OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 11.06.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

11.06.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 22:15

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Osmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da prisustvuje 125 narodnih poslanika, a radi utvrđivanja tačnog broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno je da je u sali prisutno 89 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Već ima prijavljenih ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa koji žele da zatraže obaveštenje u skladu sa članom 235. Poslovnika.
Najpre, gospodin Vladan Batić.

Vladan Batić

Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, ovo je pitanje za gospodina Rasima Ljajića i gospodina Svetozara Čiplića. Pitanje i sugestije tiču se raseljavanja beogradskih Roma. To je, očito, postao delikatan problem, koji izaziva bespotrebne tenzije i sukobe među građanima.
Pomenuću slučaj Obrenovca. Opština Obrenovac odlučila je da se 20 kontejnera za raseljene Rome postavi na lokaciji koja se zove ''Grebača'', u selu Zvečka, a da prethodno nisu konsultovali građane, nije bila nikakva javna debata ili rasprava, nije preraspodeljeno to na više mesnih zajednica.
Odlučili su preko noći da asfaltiraju jednu livadu, jednu ledinu, i da kažu – tu će biti Romi, bez ikakvih elementarnih uslova, bez ikakve infrastrukture, s ogromnim pritiskom na okolinu zbog saobraćaja, autobuske stanice, snabdevanja itd. Tako se ne rešava problem.
Rome nameravaju da stave u geto, u rezervat. Tu čak postoji jedna deponija, pa su planirali da se Romi koji će se tu naseliti bave selekcijom sekundarnih sirovina, da se pretvore u građane drugog reda. Mislim da to više nije samo problem Beograda, nego nadležnih ministarstava i čitave Srbije.
Imam jedan predlog i sugestiju kako to da se reši na jedan mnogo humaniji, ljudskiji način. Evo kako. Opet primer Obrenovca.
Ljudi u vrhu vlasti u Obrenovcu i na čelu nekih javnih preduzeća shvatili su vlast kao priliku za lično bogaćenje. Postali su glavni graditelji, glavni investitori. To je očigledan sukob interesa. Ne mislim pri tom ni na bivšeg, ni na sadašnjeg predsednika opštine, nego, pre svega, na ljude iz dva lokalna udruženja koji, tobože, misle u interesu građana, a pod građanima podrazumevaju sebe. Neka pokažu solidarnost i neka po jedan stan u tim svojim zgradama daju jednoj romskoj porodici.
Onda imamo drugi slučaj, koji bi mogao da bude univerzalni primer. Urbanistička mafija caruje u beogradskim opštinama, povezana s urbanističkim službama. Predlažem Draganu Đilasu da formira komisiju, jer to neće uraditi lokalne inspekcije, nego komisija, da se samo utvrdi koliko je u pojedinim objektima, a tvrdim da je preko 70%, bespravno napravljeno više kvadrata, mimo dozvoljenog stepena izgrađenosti, da se u svaku od tih zgrada doseli po jedna romska porodica. To je mnogo poštenije, mnogo humanije, a ljudima koji su se bavili tom nedozvoljenom gradnjom, s raznim modalitetima, to se može uzeti kao olakšavajuća okolnost kad protiv njih bude vođen krivični postupak.
Dobio sam opet informaciju za Obrenovac od ministra Dačića, da su podnete tri krivične prijave protiv službenika Urbanističkog odseka u Obrenovcu zbog ovoga o čemu pričam. Odmah pitam ministarku pravde – kakva je sudbina te i brojnih drugih ranije podnetih krivičnih prijava od strane nadležnih službi, koje u lokalnom tužilaštvu u Obrenovcu stoje u fiokama? Neka Ministarstvo pravde, preko Republičkog tužilaštva, zatraži izveštaj, pa će svi imati šta da vide.
Mislim da je to jedan način rešenja problema vezanog za raseljavanje romskih porodica, a kada se završi Univerzijada, bilo bi lepo da bi lokalni moćnici, odnosno gospodari Srbije, oligarsi, u tim svojim zgradama opet pokažu solidarnost i po jedan stan daju za jednu romsku porodicu; eto rešenja problema. Onda se građani Zvečke ne bi bunili, ne bi protestovali, ne bi se našli pogođenim i povređenim, nego bi to bilo lepo i pošteno. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Miloš Radulović reklamira povredu Poslovnika.

Miloš Radulović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsednik, mislim da je osnovno pravilo, kada neko reklamira Poslovnik, da prvo date reč tom poslaniku.
Reklamiram čl. 27, 85. i 100. Juče sam vas u 17.47 časova pitao, još dok je trajao direktan prenos, kada će da ide snimak odloženog prenosa zasedanja Parlamenta, u trenutku kada se raspravljalo o vrlo važnim zakonima, a to su zakon o državnoj pomoći, zakon o investicionim fondovima i zakon o osiguranju saobraćaja. U tom trenutku vi niste, iako ste bili odgovorni, najodgovorniji ovde da date obaveštenje građanima, dali to obaveštenje.
Pretpostavljam da ste spavali u jedan sat po ponoći. Odloženi snimak je krenuo u jedan sat po ponoći. Ovo je još jedan način kako urušavate ugled najvišeg zakonodavnog tela, ovog parlamenta. Plašim se da prag tolerancije i kriterijuma kada i u kojim uslovima se prekidaju prenosi zasedanja ovog parlamenta ne budu sve niži. Pretpostavljam da ćete, verovatno, dozvoliti Nacionalnom servisu da budu direktni prenosi i takmičenja u hazeni, u pikadu i tako nekim stvarima. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
 Gospodine Raduloviću, niti ja, niti bilo ko iz predsedništva nismo konstatovali, pre nego sam dala reč gospodinu Batiću, da ste reklamirali povredu Poslovnika. Dakle, to nije bilo tendenciozno. Prosto vas nismo videli. Onog momenta kada sam vas videla, stavila sam vam na znanje da ćete dobiti reč čim gospodin Batić završi.
Zapravo, vi ne govorite o povredi Poslovnika i zloupotrebili ste javljanje, s obzirom na činjenicu da je članom 100. predviđeno da narodni poslanik ima pravo da usmeno ukaže na povredu u postupanju predsednika Narodne skupštine, odnosno predsedavajućeg, ukoliko smatra da ono nije u skladu s odredbama ovog poslovnika, a kao što znate, ovaj poslovnik ne reguliše vreme prenosa i u više navrata smo objašnjavali da smo u obavezi da se obezbedi javnost u radu, što ne znači uvek i direktne prenose, nego i odložene prenose.
Takođe je jako važno da vam pročitam i ovaj deo koji kaže da se povrede Poslovnika odnose na ono što je učinjeno na sednici Narodne skupština koja je u toku, i to neposredno po učinjenoj povredi.
Prema tome, vi ste zloupotrebili Poslovnik i molim vas da to više ne činite.
Gospodin Dragan Todorović, po Poslovniku.
Pošto ste se javili za pitanja, najpre gospodin Riza Halimi.
Gospodine Halimi, samo ćete jednom pritisnuti ovo srednje dugme. Prijavite se ponovo. Izvolite.

Riza Halimi

Grupa manjina
Dame i gospodo narodni poslanici, pitanje ću da uputim gospodinu ministru Obradoviću, a tiče se ugroženog prava Albanaca na visoko školovanje.
Naime, trenutno Vlada ima tvrd stav o nepriznavanju diploma Univerziteta u Prištini. Zapravo, najveći deo diploma univerziteta iz Tirane i Tetova se ne uspeva nostrifikovati. Kako na univerzitetima u Srbiji, u Nišu, Beogradu i Novom Sadu nema studenata s ovog područja, Albanaca iz Preševske doline, bilo je najavljeno prošle godine od strane ministra prosvete i predsednika Koordinacionog tela da će biti otvoreni u Preševu i Bujanovcu pravni i ekonomski fakultet, zapravo, odseci ovih fakulteta sa Univerziteta iz Niša.
Međutim, kako smo sad već u junu, kad stiže vreme za upis studenata, a ničeg, apsolutno nijedne praktične pripreme nije bilo, znači da će i ova akademska godina biti bez upisa i mogućnosti da u jednoj javnoj instituciji u ovoj državi studiraju mladi s ovog područja.
S obzirom na to da je ovo veoma ozbiljno, veoma osetljivo pitanje, jer se ovim ne omogućava nikakva perspektiva mladim ljudima s ovog područja, znači, ovim se prekida drastično, veštački, priliv novih kadrova, ne samo što se onemogućava radni odnos, zapošljavanje mladih, nego se ovim zatvara priliv novih stručnih kadrova, onda ni zakoni koje donosimo – i o ekonomskom razvoju i iz svih drugih životnih oblasti, nemaju smisao za ovo područje, jer nema novih kadrova, ne pristižu novi stručni kadrovi, kad se mladima u startu onemogućava da se pripremaju, da se obrazuju, na osnovu odredaba našeg ustava, zakona, pa i međunarodnih konvencija.
Pošto se radi o stvarno osetljivom pitanju, to nije pitanje samo Ministarstvu, jer sam Ministarstvu prosvete postavio poodavno pitanje o licencama prosvetnih radnika, onih koji su počeli da rade, a već 10 godina nemaju mogućnosti da polože stručni ispit i da dobiju radnu licencu.
Kako ovaj daleko jednostavniji posao Ministarstvo još uvek ne uspeva da reši, ovo o visokom obrazovanju je ozbiljniji problem i zato bi moralo ne samo Ministarstvo, nego i Vlada i Skupština da se daleko ozbiljnije suoče s tim, da ozbiljnije pristupe rešavanju ovih osetljivih problema, naravno kad je vreme, a ne po onoj logici – da stvaramo posle palijativne, veštačke organe, da bismo uzburkanu situaciju rešavali.
Da ne dužim dalje, mislim da je ovo mesto da i poslanici budu upoznati s jako osetljivom situacijom, dramatičnom situacijom, koja preti da eskalira u ozbiljne probleme i u političkoj sferi, pa je krajnje vreme da se ozbiljno pozabavimo ovim osetljivim problemima. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Halimi.
Reč ima gospođa Judita Popović.
...
Liberalno demokratska partija

Judita Popović

Liberalno demokratska partija
Poštovana predsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, zamolila bih obaveštenje, u smislu člana 235. stava 2. Poslovnika, od Vlade, od Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Ministarstva finansija, Ministarstva pravde, i to da li će i kada da se ukinu, stave van snage nezakonite i neustavne uredbe, uredbe o izmenama i dopunama Uredbe o zaštiti dela preduzeća čije sedište se nalazi na teritoriji republika bivše SFRJ?
To su uredbe koje su donete u periodu od juna 2008. godine, pa sve do kraja maja 2009. godine.
Te uredbe, naime, utvrđuju da se prenos prava vlasništva na nekretninama čiji su vlasnici pravna lica čije sedište se nalazi na teritoriji bivših republika SFRJ može preneti na novog korisnika, odnosno na privremenog korisnika, bez nekog pravnog posla, a to je uredbama rešeno na taj način što se obavezuju privremeni korisnik i pravi vlasnik, dakle, strano pravno lice iz bivše SFRJ, da u određenom roku zaključe imovinsko-pravni sporazum o tome kako će ta nekretnina da se podeli među njima.
Po ovom članu Uredbe o izmenama i dopunama Uredbe ustanovljava se jedan novi institut prenosa prava vlasništva koji naši pozitivni propisi ne poznaju. Na taj način, nalaže se nadležnim organima da izvrše prenos prava vlasništva bez ikakvog zaključenog pravnog posla; dovoljno je samo da se pravni posao nije zaključio. To je u suprotnosti sa pozitivnim propisima, Zakonom o osnovnim svojinsko-pravnim odnosima, Zakonom o prometu nepokretnosti, Zakonom o obligacionim odnosima, a ako su u suprotnosti sa zakonom, te uredbe su suprotne i Ustavu, zato što Ustav predviđa da zakoni moraju biti uvek u skladu s odredbama Ustava.
Te uredbe su suprotne i ratifikovanom Međunarodnom sporazumu o sukcesiji, koji je zaključen između bivših republika SFRJ, time što je u suprotnosti s odredbama tog, sada već, zakona, jer čim se ratifikuje, međunarodni ugovor postaje deo pravnog poretka države Srbije, tako da je to u suprotnosti i sa tim zakonom, a taj zakon ima primat u odnosu na domaće propise.
Te uredbe imaju i konkretne posledice, a radi se o tome da su domaća pravna lica kupila od preduzeća "Borovo" nekretnine, konkretno, 25 poslovnih prostora u Srbiji.
Oni su te poslovne prostore platili, platili su porez na prenos apsolutnih prava. Oni su ujedno dobili saglasnost i Ministarstva pravde i Ministarstva finansija i Ministarstva ekonomije, pravni posao je bio u potpunosti legalan. Međutim, ne mogu da stupe u posed tih lokala, tih nekretnina.
Inače, Vlada je, pored tih uredaba koje je donela, neustavnih i nezakonitih uredaba, uredno donela i zaključke, koje je prosledila, putem Ministarstva pravde, sudovima, kojima se sudovima nalaže da zastanu u svim postupcima gde se nalazi i postupak utvrđivanja bilo kakvog prava između domaćeg pravnog lica i preduzeća čija se sedišta nalaze na teritoriji bivše SFRJ. Ova naša domaća pravna lica koja su uknjižena kao pravni vlasnici, kao posledicu su imali to da ne mogu da ostvare svoje pravo preuzimanja tih poslovnih prostora u posed. Prema tome, na ovaj način Vlada je direktno izvršila uticaj na izvršni, sudski organ, na sudove, a ujedno je onemogućila da naša domaća pravna lica, koja su nekretnine stekla od "Borova", preuzmu te nekretnine u posed.
Moje pitanje glasi – kada će Vlada, odnosno nadležna ministarstva da ukinu ove uredbe? Dakle, ne da li će, nego kada će ukinuti ove uredbe?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima gospodin Vladimir Milentijević.

Vladimir Milentijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ministar za KiM je u ponedeljak u Leposaviću pozvao Srbe i rukovodstvo opština na severu KiM-a da sarađuju sa misijom Euleks, podsećajući nas da je Vlada Republike Srbije dala saglasnost za raspoređivanje misije Euleks na čitavoj teritoriji AP Kosova i Metohije i upozoravajući nas da je nemoguće da Vlada Republike Srbije donosi jednu odluku, a lokalne samouprave na KiM-u drugačije.
Još jednom ću podsetiti građane Srbije, vas, gospodo narodni poslanici, i Ministarstvo za KiM, da je Vlada Republike Srbije takvu odluku donela bez odluke Skupštine Republike Srbije i uprkos peticiji oko 56.000 Srba i nealbanaca na KiM-u da misiju Euleks ne treba prihvatiti, jer neće biti statusno neutralna, već će sprovoditi plan Martija Ahtisarija.
Vlada je donela odluku kakvu je donela, a Srbima i nealbancima na KiM-u dala garancije da će misija Euleks biti statusno neutralna i da će sprovoditi plan od šest tačaka Beograd – Ban Ki Mun. Srbi i nealbanci su prihvatili raspoređivanje Misije na celokupnoj teritoriji AP KiM, upravo da ne bi bili protiv odluke Vlade Republike Srbije, iako je odluka doneta na našu štetu.
S obzirom na to da misija Euleks ne sprovodi plan u šest tačaka Beograd – Ban Ki Mun, niti ima nameru, već sprovodi aktivnosti u cilju instaliranja carine i naplate carinskih dažbina na administrativnim prelazima u Brnjaku i Jarinju, pri tom sprovodi Ahtisarijev plan, za nas Srbe i nealbance to je neprihvatljivo, jer je carina atribut državnosti, a mi na KiM-u nemamo nameru da živimo u nezavisnoj državi Kosovo.
Pošto je ministar za KiM upozorio Srbe i nealbance i lokalne samouprave na KiM-u da sarađuju s misijom Euleks pomalo pretećim tonom, ja postavljam ministru za KiM dva pitanja.
Da li vi gospodine ministre i vaše ministarstvo imate nameru da sarađujete sa Srbima i nealbancima na KiM-u, da učestvujete s nama u donošenju bitnih odluka za očuvanje južne pokrajine, s obzirom na to da to do sada niste činili?
Drugo pitanje, da li ćete uskladiti odluke Vlade Republike Srbije i lokalne samouprave na KiM-u, kako se ne bi razlikovale, a na dobrobit svih nas početi ozbiljne pregovore o sprovođenju šest tačaka Beograd – Ban Ki Mun, ili ćete i dalje sarađivati samo sa misijom Euleks, na štetu Srba i nealbanaca na KiM-u?
S obzirom na to da mi je ostalo još malo vremena, gospođo predsednice, postaviću vama jedno pitanje.
Dana 9. aprila 2009. godine, tačno pre 60 dana, postavio sam pitanje ministru energetike, gospodinu Škundriću. Do dan-danas odgovor nisam dobio, iako sam ga ponovio na sednici Skupštine Republike Srbije.
Pitam vas – da li su i članovi Vlade dužni da poštuju poslovničke odredbe po pojedinim članovima, ili su to dužni samo poslanici Narodne Skupštine Republike Srbije?
Vi za nesprovođenje Poslovnika izričete kazne i opomene. Čime će biti sankcionisan ministar energetike, s obzirom na to da 60 dana nije dao odgovor na moje pitanje?