Gospođo Đukić-Dejanović, na prvom mestu bih, a na osnovu člana 88. stav 2, od vas zatražila obaveštenje – koje predstavnike Vlade Srbije očekujemo tokom današnje sednice predviđene za rad po pitanju nadzora Vlade Srbije između 16.00 i 19.00 časova? Za sada nemamo informaciju ko će iz Vlade Srbije da dođe danas, pa bismo želeli u najkraćem mogućem roku da je dobijemo ne bismo li se tako pripremili za dobru i argumentovanu raspravu. To je na prvom mestu.
Drugo, ono što javnost u Srbiji zaista interesuje u poslednje vreme, tiče se njihovog zdravlja. Imali smo prilike da tokom prepodneva čujemo predstavnike Svetske zdravstvene organizacije, vezano za popularno nazvan svinjski grip, da polako ali sigurno svet klizi u pandemiju, da ono o čemu bi sve zemlje trebalo da vode računa je sledeće - ovaj virus gripa ima jednu vrlo prepoznatljivu karakteristiku, da se posle mirovanja zapravo javlja u potpuno izmenjenom obliku i samim tim ga je teško sanirati, odnosno teško je boriti se s njim.
Ono što mi očekujemo od ministra zdravlja jeste, prvo, da se u što skorije vreme pojavi pred parlamentom, ali pre toga da nam odgovori na pitanje na koji način se država Srbija pripremila za borbu sa ovako opasnim virusom, da li smo mi zapravo spremni da saniramo sve zdravstvene posledice ovog virusa, s obzirom da vidimo da uzima vrlo veliki danak u zemljama gde se pojavi, i kakva je trenutna situacija sa državom Srbijom.
Sledeće pitanje tiče se Kosova i Metohije. Ono što Srpsku radikalnu stranku posebno interesuje jeste šta je Vlada Srbije sve preuzela da zaštiti srpsku pravoslavnu i kulturnu baštinu na teritoriji Kosova i Metohije, gde se, kao što bi svi trebalo da znaju, nalazi 1.500 manastira, crkava, isposnica i drugih simbola srpskog verskog i kulturnoistorijskog nasleđa od srednjeg veka do danas.
Bili smo svedoci martovskog pogroma 2004. godine, kada su šiptarski teroristi pokušali da izbrišu viševekovno postojanje srpske države na teritoriji KiM tako što su svoj bes izrazili na srpskim svetinjama. Do dana današnjeg nismo saznali informaciju ko je potpisnik takvog brutalnog nasilja tokom martovskog pogroma 2004. godine.
Međutim, ono što je takođe vrlo značajno, dešava se poslednjih mesec dana, što zapravo retko ko zna, jeste da je nedavno svečano obeležen početak rada na stvaranju baze podataka kulturnog blaga nezavisnog Kosova, kome su prisustvovali samozvani ministar kulture, omladine i sporta Valjton Bećiri i izvesni ambasador Velike Britanije na Kosovu i Metohiji gospodin Endru Sparks.
Mislimo da je ovo nedopustivo i da ovo treba preispitati. U kom smislu? Ova baza podataka obuhvata srpsko kulturno blago, kojim se sada ponose narko-dileri i teroristi na Kosovu i Metohiji, i to, kao što vidimo, uz podršku diplomatske misije Ujedinjenog Kraljevstva.
Pitanje konkretno treba da bude – šta je Vlada Srbije preduzela da spreči svojatanja srpskih verskih i kulturnih simbola i spomenika na teritoriji Kosova i Metohije? Takođe, šta je Vlada Srbije preduzela da se formira baza podataka o srpskom verskom i kulturnom nasleđu na Kosovu i Metohiji koja će biti autentična i tačna, a koja će moći da se koristi u Srbiji i u inostranstvu?
Takođe, pitanje za ministra spoljnih poslova, pored ministra za Kosovo i Metohiju i prvog ministra srpske vlade – kakve je diplomatske mere preduzela Vlada Srbije da ukaže, recimo, vladi Velike Britanije na to da oni nemaju pravo da konkretno kradu religijsko i kulturno blago Srbije, kako su to inače ranije činili u Egiptu, Kini, Indiji i sada na teritoriji Kosova i Metohije?
Konačno, da li je Vlada Srbije preduzela neke mere i koje, kako bi dobila potvrdu u naučnim krugovima Velike Britanije i drugih zemalja Evropske unije da je versko i kulturno blago Kosova i Metohije samo srpsko kulturno blago? Hvala.