas da svaki opštinski odbor, svaki organizacioni deo političke stranke ima svoj žiro-račun.
Zašto ste to onda nama uskratili? Šta, mi nismo časni ljudi, mi nećemo pošteno da raspolažemo sredstvima. Jedan sistem koji usvajate u državi primenite na sve. Nemojte više sistemom, nemojte dvostruke standarde. Ponavljam, politička stranka može da ima samo jedan žiro-račun. Ne može crkva da ima 100 žiro-računa. Ne može niko iz crkve da kontroliše, verujte mi, najvažnije je kako se ljudi u crkvi između sebe kontrolišu. Oni vrlo dobro znaju ko će kako da upotrebi ta sredstva i da ih iskoristi.
Zato bih vas zamolio, a naravno vi odlučujete o svemu u danu za glasanje, da uvažite svrhu ovog amandmana. Treba promeniti malo i stav 4, pošto i on pominje organizacione delovi koji imaju svojstvo pravnog lica, ali ako nema u prva tri stava, nije ni bitno, mada može Zakonodavni odbor da izbaci. Amandman je dobar i reguliše odnose između države i crkve. Država na nivou sarađuje sa crkvom na nivou, država tu saradnju ne treba da spušta na niže organizacione delove u crkvi.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Hvala. Da li se po ovom amandmanu još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 9. amandman je podneo Odbor za evropske integracije.
Pošto je predstavnik predlagača prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na naslov iznad člana 10. i član 10. amandman je podneo Odbor za evropske integracije.
Pošto je predstavnik predlagača prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 10. amandman je podneo poslanik Nemanja Šarović.
Predstavnik predlagača i Odbor za evropske integracije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Gospodin Šarović će da objasni. Gospodine Šaroviću, kažu da je izbrisan ceo član, ali nije bitno što je izbrisan, gospodin Šarović ima pravo, on nije rekao da se briše, on je predložio tekst.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem se, gospodine Anđelkoviću. Nadam se da je ona strahovlada koja je vladala za vreme gospodina Markovića prestala, eto konačno malo demokratije u ovoj Narodnoj skupštini.
Dakle, što se tiče amandmana na član 10, koji sam podneo u ime SRS, naravno da nije amandman briše se, jer mi smatramo da je ovo izuzetno ozbiljan zakon. Nažalost, očigledno da neki drugi tako ne misle.
Dosta vam je dugo trebalo da izađete sa ovim predlogom i ne slažem se sa kolegom Radovanovićem, koji kaže da je to dve i po godine, to pet i po godina, jer bez obzira što je ova vlada na čelu sa Vojislavom Koštunicom, očigledno je da u mnogim stvarima postoji kontinuitet u vlasti od onog DOS-ovog režima od 2000. godine.
Amandmanom je predviđeno da se u članu 10. reči "crkvama i verskim zajednicama registrovanim u skladu sa ovim zakonom" zamene rečima "crkvama i verskim zajednicama iz člana 4. ovog zakona".
Na ovaj način uspostavlja se veza sa amandmanom na članom 4. koji je takođe podnela SRS i mi se i dalje nadamo da ćete vi ipak usvojiti naš koncept i naše viđenje uređenja ove oblasti, jer ono što ste vi dali u obrazloženju i u ciljevima, kako vi kažete, odnosno u cilju, kako mi kažemo, za donošenje ovog zakona, jeste da se njime uspostave demokratski i slobodni saradnički odnosi između države i crkve.
Zaista ne znam kakvi bi to odnosi trebalo da budu i šta vi podrazumevate pod saradničkim odnosima države i crkve. Ovo je termin koji bi pre mogao da nađe mesto u nekom drugom zakonu, ali ne u ovom. Način kako vi vidite crkvu i kako vi vidite državu, očigledno je da se mnogo razlikuje od našeg.
Iskoristio bih priliku da kažem, između ostalog, još nešto što je veoma važno.
To oličava ono što vlast Vojislava Koštunice i Vlada Republike Srbije, na čijem je čelu Vojislav Koštunica, u ovom trenutku radi.
U više opština u Srbiji održani su vanredni lokalni izbori. Vi ste, koristeći se polugama vlasti, umnogome pospešili svoj uspeh u tim opštinama. Državne kapacitete koristili ste u lokalnim kampanjama, pa oni birači koji glasaju za vaše kandidate, oni su dobri, i tamo gde postoje izbori, tamo se nešto radi, a gde nema izbora, za te opštine niste zainteresovani.
Ono što je promena stava, a očigledno je i Demokratske stranke, pošto ste vi ovde najbrojniji, a evo bogami da iskoristimo prisustvo visokih funkcionera Demokratske stranke, pa da čujemo nešto više o ovim temama.
Naime, radi se o opštini Surdulica. Već mesecima traju ogromni pritisci Vlade Republike Srbije na odbornike u SO Surdulica, sve u cilju obaranja lokalne vlasti. Ne bi to bilo ništa loše, niti neshvatljivo da vi to radite redovnim i demokratskim sredstvima, pa da vaši odbornici u SO izlaze i da eventualno za skupštinskom govornicom, onako kako mi to činimo tamo gde smo u opoziciji, kritikuju ono što ta opštinska vlast radi.
Ali, vi ste umesto toga odabrali nešto drugačiji put, pa ste opet preko ministarstava, preko državnih institucija, a pre svega preko Ministarstva za energetiku, EPS-a i Ministarstva za kapitalne investicije počeli da vršite, preko rukovodilaca preduzeća u EPS-u, odnosno preko vlasinske Hidroelektrane, pritisak na pojedine odbornike da otkažu podršku lokalnoj vlasti. Pa ste tako na primer Branislavu Todoroviću, članu SPO-a, pretili iz EPS-a, te pretnje su podržali i Sanja Čeković i Srđan Srećković, sve u ime DSS-a, koja na ovaj način pokušava da se izbori za neke nove izbore tu.
Pitam, da li vi podržavate ili ne podržavate takvo delovanje, da li je to vaš taj državotvorni stav ili ste vi jednostavno rešili da izgleda prvo na jugu Srbije rasturite sve ono što se rasturiti može.
Moram da napomenem neke stvari koje su vezane za opštinu Bujanovac. Već praktično mesec i po dana traju pregovori između srpskih stranaka, odnosno stranaka koje prihvataju državu Srbiju na teritoriji Bujanovca oko formiranja zajedničke liste za lokalne izbore koji će tamo biti održani. Mi iz SRS, kao ubedljivo najjača stranka, ne samo ovde u parlamentu i u narodu, to je još mnogo izraženije na teritoriji opštine Bujanovac, bili smo, da kažem, veoma aktivni u tim pregovorima, imali smo nekoliko, desetak sastanaka, i pokušavali da se dogovorimo i da otklonimo tu opasnost koja vreba nad Srbijom.
Podsetiću vas da je Nagip Arifi, predsednik opštine Bujanovac, skoro izložio političku platformu o nekakvom rešenju krize navodne u tim opštinama, odnosno izložio je predlog da se te opštine izdvoje iz teritorije Republike Srbije.
Mene ne čudi što se sa tim, na posredan ili neposredan način, složila i Demokratska stranka, jer mi Demokratsku stranku odavno ne ubrajamo u državotvorne stranke, jer ne treba podsećati da je Novica Manojlović, zamenik predsednika opštine Bujanovac, nastavio da sedi na konferencijama za štampu sa Nagipom Arifijem, da se smeška i da podržava te stranke koje zahtevaju otcepljenje od Srbije i koje traže u nedavnim svojim akcijama da se albanski teroristi, koji su pravosnažno osuđeni za ubijanje članova državnih službi, da se puste i da im se to što su uradili ta ubistva, da se izvrši amnestija i da se kaže da je to bilo oslobodilačka borba.
Ovo je trenutak kada DSS treba da pokaže da li je državotvorna stranka, da li ste spremni da u cilju nekih viših interesa imate određene dogovore sa drugim strankama ili je jedini interes koji vi imate lični i uskostranački. Vi ste, što je mene zaista razočaralo, izašli sa tim da morate da imate svog kandidata. Dakle, vaš je stav da kao stranka koja ima predsednika Vlade mora da ima i kandidata na lokalnim izborima.
SRS, svesna opasnosti koje postoje u toj opštini, svesna da se tamo ne poštuju zakoni Republike Srbije, da tamo postoje neki nazovispomenici likvidiranim albanskim teroristima, dame i gospodo, a to se prevashodno odnosi na ove koji viču tema, na tim nazovispomenicima, piše - stradao u obračunu sa srpskim okupatorom. Da li je to politika Vlade Vojislava Koštunice.
To je ono mesto gde stoji jarbol na kome se viori albanski barjak. Opet se na prostorima Republike Srbije dešavaju stvari koje su se dešavale devedesetih godina na Kosovu i Metohiji. Opet neki građani Republike Srbije ne moraju da plaćaju struju, dok je Srbima na KiM isključena struja, u Štrpcu sat ili dva dnevno, kada imaju sreće, imaju struje, na teritoriji Republike Srbije opet neki struju ne plaćaju.
Dakle, vreme je da se odredite jasno prema građanima Srbije i da kažete da li želite da preuzmete ili ne želite da preuzmete odgovornost za određene stvari.
Mi smo u tim pregovorima bili maksimalno korektni i tu činjenicu mogu da potvrde kolege iz G17 plus, iz SPS i svih drugih stranaka koje su učestvovale u tim pregovorima. Maksimalno smo popustili što se tiče broja mandata.
Dogovor je bio da se pravi neka koalicija u cilju viših interesa, ali je sada, nažalost, postalo očigledno da vi to ne želite.
Znate i sami koliko smo puta odlagali dogovore, od ponedeljka do srede, od srede do petka, od petka do ponedeljka. Dakle, krajnje je vreme da izađete i otvoreno da kažete šta je ono što želite.
Ovo su stvari koje su od izuzetne važnosti. Mi smo bili više nego korektni, više nego otvoreni za svaki dogovor. Pozivam vas, pred građanima Srbije, odredite se i recite koga želite da podržite.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se. Mislim da smo razjasnili ovaj amandman. Narodni poslanik Karaičić, po Poslovniku.

Boris Karaičić

Demokratska stranka Srbije
Ništa nismo razjasnili, mislim da smo zakomplikovali stvari, ne našom krivicom.

Moj kolega prethodni govornik je dvostruko zloupotrebio govornicu. Prvo je govorio 11 minuta o nečemu što nije na dnevnom redu, ali to je manir njegove stranke, a mislim da je učinio mnogo veću zloupotrebu time što je rekao da je koalicija na vlasti, a mislio je, pre svega, na DSS, pobedila na lokalnim izborima u Kraljevu, Smederevu i Bečeju tako što je zloupotrebila državni aparat.

Mislim da se u kampanji izriču mnoge stvari i da svako ko izgovara bilo šta treba da odgovara za ono što kaže. Zloupotreba države podrazumeva zloupotrebu javnih preduzeća, podrazumeva sve ono što je viđeno pre 5. oktobra, da, recimo, direktor neke javne firme preti radnicima otkazom zbog toga što ne glasaju za njegovog kandidata, preti smanjivanjem plata i tera ljude da glasaju onako kako ne misle.

Mislim da ne možemo zbog toga što je neko u kampanji, da li u Bečeju, Kraljevu ili bilo gde, na nekoj tribini obećao bilo šta, da to svedemo na to da je država zloupotrebila ovlašćenja i da je neko iz vrha države naredio da baš tako mora da se radi.

Vi znate dobro da, ako je išta urađeno za ovih dve i po godine, to je da su se prilike smirile u Srbiji, da više niko, pa ni vi ne govorite o potencijalnim krađama na izborima, da više nema sumnje da su svi izbori pošteni, da li su lokalni izbori u mesnim zajednicama ili su izbori na svim nivoima, nikada, otkako je DSS preuzeo kormilo vlasti, tih zamerki nije bilo, za razliku od ranijih prilika. Ako smo išta uradili, to je da smo smirili takve tenzije i takve tendencije.

Prema tome, nemojte da neke reči bilo kog lidera shvatamo kao zloupotrebu države. Zloupotreba države je nešto veoma štetno, veoma opasno i užasavajuće je pare države koristiti u lične svrhe, ali ako iko to nikada nije radio, to je ova stranka, i ako to niko nikada neće da uradi, to nije ova stranka.

 

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Replika, narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Da se ne zavaravamo, ova govornica nije mesto sa koga se obraćaju naivni, a i ne obraćate se naivnima. Ovo ni kod naroda ne može da prođe.
Ponašanje vlasti u Srbiji na poslednjim lokalnim izborima je adekvatno ponašanju svih vlasti pre vas. Vas je poraz u Kuli naterao da drugačije pristupite dopunskim lokalnim izborima. Čitav aparat je angažovan na dopunskim lokalnim izborima. Sva budžetska sredstva, obmane građana i ono što je najgore, ministar za kapitalne investicije bio je na odmoru mesec i po dana, iz sela u selo.
Šta je najgore? Rekao je: ako pobedi kandidat DSS dobićete to i to. Sad vi pred kamerama radite to što je on obećavao. Sada vas pitam, da li je nevolja drugih opština to što nemaju dopunske izbore, pa neće dobiti neki put? Jeste, je l' da. Da li delite opštine na one u kojima su vaši na vlasti i one u kojima nisu? Da li zbog toga idete na lokalne izbore, raspuštate opštine u kojima su drugi ljudi na vlasti? Naravno. Nemoj da se zavaravamo. Vlast može da dobije svake dopunske lokalne izbore, ne može da dobije opšte lokalne izbore, kad je loša vlast.
Nemoj uopšte da me ubeđujete kako se dobijaju parcijalni lokalni izbori. Onako kako ste vi počeli da radite, a to je nemoralno i to ste osuđivali do 2000. godine. To je bila opšta osuda - šta radi vlast kad su izbori, kako ide pa otvara već otvorene objekte, kako udaraju kamen temeljac baš kad su lokalni izbori. Vi to sve radite.
Gde vam je bio ministar Bubalo sve vreme dok su trajali lokalni izbori, gde je bio Velimir Ilić, gde su bili ostali ministri? U kampanji za lokalne izbore.
Sada vi kažete da to nije tema za razgovor. Ovaj iz Preševa vam kaže: ako KiM dobije nezavisnost, odmah se priključujemo KiM. To vama nije tema za razgovor. Ne, ići ćemo sa svojim kandidatom u Bujanovcu. Vi ste mnogo jaki da imate kandidata u Bujanovcu. Šta, hoće li Velja Ilić i da obećava dole puteve, pa da dobijete izbore u Bujanovcu.
Ne, nego da razbijemo srpsko biračko telo: vi kandidata, mi kao najjači kandidata, ostali se grupišu - kandidata, pa će da bude kao u Prijepolju - većinski srpski živalj, a dva kandidata muslimana ušla u drugi krug za predsednika opštine. Uopšte ne odslikavaju stanje u opštini. Taj vaš duh se odslikao na izborima za lokalnu samoupravu. Jako loše. Pokazalo se kakvi ste kada vas neko dotera do zida.
Mi ćemo na to da obratimo pažnju pred sledeće izbore. Vi ste u stanju da se ponašate kao Berluskoni. Vama ne odgovara da je neko drugi na vlasti, iako je voljom naroda na vlasti. Za vas to nije opština. Kad se obratimo ministru za lokalnu samoupravu da pomogne u opštinama u kojima niste na vlasti, ne reaguje uopšte. Kad se obrate vaši partneri, promptno, za 24 sata se rešava pitanje tako što se usliši želja onoga ko vam pomaže da vladate. Takvi ste. Ne znam hoće li svi biti takvi, ali vi ste sada takvi.
Naš posao je da vas kritikujemo, a vaš je posao da dokažete da to nije tačno. Kažem da je apsolutno tačno.
Iste metode vladanja koristite kao i mi pre vas. Šta hoćete, na isti način da vas menjamo? Hoćete da upalimo Saveznu skupštinu, da bih vam dokazao da kradete? Niti sam tako nevaspitan, niti imam toliko malo brige za državu kao vi.
Za vas paljenje Skupštine nije krivično delo. Šta vi meni pričate ovde o redu, poretku i o demokratiji, o lokalnim izborima, o zakonu o crkvama. Za vas paljenje Savezne skupštine nije krivično delo. Ne samo da niko nije odgovarao, niko nije krivično gonjen, ni po službenoj dužnosti, jer ste to vi uradili. Samo je to razlika - mi smo upalili i nema gonjenja.
(Predsednik: Vreme.)
Sigurno si se 6. oktobra hvalio komšiji da si bio tamo i da si palio. Sad ne smeš da se hvališ. Sad je prošlo malo više vremena. Voleo bih da raspravljamo o važnim stvarima.
Ovo je kampanja. Vaši predlozi zakona su predizborna kampanja, naša reakcija na to je predizborna kampanja. Ko bi vas terao da ispravljate grehe od pre 60 godina? Vi se odjedanput pred Uskrs bavite crkvama i verskim zajednicama. Vi se bavite nekakvim rehabilitacijama, vi mislite na dijasporu, oslobađate decu koja nisu služila vojsku, kao da je neko naivan.
Nemojte da nas tretirate kao naivne. Da smo naivni ne bi imali 40 posto biračkog tela. Mi sve vaše poteze čitamo, ali vi zato trpite. Vi imate atribute vlasti, poluge moći, novac u svojim rukama, saradnju sa EU u svojim rukama, mi imamo ovu govornicu. Što, da nam nije ostalo nešto više?
Zato vi koristite govornicu, mi ćemo da je koristimo, gledajte da izbegnemo uvrede lične prirode, a stranke neka se optužuju međusobno. Naravno da treba da se optužuju. Kada bih vas podsetio na šta je vaša opoziciona borba ličila, sami biste se postideli toga.
Vi ste to opravdavali, diktatorski režim u Srbiji. Pazi, majku mu. U tom diktatorskom režimu svi ste lepo živeli. Ili ovo dete od 25 godina stradalo u režimu, sada je poslanik. Nemojte, pustite to, to su priče za malu decu. Naučili ste dobre metode vladanja i počinjete polako da ih primenjujete. Što vas više priteruje gubljenje uporišta u narodu uza zid, to postajete rigidniji. Pazite samo da ne pređete crtu.