OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 16.06.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

6. dan rada

16.06.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 19:10

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u današnjoj raspravi pre podne smo utvrdili jednu činjenicu koju predstavnik Vlade nije demantovao, a to je da je srpska privreda apsolutno u neravnopravnom položaju kada je reč o stranim kompanijama koje, pre svega, dolaze iz Slovenije i Hrvatske.
Uprkos evropskoj retorici ove dve države, uprkos tome što tvrde kako im je roba konkurentna čak i na evropskom tržištu, to pre svega rade Slovenci koji su članovi EU od 2004. godine, činjenica je da te dve države najveći deo svojih proizvoda izvoze, i to pod krajnje nepovoljnim uslovima, u Srbiju, u našu državu. Dakle, malo ima slovenačkih, a pogotovo hrvatskih proizvoda u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Belgiji, Velikoj Britaniji, ali ih zato ima mnogo u Srbiji.
Takođe, što se tiče onoga što ste tvrdili od 2000. godine, a to je da imate, navodno, neke prijatelje na zapadu koji hoće da pomognu Srbiji, da daju neke velike pare, a ovih dana pominjete neke pretpristupne fondove od kojih će građani Srbije imati mnogo koristi, praksa je pokazala da to nije tako, da nemate nikakve prijatelje na zapadu, već da imate velike kompanije, korporacije koje na Srbiju gledaju samo kao na potencijalno tržište i ništa više.
Ono što je najgore u svemu jeste da ste srpsku privredu apsolutno podredili interesima slovenačkih i hrvatskih tajkuna, a da srpska privreda gotovo nema nikakvu mogućnost da izađe ni na slovenačko, ni na hrvatsko tržište. To radite uporno, sistematski. To radite do te meri upečatljivo i javno da to već počinje da vređa zdrav razum običnog čoveka u Srbiji.
Inače, ovo što ste napisali u članu 58...
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Na član 59. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ivan Andrić, Zoran Ostojić i Slobodan Maraš.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 63. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ivan Andrić, Zoran Ostojić i Slobodan Maraš.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 65. amandman je podneo narodni poslanik Srđan Milivojević.

Vlada je prihvatila ovaj amandman.

Na član 68. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 68. amandman je podneo narodni poslanik Paja Momčilov.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 68. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.

Da li neko želi reč? (Da.)

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Amandmanom se predviđa apsolutna zastarelost protekom roka od pet godina umesto tri. Razlog podnošenja amandmana je da se produženjem roka spreči da učesnik na tržištu koji je učinio povredu i kome je izrečena mera izbegne plaćanje kazne. Razlozi za podnošenje ovog amandmana su čisto praktične prirode.
Intencija zakona jeste borba protiv monopola, a svrha zakona trebalo bi da bude zaštita potrošača. Ovako bi trebalo da bude. Da li je u praksi baš sve tako? Ima li u Srbiji monopolističkog ponašanja? Normalno da ga ima. U Srbiji ima toliko sistema ili multikompanija koje kontrolišu baš sve, od proizvodnje sirovina, uz kontrolu ili uvoz ili distribuciju i semenske robe, veštačkog đubriva, pesticida, do proizvodnje i distribucije gotovih proizvoda, uz diktiranje cena tih proizvoda. O čemu se ovde radi? Da li je to monopol ili nije? Mnogo je ovakvih primera i mnogo je ovakvih velikih multikompanija koje zaista imaju monopol na našem tržištu.
Država ćuti. Ne radi ništa da zaštiti svoje građane, svoje potrošače, a sve puca po njihovim leđima. Zaista nema nikog da zaštiti građane Srbije, nema nikog da zaštiti te krajnje potrošače, a njih treba da zaštiti upravo Vlada Srbije, vi koji ste na vlasti, jer postoji jedna izreka koja kaže – jadne ovčice, od vukova ćemo se nekako zaštititi, ali ko će nas zaštititi od naših pastira?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 72. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 74. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Amandman je prihvatila Vlada.

Na član 75. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Amandman je prihvatila Vlada.

Na član 78. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Amandman je prihvatila Vlada.

Na član 79. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Amandman je prihvatila Vlada.

Na član 79. amandman je podneo poslanik Zoran Antić.

Da li neko želi reč? Gospođo Tabaković, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Kolega Zoran Antić je podneo amandman na član 79. kojim se rok od četiri meseca za usklađivanje, odnosno za donošenje podzakonskih akata smanjuje na dva meseca. Smatramo da je to dovoljan rok da se pripreme svi podzakonski akti, pogotovo što je regulativa koja se tretira ovim osnovnim zakonom prilično formirana, imamo praksu iz koje proizilazi vrlo lak posao – formiranje podzakonskih akata.
Ovim povodom hoću da napomenem da vreme, kao četiri meseca ili dvadeset, uopšte ne utiče na kvalitetan odnos Vlade kada donosi podzakonska akta. Razlog za to je možda i značajniji od gubitka ova dva meseca, koliko Vlada predviđa sebi duže vremena da uskladi akte, a tiče se jednog osnovnog zakona ili poziva svim privrednicima ili preduzetnicima da konkurišu kod Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj za korišćenje sredstava koja se u velikoj meri reklamiraju, promovišu kao pomoć privredi. U jednom nižem aktu, koji se može u ovom slučaju zvati uslovno podzakonskim, taj poziv i ta reklama pretvara se u mnogo strože uslove, odnosno uslove koji ni na koji način ne mogu da se proglase nečim što je pomoć privrede preduzetnicima i onima koje želi da finansira.
Konkretno, reč je o sajtu Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj i reklamama gde oni objavljuju da su izdvojili četiri milijarde dinara, ne sopstvenih sredstava, privatnih, od prodate privatne imovine članova Vlade ili predstavnika Ministarstva, već sredstava prikupljenih u budžet Republike Srbije, od čega je 3,1 milijarda dinara iz budžeta i 0,9 milijardi dinara po osnovu naplate rate iz prethodnih godina. Znači, takođe plasirana sredstva budžeta.
Poštovani građani, u tom oglasu Ministarstva piše da su uslovi za dobijanje kredita sledeći: da je najniži iznos kredita 500.000 dinara, a najviši dva i po miliona.
Ono na šta vam skrećem pažnju je da kamatna stopa iznosi 1% na godišnjem nivou, i to zaista deluje povoljno, primamljivo, ohrabrujuće. Piše da je rok otplate kredita 3 - 5 godina, sa periodom počeka od 12 meseci. Sasvim pristojno. Kredit se vraća u dinarima na svaka tri meseca i piše, iza tačke je dodata rečenica, da je rata vezana za evro po srednjem kursu NBS na dan dospeća.
Ako u tom oglasu kliknete aktivan link gde ćete naći preciznije uslove za korišćenje ovoga što je reklama, susrešćete se sa sledećim uslovima, da se kredit odobrava pod sledećim uslovima: iznos od 500.000 dinara pa do 1,3 miliona i sad, ključni deo reklame, ponude ili stvarnosti – kamatna stopa od 1% na godišnjem nivou, sledi zarez i dopuna: „uz primenu valutne klauzule“.
Tačno, otplata kredita vršiće se u tromesečnim anuitetima, a onda ide i obrazloženje: „Valutna klauzula podrazumeva utvrđivanje duga u evrima na dan puštanja kredita u tečaj i preračunavanje duga u dinarsku protivvrednost po srednjem kursu na dan dospeća, koji ne može biti manji od nominalnog iznosa puštenog kredita.“ Dalje stoji isti uslov i rok otplate 3-5 godina, sa periodom počeka od 12 meseci.
Poštovani građani, gospodin Jelašić vam obećava podršku kada budete tužili poslovne banke zato što vam neopravdano povećavaju kamatne marže ili ne utvrđuju ratu kredita onako kako vam je objašnjeno, a vi niste videli ona sitna slova na dnu ugovora, ali vam ne pruža podršku kad vam Vlada to radi na sličan način. Neću reći na istovetan, ali ovo je primer kako se može lagati polovičnim saopštavanjem.
U pozivu na konkurisanje imate uslove koji nisu dovoljno precizirani, a onda kada se zainteresujete da koristite ovaj kredit dobijate sledeće uslove: kredit vam se proračunava u valutu po srednjem kursu NBS na dan puštanja u tečaj, ali kada vraćate rate vi tu valutnu klauzulu osetite punom težinom, a dobra namera države se vidi u onom delu rečenice gde kaže da na dan dospeća ta rata, pa i deo duga, ne može biti manji od nominalnog iznosa puštenog kredita. Na takvoj klauzuli je gospodin Đelić stekao visok rejting u banci „Kredi agrikole“, jer je član tih ugovora sa preduzetnicima i malim privrednicima bio upravo takav: ako kurs raste, plaćate kamatu po većem kursu; ako kurs pada, plaćate po najnižoj stopi u dinarima, tako da banka uvek zarađuje, a nesigurnost uvek ostaje na strani onoga ko uzima kredit.
Da ponovim, nešto što u ovom slučaju vezujem za amandman, a nazivam podzakonskim aktom, iako on to u pravnom smislu reči nije, ali jeste preciziranje načina korišćenja kredita koji Vlada samohvalisavo naziva pomoć, znači da valutna klauzula podrazumeva utvrđivanje duga u evrima na dan puštanja kredita u tečaj i preračunavanje duga u dinarsku protivvrednost po srednjem kursu na dan dospeća, koji ne može biti manji od nominalnog iznosa puštenog kredita.
Da li to čine samo banke ili banke čine to građanima ugledajući se na Vladu kada ona to čini privredi?
Zbog koga mi donosimo sve ove zakone, uredbe i koga mi to želimo da prevarimo? Varajući privredu, u stvari, varamo sebe. Uništavajući snagu onoga na čijim leđima živimo i ko nas izdržava mi uništavamo sami sebe. Dajući komisijama pravo da četiri meseca utvrđuju podzakonske akte, šta im omogućavamo? Da nešto ovako genijalno smisle, da ostane neka rupa u zakonu ili neka sitna prepreka koja će se preprekom prevazilaziti. Mislim da to nije dobar put.
Ako mi radimo petkom do 12 noću, a onda u ponedeljak počinjemo rad u 12, greškom Vlade i ne našom voljom, to znači da svi treba da radimo mnogo više i da ta dva meseca rada Vlada utroši da donese podzakonska akta i da ovaj zakon krene da se primenjuje što pre, jer riba uvek smrdi od glave, a dobar domaćin kaže – ugledaj se na mene koliko dobro radim, pa radite i svi vi ostali.
Tako Vlada mora da se ponaša i to mora da nam pokaže na svakom zakonskom predlogu koji dolazi u ovaj dom.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Na član 79. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.

Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, možda ste vi dobar čovek, vi pišete pesme, ali vi nemate kapaciteta za rešavanje problema vezanih za zaštitu konkurencije.
Podneo sam amandman na član 79, gde sam predložio da se rok od četiri meseca za donošenje podzakonskih akata skrati na 30 dana. S obzirom na to da već postoji regulativa u tom delu, smatramo da to može da se završi u predviđenom roku.
Gospodine ministre, kad sam rekao da nemate kapacitet da rešavate ove probleme, to se zasniva na sledećim činjenicama. Pretpostavljam, u to sam siguran, da vam je poznato da je za ulazak u kompaniju „Delta“ po bar-kodu potrebno uplatiti 200.000 dinara. Zamislite privredni subjekat koji se bavi pakerajem, ima između 20, 50 ili 70 proizvoda i za ulazak u „Delta“ kompaniju mora da plati po 200.000, ili za „Ideju“ ili „Metro“, gde to košta 50 evra po bar-kodu.
Šta se dalje dešava? Veliki sistemi organizuju nagradne igre. Ko plaća danak? Plaćaju proizvođači. Čiji su to proizvođači? To su srpski građani koji su ko zna kako i na kakav način i u ovih poslednjih devet godina pod vašom vlašću pokušali da se organizuju ili samoorganizuju da bi mogli sebe i svoju porodicu da zaposle. Sada su se pojavili neki lanci koje vi favorizujete, pojavljujete se na njihovim otvaranjima i omogućavate da na taj način guše male i srednje preduzetnike.
Zatim, poznato vam je sigurno da je u maloprodajnoj ceni učešće veleprodaje možda čak i do 40%. Oni diktiraju i uslove, i rabate i sve što je nekad proizvođač dogovarao sa prometnim organizacijama, prometnim privrednim subjektima; sada sve to rade veliki lanci, pod okriljem srpskog ili nekog drugog kapitala, sasvim je svejedno.
Vi niste u situaciji, nemate potencijal, ne vi lično nego ova vlada, da rešavate ove probleme. Zakon je sam po sebi neophodan, ali ovo što ste vi predvideli u njemu neće zaštititi ni građane Srbije, ni privredne subjekte koji imaju sedište u Srbiji i koji su sve svoje životno, radno i svako drugo iskustvo stavili u funkciju poboljšanja uslova života u Srbiji. Zahvaljujem se.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Milosavljević želi reč.

Slobodan Milosavljević

Uvaženi gospodine Periću, reći ću dve-tri rečenice o sebi. Završio sam Ekonomski fakultet u Beogradu, magistrirao i doktorirao na istom iz oblasti menadžmenta i makroekonomske konjukture. Vanredni sam profesor iz oblasti trgovine i trgovinske politike. Bio sam više od deset godina zaposlen i direktor u Institutu za tržišna istraživanja u Beogradu; nakon toga i ministar i predsednik Privredne komore Srbije, tako da zaista za sebe i na bazi svog dosadašnjeg rada ne mogu da prihvatim vašu konstataciju da nemam kvalifikacije i da ne znam da radim ovaj posao.
I ovaj zakon, kao i sve što radim, radim sa najboljom mogućom namerom. Ja i moji saradnici dajemo sve od sebe da napravimo kvalitetan i primenljiv zakon. Broj amandmana koje smo usvojili pokazuje da imamo i dobru nameru da saslušamo šta vi kao narodni poslanici imate da kažete u nameri da pomognete da zakon bude još bolji. Zaista mislim da te lične, da tako kažem, ocene i mišljenja o meni ili o bilo kome ne stoje na način kako ste ih izrekli.
Što se tiče trgovinskih lanaca i cene koju dobavljači moraju da plate za ulazak u trgovinski lanac, to nije proizvod srpske trgovine, to je standard koji važi gotovo svuda u svetu. Svi najveći trgovinski lanci, počevši od lidera svetskog biznisa, kao što je američki „Volmart“ koji je prošlu godinu završio sa 346.000.000.000 dolara godišnjeg prometa ili turn over-a, posluju na gotovo identičan način.
Mi živimo u vremenu u kome trgovačke kompanije imaju primat u svetskom biznisu. Nekada su to bile kompanije iz oblasti energetike, čeličane, automobilska industrija, IT sektor. Poslednjih nekoliko godina lideri svetskog biznisa su kompanije iz sektora trgovine. To je prisutno i ovde u Srbiji. Naravno da nisam srećan kada oni mali koji žele da se pojave na rafovima i da dođu u kontakt sa potrošačima moraju da plate cenu koja je za njih previsoka, ali naprosto, kao ministar trgovine nemam ni prava ni moći da utičem na dogovore koje privredni subjekti među sobom prave. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.

Gospodine Periću, nema osnova za vaše javljanje, ničeg uvredljivog, ničeg nejasnog. Pominjanje nije razlog za repliku. Nema razloga za repliku.

(Sreto Perić: Pogrešno sam protumačen.)

Kako ste pogrešno protumačeni? Nema osnova za repliku.

Na član 80. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Vlada je prihvatila ovaj amandman.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 81. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković Palma, Jasmina Milošević i Petar Petrović.

Vlada je prihvatila ovaj amandman.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača dr Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga, želi da da završnu reč? (Da.)

Izvolite, gospodine ministre.

Whoops, looks like something went wrong.