PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.12.2008.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

26.12.2008

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 22:05

OBRAĆANJA

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po članu 104. Poslovnika Narodne skupštine. Narodni poslanici su dužni da poštuju dostojanstvo Narodne skupštine.
Predsedavajuća, gospođa Gordana Čomić, na primeru javljanja narodnog poslanika poslaničke grupe SRS, mr Marka Milenkovića, upravo je narušila dostojanstvo Narodne skupštine, što je želela prekidanjem narodnog poslanika da ukaže na povredu Poslovnika, omalovaži i ponizi narodnog poslanika, kao da ne radi to u skladu sa Poslovnikom i onome što želi da kaže.
Druga stvar, predsednik Narodne skupštine je dužan da nakon toga da objašnjenje iz člana 100, kada se narodni poslanik poziva na povredu Poslovnika, ali ne da upada u reč narodnom poslaniku, pogotovo narodnom poslaniku koji ne koristi uvredljive reči, ne koristi psovke, ne koristi bilo šta što narušava dostojanstvo Narodne skupštine, uvrede, itd.
Zato vi, gospođo predsedavajuća, Gordana Čomić, slažem se sa tim da izuzetno poznajete Poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije, i to stoji, ali ga zloupotrebljavate. Nepotrebno odugovlačite vreme i prekidate poslanika u izlaganju, pogotovo kada se poslanik javlja o povredi Poslovnika ili da ukaže nešto u vezi sa odgovarajućim odredbama Poslovnika. Vi ste, sedeo sam u sali, dva puta pomenuli moje ime, prvi put moje ime i prezime, da dobacujem. To nije tačno.
Narodni poslanik SRS, Sulejman Spaho, prolazio je i njega ste upozorili, i on vama nije dobacio, nego je rekao za vas - predivna žena, u superlativu, pohvalio vas je itd. Vi ste njega upozorili i opomenuli, a rekao sam vam šta je on izgovorio prilikom izlaska iz sale, nisam vama dobacio.
Drugi put, apsolutno nisam ništa rekao, a vi ste ponovo izgovorili moje ime, odnosno prezime, kao da dobacujem.
Na kraju, kada upozorite i sa razlogom narodnog poslanika da dobacuje, narodni poslanik koji dobacuje, treba da pravite razliku, dobacivanje po Poslovniku nije dozvoljeno poslaniku koji govori za ovom govornicom, a ne predsedavajućem, da li to bila predsednica Skupštine ili potpredsednik Skupštine koji trenutno predsedava.
Pravite razliku čak i kada vam narodni poslanik nešto dobaci. Slažem se, ne treba nikada dobacivati, pogotovo izgovoriti nešto što je ružno, neku uvredljivu reč itd. Ali, nešto kao što je malo pre Sulejman Spaho, izlazeći, rekao da ste vi jedna divna žena, vi ga upozoravate i gledaoci stiču utisak kao da je on zaista nešto dobacio, nešto neprimereno, nešto mnogo ružno, nešto uvredljivo, ko zna šta je sve rekao.
Vi u tome preterujete i trebalo bi da imate to u vidu. Ukazuju vam mnogi narodni poslanici, iz različitih poslaničkih grupa da to radite, da razmislite o tome i da to više na dalje ne činite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 104. Upućujem vas na uvid u beleške. Ne možete da dobacujete da vam ne treba objašnjenje.
(Milovan Radovanović, sa mesta: Gde piše?)
Piše u članu 100. da imam dužnost da dam objašnjenje narodnom poslaniku koji se pozvao da dobije reč preko reda i čim završi prethodni govornik, a da bi govorio o povredi Poslovnika. Upućujem vas na stenogram izlaganja narodnog poslanika Marka Milenkovića i videćete da nema osnova za vaše izlaganje.
Naprotiv, ako pažljivo pročitate njegovo izlaganje do kraja, zaista vas upućujem da ne moram da objašnjavam i da čitam sve ono što je on izgovorio za govornicom sada.
Reč ima narodni poslanik Ljubiša Petković, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Ljubiša Petković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, zbog vrlo velikog uznemirenja građana vezano oko sukoba između ministra odbrane gospodina Šutanovca i načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Ponoša želeo bih da dobijem odgovore na neka pitanja, a vezano pojedinačno za generala Ponoša, kao i za ministra Šutanovca.
Dozvolite mi da postavim temelj mojih pitanja i da kažem, kao prvo, da je vrlo neveštim upravljanjem, usled nekompetentnosti i nezainteresovanosti ministra odbrane, gospodina Šutanovca, kao i njihovih saradnika, vojska postala žrtva dnevno-političkih razmirica unutar vladajuće koalicije, a posebno frakcija koje se nalaze u DS. Sistematski se ruši ugled vojske i u narodu se stvaraju velike, mnogobrojne afere vezane za armiju, a posebno se podstiče nezadovoljstvo profesionalnog sastava Vojske Srbije.
Dozvolite mi da kažem da rukovodstvo svih država ovog sveta, bez obzira na politički sistem koji je zastupljen u državi, posebnu pažnju posvećuju dužnosti načelnika Generalštaba, jer je to najviša dužnost u vojsci, za koju su povezana značajna ovlašćenja. Na ovu dužnost se postavljaju oficiri koji su vođeni na komandnim dužnostima, koji su prethodno uspešno obavljali dužnosti komandanta jedinica na taktičkom i operativnom planu. Ovo pravilo je važilo i u Vojsci Kraljevine Jugoslavije, i u JNA i Vojsci Jugoslavije. Ali, sada više ne važi, samo u ovoj zemlji, samo sa ovom vlašću.
Sadašnji načelnik Generalštaba u prethodnoj vojničkoj karijeri najvišu komandnu dužnost koju je obavljao jeste dužnost komandira voda. To je osnovna komandna dužnost oficira po završetku Vojne akademije. Preskočio je sedam komandnih dužnosti: komandira čete, zamenika komandanta bataljona, komandanta bataljona, načelnika štaba puka brigade, komandanta puka brigade, načelnika štaba korpusa i komandanta korpusa ili slične operativne grupacije i direktno je uleteo na dužnost zamenika, a potom i načelnika Generalštaba.
Uz to, išlo se na munjevito napredovanje. Za šest godina, od čina potpukovnika do čina general-potpukovnika, sve kroz vanredna unapređenja. Koje to posebne kvalitete poseduje general Ponoš? To je jedno od osnovnih pitanja. Zašto su ti kvaliteti odjednom postali vidljivi otkada se Boris Tadić počeo baviti vojskom.
Na kraju, želeo bih da dodam, da započeti proces privatizacije vojske od strane (Predsedavajuća: Tri minuta i 30 sekundi.) DS krunisan je dolaskom Dragana Šutanovca na dužnost ministra odbrane i postavljanjem biranog kadra DS na ključne dužnosti u vojsci i Ministarstvu.
Što se tiče vojske, nedvosmisleno se može zaključiti da se favorizuje kadar (Predsedavajuća: Četiri minuta.) naklonjen DS. Nastaviću kasnije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Javljam se na osnovu člana 104. Poslovnika, a vezano za diskusiju gospođe Nade Kolundžije, kada je pokušala da objasni da je član 139. stav 5. osnov da može da se raspravlja o amandmanima bez mišljenja Vlade. Podsećam da taj stav 5. člana 139. kaže da ukoliko nadležni odbori ne dostave izveštaje, odnosno Vlada mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez tih izveštaja, odnosno mišljenja.
Međutim, član 147. decidirano kaže "predlagač zakona, nadležni odbori i Vlada dužni su", dakle, dužni su, ne mogu, ako hoće, nego su dužni, "da pre sednice Narodne skupštine razmotre amandmane koji su podneti na predlog zakona i da Narodnu skupštinu obaveste za koje amandmane predlažu da ih Narodna skupština prihvati, a za koje da ih odbije".
Gospođa Nada Kolundžija je pokušala da nas ubedi da možemo, i verovatno će sada, kada smo konačno u 14.10 časova, još uvek nismo svi dobili, ali dobijamo izveštaj Vlade, posle ovog dobijenog izveštaja, gospođa Kolundžija će da nas ubeđuje da je član 139. taj na osnovu kojeg smo mogli da radimo, ali ste vi na početku sednice u 10.00 časova pomerili početak za 12.00 časova, zato što nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 147. Valjda nešto što je uslov u 10.00 časova jeste uslov i u 12.00 časova, 13.00 časova, 14.00 časova, u svakom momentu i u svako doba.
Dakle, i ovo je bio pokušaj, dobro je zapazio gospodin Maraš, vi ste ovde svojim dugim komentarima, u skladu sa Poslovnikom imate obavezu da komentarišete, ali ono što su vaši komentari je zapravo diskusija koju biste trebalo sa ovog mesta da kažete ovom parlamentu i javnosti Srbije. Vama je odgovaralo da na ovaj način radi Skupština, jer da nije bilo javljanja po Poslovniku, vi biste opet pomerili početak rada za 14.00 ili 15.00 časova, dok ne dobijemo mišljenje Vlade.
Gospođo Čomić, vi ste rekli da će najpre dobiti izveštaj Vlade predsednici poslaničkih klubova, grupa, pa narodni poslanici i kažete - što je u skladu sa Poslovnikom.
Samo vas molim kada god se pozovete na Poslovnik da kažete gde to tako piše. U toku smo sednice, sednica je u toku. Nije ovo zakazivanje sednice pa dobija šef poslaničke grupe, pa će onda dobiti narodni poslanici na kućnu adresu ili preko poslaničkih klubova. Sednica je u toku, pre pola sata ili možda malo više dobili su predsednici poslaničkih klubova mišljenje Vlade. Kako mogu svi narodni poslanici da koriste taj jedan primerak? Naravno da to nije ni fizički moguće, a takva obaveza ne postoji ni u Poslovniku.
Dakle, danas ste pokazali da ne želite da građani Srbije i država Srbija dobije budžet, jer evo u 14.15 časova smo dobili mišljenje koje smo mogli imati ovde pre deset časova jutros.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nema povrede člana 104. U 10.00 časova Narodna skupština nije imala informaciju da je Vlada završila razmatranje po svim amandmanima.
To je bio razlog, uvidom u stenogram možete se uveriti i zašto je sednica odložena do 12.00 časova, a uz prethodno pitanje da li su svi predsednici poslaničkih grupa saglasni da samo započnemo sednicu i da sačekamo da dobijemo informaciju o tome da li su na Vladi završili sav posao i kada će završiti.
U 12.00 časova sam dala informaciju da Narodna skupština ima informaciju da je Vlada završila razmatranje svih amandmana, da je u pitanju tehnički deo posla umnožavanja mišljenja da bude dostavljeno svim narodnim poslanicima i uvidom u stenogram videćete da sam rekla - naravno, ako se sa tim slažu predsednici poslaničkih grupa, i tada je svaki narodni poslanik koji ima pravo tražio reč da govori o povredi Poslovnika.
U delu u kojem ste me upozorili da sam napravila redosled za raspodelu materijala, potpuno ste u pravu. Nema osnova da predsednici poslaničkih grupa dobiju materijal, mišljenje Vlade, pre bilo kog drugog narodnog poslanika. Izvinjavam se na nepreciznost koja je izrečena, radilo se samo obaveštavanju da prvih deset primeraka koji izađu umnožavanjem da će biti dostavljeni predsednicima poslaničkih grupa. Naravno da nigde u Poslovniku nema osnova da bilo koji narodni poslanik dobije bilo koji materijal posle nekog drugog narodnog poslanika.
Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.
Pre njega reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta, želi da govori o povredi Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Izvinjavam se kolegi Buhi i narodnim poslanicima, ne želim da zloupotrebljavam Poslovnik, ali pošto ste lepo obrazložili sve ono što sam stavila kao primedbu, najpre molim da se u danu za glasanje Skupština izjasni da li je bio povređen Poslovnik, malopre ste sami priznali da jeste, da vidim kako će reagovati skupštinska većina.
Ali, nisam se javila zbog toga. Javila sam se da vas zamolim da nam na osnovu člana 27. Poslovnika objasnite zbog čega je ova pauza pomerena i ne znam kada planirate da date pauzu.
Nije nikakav problem, znam, samo nemojte da mi kažete piše u Poslovniku pauza je sat vremena, pa imate diskreciono pravo da odredite kada će biti tih sat vremena.
Sve je to u redu i u skladu je sa Poslovnikom, ali uvek kada se pauza pomera unapred ili unazad, kao sada, onda svaki put dobijemo neko objašnjenje zbog čega je pauza pomerena za 20 minuta, pola sata, sat, koliko već bude.
Molim vas, radi javnosti, objasnite nam ono što ste malopre vi dobacivali kada vas je neko iz klupe pitao zašto nema pauze. Rekli ste, sad samo potvrdite da li sam u pravu, dobacivali ste a niste imali pravo, kao ni bilo ko od poslanika, da će biti pauze dok se podeli materijal odnosno mišljenje Vlade.
Dakle, još jedan dokaz, kompletan rad parlamenta usmerava se prema nekakvom programu Vlade i za vas je Vlada zakon, umesto da bude obrnuto i kažete da li je tačno ovo što sam rekla da ste vi rekli sa mesta, da ste i pauzu pomerili da bismo dobili mišljenje Vlade.
Ovo je još jedan od dokaza da je skupštinska većina u službi Vlade Republike Srbije i niko još iz skupštinske većine ovde nije rekao da je Vlada kasnila sa predlogom budžeta 40 dana, poštovani građani Srbije.
Ne dajte da vas lažu, da vas zavaraju, da kažu da je problem u tome što se danas raspravlja o nečem drugom ili što poslanici opozicionih stranaka, pre svega SRS, žele da govore o svojim amandmanima koji su podneti, jer mi smo amandmane podneli da kroz te amandmane pokažemo kakva je naša namera u odnosu na dobrobit građana Srbije.
Dakle, recite istinu - Vlada Republike Srbije je neodgovorna, a odgovorna je zašto građani Srbije neće imati budžet. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, u prethodnom javljanju nisam rekla da je povređen član 104. i izvinila sam se za nepreciznost o redosledu distribucije materijala, tako da nema povrede koju ste obrazlagali u prethodnom javljanju.
A što se tiče izricanja povrede po ovom javljanju, po članu 27. staram se o toku sednice i, želeći da bude primenjen svaki član Poslovnika i oni koji su prećutno dogovoreni kako se primenjuju i svi ostali, pauzu ću odrediti na osnovu Poslovnika.
U pravu ste, sami ste rekli, pauza je po pravilu od 14.00 do 15.00 časova. Još je prijavljeno dvoje narodnih poslanika koji žele da govore o povredi Poslovnika i time bismo završili ovaj prepodnevni deo rada. U međuvremenu su podeljeni mahom i primerci mišljenja Vlade o iznetim amandmanima, tako da ćemo u popodnevnom delu nastaviti raspravom u pojedinostima, a po pojedinim amandmanima podnetim na Predlog zakona o budžetu.
Reč ima narodni poslanik Milorad Buha, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Javljam se po članu 104. i dužan sam da ukažem javnosti Srbije da je SRS sa razlogom podnela puno amandmana, s obzirom da smo ocenili i procenili da ovaj budžet je neostvariv i u skladu sa ciljevima koje smo čuli, ciljevima Vlade, da je ovaj budžet u funkciji štednje, smanjenja troškova, uglavnom u gotovo svim amandmanima smo išli ne na stavke zarada, s obzirom da su zarade državnih činovnika male, ne govorim sada o platama državnih funkcionera, nego o platama državnih činovnika, one su stvarno male, nismo išli na korekciju zarada, nismo išli na korekciju drugih troškova, sem onih koji se po našem mišljenju moraju kresati, a to su usluge po ugovoru, specijalizovane usluge, troškovi putovanja, nabavke materijala, dotacije nefinansijskim organizacijama itd.
Znači, s razlogom smo podneli 115-116 amandmana u cilju smanjenja budžetskih rashoda i dobili smo mišljenje Vlade iz koga vidimo da su pojedini amandmani prihvaćeni, drugi amandmani nisu prihvaćeni. Ne znam razlog zbog čega su neki amandmani prihvaćeni, ako se radi o određenim, po meni, ekonomskim pozicijama koje bi trebalo da se sveobuhvatno sagledaju itd.
Mislim da je greška ponovo u Vladi. Ako se zalažemo za štednju onda se moramo opredeliti za način i odabrati način kako najbezbolnije štedeti, kako najbezbolnije smanjiti troškove i ne okrnjiti zarade.
Mi smo se opredelili kao SRS, upravo zarade nećemo dirati, diraćemo one troškove koji nam ovog trenutka ne trebaju i na taj način smo radili amandmane. Zašto su neki prihvaćeni, a neki nisu, to ne znam. To ćete nam verovatno vi ovde objasniti.
Dalje, mišljenje Vlade dobijamo pre desetak minuta. Naši amandmani su prošle nedelje završili u pisarnici, bili su na raspolaganju Ministarstvu finansija i Vlade. Zašto se čekalo toliko dugo ako želimo budžet da usvojimo u zakonom predviđenom roku? S obzirom da ga nismo ni dobili u roku, mišljenje SRS je da vi i nećete usvajanje budžeta, idete na privremeno finansiranje.
Imaćete obrazloženje - eto, radikali, opozicija su išli sa puno amandmana. Odgovorno vam tvrdim, išli smo u skladu sa vašim ciljevima, da smanjimo budžetske stavke koje nam nisu ovog trenutka potrebne i da izađemo u susret građanima Srbije da izdvajaju što manje sredstava. Odustali ste od toga, ne mi iz opozicije, nego vi. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, više puta je rečeno da je došlo do kršenja budžetskog kalendara. Ministarka finansija Diana Dragutinović je u uvodnom izlaganju uputila izvinjenje Skupštini.
Dakle, ne pokušava se sakriti ono što ne može da se sakrije, a to je da Predlog zakona budžeta kasni 41 dan po budžetskom kalendaru, pa onda naravno kasnimo i mi po našem kalendaru.
Vaše obrazloženje za povredu člana više ide u raspravu o pojedinostima, nego u povredu Poslovnika.
Narodni poslanik Paja Momčilov, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.