Nema sumnje da ćemo se svi složiti da je korupcija jedno od važnih pitanja ne samo u društvima kao što je naše, u tranziciji, već u savremenom svetu u celini. Tome je Demokratska stranka pridavala značajnu pažnju i u vreme kad je bila opozicija i u vreme kad je bila u Vladi.
Navešću samo nekoliko primera koji će to da ilustruju. Godine 1994. smo u ovoj skupštini podneli predlog zakona da se ustanovi nova institucija specijalnog državnog tužioca i u obrazloženju smo vrlo jasno istakli da je to potrebno zbog organizovanog kriminala koji se nalazi u srcu države, da je on taj koji generiše čitavu krizu i da je zbog toga potrebno ustanoviti jednu takvu instituciju koja će nezavisno moći da u čitavom kompleksu pravosudnih organa odradi jedan važan posao.
Druga činjenica, pošto se juče, iako u našem narodu postoji običaj da se o mrtvima ipak ne priča na taj način, provuklo sve to kroz blato, a da nije pomenuto da je upravo Zoran Đinđić u kampanji 2000. godine isticao da nema države bez mafije, ali je Srbija jedina država u kojoj mafija ima svoju državu. Sa tom političkom platformom smo i pobedili, znajući da je to značajno da bi to i učinili.
Šta je ta Vlada učinila? U prve tri godine je samo zaustavljanjem šverca u sferi duvana i nafte nekoliko milijardi evra došlo u državnu kasu. Ko od poslanika u to sumnja, neka postavi pitanje Vladi pa da dobije egzaktne podatke o tome.
Kada se u stvari taj novac od duvana i nafte odlivao u privatne džepove? Odlivao se u vreme '97, '98, '99. i 2000, a ko je tada vladao znamo. Umesto da preuzmu odgovornost za to što su milijarde evra otišle u privatne džepove, oni sada napadaju onoga ko je zaustavio to i ubacio u državnu kasu. To je klasična zamena teza.
Bez obzira na to što ovde polemišemo sa jednim političkim stanovištem koje, po mom mišljenju, ima i određene prizvuke demagogije, a ne činjenica, želim da jasno podvučemo neke stvari. U Srbiji ne sme da bude nedodirljivih kada je ova tema u pitanju, bez obzira na to o kome je reč. Ali, slušali smo mi vrlo dobro kampanju 2003. godine, u kojoj je rečeno ne znam šta sve ne, i tada su takođe pominjani mnogi koji se nalaze... Četiri i po godine je od tada prošlo, gospodo, da li se nešto od toga može realno videti?
Kada je reč o tom famoznom Smederevu, budimo tu realni ljudi. Naš stav je uvek bio vrlo jasan. Devet hiljada ljudi radi u tom Smederevu, sa prosečnim platama od skoro 30.000 dinara. To je jedan od najvećih izvoznika u Srbiji.
Mi kao demokrate i dalje kažemo - ako je neko u toj privatizaciji nešto uradio, pravosudni organi, i neka odgovara.
Tu nema dileme, ali nemojte napadati ono što se pokazalo da je izvanredno, baš ta privatizacija. A da ne govorimo o brojnim drugim primerima koji su ovde bili.
Na kraju, pokojni premijer je za vreme dok je bio opozicija, zbog izlaganja sa ove govornice i napada na tzv. žitnu aferu te vlade, osuđen na šest meseci zatvora. (Poslanik Dragan Todorović dobacuje s mesta, ali se ne čuje.)
Gospodine Todoroviću, imaćete šansu da o tome vrlo dobro govorite. Da nije reč o čoveku koji ne može da se brani, ja nikada ovde ne bih izašao. Sve ostalo je dostupno i kritici i preispitivanju, ali na taj način, sa cinizmom, govoriti o čoveku koji je zaista trasirao put moderne i demokratske Srbije, uspeo... Onda nije čudo što oni kojima je milione evra izbio iz džepa, sa jasnim znakom da se to ulije u državnu kasu, i time stvorio ogroman broj neprijatelja u ovoj Srbiji, jer oni su naučili na bezakonje, na pljačku, a ona je tada bila zaustavljena...
Samo još jednu rečenicu. Ono što je ključna stvar, mi tada nismo jurili veštice, mi smo menjali sistem da uspostavimo pravne norme koje će da onemoguće ljude da čine ono što su ranije činili, jer će se u svakom sistemu naći oni koji su kriminogeni, skloni korupciji. Znači, treba nam sistem koji će da obezbedi što je moguće efikasnije organe u pravosuđu i u pravnom sistemu da bismo imali državu koja treba da liči na one koji su u okruženju ili kojima težimo.
Ja sam nisam zadovoljan borbom protiv korupcije u Srbiji. Da se razumemo, to je velika pošast, protiv koje svi moramo biti. Naveo sam par mera koje su učinjene. U vreme kada ste tri godine vladali vi to niste učinili, nego ste ili delili pare sa onima koji su uzimali ili ste odgovorni što ih niste gonili.